Zapraszam do obejrzenia malowniczych zdjęć nocnego nieba, które możemy oglądać nad parkami narodowymi w USA
Czy jest takie miejsce na świecie, z którego naprawdę można zobaczyć taki widok?
Tak. Powyższy obraz to pojedyncza ekspozycja widowiskowo ukazująca to, co daleko, to, co blisko i to, co pomiędzy. Na fotografii widzimy jak zanurza się w Ziemię bardzo odległa część centralnego pasa naszej Galaktyki uchwycona dzięki długiemu naświetlaniu. Jasny punkt tuż na lewo od pasa to znacznie bliższa naszej ziemi planeta Jowisz. Jeszcze bliżej są malownicze wieże i płaskowyże Parku Narodowego Canyonlands w Utah oświetlone przez sierp Księżyca. Na pierwszym planie znajduje się jaskinia wraz z kamiennym kręgiem nieznanego pochodzenia o nazwie False Kiva. Jaskinia była krótko oświetlana latarką podczas długiej ekspozycji. Astrofotograf Wally Pacholek donosi, że dotarcie do jaskini, by wykonać to zdjęcie, nie było łatwą wyprawą. Dodatkowy powód do obaw podczas oczekiwania w ciemności na dobre naświetlenie stanowiły też pumy.
Poniżej przedstawiamy genialne fotografie wykonane przez Wally’ego Pacholka na terenie parków narodowych w różnych stanach USA.
Meteoryt: Mojave Desert, California
Nocne niebo: Monument Valley, Arizona
Kometa Halle-Bopp: Red Rock Park, Nevada
Miasto duchów: Dolina Śmierci, California
Nocne Niebo: Bryce Canyon National Park, Utah
Gejzery, Park Narodowy Yellowstone
Droga Mleczna, Krater Haleakala: Hawaje
Park Narodowy Devil’s Tower, Wyoming
Więcej informacji na stronie internetowej autora: www.astropics.com
Piękne zdjęcia !
Kilka razy miałam okazje podziwiać nocne niebo w Parku Narodowym Zion oraz w Canyonlands ale nigdy nie było ono aż tak usiane gwiazdami.
Ciekaw jestem jaki długi był czas naświetlania poszczególnych zdjęć? Widoki niesamowite!
Hmmm…
Wydaje mi się ze czas naświetlania nie był dłuższy niż 30sek (przy dłuższej ekspozycji widać już ruch gwiazd na niebie, powstają smugi na zdjęciach).
Widać tez ze autor użył bardzo dużej czułości ISO gdyż zdjęcia maja dużo tzw. “szumu”.
Tak czy inaczej – zdjęcia pierwsza klasa!
Dopuszczalny czas w którym zdjęcia nie posiadają ‘efektu smużenia’ gwiazd wylicza się ze wzoru 600/ogniskowa obiektywu (wynik w sekundach). Przy obiektywie 15mm możemy bez obaw naświetlać matrycę/kliszę przez 40s.
Zdjęcia super, tak i artykuły!
Cudne!
Przepiekne zdjecia
Moje Gratulacje
Takich zdjęć nie da się zrobić jednym ujęciem (klatką). Są specjalne techniki montażu wielu klatek i w ten sposób osiąga się finalny efekt.