Kanion Antylopy: Arizona- część 2

Zobacz moje przewodniki po USA: sklep.interameryka.com

Kanion Antylopy w stanie Arizona.
Zapraszam na drugą część wyprawy fotograficznej do jednego z najbardziej fotografowanych miejsc w Stanach Zjednoczonych.

Część pierwszą wyprawy do Kanionu Antylopy możesz przeczytać tutaj 

Arizona-kanion-antylopy-droga

Kanion Antylopy – dojazd do kanionu

Powoli zbliżaliśmy się do koryta wyschniętej rzeki. Przed nami roztacza się wspaniały widok. Czerwona, płaska niczym stół powierzchnia wyschniętego dna  pokryta grubą warstwą piachu. W oddali można było dostrzec, wysokie na kilka metrów, czerwone wydmy porośnięte z rzadka niskopiennymi krzewami. Tą drogą będziemy jechać do Kanionu Antylopy. Gdy tylko koła naszego samochodu dotknęły wypalonej przez słońce równiutkiej powierzchni dna rzeki przewodnik zawołał głośno “hold on guys!”.

W tym momencie spod maski samochodu wydobył się ryk olbrzymiego silnika. Chevrolet rzucił się przed siebie niczym spuszczone ze smyczy dzikie zwierzę. Gwałtowne przyspieszenie zaskoczyło tych, którzy w porę nie złapali metalowych uchwytów.
Kilka statywów pozostawionych bez opieki na podłodze samochodu potoczyło się z jazgotem i uderzyło o metalowe osłony przyczepy. Indianin uśmiechnął się pod nosem. Kierowca z wprawą zawodowca prowadził pędzącego ośmiocylindrowego Chevroleta wprost przez piaszczysta pustkowie.

arizona-kanion_antylopy_droga

Za nami w tumanach czerwonego kurzu ledwie można było dostrzec kolejne dwa samochody wypełnione turystami zmierzającymi w tym samym kierunku. Jak to dobrze, że jedziemy jako pierwsi, pomyślałem.

Kanion Antylopy wejście
Wejście do Kanionu Antylopy

Samochód delikatnie zatoczył luk i zatrzymał się pomiędzy innymi pojazdami. Przez chwilę poczułem się niczym Indiana Jones, mający za moment wyruszyć na kolejną ekspedycję. Jedyna subtelna różnica polegała na tym, że nie byłem sam. Dookoła znajdowało się kilka już samochodów terenowych, z których każdy mógł pomieścić co najmniej dziesięć osób. Przed samym wejściem zauważyłem kolejną kilkunastoosobową grupę turystów. Zacząłem się zastanawiać, jak dużo osób mogą pomieścić wąskie przejścia i niewielkie komnaty kanionu, które do tej pory widziałem tylko na zdjęciach i które wyglądały na niezbyt szerokie. Wkrótce okazało się, iż niewiele się pomyliłem.

Kanion Antylopy – wnętrze.

Nasza grupa rozpoczyna zwiedzanie dokładnie o godzinie 11. Przez 120 minut w czasie “Photography Tour” w Kanionie Antylopy może znajdować się maksymalnie 60 osób. Jest to czas przeznaczony wyłącznie dla fotografów.
Indianie dopilnowali aby za wydane 160 dolarów mieć jak najwięcej miejsca, czasu i swobody poruszania się we wnętrzu. Do środka wchodzimy w grupach.
Gdy zbliżyliśmy się do wysokiej na kilkanaście metrów wyrwy w skale poczułem dobiegający z jej wnętrza delikatny powiew chłodnego i wilgotnego powietrza. Dotknąłem jednej ze ścian. Nie była aż tak rozpalona słońcem jak inne. Miała bardzo ciekawą, gładką a jednocześnie dającą się wyczuć opuszkami palców chropowatą teksturę.

Kanion Antylopy - struktura
Struktura skał w Kanionie Antylopy

Schyliłem się aby nie uderzyć głową w wyglądające na ostro zakończone krawędzie piaskowca i ruszyłem powoli przed siebie próbując cokolwiek wypatrzeć.
Po kilku pierwszych krokach ciężko było coś dostrzec. Oczy wciąż przyzwyczajone do oślepiającego słońca Arizony potrzebowały zapewne jeszcze kilkunastu sekund aby przystosować się do słabo oświetlonego wnętrza.

Po przebyciu kolejnych kilku metrów Kanion  Antylopy wreszcie zaczął odsłaniać swoje prawdziwe oblicze. Gdzieś zniknęło oślepiające słońce ustępując miejsca delikatnie rozproszonemu, miękkiemu światłu, które zdawało się leniwie wpływać do wnętrza przez uskoki w sklepieniu. Przyjemne, chłodne powietrze napływało gdzieś z oddali. Chyba w samą porę zorientowałem się, że wciąż mam ubrane okulary słoneczne.
Zdjąłem je powoli i dopiero wówczas ujrzałem piękno tego magicznego miejsca.

arizona-kanion_antylopy_sklepienieMagiczny Kanion Antylopy.

Otaczało mnie prześliczne, wręcz nieprawdopodobne aczkolwiek jak najbardziej realistyczne dzieło matki natury.

Przez tysiące lat, drążone w czerwonych skałach Navajo Sandstone przez wiatr i wodę abstrakcyjne kształty wprawiły mnie w osłupienie. Bajkowe wnętrze jakie miałem przed sobą nie przypominało w formie i kształcie niczego innego co przyszło mi oglądać do tej pory. Forma, barwa, kształt, wszystko to bardziej przypominało bardziej gigantyczne dzieło sztuki niż wnętrze kanionu. Precyzyjnie ukształtowane, idealnie wyprofilowane, fenomenalnie oświetlone. Doskonałość precyzji i formy mogłem porównać tylko z doskonałością komputerowych renderingów 3D. Ale przecież nikt wnętrza Kanionu Antylopy nie wycinał laserem!

Przede mną stała otworem prawdziwa kraina wprost przeniesiona z filmów Fantasy. Gra świateł i kolorów prawie powaliła mnie na kolana. Prześliczne, zachwycające, wprost niewiarygodne! Czerwień, żółć, purpura, granat. Gra świateł we wszystkich możliwych odcieniach. To wprost niewyobrażalne aby natura stworzyła coś tak pięknego.

arizona-kanion_antylopy_skaly

arizona-kanion_antylopy_czerwone-skaly
arizona-kanion_antylopy_skala

arizona-kanion_antylopy_kolory

Ściany Kanionu Antylopy w niczym nie przypominały… ścian kanionu. Tworzyły najdziwniejsze formacje, jakie kiedykolwiek udało mi się zobaczyć. Czasami, gdy zaczynałem wpatrywać się zbyt długo w jeden punkt, zdawały się falować unoszone delikatnym podmuchem chłodnego powietrza. Wystarczyło wówczas delikatnie odwrócić głowę aby iluzja znikła. Stałem tak wpatrzony przed siebie dobre kilkadziesiąt sekund i zapewne mógłbym pozostać w tej pozycji przez kolejne kilka godzin gdybym nie usłyszał za sobą głośnych nawoływań w stylu proszę nie blokować wejścia, przechodzimy dalej.

Oderwałem wzrok od magicznej czeluści Kanionu Antylopy.
Obok mnie stało jeszcze co najmniej kilka osób z szeroko otwartymi ze zdziwienia oczami wpatrzonymi gdzieś w dal. Tak, to właśnie nasza grupka skutecznie blokowała jedyną drogę do wnętrza. Gotów jestem założyć się o duże pieniądze, że osoby głośno nawołujące do “odblokowania przejścia” to starzy wyjadacze, którzy zapewne odwiedzają kanion nie pierwszy raz. Czyżby kolejne wizyty w Kanionie Antylopy nie wywoływały już u nich tak wielkiego zachwytu?

Brutalnie zmuszony do oderwania wzroku od cudownego dzieła matki natury ruszyłem powoli przed siebie. Prysła magiczna chwila, którą przygotował dla mnie podczas pierwszego spotkania Kanion Antylopy. Od tej chwili należało poruszać się już wraz z tłumem, będąc czujnym na to, aby zająć jak najlepsze miejsca do fotografowania.

arizona-kanion_antylopy_widok

Kanion Antylopy, sztuka fotografowania.

Indiański przewodnik zatrzymał nasza grupę przed jedną z większych komnat kanionu. Około 20m przed nami właśnie znikały za załomem skalnym ostatnie postacie wyprzedzającej nas grupy.
Dostajemy około 15 minut na zupełnie prywatne sesje fotograficzne. W tym czasie mamy zagwarantowane, że nikt z członków pozostałych grup będących teraz w kanionie nie będzie właził nam w kadr. Tak właśnie działa, sprawdzony od lat, grupowy system oprowadzania wycieczek opracowany przez Indian Navajo.

Powoli rozłożyłem swój statyw, a wraz ze mną pozostałe 19 osób uczyniło dokładnie to samo. Zamilkły dotychczas prowadzone rozmowy, ich miejsce zajął stukot metalowych nóżek i mechaniczne dźwięki zwalnianych migawek.

W trakcie fotografowania okazało się, iż najlepiej sprawuje się uniwersalny obiektyw o ogniskowej 18-75mm i jasności 2.8
Aparat oczywiście nastawiony był na format zdjęć RAW. Dzięki temu istniała możliwość późniejszej korekcji czasu naświetlania i balansu bieli (który był praktycznie nie do ustawienia na miejscu).

Już po kilku minutach fotografowania zauważyłem, iż w jakiś sposób nie jestem w stanie wydobyć z fotografii pełnej barwy kolorów, cieni oraz głębi ostrości.
Gdy tylko odrywałem oko od wizjera aparatu i obserwowałem kanion gołym okiem, okazywało się, jak wiele elementów umyka zapisowi cyfrowej na matrycy.
Zacząłem obserwować stojących tuż obok kolegów fotografów, próbując podpatrzeć jak oni radzą sobie z tym problemem. Niespodziewanie odpowiedź na to pytanie padła z ust naszego indiańskiego przewodnika, nim jeszcze zdążyłem zerknąć na ustawienia aparatu mojego skośnookiego sąsiada.

Aby uzyskać najlepsze efekty zdjęć, proszę fotografować w technice HDR – powiedział nonszalancko Indianin i oparł się leniwie o ścianę zerkając raz po raz na rozpromienione tą cenną informacją twarze turystów.
Przestawiłem aparat na ten tryb i zacząłem przenosić na kartę pamięci dech zapierające obrazy. Najbardziej zaskakujące jednak wciąż było przede mną.

arizona-kanion_antylopy_wodospad

arizona-kanion_antylopy_poasek-wodospad

Słupy świetlne Antelope Canyon

Cała grupa zebrała się w największej z sal kanionu. Indianin narysował na piasku linię i precyzyjnie rozstawił wszystkich fotografujących, dbając o to, aby każdy miał jak najlepsze warunki do robienia zdjęć. Wszyscy już od dawna byli przygotowani na główny cel wizyty w Antelope Canyon. Słynne na całym świecie słupy świetlne. Nadchodziła magiczna godzina. Gdzieś nad naszymi głowami rozpalone do białości słońce Arizony powoli zbliżało się do najwyższego punktu na nieboskłonie. Wszyscy wpatrywaliśmy się w sklepienie kanionu, które zdawało się falować, gdy wolno przemieszczające się słońce zaczęło rzucać cień na poskręcane w niby szalonym tańcu skały piaskowca.

Proszę nie próbować zmieniać teraz obiektywów – usłyszeliśmy znajomy głos naszego przewodnika. Będzie się trochę kurzyło, ale za to slupy świetlne będą bardzo wyraźnie widoczne.
Prawie wszyscy popatrzyli po sobie zdziwieni. Starzy wyjadacze, którzy po raz kolejny odwiedzają kanion zaczęli się delikatnie uśmiechać.
Indianin sprawnym ruchem wyciągnął z załomu skalnego małą saperkę i jakby od niechcenia zaczął się również wpatrywać w sklepienie. Zerknęliśmy po sobie i powróciliśmy do wpatrywania się w sufit.

arizona-kanion_antylopy_smugi_swiala

Niby cieniutka wiązka lasera przebijająca się z trudem przez unoszący się w powietrzu pył i zanieczyszczenia pierwszy promień światła właśnie wpadł do wnętrza kanionu i zaczął “wypalać” prześliczny kolorowy punkt na delikatnej ścianie. W tym momencie wnętrze kanionu wypełnił dźwięk zwalnianych migawek aparatów. Rozpoczęło się magiczne, jedyne na świecie przedstawienie, w którym matka natura grą świateł i kolorów powala na kolana wszystkich jego uczestników.

Promień świetlny delikatnie zaczął poruszać się po ścianie kanionu, wciąż przybierając na jasności. Nagle, tuż obok niego, niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki pojawiły się kolejne dwa, trzy… pięć… siedem niezwykle jasnych smug światła.

Cała ściana zaczęła płonąć rozświetlona intensywnymi punktami. Odbite od powierzchni skały światło rozpoczęło równocześnie malować na przeciwległych ścianach przedziwne barwy i kolory.

arizona-kanion_antylopy_swiatlo

Odwróciłem aparat i zmieniając czas naświetlenia oraz ogniskową zacząłem fotografować poruszające się kolorowe obrazy. Wtem dobiegł do mnie dźwięk wydobywający się z dziesiątek gardeł. Woooooooow!!!

Odwróciłem głowę i zamarłem z zachwytu. Potężna łuna promieni słonecznych właśnie wdarła się do środka i w tej chwili leniwie ześlizgiwała się po ścianie kanionu dotykając już prawie jego dna. Światło wirując wewnątrz milionami drobin powietrza zdawało się żyć i przemieszczać niczym inteligentna istota.

Nagle niczym potężny wir zasysający czerwony pył z podłoża w jej wnętrzu pojawiły się miliony kolorowych drobin piasku, które zaczęły błyszczeć i mienić się w tańczących promieniach słońca. Pył to wznosił się, to znów opadał – unoszony delikatnymi podmuchami powietrza tworząc fantastyczne falujące ściany kolorowego piasku.

Teraz wyraźnie można było dostrzec każdy element wirującego słupa świetlnego. Stał się tak wyraźny i ostry, że aż trudno było uwierzyć, iż jest to tylko kompozycja światła i pyłu. Po kilkunastu sekundach delikatnie przygasł i znów prezentował się niczym świetlista zjawa. Prawie przezroczysty przesuwał się delikatnie wypalając świetlistą łunę na dnie kanionu.

Przepiękna iluminacja wypełniła całe wnętrze. W oddali pojawiły się kolejne, tym razem mniejsze słupy świetlne, które niczym reflektory punktowe wydobywały na kilkanaście sekund ukryte piękno z zazwyczaj mrocznych zakamarków Kanionu Antylopy

arizona-kanion_antylopy_swiatlo_laser

arizona-kanion_antylopy_slup_swietlny_big

arizona-kanion_antylopy_swiatlo_laser2

arizona-kanion_antylopy_slup_swietlny

arizona-kanion_antylopy_sala

Niezwykłe przedstawienie trwało około 20 minut.
Tak długi czas żył największy i najbardziej widowiskowy ze słupów świetlnych. Mieliśmy wystarczająco czasu na to, aby zrobić naprawdę piękne zdjęcia.
Wiele osób w rozmowach ze mną obiecało sobie ponowny powrót do Kanionu Antylopy.
Ja na pewno również tutaj powrócę aby (z bagażem doświadczeń) ponownie zanurzyć się w prześliczny, ukryty świat Antelope Canyon.

arizona-kanion_antylopy_swiatlo_blekit

arizona-kanion_antylopy_swiatlo_duza-sala

Nie jestem w stanie żadnymi słowami opisać tej przepięknej gry świateł i kolorów, która ma miejsce w Kanionie Antylopy. Mam nadzieję, że zamieszczone zdjęcia przybliżą Państwu to co można zobaczyć na własne oczy w tym niezwykłym miejscu.

Na zakończenie winien jestem wyjaśnienie zagadkowych, przepięknych “rozbłysków” słupów świetlnych. To nic innego jak tylko nasz wspaniały przewodnik indiański pomagał matce naturze zabłysnąć w pełnej okazałości przed dziesiątkami aparatów fotograficznych. Za pomocą swej zwinnej saperki wyrzucał on w powietrze raz po raz czerwony piasek, który przemieniał promień w żyjącą i pulsującą świetlistą istotę. Ot, cała tajemnica Indian Navajo.

arizona-kanion_antylopy_przewodnik

 

© interameryka.com - przewodnik po USA 
Przewodnik-po-USA - ebook
podróż do USA - konsultacja

 

Interamerykahttps://www.interameryka.com
Przewodnik po USA: Paweł Paluch (Interameryka). Już ponad 20 lat mieszkam w USA, moją pasją jest podróżowanie i odkrywanie Ameryki. Jeśli wybierasz się zwiedzić USA chętnie pomogę Ci zaplanować podróż po USA.
55 komentarze
 1. Ceny wycieczek do Antelope Canyon uzależnione się od długości pobytu w kanionie. Ceny to $25 za zwykłą wycieczkę, $40 za tzw “prime tour” oraz $80 – photography tour (to ponad 2 godzinny pobyt w kanionie)

  Najtańsze wycieczki mozna kupić bezpośrednio u Indian Navajo.
  http://navajotours.com/tours/packages/

 2. Będziemy nocować w Page ( ok.10 lipca ) i chcemy zobaczyć kanion Antylopy. Czy na zwykłą wycieczkę trzeba wcześniej rezerwować bilety ? Ile czasu trwa zwykła wycieczka ? I czy moźna wejść na Annual pass , czy to się zalicza do parków narodowych?

  • Jedziecie w sezonie na Kanion Antylopy, więc zdecydowanie tak. Zarezerwujcie bilet co najmniej kilka dni wcześniej. Rezerwacje zróbcie bezpośrednio u Indian Navajo (928)698-3384. Nie rezerwujcie wycieczek do Kanionu Antylopy, które są organizowane przez biura podróży z miejscowości Page.
   Annual Pass niestety nie jest akceptowany w Kanionie Antylopy. To teren Indian.
   Jeśli wybieracie się do Lower Antelope Canyon (Dolny Kanion Antylopy) to rezerwacje nie jest potrzebna. Musicie się pojawić jednak co najmniej godzinę wcześniej przed wycieczką.
   Wycieczka “zwykła” trwa około 45 min (20 min trzeba doliczyć na dojazd do kanionu).
   Jedna uwaga …będzie tłoczno więc polecam znaleźć się w pierwszej grupie (na godzinę 9:00 rano). Już od 8:00 możecie kupić na miejscu bilety.

 3. Hej. W pierwszym odcinku dot. Kanionu Antylopy pisałeś o tym, że wycieczki są organizowane raz dziennie w terminie od czerwca do sierpnia. Czy to oznacza, że we wrześniu nie mozna wybrac się do kanionu czy jeśli można to się nie bardzo opłaca bo nie zobaczę już tego co Ty przedstawiasz na zdjęciach?

  • Wycieczki do Kanionu Antylopy organizowane są przez cały rok. Od czerwca do sierpnia dodatkowo organizowana jest przez Indian tzw. Photographic Tour. Rozpoczyna się w godzinach południowych (wówczas gdy słońce jest najwyżej nad horyzontem) i trwa ona około 3 godz. To właśnie czasie jej trwania można fotografować słynne słupy świetlne.
   Najbardziej widowiskowe są one właśnie w tym okresie czasu. W pozostałych miesiącach światło wpadające go kanionu nie jest aż tak intensywne i tak widowiskowe. Nie znaczy to, że wizyta w Kanionie Antylopy w pozostałych miesiącach nie jest warta wykupienia.

 4. Wspaniale zdjecia i bardzo fajna relacja. Czy to jest gorny kanion antylopy? Byles tez moze w dolnym? Wybieram sie tam w styczniu i zastanawiam sie ktory jest lepiej odwiedzic.

  • Relacja ktora czytales pochodzi z Upper Antelope Canyon. Jest on zdecydowanie wiekszy i bardziej “reprezentacyjny” niz Lower Antelope Canyon. Zapraszam na moj kanal YouTube, jest tam film z Lower Antelope.

 5. jak czytam z innych źródeł wstęp do Upper Antelope Canyon o godzinie 11:00 kosztuje 80$ i to jest jedyna opcja żeby moc używać statywu. W Twoim przypadku wycieczka kosztowała 45$ czy to znaczy ze wycieczki podrożały ?
  Czy słupy słoneczne są wyłączenie w Upper? Do Lower wchodzi się i wychodzi kiedy chce?

  • Tak wycieczki do Antelope Canyon kosztują teraz $80 (Photography Tour). O statyw nie ma się co martwić, zawsze można go przemycić nikt z Indian nie zwraca na to uwagi (chyba, że wykupujesz wycieczkę do kanionu u innego operatora). Pamiętaj żeby zrobić rezerwację online lub (jeśli chcesz kupić bilety w tym samym dniu na miejscu) aby pojawić się na parkingu przed 8:00 rano. W sezonie są tam tłumy trustów.
   Słupy świetlne widoczne są tylko w Upper Antelope Canyon.

 6. Zachwycające zdjęcia i świetna szczegółowa relacja! Od wielu lat skrycie marzę o USA, jednak wydaje mi się to tak nierealne jak lot na Księżyc… Zazdroszczę Ci i podziwiam! Świetny blog 🙂

 7. Cudowne zdjęcia i relacja. W wakacje planuję być na Florydzie (szczęśliwie mam tam rodzinę) i myślę o krótkim wypadzie do Wielkiego Kanionu i Kanionu Antylopy. Czy masz może rozeznanie co do sensownych (cenowo) noclegów w okolicy?

  • Ceny noclegów koło Kanionu Antylopy oraz Kanionu Kolorado zależą od sezonu. W miejscowości Page w sezonie ceny są bardzo wysokie ale są tam dwa pola namiotowe gdzie można się za 35$ przespać. Koło Kanionu Kolorado jest już lepiej. Polecam miejscowość Williams. Proszę co najmniej 5-6 tygodni wcześniej rezerwować hotele.

 8. Czy kanion Antylopy można zwiedzać z małym 9miesiecznym dzieckiem? Nosze dziecko w nosidełku przed sobą ale zastanawiam się czy to bezpieczne?

  • Tak można ale tylko do Upper Antelope Canyon. Ten kanion jest większy i nie trzeba przeciskać się przez wąskie szczeliny które na pewno byłyby dla Ciebie utrudnieniem. Jedyny minus Upper Antelope Canyon to dojazd. Indianie zabierają ludzi na trochę prymitywne naczepy z zadaszeniem. Może być trochę niewygodnie i pewnie będzie dużo kurzu i piasku w czasie drogi.

 9. Odwiedziłem oba kaniony na poczatku kwietnia. Wtedy słońce jeszcze jest dość nisko co spowodowało że dużo bardziej podobał mi się mniejszy: Lower Canyon (ten ze schodami/drabinami). Jest płytszy, a dzięki temu był dużo jaśniejszy, bardziej prześwietlony słońcem i przez to bardziej kolorowy niż Upper Canyon (mimo, że w tym drugim byliśmy w środku dnia kiedy słońce było najwyżej). A poza tym w Lower było mniej ludzi więc można było spokojniej pokontemplować widoki. Więc jeżeli ktoś wybiera się tam wczesną wiosną to polecam Lower

  • Dzięki Darek za informacje. Na pewno przyda się osobom planującym odwiedzić Antelope Canyon. Nie miałem okazji być tam w kwietniu tylko w czerwcu, lipcu i we wrześniu. Niestety zawsze trafiałem na tłumy turystów.

 10. Super blog:-) i praktyczne informacje. Wybieram się w październiku do Las Vegas i chciałabym też odwiedzić Kanion Antelope. Z których stron najlepiej rezerwować bilety zeby byly w miare tanie?

  • Zależy co kto lubi. Upper Antelope Canyon to słynne słupy świetlne oraz więcej miejsca (kanion dużo większy) i zdecydowanie bardziej ekscytujący dojazd (przejazd 4×4 przez wyschniętą rzekę).
   Lower Antelope Canyon – zdecydowanie ładniejsze formacje skalne, mniej miejsca (trzeba się przeciskać), brak słupów świetlnych, bardziej kolorowe i urozmaicone kolory.

 11. Pisałeś że najlepsze widoki są od czerwca do sierpnia. A jak jest we wrześniu? Głównie na początku września? Spora różnica? I czy jak ktoś ma bardzo małe pojęcie o fotografii zrobi jakieś ciekawe zdjęcia?

  • Różnica jest spora w widokach. Słynne słupy świetlne w Kanionie Antylopy pojawiają się właśnie w tych miesiącach. Są najładniejsza i najdłuższe. We wrześniu też je zobaczysz ale będą zdecydowanie mniejsze.
   Główną rolę gra tutaj słońce – gdy jest wysoko nad horyzontem oświetla doskonale kanion. Niższe położenie słońca = mniej światła.
   Ale i tak będzie ładnie we wrześniu. Nie ma się co stresować. Zdjęcia wyjdą na pewno bardzo ładne. Proszę tylko nie robić ich z lampą…

 12. Witam,
  Wybieram się w listopadzie do Antylope Canyon – dokładnie 9.11 – który kanion wybrać? Myślałam o Lower – raz że mniej ludzi, a dwa to mam w planach jechać jeszcze w ten dzień do Monument Valley i obawiam się że do Upper będę długo czekać w kolejce. Czy o tej porze roku jest jakaś znacząca różnica? Wiadomo, że jest różnica cenowa, ale raz w życiu zapewne tam będę 🙂

  • W listopadzie jest już zdecydowanie poza sezonem w Antelope Canyon. Dwa tygodnie temu (końcówka września) osoby którym planowałem wycieczkę po USA napisały do mnie, że bez problemu kupiły wejściówkę do Upper Antelope Canyon na wycieczkę około południa. Oczywiście słynnych słupów świetlnych w Upper Antelope Canyon już niestety nie ma w tym miesiącu. Dlatego osobiście polecam Lower Antelope Canyon który ma zdecydowanie ciekawsze formacje skalne.

 13. hallo Pawel. czy wejscia dla fotografow sa tylko do Upper canyon czy tez do Lower canyon? wybieram sie w kwietniu wiec rozwazam mozliwosc wejscia do obydwwu canyonow.

 14. Witaj ponownie, czy muszę rezerwować (a jeśli tak to gdzie?) wycieczkę do Lower Antelope Canyon w lutym, czy jest tam duży tłum i czy może wiesz, ile teraz kosztuje wejście? Czy jest szansa, że można go zwiedzać z marszu (nie jestem pewien godziny przyjazdu)?

 15. Gdzieś czytałam, że Upper tyle kosztuje, a Lower jest tańszy (koło 20$), ale możliwe, że to się zmieniło..
  Dziękuję 🙂

 16. Chcialabym sie moc dostac w miare szybko do tego magicznego miejsca, bede startowala z palm springs i mam spory problem zeby cos znalezc- jakies szybkie i nie bardzo drogie polaczenie. Czy moglabym Cie poprosic o wskazowki/jakies porady?

  • Najlepszą i najtańszą opcją to wynajęcie samochodu. Autobusy to koszt około 220$ i czas przejazdu autobusami to co najmniej 17h jazdy. Nie ma żadnego bezpośredniego połączenia…

 17. Muszę powiedzieć że na żadnych stronach razem wziętych nie znalazłem tylu przydatnych i cennych informacji na temat wyjazdu do stanów co znalazłem na interameryka. Gratuluje pomysłu. Naprawdę robisz to bardzo profesjonalnie i masz duża wiedzę na ten temat. Ale przechodząc do pytania.
  W maju będziemy w grand kanionie. Śpimy w Tusayan grand canion. Chcielibyśmy zobaczyć kanion antylopy. Czy jest możliwe zobaczenie kanionu antylopy górnego i dolnego oraz Horseshoe Bend w ciągu jednego dnia. Czy może wystarczy obejrzeć jeden górny lub dolny. Czy w maju należy spodziewać się dużych tłumów.

  • W Kanionie Antylopy zarówno górnym jak i dolnym będzie na pewno sporo osób. Można jednak tak zrobić rezerwację aby odwiedzić w jednym dniu oba kaniony. Koniecznie trzeba zrobić już rezerwację online.
   Ponieważ z Grand Canyon do Kanionu Antylopy to około 2h jazdy + na miejscu musicie pojawić się co najmniej 30 min przed wyznaczoną godziną wycieczki – musicie wyjechać odpowiednio wcześniej.
   Horseshoe Bend koniecznie w drodze powrotnej ponieważ będziecie mieć lepsze światło w tym punkcie widokowym. Zakładam, że oba kaniony Antylopy zwiedzicie do godziny 3pm.
   Tutaj kilka informacji na temat światła w Horseshoe Bend (https://www.interameryka.com/2017/05/horseshoe-bend-poradnik-fotograficzny/)
   Dziękuję za miłe słowa pod adresem strony!

 18. Dziękuję za szybko odpowiedż.
  Zarezerwowałem już dolny canion antylopy ze stron które zostały podane wyżej. A nie mogę znaleźć strony z do rezerwacji kanion górnego. Jeżeli skończymy zwiedzać dolny kanion o godz.15.45 pm to zdążymy zobaczyć Horseshoe Bend

  • Domyślam się, że chodzi różnicę w strefie czasowej. Kanion Colorado jest w tej samej strefie czasowej co Kanion Antylopy.
   Proszę pamiętać że w Arizonie nie ma zmiany czasu na letni i zimowy (z wyjątkiem terenu rezerwatu Indian Navajo).

 19. Witam, mam pytanie: będziemy z mężem nocować w Las Vegas 1.05 (wt) /2.05 (śr) , mamy zarezerwowane dwa noclegi w Tusayn 2.05 (śr) – 4.05 (pt). W piątek wieczorem musimy być już w Los Angeles. Mamy dwa dni żeby pozwiedzać. Chcemy oczywiście zobaczyć Grand Canyon. Nie wiem jak dobrze rozplanować te dwa dni. Może Pan coś doradzić?

 20. Witam Panie Pawle. 17.09 będziemy wyjeżdżać z samego rana z wielkiego kanonu do kanionu antylop. Chcemy spędzić tam dwa dni. W pierwszy dzień w planie jest horseshoe bend i lower canyon ( z Pana komentrzy wynika ze lepier wubrać lower w tym okresie, zgada sie ? :). Natomiast w drugi wynajęcie kajaków oraz poplyniecie do kanionu antylop. I tu moje pytanie czy był Pan kajakiem tam ? 🙂 czy to trasa w miarę bezpieczna dla amatorów ? I czy jest tam kilka miesc gdzie można wyjść na ląd i od tej strony zwiedzić kanion? Po 16 gdy oddamy kajaki musimy jeszcze dotrzeć do bryce. Jest to wykonalne ?

  • Zdecydowanie polecam Lower Antelope Canyon we wrześniu. Formacje skalne są przepiękne, łatwiej dostać bilety i jeśli ktoś nie jest napalony na “słupy świetlne” które we wrześniu w Upper Antelope są bardzo mało widoczne…z Lower będzie bardzo zadowolony.
   Trasa kajakiem do Lower Antelope jest bezpieczna. Jezior jest spokojne ..ale trzeba mieć dobrą kondycję. Cała wyprawa to około 4h (prawie 10 km do przepłynięcia). Jest kilka miejsc gdzie można zejść na ląd o odpocząć. Przeważnie są to niewielkie “plaże” ale znajdują się one głownie na “końcu” kanionu. Oczywiście sama końcówka to również “plaża” ..a raczej ujście rzeki okresowej. Jeśli wybierzecie się jej korytem w górę dotrzecie do Lower Antelope Canyon.
   Do Bryce Canyon spokojne dotrzecie w sam raz na zachód słońca.
   Kajakiem byłem w Antelpe Canyon ale nie dotarłem do końca. Miałem około 2h na szybką wyprawę…

 21. A ja chciałam dopytać o Lower Antelope – czy tak samo jak z Upper godziny 11-13 są najlepsze czy też w przypadku Lower nie ma to znaczenia i swiatlo rozklada sie podobnie? Chodzi o miesiąc maj, jedyne dostepne godziny to 9.30 lub 14:30, wszystko inne jest już zajęte.
  Dodatkowo powiedz czy w Upper na zwyklej wycieczce o popularnej godzinie gdzie są tłumy ludzi jest szansa na zrobienie przyzwoitego zdjecia bez kogokolwiek w tle?

  • Oba kanionu (Górny Antelope i Dolny Antelope) są najlepiej oświetlone wówczas gdy słońce jest wysoko nad horyzontem. Jednak Dolny Kanion Antylopy jest dużo “jaśniejszy” i niezależnie od pory dnia zawsze będzie lepiej oświetlony. W maju zdecydowanie lepiej wybrać godzinę 14:30 niezależnie czy będzie to Dolny czy Górny Kanion.

  • Nie powinnaś mieć większych problemów. Jeśli jesteś na tyle sprawna aby zejść po metalowych schodach i wyjść z kanionu po metalowej drabinie to wewnątrz Antelope Canyon poradzisz sobie z przejściami. Mam na myśli tutaj Dolny Kanion Antylopy (Lower Antelope Canyon).
   Jeśli jednak nie masz ochoty korzystać ze schodków ani drabiny polecam wówczas wybrać się do Górnego Kanonu Antylopy- tutaj nie ma schodów, drabin. Przejście jest łatwe.
   Można zobaczyć jak wygląda Dolny Kanion na moim video. Jakość niestety słaba -video ma już 8 lat i nagrywane było GoPro2 🙂
   https://youtu.be/2BMlcNZ6SxQ

 22. Hej, jakie godziny polecasz na Lower 31 października? Tego dnia chcemy jeszcze zobaczyc Monumenty (chociaż dojechać do Forrest Gump View) I dotrzeć na nocleg do Flagstaff, więc myślałam o 11.30 (z samego rana Horseshoe). Tylko czy 11.30 to nie będzie jeszcze za mało światła? I czy wg Ciebie mój plan jest realny? Niby sprawdzam czasy dojazdiw na poleconym przez Ciebie Here we go, ale boje się jakiś niespodzianek typu ciężko przejezda droga itd

  • Lower jest najlepiej oświetlony w okienku 11-13 więc będzie w sam raz. Musisz pamiętać, że przy każdym oświetleniu kanion naprawdę wygląda wspaniale. Szczególnie jak będziesz tam pierwszy raz. Ja różnicę w oświetleniu dostrzegłem dopiero za trzecim razem, gdy w kanionie byłem bardzo wcześnie rano.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię

Interameryka Mam na imię Paweł, mieszkam w USA od 2002 roku i spełniam marzenia osób, które chcą wyruszyć w podróż po Stanach Zjednoczonych.
Polecam moje EBOOKI-PRZEWODNIKI
, a jeśli potrzebujesz dokładnego planu skorzystaj z mojej pomocy przy PLANOWANU PODRÓŻY PO USA.

Tutaj znajdziecie więcej informacji o mnie:
ZAPRASZAM!

Przewodnik po USA

Przeczytaj

JESZCZE WIĘCEJ DO CZYTANIA

Droga 66: Cool Spring Station

Droga 66 to miejsce kultowych stacji benzynowych. Jedna z nich o nazwie Cool Spring Station to zdecydowanie najbardziej...

Sedona Subway: Sekretna Jaskinia

Sedona to nie tylko jedne z najciekawszych szlaków w USA ale również unikalne jaskinie, które wciąż są na...

Arizona: Page i Lake Powell – najciekawsze atrakcje.

Jezioro Lake Powell to jedna z największych atrakcji turystycznych leżących na granicy dwóch stanów Utah i Arizony. Jest...

Kanion Kolorado. Najlepsze Punkty Widokowe.

Który z punktów widokowych w Wielkim Kanionie Kolorado jest najlepszy? Który z nich wypełni Twoje serce podziwem i...