„Wall Arch” zniszczony…

Popularny wśród turystów „Wall Arch” położony przy popularnym szlaku „Devil’s Garden”  w Arches National Park (Stan Utah) zawalił się na skutek niewielkich ruchów tektonicznych.

Na szczęście nikt z turystów licznie odwiedzających park nie ucierpiał. Jak informuja służby National Park Service, odłamki oraz bloki skalne całkowicie zablokowały szkak 200m powyżej sławnego „Landscape Arch”.
Pierwsze poważne postępy w erozji łuku mogące doprowadzić do jego zawalenia po raz pierwszy zostały zauważone w 1948 r. Od tamtej chwili władze parku regularnie monitorowały „zachowanie się łuku”. Wall Arch zajmował 12 miejsce w rankingu (wśród 2000 istniejących)  łuków Parku Narodowego Arches, jego prześwit wynosił 21.6m x 10.3m.

wall_arch_collapsedWall Arch – zniszczony

Władze parku poważnie zastanawiają się jak zabezpieczyć największy, najbardziej znany  a zarazem najbardziej zagrożony „Landscape Arch” który jest najwiekszym naturalnym skalnym łukiem na świecie o rozpietości 90.8m wysokość  23,5m a który w „najcieńszym” miejscu mierzy zaledwie 1.8m.

landscape_archLandscape Arch – najwiekszy skalny łuk na świecie…

Mapa Google: lokalizacja „Wall Arch” oraz „Landscape Arch”

View Landscape Arch in a larger map

Paweł Interameryka
Mam na imię Paweł, mieszkam w USA od 2002 roku i spełniam marzenia osób, które chcą wyruszyć w podróż po Stanach Zjednoczonych. Polecam moje EBOOKI-PRZEWODNIKI, a jeśli potrzebujesz dokładnego planu skorzystaj z mojej pomocy przy PLANOWANU PODRÓŻY PO USA. Tutaj znajdziecie więcej informacji o mnie i moim odkrywaniu Ameryki. ZAPRASZAM!
Przewodnik po USA

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię