Karta wstępu do Parków Narodowych w USA (2019)

Karnet wstepu do parków narodowych w USA

Karnet (karta) wstępu na teren Parków Narodowych w USA o nazwie “America the Beautiful” to jednorazowy wydatek 80 dolarów. Pozwala on jednak wszystkim jego posiadaczom na darmowy, nieograniczony wstęp do wszystkich 462 Parków Narodowych znajdujących na terenie USA, począwszy od Wielkiego Kanionu Kolorado aż po bagna Everglades na Florydzie.

Karnet wstępu na teren Parków Narodowych w USA – koszt $80
(America the Beautiful – National Parks and Federal Recreational Lands Pass – Annual Pass)

Karnet jest dokumentem upoważniającym do bezpłatnego wejścia lub wjazdu na teren dowolnego Parku Narodowego w Stanach Zjednoczonych. Dokument ten ważny jest przez okres jednego roku, licząc od daty zakupu. W przypadku kradzieży lub zagubienia dokumentu właścicielowi nie będzie wydawany duplikat – należy powtórnie zakupić karnet.

Właścicielem karnetu jest jedna (lub dwie osoby) , których podpis znajduje się na rewersie karty “America the Beautiful”. Osoba ta może bez ponoszenia żadnych opłat wjechać prywatnym lub wypożyczonym samochodem (nie może być to samochód firmowy z widocznymi znakami firmowymi) na teren dowolnego Parku Narodowego wraz z trzema osobami towarzyszącymi.

karnet-wstepu-do-parkow-USA

Parki-Narodowe-USA-karnet
Rewers karnetu z widocznymi podpisami właścicieli

Bilet wstępu (bez karnetu) na teren Parku Narodowego, to wydatek min $25.00.
Łatwo więc obliczyć, iż koszt karnetu zwraca się automatycznie po wizycie w trzech Parkach.

Jeśli planujecie rodzinne zwiedzanie USA wówczas zakup karty w cenie 80 dolarów pokrywa automatycznie wjazd dla całej rodziny (max. 4 osoby) do dowolnego Parku Narodowego na terenie USA.
W czasie kontroli przez Park Rangers (głównie przy wjeździe na teren parków) należy również przygotować  dodatkowy dokument ze zdjęciem (paszport lub prawo jazdy) w celu weryfikacji danych osobowych.

Uwaga: Karnet (karta) nie pokrywa żadnych dodatkowych opłat na terenach parków takich jak: pole namiotowe, camping, opłaty parkingowe, wynajęcie przewodnika  itp.
Karnet został wprowadzony w styczniu 2007 roku i automatycznie zastępuje dotychczasowe dokumenty uprawniające do bezpłatnego wstępu na teren Parków Narodowych tj: Golden Eagle, Golden Age, and the Golden Access Passports jak również National Park Pass.

Karnet (karta) wstępu do Parków Narodowych dla osób starszych.

Osoby w wieku 62 lat (oraz powyżej) mogą starać się o tzw. “Senior Pass” uprawniający do bezpłatnego wstępu do wszystkich Parków Narodowych, oraz upoważnia do 50% zniżki na wszystkie pozostałe opłaty związane z pobytem w parku (parking, camping itp).  “Senior Pass” kosztuje $10 i ważny jest na czas nieokreślony.

Dla dzieci poniżej lat 15-tu wstęp na tereny Parków Narodowych jest bezpłatny.

Gdzie kupić karnet (kartę) ?

Karnet “The National Parks and Federal Recreational Lands Pass” można kupić:
– Online na stronie USGS (kliknij tutaj)
– W każdym Parku Narodowym w budce Park Rangers, która znajduje się przed wjazdem do Parku.
– Osobom, którym ma przyjemność planować podróż przez USA wysyłam karnet do Polski.

Parki Narodowe w USA - wstęp

Parki Narodowe w USA - bilet
Tablica informacyjna przez wjazdem do Grand Canyon z widoczną ceną biletów.


Uwaga: Karta “America the Beautiful – Annual Pass” jest ważna tylko i wyłącznie na terenach Parków Narodowych. Nie jest akceptowana przez:

 • Parki Stanowe (State Parks)
 • Teren uznane za Pomniki Przyrody (National Monuments: np: Devils Tower)
 • Tereny rekreacyjne (National Recreationa Areas: np. San Francisco’s Golden Gate)
 • Terent Historczne (National Histroic Sites: np: Alcatraz Island)
 • Tereny Rekreacyjne Wybrzeża USA  (National Seashores np: Cape Cod)

Jak sprawdzić do kiedy ważny jest karta?

W momencie zakupu karty pracownik Parku Narodowego zaznacza (przez wybicie dziurkaczem) miesiąc w którym kończy się ważność karty. Karta ważna jest wówczas DO OSTATNIEGO DNIA zaznaczonego miesiąca.

Karta-Parki-Narodowe-USA
Przykład: karta na zdjęciu ważna jest DO KOŃCA CZERWCA 2019 roku.

Czy można odkupić od innej osoby używaną kartę?

W polskim internecie zajdziecie wiele ofert sprzedaży używanych (przez osoby trzecie) kart wstępu. Czy odkupienie karty i złożenie na niej swojego podpisu jest legalne i czy grozi za to kara?
Sprawdziłem dokładnie przepisy jakie znajdują się na stronie USGS – urzędu wydającego karty Annual Pass. (https://store.usgs.gov/pass/definitions.html).
Przepisy wyraźnie mówią, iż właścicielem karty (Pass Owner) mogą być DWIE OSOBY, których podpis znajduje się na karcie.
Pass Owner: Person or two person(s) whose signatures are on the back of the Pass.
Nigdzie w przepisach nie jest zdefiniowane czy muszą być to spokrewnione ze sobą osoby (np. członkowie jednej rodziny) ani w jaki sposób karta może zostać “transferowana”.

Wszystko więc wskazuje na to, iż używanie karty przez dwie różne osoby/rodziny jest dopuszczalne i całkowicie legalne.

park-ranger

Niezapomnianych wrażeń z pobytu w cudownych Parkach Narodowych

Artykuł został zaktualizowany: marzec 2019
Paweł P.
© 2018 interameryka.com – wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowane bez zgody autora zabronione.

32 komentarze

 1. Golden Age Passport czyli karta wstepu dla seniorow jest tylko dla obywateli i ludzi ze stalym pobytem w USA.Za $ 50 mozna kupic National Park Annual Pass do wszystkich P.N. i wielu federalnych miejsc ,ktory jest wazny rok.

 2. Witam,

  Świetna strona przeczytałem prawie wszystko.
  Mam pytanie co do karty wstępu do parków za 80$.

  Jeśli wykupię taką kartę na siebie za 80 $ to pozostałe osoby dorosłe w samochodzie juz nie ponoszą żadnych kosztów???

  Zmyliło mnie to zdanie
  “Dla dzieci poniżej lat 16-tu wstęp na teren Parku Narodowego wraz z osobą posiadającą karnet jest bezpłatny.”
  stąd moje pytanie.

  Pozdrawiam

 3. Dziękuję – ciesze się ze strona się przydała w planowaniu podroży po USA. Tak jest w sumie jej cel…
  Jeśli chodzi o kartę wstępu do Parków Narodowych to “działa” ona również dla wszystkich osób w samochodzie (max 3 osoby plus kierowca ) które z Panem wjeżdżają na teren Parku Narodowego. Nie zależnie od ich wieku.
  Faktycznie zdanie zamieszczone w artykule można interpretować dwuznacznie – zaraz je zmienię.

 4. Dzięki za szybką odp.
  Planuję około 19 dni po USA – zachód.
  Teraz szczegółowo analizuję każdy pkt (godziny, wstepy, czas, kasa, itd…)
  Ale dopiero za rok około października – kasa 🙂
  Mam już wstępny plan i pewnie będe miał dużo pytań,
  Czy jest do Pana jakiś konkretny kontakt, poza komentarzami tutaj?

  W cenie karty jest zwiedzanie parków i wjazd samochodem, czy parkingi także?

  Pozdrawiam

 5. Witam, my z mężem wyruszamy 26.07 – zachodnia częśc USA- cały rok przygotowań, większość z “Interameryka”- cenne rady, wspaniałe zdjęcia … mam nadzieję, że rzeczywistość będzie równie zachwycająca. Dziękuje za tę strone
  Pozdrawiam

 6. Witam
  Dokładnie za 40 h wsiadamy z żoną do samolotu do L.A. (przesiadka w Amsterdamie) 🙂 dla mnie będzie to już drugia wizyta w USA (po 14 latach przerwy) dla mojej drugiej połowy będzie to pierwszy raz. Plan wydaje mi się dość ambitny jak na 2 tygodnie ale traktujemy ten wyjazd jako powiedzmy “rekonesans” 🙂 w końcu wizy dostalismy na 10 lat 😛 jestem ciekaw jak bardzo się Ameryka zmieniła w czasie tych kilkunastu lat i czy dostrzegę te zmiany. 90% planowanej trasy to odwiedziny w miejscach, które ja już widziałem i interesujące czy moja żona będzie również tak zachwycona Ameryką jak ja 🙂 Pana strona była bardzo przydatna przy planowaniu trasy 🙂 jak sie uda to odezwiemy się jak będziemy na miejscu. Pozdrawiam sredecznie

 7. Wspaniała strona, bawo 🙂
  25 kwietnia wybieramy się w 7 osób do USA. Chcemy wypożyczyć jeden samochód dla nas wszystkich i oczywiście kupić roczną kartę do parków. Jedna karta to 4 osoby. Czy dla kolejnych 3 osób podróżujących tym samym autem możemy kupić kolejną kartę? Czy pozostali powinni już kupowac indywidualnewstepy do każdego parku osobno. Proszę o wsparcie 🙂
  Dziękuję

 8. Przed wjazdem do danego Parku Narodowego musicie sprawdzić w jaki sposób uregulowane są tam opłaty za wstęp. Jeśli przed wjazdem do parku znajduje się informacja “charge per vehicle” (opłata za wjazd samochodem) wówczas karnet wstępu obejmuje wszystkie osoby znajdujące się w samochodzie.
  Jeśli natomiast dany park pobiera opłaty “per person” wówczas karnet obejmuje max. 4 osoby a reszta osób musi płacić indywidualnie wstęp.

 9. Czyli mając rodzinę 5 osobową w tym dzieci w wieku 10,12 i 15 lat i 2 osoby dorosłe wystarczy mi 1 annual pass? Dla 4 osób a 5 osoba czyli dziecko ma gratis?

 10. Witam, przyłączam się do pochwał, strona super, i z jej pomocą przygotowuję się do roadtripu po USA:) Tak dla pewności: z jednej karty America the Beautiful za 80$ mogą korzystać 4 osoby w 1 samochodzie (kierowca+3 osoby+auto), tak? I w takiej konfiguracji wjeżdżać na 1 kartę do parków,tak? Jeśli tak, to jest to super opcja dla wspólnie podróżujących 2 par. W przyszłym roku planujemy podróż do USA w 4 osoby. Pozdrawiam

 11. Tak. karnet America The Beautiful to przepustka dla 4 osób znajdujących się w jednym samochodzie. Osoby nie muszą być ze sobą spokrewnione (np. rodzina).

 12. Mam problem przy próbie zakupu karnetu “America the Beautiful – Annual Pass” – mianowicie, aby dokonać zakupu, muszę założyć konto. Aby tego dokonać muszę w sekcji “Country” wybrać kraj. Niestety nie ma tam Polski (dostępne jest USA, Kanada i Meksyk), a przy wyborze opcji “-None-” i kliknięciu przycisku “Create new account, wyskakuje mi powiadomienie “There was a problem with your form submission. Please reload the page and try again.” 🙁 Czy jest Pan w stanie dać mi wskazówki, aby to jakoś obejść?
  Z góry dziękuję!

 13. Witam! Bardzo fajna strona. Wybieramy się z żoną we wrześniu 2018 na zachodnią objazdowe i to pierwsza samodzielna wyprawa, ponieważ zawsze z biurem na dalekie wyprawy. Duzo korzystam z informacji, które zamieszczasz na necie. Jeżeli można , to i ja zapytam, czy jak wyjeżdżam z San Francisco przez Golden Gate, to opłaty nie są pobierane ? Opłaty tylko na WJAZD do S.F. ? Pozdrawiam Marek.

