“Wall Arch” zniszczony…

łuk skalny w USA

Popularny wśród turystów “Wall Arch” położony przy popularnym szlaku “Devil’s Garden”  w Arches National Park (Stan Utah) zawalił się na skutek niewielkich ruchów tektonicznych.

Na szczęście nikt z turystów licznie odwiedzających park nie ucierpiał. Jak informuja służby National Park Service, odłamki oraz bloki skalne całkowicie zablokowały szkak 200m powyżej sławnego “Landscape Arch”.
Pierwsze poważne postępy w erozji łuku mogące doprowadzić do jego zawalenia po raz pierwszy zostały zauważone w 1948 r. Od tamtej chwili władze parku regularnie monitorowały “zachowanie się łuku”. Wall Arch zajmował 12 miejsce w rankingu (wśród 2000 istniejących)  łuków Parku Narodowego Arches, jego prześwit wynosił 21.6m x 10.3m.

wall_arch_collapsedWall Arch – zniszczony

Władze parku poważnie zastanawiają się jak zabezpieczyć największy, najbardziej znany  a zarazem najbardziej zagrożony “Landscape Arch” który jest najwiekszym naturalnym skalnym łukiem na świecie o rozpietości 90.8m wysokość  23,5m a który w “najcieńszym” miejscu mierzy zaledwie 1.8m.

landscape_archLandscape Arch – najwiekszy skalny łuk na świecie…

Mapa Google: lokalizacja “Wall Arch” oraz “Landscape Arch”

View Landscape Arch in a larger map

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię