“Wall Arch” zniszczony…

Zobacz moje przewodniki po USA: sklep.interameryka.com

Popularny wśród turystów “Wall Arch” położony przy popularnym szlaku “Devil’s Garden”  w Arches National Park (Stan Utah) zawalił się na skutek niewielkich ruchów tektonicznych.

Na szczęście nikt z turystów licznie odwiedzających park nie ucierpiał. Jak informuja służby National Park Service, odłamki oraz bloki skalne całkowicie zablokowały szkak 200m powyżej sławnego “Landscape Arch”.
Pierwsze poważne postępy w erozji łuku mogące doprowadzić do jego zawalenia po raz pierwszy zostały zauważone w 1948 r. Od tamtej chwili władze parku regularnie monitorowały “zachowanie się łuku”. Wall Arch zajmował 12 miejsce w rankingu (wśród 2000 istniejących)  łuków Parku Narodowego Arches, jego prześwit wynosił 21.6m x 10.3m.

wall_arch_collapsedWall Arch – zniszczony

Władze parku poważnie zastanawiają się jak zabezpieczyć największy, najbardziej znany  a zarazem najbardziej zagrożony “Landscape Arch” który jest najwiekszym naturalnym skalnym łukiem na świecie o rozpietości 90.8m wysokość  23,5m a który w “najcieńszym” miejscu mierzy zaledwie 1.8m.

landscape_archLandscape Arch – najwiekszy skalny łuk na świecie…

Mapa Google: lokalizacja “Wall Arch” oraz “Landscape Arch”

View Landscape Arch in a larger map

Interamerykahttps://www.interameryka.com
Przewodnik po USA: Paweł Paluch (Interameryka). Już ponad 20 lat mieszkam w USA, moją pasją jest podróżowanie i odkrywanie Ameryki. Jeśli wybierasz się zwiedzić USA chętnie pomogę Ci zaplanować podróż po USA.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię

Interameryka Mam na imię Paweł, mieszkam w USA od 2002 roku i spełniam marzenia osób, które chcą wyruszyć w podróż po Stanach Zjednoczonych.
Polecam moje EBOOKI-PRZEWODNIKI
, a jeśli potrzebujesz dokładnego planu skorzystaj z mojej pomocy przy PLANOWANU PODRÓŻY PO USA.

Tutaj znajdziecie więcej informacji o mnie:
ZAPRASZAM!

Przewodnik po USA

Przeczytaj

JESZCZE WIĘCEJ DO CZYTANIA

Podróż do USA na własną rękę: 2024 amerykańskie metropolie.

Podróż do USA na własną rękę w 2024. Amerykańskie miasta, które warto zobaczyć w Stanach Zjednoczonych bez biura...

10 najciekawszych miejsc na Alasce (2024)

Alaska. Legendarny a zarazem największy stan w USA który, wszystkim nam kojarzy się wciąż z nieokiełznanymi terenami, dzikimi...

Wyjazd do USA bez wiz – program Visa Waiver

Prezydent Donald Trump właśnie podpisał dokument znoszący obowiązek posiadania wiz do Stanów Zjednoczonych przez obywateli Polski. Do USA bez...

California – Big Sur: Przejazd do Bigxby Bridge

Zapraszam na wspólny przejazd częścią "kalifornijskiej jedynki", której główną atrakcją na tym odcinku będzie punkt widokowy na słynny...