Na szlaku do Delicate Arch: Utah

Delicate Arch to jedna najbardziej spektakularnych atrakcji, które ma do zaoferowania Arches National Park, najsłynniejszy, a zarazem najpiękniejszy Park Narodowy w stanie Utah.

Niezależnie od tego, ile czasu poświęcicie na zwiedzanie parku, Delicate Arch jest atrakcją turystyczną, którą koniecznie należy zobaczyć.

Do słynnego łuku prowadzą dwa szlaki turystyczne. Jeden z nich (trudniejszy -” Delicate Arch Trial”) to prawie półtorej mili męczącego – aczkolwiek niezbyt trudnego technicznie – podejścia, które prowadzi pod sam łuk. Drugi, łatwiejszy lecz nie tak bardzo spektakularny sposób na zobaczenie łuku to wizyta w tzw. “Arch Viewpoints” (Lower View Point). Należy jednak zaopatrzyć się w dobrą lornetkę lub aparat z teleobiektywem, aby podziwiać uroki Delicate Arch z tego miejsca. Widok jest uroczy, jednak sam łuk oddalony jest od punktu widokowego około 900 metrów. Jest to jednak pewna alternatywa zobaczenia Delicate Arch dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą wybrać głównego szlaku. Tak czy inaczej możliwość zobaczenia łuku z obu perspektyw dostarczy Wam niezapomnianych wrażeń.
przewodnik-po-usa-utah-delicate-arch-8Delicate Arch widziany ze szlaku “Arch Viewpoints”

Wschód i Zachód słońca to dwa najlepsze momenty, aby móc w pełni podziwiać piękno ogromnego, samotnie stojącego na urwisku skalnym cudu natury, jakim jest Delicate Arch.

Nisko zawieszone nad horyzontem słońce rzuca na majestatyczny łuk, niczym na kolorowy ekran swe długie czerwono-krwiste promienie. Padając na delikatne warstwy tworzącego łuk różnokolorowego piaskowca zamieniają one na chwilę jego powierzchnię w jakby rozżarzony do czerwoności piec hutniczy. Każda sekunda tego trwającego około 5 minut spektaklu dostarcza obecnym tam osobom niezapomnianych wrażeń. Kolory, którymi rozświetlony jest dwudziestometrowy łuk są tak mocno nasycone odcieniami czerwienieni i purpury, iż trudno uwierzyć, że ten fenomen gry świateł i cieni nie został wyreżyserowany.

Zupełnie innych wrażeń dostarcza nam oglądanie łuku o wschodzie słońca. Ciemne, usiane setkami gwiazd niebo i niebieskawoczerwone kolory wschodzącego słońca z każdą sekundą coraz mocniej rozświetlającego czerwone skały. Niekiedy wspaniałemu spektaklowi światła i cieni, rozgrywającemu się pośród skał Arches National Park, towarzyszy nisko zawieszony nad horyzontem ogromny sierp porannego Księżyca. To widok (parafrazując popularne hasło reklamowe), który wart jest milion dolarów. Warto wstać przed świtem, spędzić półtorej godziny na szlaku dla tak wspaniałych, zapierających dech w piersiach widoków.

przewodnik-po-usa-utah-delicate-arch-9Wschód słońca nad Delicate Arch.
przewodnik-po-usa-utah-delicate-arch-2Słońce powoli wynurza się znad La Salle Mountains.
przewodnik-po-usa-utah-delicate-arch-12Czerwonokrwisty zachód słońca.
przewodnik-po-usa-utah-delicate-arch-13Delicate Arch w blasku ostatnich promieni zachodzącego słońca.

Wschód i zachód słońca nad Delicate Arch przyciąga każdego roku do Parku Narodowego tysiące miłośników fotografii.

Są pośród nich zarówno amatorzy jak też profesjonaliści, pracownicy najsłynniejszych magazynów przyrodniczych, fachowych gazet fotograficznych, a także filmowcy i operatorzy. Delicate Arch to jeden z najsłynniejszych i najbardziej fotografowanych cudów przyrody w USA. Jego zdjęcie można zobaczyć na okładkach renomowanych czasopism, takich jak: National Geographic, Professional Photography, Traveler, kalendarzach, a także kolorowych plakatach reklamowych rozwieszanych niemal w każdym biurze podróży w Stanach Zjednoczonych.
Nic dziwnego, iż łuk ten stał się również symbolem stanu Utah, który możemy oglądać obecnie na każdej tablicy rejestracyjnej samochodów z tego stanu.
przewodnik-po-usa-utah-delicate-arch-14Delicate Arch na tablicach rejestracyjnych milionów mieszkańców stanu Utah.

Na szlaku do Delicate Arch

W miesiącach letnich wyprawa do Delicate Arch na rozpoczynający się o wschodzie słońca spektakl to najlepszy czas na wizytę dla tych, którzy starają się unikać tłumów. Zachód słońca, mimo iż oferuje bardziej efektowną grę świateł, często rozczarowuje dużą ilością turystów stłoczonych dookoła łuku i przesiadujących na skałach otaczających Delicate Arch. Praktycznie wszystkie miejsca, z których możemy mieć najlepsze ujęcia, są już wcześniej zajęte. Nierzadko zdarza się, iż wręcz idealne zdjęcia zostają popsute przez przemieszczających się tuż przed nastawionym na długi czas naświetlania aparatem turystów.
przewodnik-po-usa-utah-delicate-arch-6W oczekiwaniu na najlepsze światło….

Miesiące letnie są zazwyczaj gorące w Arches National Park, a podczas wędrówki półtoramilowym szlakiem do podnóża łuku nie mamy wiele okazji do ukrycia się cieniu. Jest co prawda kilka miejsc, gdzie teren jest na tyle płaski, że można robić przerwy lub schronić się na pewien czas przed palącym słońcem w załomach lub występach skalnych. Jednak przez większość czasu naszej trwającej około półtorej godziny wspinaczki znalezienie zacienionego miejsca jest jednak bardzo ograniczone.
Szlak prowadzi nas cały czas delikatnie pod górę. Przez całą dwugodzinną wędrówkę stąpamy po litej, czerwonej skale, gdzieniegdzie poprzecinanej delikatnymi pęknięciami lub rumowiskami skalnymi. Kilkakrotnie przekraczać będziemy wyschnięte strumienie z piaszczystymi brzegami , pośród których znajdują się wyschnięte, przybierające niekiedy fantastyczne kształty drzewa i krzewy.
przewodnik-po-usa-utah-delicate-arch-5Na szlaku prowadzącym do Delicate Arch.

Tuż przed samym łukiem należy przygotować się na przejście dosyć wąską wykutą w skale ścieżką szerokości około 2,5 m. Z jednej strony ograniczona jest przez czerwoną masywną skałę, z drugiej przez głęboką, pionowo opadającą w dół przepaść. Może to stanowić przeszkodę nie do przebycia dla osób cierpiących na lęk wysokości. Jednakże większość turystów (nawet z małymi dziećmi) pokonuje bez problemu ten 200-metrowy odcinek szlaku.
przewodnik-po-usa-utah-delicate-arch-7Rozpoczyna się ostatnie 200 metrów szlaku, wyzwanie dla osób mających lęk wysokości.

Bądź przygotowany do wyjścia na szlak prowadzący Delicate Arch. Zabierz dużą ilością wody, kapelusz, przeciwsłoneczny krem i odzież ochronną. Na szlaku znajduje się wiele miejsc, gdzie przemieszczać będziemy się po pochylonej, często śliskiej i niezbyt przyczepnej powierzeni skały, dlatego należy zaopatrzyć się również w dobre buty do trekingu.

Szlaki prowadzące do Delicate Arch:

1. Delicate Arch Trial.

Punkt wyjścia: “Wolfe Parking” na obszarze Wolf Ranch Historical Trial. Przybliżony czas: 2-3 godziny. Zmiany wysokości: ok. 480 stóp (146 metrów).

Opis szlaku: Podczas wędrówki praktycznie nie ma zacienionych miejsc . Bądź przygotowany na zabranie odpowiedniej ilości wody (co najmniej 1 litr na osobę). W niektórych punktach szlaku znajdują się niebezpieczne, niezabezpieczone urwiska skalne. Pierwsza część szlaku (około 1-1,5 kilometra) jest bardzo szeroka i łatwa do wspinaczki. Gdy dotrzesz do punktu zwanego “slickrock” szlak staje się bardziej strony. Zanim dotrzemy do Delicate Arch będzimy musieli pokonać wąską ścieżkę (2,5 m szerokości) ciągnącą się na długości około 200 metrów.
przewodnik-po-usa-utah-delicate-arch-4
2. Delicate Arch Viewpoint.

Punkt wyjścia: Delicate Arch Viewpoint parking. Odległość do punktu obserwacyjnego: 2,1 km (w obie strony). Przybliżony czas: od 30 do 40 minut.

Opis szlaku: Szlak rozpoczyna się tuż przy parkingu, gdzie możemy swobodnie pozostawić nasz środek transportu. Podejście do punktu widokowego (Lower View Point) jest bardzo łatwe, praktycznie przez cały czas prowadzący ubitą, kamienistą ścieżką. Szlak turystyczny wspina się delikatnie na ostatnim odcinku tuż przy punkcie widokowym na Delicate Arch. Uwaga, szlak kończy się na krawędzi stromego kanionu, który oddziela nas 900-metrową ścianą skalną od Delicate Arch.
przewodnik-po-usa-utah-delicate-arch-15

Interaktywna mapa szlaku prowadzącego do podnóża łuku Delciate Arch.

Delicate-Arch-szlak

Zapraszamy do oglądnięcia materiału video przedstawiającego moje wejście szlakiem prowadzącym do Delicate Arch.
Krótkie podsumowanie informacji o szlaku – KLIKNIJ TUTAJ

Aktualizacja: Luty 2019
Pawel P. © 2015 interameryka.com

3 komentarze

  1. Łuk Delicate Arch to symbol stanu Utah . Aby tam dojść trzeba sie troche nameczyc i maszerować ok 45-60 min .Ale gdy sie osiagnie cel ???? wrazenia gwarantowane !!! Bardzo ładne zdjęcia .

  2. Tez odwiedzilem ten park i widzialem Delicate Arch.
    Wialo strasznie tego dnia i nie bylo prawie w ogole ludzi. Sporo pylu bylo w powietrzu i dzieki temu podziawiac mozna bylo Delicate Arch w ciekawej scenerii.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię