Trasy widokowe w USA: Highway #12

Autostrada w USA

Jedna z najpiękniejszych i najbardziej widowiskowych tras w USA znajduje się w stanie Utah.

autostrada-12-widok

Autostrada numer 12 (Scenic Byway) prowadząca przez najpiękniejsze rejony stanu Utah ma 128 mil długości. Teoretycznie można ją pokonać w nieco ponad trzy godziny, ale śmiem twierdzić, że jeszcze nikomu się to nie udało.

Dwupasmowa, gładka jak stół powierzchnia „dwunastki”, która  uznawana jest za jedną z najbardziej spektakularnych tras w zachodnich stanach USA. Niczym powyginany monstrualnych rozmiarów wąż wije się przez wąskie gardziele kanionów, prowadzi ostrymi jak brzytwa grzbietami górskimi oraz szerokimi na kilkanaście mil pustymi połaciami skalnymi.

128-milowa trasa wiedzie turystów poprzez terytorium czterech parków stanowych oraz dwóch parków narodowych (National Forest oraz Grand Staircase -Escalante National Monument). Trasa zachwyca swym pięknem przez cały rok, jednakże wyjątkowych doznań estetycznych dostarcza jesienią, gdy rosnące na jej obrzeżach dęby, brzozy oraz klony przybierają ognistoczerwone i złote barwy. Nawet okoliczni  mieszkańcy, których podróż „dwunastką” to codzienna trasa do pracy i z powrotem, zatrzymują się na chwilę, by podziwiać malownicze widoki.

autostrada-usa-nr-12

Autostrada nr 12, przepiękne krajobrazy stanu Utah.

autostrada-usa-utahRóżnorodność krajobrazów i formacji geologicznych występujących na trasie jest niespotykana nigdzie indziej w USA. Widoki za oknem zmieniają się niczym w kalejdoskopie. Wystarczy przejechać kilkanaście mil aby ciągnące się za oknem szerokie zielone pastwiska zmieniły się raptem w wąskie czerwonokrwiste kaniony, które po chwili znikają, by znów ustąpić miejsca wyłaniającym się na horyzoncie skalistym pustkowiom. Ogromne, nieskażone ludzką działalnością przestrzenie zachwycają.

Autostrada nr 12 (National Scenic Byway Utah Highway 12) prowadzi z miejscowości Panguitch na południu do Torrey na północy stanu Utah. Już kilkanaście mil za miasteczkiem Panguitch rozpoczyna się za oknami samochodu zachwycający spektakl. Droga  wjedzie nas wprost do Red Canyon. Ogromny łuk wycięty przez budowniczych autostrady w wapiennej skale niczym majestatyczna brama wjazdowa wita podróżnych. Red Canyon to przepiękny, jeden z najbardziej malowniczych odcinków na trasie. Fantastyczne formacje skalne, strzeliste wierze i kolorowe „hoods” zakończone białymi „czapami” przesuwają się powoli za oknami samochodu. Warto zatrzymać się choćby na półtorej godziny, aby wyruszyć na jeden z krótkich, 1,5-milowych szlaków. Miłośnikom fotografii polecamy „Birdseye trial”, oferujący całą gamę różnokolorowych formacji skalnych oraz malowniczych, niewielkich kanionów.

Autostrda-12-lukSłynny łuk skalny na trasie „dwunastki”

Kolejnym, chyba najbardziej spektakularnym punktem na trasie przejazdu autostradą jest przepiękny Bryce Canyon National Park. Aby zwiedzić ten cud natury należny poświecić co najmniej 1,5 dnia. Bryce Canyon uważany jest za najpiękniejszy i najbardziej kolorowy spośród wszystkich parków narodowych w USA. Krótki opis kanionu wraz z atrakcjami turystyczni znajduje się tutaj.

bryce-canyon-droga„The Hoods” wyrastają z ziemi gdy zbliżamy się do Bryce Canyon.

Widok Grand Staircase-Escalante National Monument, do którego wiedzie nas autostrada 12, zachwyca już z odległości kilkunastu mil. Na horyzoncie wyrastają nagle ogromne ściany skał, które niczym brzytwa przecina  w pół wąska wstęga słynnej „dwunastki”. Tutaj droga wiedzie przez płaskie, porośnięte trawami i nielicznymi drzewami pastwiska, pośród których co chwilę wyrastają majestatycznie formacje skalne. Przypomina to krajobraz żywcem przeniesiony z westernów.

autostrada-12-widok-3Grand Saircase-Escalante

W miejscowości Canyonville znajduje się wjazd do Parku Grand Staircase-Escalante, prawdziwego skarbca geologicznego. Słynie on z ogromnych kanionów przecinanych licznymi rzekami, unikalnych formacji skalnych oraz pradawnych skamieniałych szczątków zwierząt i roślin.

grand-staircase-escalante-wjazdPark Narodowy Grand Staircase – Escalante wita i zaprasza.

Autostrada biegnie dalej, tym razem jest płasko, można więc swobodnie rozwinąć większą prędkość. Nagle, niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, znikają towarzyszące nam wzgórza i zielone łąki. To magiczna 75. mila. Rozpoczyna się tutaj najbardziej spektakularny, 12-milowy odcinek autostrady znany jako „Hogsback”. Zaczynają się strome podjazdy, droga wije się pośród skał zataczając prawie 180-stopniowe łuki. Za oknem surowy widok. Bezkresne, ciągnące się aż po horyzont skaliste pustkowie poprzecinane gardzielami ogromnych kanionów. Droga wspina się ostrymi serpentynami wprost na szczyt „Knifeedge”. Tutaj rozpoczyna swą najgroźniejszą, a zarazem najpiękniejszą wędrówkę, prowadząc kierowców w swym szalonym, powyginanym tańcu pośród skalistych grzbietów górskich.

autostrada-12-widok-2Autostrada ginie gdzieś w oddali…

autostrada-usa-zakretyUwaga strome zjazdy, ostre zakręty…

hoghsback-utahAutostrada 12, zdjęcie satelitarne odcinka „Hogsback”

Tutaj podróżuje się naprawdę wolno… z prawej i lewej strony doskonale utrzymanej asfaltowej powierzchni na tym odcinku brakuje pobocza! Ginie ono gdzieś w oddali spadając w dół ponad 350-metrową przepaścią. Dwa pasy drogi prowadzą wąskimi grzbietami, z których rozpościera się niczym nie zakłócony, fantastyczny widok na całą okolice. Na tle błękitnego nieba doskonale rysują się znajdujące się w oddali majestatyczne szczyty Navajo Mountain. Przed nimi ciągnące się aż po horyzont „Waterpocket Fold”. To ponad 100-milowy odcinek uskoku w skorupie ziemskiej, który jakby kurtyna przesłania doskonale widoczną z tego punktu krzywiznę ziemi. W tym miejscu autostrada przebiega na wysokości 1.437 m n.p.m. Niezapomniane widoki i wspomnienia. Jak niesamowitą pracę musieli wykonać inżynierowie, aby zaprojektować i wybudować szlak komunikacyjny na tak trudnym i zróżnicowanym geologicznie terenie.

autostrada-12-punkt-widokowyJeden z licznych punktów widokowych.

Wszystkim podróżującym po USA gorąco polecamy przejazd autostradą nr 12. Stanowi ona idealne połączenie komunikacyjne pomiędzy Bryce Canyon oraz parkiem narodowym Arches National Park. Wybierając „dwunastkę” jako alternatywną trasę będziecie musieli liczyć się z ponad 2,5-godzinnym wydłużeniem czasu przejazdu. Warto jednak poświęcić te dodatkowe godziny na przejazd jedną z najpiękniejszych autostrad w USA.

Mapa Satelitarna autostrady nr 12.

utah-autostrada-12-mapa

Materiał video przedstawiający przejazd jednym z odcinków autostrady nr 12 w stanie Utah.

Pawel P. ©  interameryka.com – internetowy przewodnik po USA
Aktualizacja: Luty 2020

Zobacz również:
Arches National Park: Na szlaku do Delicate Arch
Utah, Bryce Canyon: Bajkowy świat
Arches National Park: Devil’s Garden (Czarci Ogród)

22 komentarze

 1. jeden pas, bez pasa zieleni…i zaraz zaraz…to niby jest AUTOSTRADA ?? buahahaha
  normalna droga 😉

  to tyle offa – a widoczki prześliczne – naprawdę piękne 🙂

 2. W październiku 2009 r przejechałem cały wyżej wspomniany fragment USA. Wrażenia cudowne.Polecam zamiast podróży na Dominikanę lub inne wyspy. Zwłaszcza Bryce Canyon.
  Bardziej urokliwego miejsca na ziemi długo by szukać.Chętnych do obejrzenia większej ilości zdjęć zapraszam na prywatny blog.

 3. @Mieczysław – z chęcią obejrzę Twoje foty, tylko nie znam adresu Twojego bloga. Jeśli czytasz ten wpis, to na mojej stronie znajdziesz formularz kontaktowy przez który będziesz mógł podać linka.

 4. Wszystko fajnie, tylko to nie autostrada, a droga stanowa- tzw SR 12. takich drog w stanach jest na peczki, ale faktycznie ta jest widokowa. Jak bedziesz jeszcze kiedys w Stanach to pojezdzij sobie w Oregonie lub Washington po stanowych drogach- radze kupic dobre ubezpieczenie.

 5. W październiku 2009 r przejechałem cały wyżej wspomniany fragment USA. Wrażenia cudowne.Polecam zamiast podróży na Dominikanę lub inne wyspy. Zwłaszcza Bryce Canyon.
  Bardziej urokliwego miejsca na ziemi długo by szukać.Chętnych do obejrzenia większej ilości zdjęć zapraszam na prywatny blog.

 6. Północna część z opisanymi przepaściami i brakiem pobocza bardzo wymagająca.Jechałem o zmroku całkiem wymarłą drogą , bardzo się spiesząc.Namordowałem sie okrutnie.Widoki wcześniej fantastyczne.

 7. Bylem, widzialem, polecam. Piękna sprawa.
  Wojtek ma racje północna część bardzo kręta, też jechałem po zmroku. Północna część zamienia się w zieloną, mnóstwo lasów.
  Warto, jak ktos ma okazje dorzucić 12-ke do planu zwiedzania to niech tak zrobi. Przejechałem w maju z LV poprzez SF potem wybrzeżem do LA potem poprzez parki utach oraz Arizony i powrót do LV 5300km w 10 dni – męczące ale było warto. W tym roku 12 dni – kierunek północny wschód, w tym 2 dni w Kanadzie

 8. Piękna droga. Przypadkowo się w nią wbiliśmy by nie jechać cięgle prosto 🙂 i przez to czas podróży bardzo nam się wydłużył bo musieliśmy robić nieplanowane postoje na video i foto.

 9. Dzien dobry,
  bardzo przydatna strona – gratuluję.
  Chciałem zapytać o sprawy komunikacji.
  Czy nasze „polskie” telefony mają zasięg w zachodniej części USA (USA, California, Arizona), jak wygląda sprawa z WiFi w motelach w ww stanach. Generalnie chodzi o dostęp do interentu i możliwość zdalnej komunikacji.
  pozdrawiam
  Marek Bernatek

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię