Wyspa Sanibel na Florydzie

Zobacz moje przewodniki po USA: sklep.interameryka.com

Dwie niewielkie wyspy Sanibel Island oraz Captiva, leżące niedaleko Fort Myers na Florydzie, posiadają według ekspertów najbogatsze w skarby oceanu plaże w całej Ameryce Północnej.

Tutaj w śnieżnobiałym piasku Florydy, skąpanym w ciepłych wodach Zatoki Meksykańskiej, można odnaleźć ponad 250 gatunków egzotycznych muszli.

Bogactwo i różnorodność tych “morskich skarbów” wywołuje wśród kolekcjonerów istną obsesję i sprawia, że co roku tysiące osób przybywa na Florydę aby odwiedzić wyspy w poszukiwaniu wyrzuconych na brzeg egzotycznych muszli i rozgwiazd.

Wyspy Sanibel i Captiva na Florydzie
Floryda witam na wyspach Sanibel i Captiva

Najpopularniejsze wyspy na Florydzie

Nigdy nie uważałem się za kolekcjonera skarbów pochodzących z morskich głębin, a w szczególności kolorowych muszli. Co prawda w mojej łazience znajduje się ładne, szklane naczynko ze śnieżnobiałym piaskiem, kolorowymi maleńkimi muszelkami i napisem “Floryda-wakacje 2011”. Ale żeby spędzać na plaży długie godziny, zbierać muszle i eksponować je na półkach? Nie, to nie w moim stylu.

Nie spodziewałem się jednak, iż ostatni wyjazd na Florydę i długi wieczorny spacer plażą na wyspie Sanibel zupełnie zmienił moje zainteresowania.

Floryda - skarby ocanu
Sławna muszla “Junonia”. Wystawa sklepowa to jedyne miejsce na Florydzie gdzie znalazłem ta muszle.
Latarnia morska na Florydzie
Latarnia morska przy Florida Lighthouse Beach
plaża na Florydzie
Kierunek – plaża na Florydzie.

Floryda pełna egzotycznych muszli.

Zafascynowała mnie wyspa, a właściwie to co znalazłem na jej brzegach. Setki tysięcy małych, średnich i ogromnych muszli. Cała plaża pokryta jest “muszlowym” dywanem.

Sanibel Island oraz Captiva, dwie wyspy  położone niecałe 14 mil na zachód od miejscowości Fort Myers u wybrzeży południowo-zachodniej Florydy. Ta lokalziacja stała się rajem dla kolekcjonerów egzotycznych muszli o fantastycznych kształtach i kolorach.

Bogactwo występowania tych morskich skarbów wyspa zawdzięcza specyficznej lokalizacji. Zamiast, biegnąc równolegle wzdłuż lądu (jak większość wysp na Florydzie), Sanibel rozciąga się ze wschodu na zachód, tworząc olbrzymią barierę wyrastającą gdzieś pośród wód Zatoki Meksykańskiej.

Prądy morskie niczym potężne odkurzacze zasysają z dna Morza Karaibskiego i Zatoki Meksykańskiej egzotyczne muszle, i niosą je przez setki kilometrów wzdłuż brzegów słonecznej Florydy.

Sanibel Island niczym potężna bariera nagle wyrasta na ich drodze i całe bogactwo skarbów z morskich otchłani wysypywane jest wprost na plaże.

Najbardziej pożądane przez kolekcjonerów są brązowo-plamiste muszelki “The Junonia” – symbol Captiva Island. Osiągają one cenę w granicach $30-60 za sztukę i są bardzo chętnie kupowane przez właścicieli pobliskich sklepów z pamiątkami oraz internautów, zwłaszcza w serwisie eBay.

Ja nie znalazłem żadnej. Mało kto je znajduje, ale zawsze warto się za nimi rozglądać.

plaże na florydzie
Tablica informacyjna: Co możesz znaleźć na plażach słonecznej Florydy

Moje poszukiwania rozpoczęły się przy Floryda Lighthouse Beach.
Na dalekim, wschodnim krańcu wyspy Captiva znajduje się  wykonana w całości ze stali latarnia morska, miejsce, które obrałem sobie za punkt startowy mojego polowania na egzotyczne muszle.

Zjawiłem się tam około godziny dziewiątej rano. Niestety nie byłem sam. W poszukiwaniu muszli na wyspę przyjeżdżają całe autokary z turystami i właśnie zawartość jednego z nich wylewała się powoli na plaże.

Przede mną rodzina z trójką dzieciaków dźwigała trzy prawie pełne wiaderka skarbów oceanu, po prawej stronie kolejna grupka turystów wymachując rekami ustalała plan poszukiwań… tylko ja byłem sam i mogłem liczyć na siebie.

Turyści na plażach Florydy
Czyżby wszyscy turyści na Florydzie zbierali muszle ?
ptak na plaży
Konkurencja ?
Ocean - muszle na Florydzie
Skarby oceanu to nie tylko kolorowe muszle….
Floryda - plaża muszelkowa
Plaża pełna muszli …”takie rzeczy tylko na Florydzie”
muszle na plażach Florydy
Znajdź muszle…

Znalazłem kilka kolorowych muszelek “calico scallops”  i zdecydowałem przenieść się w inne miejsce, aby uniknąć tłumu i zarazem konkurencji.
Na szczęście miałem kilka opcji do wyboru.

Wyspa Captiva jest połączona ze swoją “niby” siostrzaną wyspą Sanibel i razem mają ponad 15 mil plaż do wyboru.  Jak mówią prawdziwi łowcy egzotycznych muszli: nie ważne gdzie szukasz… ważne, kiedy wyruszasz na łowy.

Niektórzy sugerują porę odpływu, kiedy większość linii brzegowej jest widoczna. Inni preferują poszukiwania tuż po silnej burzy lub sztormie, gdy spienione fale i wiatr odkrywają zasypane wcześniej w piasku muszle. Bardzo cenne wskazówki, lecz niestety ja nie miałem możliwości wyboru. Spędzałem na Florydzie długi weekend i już za 2 dni miałem wracać do Chicago. W sumie cztery dni – to dostatecznie długo, aby się w miarę dobrze opalić, lecz zbyt krótko, aby odnaleźć cenne egzotyczne muszle.

Sanibel Island – Floryda

Tylko dziesięć minut jazdy samochodem po krętych drogach Florydy i oto jestem na maleńkiej wysepce Sanibel Island.

Słońce jest już wysoko nad horyzontem, plaża kipi i huczy od turystów. Dzieciaki wrzeszcząc pluskają się w ciepłych wodach Zatoki Meksykańskiej. Floryda, wakacje, śnieżnobiała plaża, pełny luz i wypoczynek dla turystów. Jestem na “South Beach”. Tutaj brzeg łagodnie opada w kierunku zatoki tworząc ciągnącą się nawet 150 m od linii brzegowej płyciznę.

Woda sięga zaledwie po kolana, więc łatwo wypatrzeć leżące na dnie setki, ba, tysiące muszli. Na odcinku niecałych 60 metrów znalazłem ponad tuzin bardzo ładnych okazów “Atlantic Giant Cockles” oraz ładne, delikatnie różowawe  “Rose Petal Tellins”. W chwilę później wykopałem spod stóp dużą muszlę “Cayenne Keyholes” oraz kilkanaście małych, ślicznie poskręcanych “Horn Shells”.

Zbieram ich coraz więcej, jednak nie znalazłem jeszcze nic niezwykłego. Nie poddaję się jednak. To całkiem fajna zabawa brodzić po kolana w ciepłej wodzie a nad sobą mieć granatowe niebo Florydy z bielutkimi jak śnieg, wędrującymi wolno po firmamencie obłokami. Postanowiłem pozostać w wodzie jeszcze około 45 minut , miałem przeczucie, że jednak coś w końcu znajdę… i znalazłem! Tuż przy brzegu. Prawie wszedłem na 10-centymetrowy wspaniały okaz “Lightening Whelk”.

Ha! Co za znalezisko. Wprawdzie nie jest tak rzadkie jak “Junona” i kolorowe jak “Lion’s Paw”, ale jest duża, ładna i będzie świetnie wyglądać w łazience obok naczynka z napisem “Floryda-wakacje 2008”.

wyspa Sanibel na Florydzie
Krajobrazy Florida Sanibel Island -czyli szybki przejazd na siostrzaną wyspę
plaża nad oceanem
Poszukiwań ciąg dalszy, South Beach Sanibel Island, Floryda.
Ptaki na Florydzie
Przepraszam ale to miejsce jest już zajęte.
roślina nad oceanem
Ładny okaz…. niestety to nie muszla tylko kawałek rośliny.
muszelki z Florydy
Mój kubełek pełny muszelek i nie tylko…

Zachęcam wszystkie osoby planujące wakacje na Florydzie do odwiedzenia tych dwóch prześlicznych wysepek.

Największą radość na pewno sprawicie dzieciakom, które będą mogły bawić sie w śnieżnobiałym piasku Florydy a jednocześnie odkrywać kolorowe skarby oceanu. Być może znajdziecie cenny okaz muszli “”The Junonia”, jeśli Wam się to nie uda, to na pewno wrócicie do domu z walizką wypełnioną przepięknymi, egzotycznymi muszlami prosto ze słonecznych plaż Florydy.

muszelki w domu
Domowe sposoby czyszczenia muszli: Clorox (wybielacz)+woda+ szczoteczka do zębów i oto rezultaty.

floryda-usa-wakacje-plaza-14


floryda-usa-wakacje-plaza-15
Floryda - muszle

Wyprawa na Florydę w poszukiwaniu muszli. Co należy wiedzieć

 • Muszle najlepiej zbierać do plastikowego wiaderka. Mamy wtedy gwarancję, że się nie połamią.
 • Najlepszy okres, aby uniknąć tłumów na plażach to wiosna i lato. Większość turystów przyjeżdża na Florydę w zimie.
 • Polecam zatrzymać się w “Tarpon Tale Inn”. To niewielki czteropokojowy domek do wynajęcia z dużym tarasem i kuchnią. Znajduje się on zaraz obok  “Lighthouse Beach”. Cena poza sezonem to $119 za dobę (w sezonie $189).
 • Idealnym środkiem lokomocji na wyspach jest rower. Znajduje się tutaj kilka wypożyczalni oraz ponad 30 km ścieżek rowerowych. Cena za wypożyczenie roweru to $15 za dzień lub $5 za 2 godz.
 • Zabronione jest pod karą grzywny zbieranie tzw. “live shells”, czyli muszli zamieszkałych przez kraby i inne morskie stworzenia.
 • Parkingi płatne (2 $ za godzinę) znajdują się przy każdym zejściu do plaży.

Powodzenia w poszukiwaniach egzotycznych muszli !

Interaktywna mapka Captiva Island oraz Sanibel Island z zaznaczonymi najpopularniejszym miejscami w których można znaleźć muszle, rozgwiazdy oraz inne skarby z głębin oceanu.

floryda-mapa

Floryda: 10 najlepszych plaż
Floryda: informacje dla turystów z Polski
Floryda: Key West co zobaczyć – mini przewodnik

 

Interamerykahttps://www.interameryka.com
Przewodnik po USA: Paweł Paluch (Interameryka). Już ponad 20 lat mieszkam w USA, moją pasją jest podróżowanie i odkrywanie Ameryki. Jeśli wybierasz się zwiedzić USA chętnie pomogę Ci zaplanować podróż po USA.
5 komentarze
 1. Ładniejsze muszle i wieksze sa na Key West…..ciężko jest je znaleźć ale okazy są naprawdę spore.
  No ale na Key West dużo dalej …..

 2. Wszystko się zgadza,są piękne i patrzę na te które,sam znalazłem,te które wyłowiłm z wnukiem,wszystkim którzy chcą zwiedzać te strony……………………….Key West jest jak magnez,można tam wracać bez końca ,szkoda że Warszawa tak daleko.

 3. Floryda a zwłaszcza jej wyspy zwane Floryda Keys od dawna znane są poszukiwaczom skarbów. Nie wszyscy wiedzą o tym że na florydzkiej rafie zatonął bryg “Warsaw” z prawdziwym skarbem.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię

Interameryka Mam na imię Paweł, mieszkam w USA od 2002 roku i spełniam marzenia osób, które chcą wyruszyć w podróż po Stanach Zjednoczonych.
Polecam moje EBOOKI-PRZEWODNIKI
, a jeśli potrzebujesz dokładnego planu skorzystaj z mojej pomocy przy PLANOWANU PODRÓŻY PO USA.

Tutaj znajdziecie więcej informacji o mnie:
ZAPRASZAM!

Przewodnik po USA

Przeczytaj

JESZCZE WIĘCEJ DO CZYTANIA

USA i Kanada podczas jednej podróży: gotowy plan zwiedzania

Czy możliwe jest odwiedzenie Stanów Zjednoczonych i Kanady w czasie jednej podróży? Które miejsca koniecznie trzeba zobaczyć? Ile...

Arizona: Page i Lake Powell – najciekawsze atrakcje.

Jezioro Lake Powell to jedna z największych atrakcji turystycznych leżących na granicy dwóch stanów Utah i Arizony. Jest...

10 najciekawszych miejsc na Alasce (2024)

Alaska. Legendarny a zarazem największy stan w USA który, wszystkim nam kojarzy się wciąż z nieokiełznanymi terenami, dzikimi...

20 -Miejsc Które Warto Zobaczyć w Kalifornii 2024

Wybierasz się do Kalifornii? Szukasz inspiracji podróżniczych co warto zobaczyć w Kalifornii? Zatrzymaj się nieco dłużej na mojej...