 14. Dzień dobry 🙂 śledzę bloga i mam pytanie dotyczące annual pass’a, mianowicie czy jeśli zakupiłam go w tamtym roku (2017) we wrześniu i mam wybitą tę kropeczkę z wrześniem to czy w tym roku mogę jeszcze użyć tego karnetu we wrześniu również? czy to jest sytuacja, że od września do sierpnia jest ten karnet ważny i we wrześniu 2018 muszę już kupić nowy?
  Wybieram się w tym roku także we wrześniu na zwiedzanie parków i nie znalazłam dotąd odpowiedzi na tę zagwozdkę. Pozdrawiam 🙂

 15. Witam! 🙂
  Mam pytanie odnośnie karty Annual Pass. Czy mieszkając w Polsce mogę ją sobie zamówić przez internet czy wchodzi w grę tylko kupno przy wjeździe do parku? Bo z tego co przeczytałam to te karty są wysyłane drogą pocztową więc domyślam się, że ze względu na koszty nikt mi jej nie wyśle z USA do Polski. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź 🙂

 16. Karty wstępu do Parków Narodowych wysyłane są pocztą lub można je kupić na miejscu, przy wjeździe do każdego z Parków Narodowych. Polecam więc kupić kartę na miejscu – na pewno będzie taniej niż z przesyłką do Polski.

 17. Witam, a jeśli podróżujemy w 6 osób dorosłych jednym samochodem to dwie karty rozwiązują sprawę czy dla 4 osób karta działa a dwie muszą dokupić wstęp?

 18. Kilka miesięcy temu zapytałem o to Park Rangers. Powiedzieli mi, że raczej większość z nich “przymyka oko” na liczbę osób w samochodzie. Więc nieoficjalnie …można. W najgorszym wypadku dokupicie kartę.

 19. Jedno uściślenie z mojej strony. Red Rock Canyon, który jest parkiem stanowym, także akceptuje Annual Pass. Można w nim także kartę kupić na wjeździe.

 20. Dzien dobry. Wybieram sie w podroz do Stanow w maju i w planach mamy zwiedzanie kilku znanych parkow narodowych. Na allegro mozna kupic karte annual pass, ktora wazna jest jeszcze kilka dobrych miesiecy i teoretycznie jest miejsce do wpisania drugiej osoby na odwrocie karty. Czy taka praktyka jest stosowana czy raczej zakup taki bedzie ryzykowny? Karte mozna kupic za polowe ceny. Z gory dziekuje za komentarz.

 21. Według przepisów Karnet do Parków Narodowych może być własnością DWÓCH OSÓB, których podpisy widnieją na karnecie. Nigdzie nie znalazłem informacji, które definiują czy osoby muszą być w jakikolwiek sposób spokrewnione (np. rodzina).
  Można więc spokojnie odkupić/dostać karnet i dopisać się do niego jako drugi właściciel.

 22. Jesli jade z wycieczką przez biuro to czy mogę tez mieć dla siebie i osoby towarzyszącej karnet czy muszę za każdym razem dokonywać opłaty wg cennika?

 23. Cała zasada działania i opłacalności posiadania karnetu jest taka, że opłaca się wykupić go dla osób wspólnie podróżujących jednym samochodem. Musi to jednak być (wg regulaminu) samochód prywatny. Nie może być to pojazd “komercyjny”.
  Jeśli wjeżdżasz do Parku Narodowego ze zorganizowaną wycieczką, wówczas pojazd kwalifikuje się jako “commercial vehicle” i karnet nie zadziała.

 24. Witam,
  Planujmy zwiedzanie zachodniego wybrzeza USA i m. in. beda to parki narodowe. Podróżować bedzemy w 5 osob, co wtedy z karnetem ? Czy mozemy wjechac jednym samochodem do parków na jednym karnecie ?

 25. W praktycznie wszystkich Parkach Narodowych udawało mi się wjechać w 5 osób na jednym karnecie. Jeśli jednak Park Rangers będzie bardzo skrupulatny to musicie zapłacić za osobę “ponad stan”.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię