Zobaczyć Hollywood… napis Hollywood z bliska

Napis Hollywood
Napis Hollywood

Najsłynniejszy na świecie napis “Hollywood”, znajdujący się na zboczu góry “Lee” w Los Angeles, jest doskonale widoczny  praktycznie z każdego punktu położonych u podnóża góry sławnych i bogatych dzielnic “Miasta Aniołów”. Jednakże aby znaleźć idealne miejsce na pamiątkową fotografię trzeba dobrze znać teren, w przeciwnym bowiem razie czeka nas kilkugodzinne kluczenie pośród krętych, stromych uliczek Hollywood.

Napis na wzgórzach Hollywood to dla wielu osób coś więcej niż zaledwie dziewięć białych liter składających się na nazwę dzielnicy Los Angeles. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie symboli, swoisty znak sukcesu, sławy, pieniędzy, olśniewającej kariery, o której marzy każdy, kto przekroczy progi fabryki snów.

Podróżując po usianych palmami i egzotyczną roślinnością uliczkach Beverly Hills i Hollywood zapewne niejeden z Was wypatrywał z niecierpliwością ogromnych, 14 metrowych białych liter wbudowanych w zbocze ponad 520-metrowego wzgórza. Każdy, kto odwiedza słynną Aleję Gwiazd w Hollywood, Kodak Theater (miejsce, gdzie są wręczane Oskary) czy sławne i bogate Beverly Hills, musi obowiązkowo sfotografować się na tle magicznego “Znaku Hollywood”.

napis hollywood z dalekaNapis na wzgórzach Hollywood widoczny z Beachwood Drive

Pomimo iż napis “Hollywood” widoczny jest niemal z każdego punktu Beverly Hills, jednak wiele osób spędza po kilka godzin krążąc uliczkami w poszukiwaniu idealnego miejsca  do zrobienia pamiątkowej fotografii. Osobiście przekonałem się, iż znalezienie owego punktu nie jest wcale takie łatwe. Należy pamiętać, iż wstęp na teren, na którym znajduje się konstrukcja napisu jest zagrodzony i niedostępny dla przeciętnego turysty. Aby dostać się bezpośrednio pod sam napis należy otrzymać specjalne zezwolenie od firmy (co nie jest łatwe) zarządzającej ponad 4.000-hektarowym – należącym do miasta Los Angeles  – terenem Griffith Park, na terenie którego obecnie znajduje się “Hollywood Sign”.

Tego typu środki bezpieczeństwa zostały wprowadzone po licznych aktach wandalizmu oraz kilkunastu nieudanych próbach samobójczych, w których to niedoszłe ofiary próbowały wspinać się lub skakać z czternasto metrowej stalowej konstrukcji napisu “Hollywood”. Obecnie, praktycznie przy każdym wjeździe w uliczki miasteczka Hollywood prowadzące w kierunku słynnego znaku  turysta napotka  żółte tablice ostrzegawcze z  napisem “No Hollywood Sign Access” (Brak dojazdu do znaku Hollywood)

napis-hollywood-znakUwaga ! Brak dojazdu do napisu “Hollywood”

Zrobiono to w celu zniechęcenia licznie przybywających w te okolice turystów którzy nagminnie blokowali ruch przy stromych, wąskich uliczkach prywatnych posesji. Liczne skargi mieszkańców Hollywood, którzy niejednokrotnie próbowali bezskutecznie wjechać lub wydostać się ze swoich domów wymusiły na władzach częste patrolowanie uliczek i odholowywanie zaparkowanych niezgodnie z przepisami samochodów.  Chciałbym w tym miejscu przypomnieć turystom z Polski i nie tylko, iż wykupienie odstawionego na policyjny parking samochodu będzie was kosztowało co najmniej $120. Warto więc skorzystać z mojego przewodnika , aby znaleźć naprawdę dobre miejsce do sfotografowania znaku Hollywood.

napis-hollywood-dojazdWąskie, kręte uliczki dojazdowe do znaku Hollywood

Tak naprawdę wcale nie potrzeba “dotknąć” słynnego napisu, aby się nim zachwycić. Wystarczy znaleźć odpowiednie miejsce, zaparkować samochód zgodnie z przepisami prawa, tak, aby nie blokował ruchu i możemy cieszyć się prywatną sesją fotograficzną ze słynnym napisem Hollywood w tle. Mogę śmiało obiecać Czytelnikom, iż zdjęcia zrobione z punktów które polecam poniżej  będą prezentowały się wspaniale  w rodzinnym albumie.

Miejsca, z których możemy zrobić idealne zdjęcia z napisem Hollywood w tle:


1. Skrzyżowanie ulic Hollywood Boulevard oraz North Highland Avenue w centrum Hollywood.

Znak widoczny jest doskonale, co prawda z dużej odległości lecz nie zasłaniają nam go żadne drzewa, budynki czy też billboardy reklamowe. Doskonałe miejsce na fotografie, gdy jednocześnie chcemy uchwycić zatłoczony Hollywood Walk of Fame wraz ze słynnym napisem w tle.

napis-hollywood-lokalizacja-blvdNapis Hollywood widziany z Hollywood Boulevard

napis-hollywood-lokalizacja-1Mapa satelitarna lokalizacji 1

2. Napis Hollywood widoczny z N.Beachwood Drive

To urocza kręta droga, łagodnie ciągnąca się po zboczu Hollywood Hills. Praktycznie zaraz po wjeździe na Deachwood Canon Drive zobaczymy doskonale widoczny w oddali napis “Hollywood”. W trakcie przejazdu wzdłuż ulicy w kierunku północnym znajdziemy kilka dogodnych lokalizacji do zrobienia naprawdę  ładnych zdjęć.   Miejsca, w których możemy się zatrzymać (za darmo) są wyraźnie oznakowane. Dodatkową atrakcją też jest możliwość zobaczenia ślicznych domów, których właścicielami były znane gwiazdy Hollywood (Charlie Chaplin, Douglas Fairbanks i Norma Talmadge).

napis-Hollywood

Napis Hollywood widziany z N. Beachwood Dr.

napis-hollywood-mapa-trasa2Mapa satelitarna trasy dojazdowej nr  2

3. Napis Hollywood widoczny z Lake Hollywood

Miejsce trochę trudne do znalezienia ze względu na liczne,  małe uliczki , wśród których łatwo się zagubić. Miejsce to jest jednak najbliżej zlokalizowanym i – według mnie – najlepszym punktem widokowym, skąd można podziwiać napis “Hollywood”.

napis-hollywood-lokalizacja-3Napis Hollywood widziany z Lake Hollywood

napis-hollywood-mapa-trasa3Mapa satelitarna lokalizacji nr 3

4. Napis Hollywood widoczny z obserwatorium w Griffith Park

Jak sama nazwa wskazuje, obserwatorium (choć jest to obserwatorium astronomiczne)  daje nam możliwość podziwiania napisu “Hollywood” w najbardziej komfortowy sposób, czyli ze specjalnie przygotowanego tarasu widokowego. Dodatkowo możemy również zachwycać się widokiem uroczej okolicy oraz panoramą Los Angeles. Parking, jak również wstęp na taras widokowy jest darmowy, czasami bywa jednak dość tłoczno, co nie przeszkadza jednak w swobodnym fotografowaniu.

napis-hollywood-lokalizacja-4Napis Hollywood widziany z Griffith Observatory

panorama-los-angeles-obserwatoriumPanorama Los Angeles w dzień

napis-hollywood-mapa-trasa4Mapa satelitarna lokalizacji nr 4

Do poczytania: atrakcje w okolicach Los Angeles:
CO WARTO ZOBACZYĆ W LOS ANGELES 
NAJDROŻSZA ULICA W LA 
HUŚTAWKA Z WIDOKIEM NA LA
UNIVERSAL STUDIOS W LOS ANGELES
JAK DOJŚĆ POD ZNAK HOLLYWOOD
ZNAK HOLLYWOOD PUNKTY WIDOKOWE
KALIFORNIA – WSZYSTKIE ARTYKUŁY

Zobacz również:
Napa Valley – kalifornijska kraina winnic
Big Sur – najpiękniejsze miejsce w Kalifornii
Mono Lake – najstarsze jezioro Ameryki
Dolina Śmierci – najgorętsze miejsce w Ameryce Północnej

Aktualizacja: sierpień 2019
Pawel P. © 2012 interameryka.com wszelkie prawa zastrzeżone.

Zwiedzaj Kalifornię z moim planem - KLIK

5 komentarze

 1. Hej,
  chciałbym dowiedzieć się skąd było zrobione pierwsze zdjęcie od góry?!
  Osobiście polecam nr 3! do którego jedziemy przez nr 2! 🙂

 2. Dobre pytanie. Wyjazd do Hollywood w czasie którego robione były zdjęcia odbył się w 2010 roku. Ciężko mi powiedzieć skąd robione było zdjęcie. Wygląda mi to na zbliżenie teleobiektywem (używałem wtedy obiektywu 70-300mm)…ale lokalizacji sobie nie przypomnę.

 3. Dzień dobry,
  Panie Pawle na wstępie chciałbym podziękować za wszystkie Pana materiały, dzięki którym mogłem dobrze przygotować się do wizyty w USA Świetna robota i oby tak dalej!

  Do Stanów wybrałem się z dziewczyną na własną rękę choć rodziny namawiały nas na zorganizowany wyjazd… oczywiście nie żałujemy naszej decyzji i jesteśmy zachwyceni tym przepięknym krajem.
  Mam jednak pewien zakład z przyszłym teściem, który w 2011 zwiedzal zachód. Teść powiedział że nie znajdziemy SAMI “słynnego łóżka” dzięki którym karierę w Hollywood zrobiło wiele aktorek. To taki symbol “drogi do slawy” wielu gwiazd dużego ekranu… Kojarzy Pan w Los Angeles, takie duże łóżko (duży stelaż z białą pościelą)? Prawdopodobnie jest przy jakimś studiu filmowym.
  Przeszukalismy cały Internet i nie możemy namierzyć lokalizacji tego łóżka.
  Mam nadzieję, że kojarzy Pan tą niewatpliwie “ogromną atrakcję” i wspomoże Pan swojego fana w potrzebie 🙂
  Z góry dziękuję za pomoc!

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię