Kanion Kolorado – SKYWALK Część Zachodnia

Wielki Kanion Kolorado w Arizonie wzbogacił się o kolejną atrakcję. To szklana platforma widokowa zwana „skywalk” zawieszona 1220 m ponad dnem Kanionu Colorado. Codziennie przyciąga ona dziesiątki turystów chcących zobaczyć na własne oczy ten cud inżynierii.

Kanion Kolorado Platforma Widokowa

Platforma zawieszona nad Kanionem Kolorado ma kształt podkowy wystającej 20 metrów od krawędzi urwiska.

Prace konstrukcyjne trwały ponad 2.5 roku i wydano na nie zawrotną sumę 30 milionów dolarów. Ściany oraz podłoga zbudowane są ze zbrojonego szkła o grubości 50mm zdolnego przenieść obciążenie ponad 70 ton, co odpowiada ciężarowi około 800 osób. Jednakże ze względów bezpieczeństwa na platformie przebywać może nie więcej niż 20 osób. Aby dodatkowo zabezpieczyć konstrukcje przed wibracjami wywoływanymi przez silne podmuchy wiatru lub trzęsienia ziemi użyto najnowocześniejszy system TMD (tłumik drgań harmonicznych zwany również absorberem harmonicznym ). System ten ma zastosowanie w budowie drapaczy chmur czy w motoryzacji i umożliwia tłumienie drgań o określonej częstotliwości.

Kanion Kolorado
Konstrukcja platformy „Skywalk” (fot: www.grandcanyonwest.com)

Odchłań Wielkiego Kanionu Kolorado

Pierwszymi, którzy zajrzeli z platformy w przepaść Kanionu Kolorado byli astronauci Edwin (Buzz) Aldrin i John Herrington wynajęci przez przywódców plemienia . Aldrin brał udział w pierwszym lądowaniu na Księżycu, a Herrington to pierwszy Indianin, który przebywał w przestrzeni kosmicznej. Wzięli oni udział w krótkiej ceremonii chrztu „Skywalk’a”.

Kanion Kolorado - widok z rzeki
Skywalk widziany z poziomu rzeki Kolorado (for: grandcanyonwest.com)

Grand Canyon Skywalk  – to nie tylko szklana platforma.

Docelowo ma powstać w tym miejscu kompleks budynków w którym zwiedzający będą mogli zapoznać się z budową geologiczną Wielkiego Kanionu Kolorado oraz historią i życiem obecnych właścicieli tych terenów, Indian z plemienia Hualapai. Oczywiście nie zabraknie również licznych sklepów z pamiątkami, kina, restauracji a także miejsca dla zamożniejszych turystów. Ma to być specjalnie zaprojektowana wystająca poza krawędź kanionu loża Vip-owska.

Kanion Colorado
powierzchnia szklanej platformy nad Kanionem Kolorado

Wrażenie jakie towarzyszy spacerowi po szklanej tafli jest niezapomniane. Pierwsze kroki stawiałem bardzo ostrożnie, wręcz z niedowierzaniem iż szkło będzie w stanie wytrzymać ciężar już przebywających na nim ludzi. Jak zazwyczaj bywa w takich przypadkach, najodważniejsze okazały się dzieciaki, które bez najmniejszego oporu biegały tam i z powrotem ślizgając się po szklanej tafli. Trzeba pamiętać aby przed wejściem założyć specjalne ochraniacze na buty, które zabezpieczają powierzchnie platformy przed zabrudzeniem i zarysowaniami. Dzięki temu szkło pozostaje w idealnym stanie możemy doświadczyć niezapomnianych odczuć spoglądając w przepaść kanionu znajdującą się tuż pod naszymi stopami.

Kanion Colorado widok z góry
Skywalk w całej okazałości. (fot: www.grandcanyonwest.com)

Jak dotrzeć do Kanionu Kolorado i szklanej platformy ?
Najbliżej położonym większym miastem jest Las Vegas. Należy kierować się na południe autostradą numer 93 a następnie drogą lokalną nr 25 na północ w kierunku Dolan Springs skąd już tylko niecała godzina jazdy żwirową drogą (Diamond Bar Road) w kierunku rezerwatu. Liczne przydrożne reklamy znacznie ułatwiają orientacje w terenie. Odległość jaką będziecie musieli przebyć to 163 mile (prawie 3 godziny jazdy samochodem).


Informacja od autora:
W czasie gdy powstał artykuł cena wejścia na szklaną platformę wnosiła $45.00
Nie oferowane były żadne pakiety jak to ma miejsce obecnie. Wystarczyło dojechać samochodem do parkingu, przesiąść się do autobusu i dotrzeć w pobliże platformy. Niestety na przestrzeni kilku lat ceny drastycznie wzrosły nie pociągając za sobą wzrostu jakości usług. 
Czy zdecydowałbym się ponownie na wizytę w Grand Canyon West? Zdecydowanie mogę mogę odpowiedzieć że NIE.  Opłata w wysokości prawie 83 dolarów to zdecydowanie za dużo. Wycieczka nie jest warta tak dużego wydatku. 
Warto natomiast przejechać dwie godziny dalej aby dotrzeć do Parku Narodowego Grand Canyon National Park aby zobaczyć ten prawdziwy Kanion Kolorado 

Opłaty (maj 2019)
Aby wejść na teren Indian gdzie znajdują się punkty widokowe oraz platforma należy wykupić jeden z pakietów (podaję tylko podstawowe pakiety cenowe. Więcej informacji znajdziecie na głównej stronie www.grandcanyonwest.com). UWAGA: jeśli zdecydujecie się na wizytę w Grand Canyon West warto wykupić bilety online. Kupując wejściówki na miejscu pobierana jest dodatkowa opłata około $11.00

Pakiet Legacy Gold – $69.00
Obejmuje wejście na teren Indian.
Wejście na szklaną platformę.
Jeden posiłek
Certyfikat odwiedzin
Zdjęcia z Indianami Hualapai
Darmowy przejazd busami Hop-on hop-off shuttle
Wejście na trzy punkty widokowe


Pakiet Legacy Day Pass – $49.00
Obejmuje wejście na teren Indian.
Zdjęcia z Indianami Hualapai
Darmowy przejazd busami Hop-on hop-off shuttle
Wejście na trzy punkty widokowe
UWAGA: Pakiet NIE OBEJMUJE wejścia na szklaną platformę

Niestety jak sami widzicie za samo wejście na teren Indian trzeba zapłacić prawie $50.00

Aby dotrzeć do platformy należy pozostawić samochód na bezpłatnym parkingu i skorzystać z autobusu (Shuttle Bus kursuje co 15min) który dowiezie nas bezpośrednio pod budynek platformy. Dodatkowo należy wykupić jeden z oferowanych pakietów (patrz informacje powyżej) za możliwość przebywania na terenie rezerwatu Hualapai.
Tak więc aby wejść na platformę należy zapłacić co najmniej $85.00 od osoby (doliczając podatki i dodatkowe opłaty).
Zabronione jest wnoszenie jakiegokolwiek sprzętu na platformę. Aparaty, parasole, kamery należy pozostawić w darmowych schowkach dostępnych w budynku. Na platformie obowiązuje całkowity zakaz fotografowania! Jeśli chcecie zrobić zdjęcie, można skorzystać ze specjalnych „budek fotograficznych” obsługiwanych przez Indian. Cena zdjęcia wynosi $35 lub pakiet trzech zdjęć za $96.30 (zdjęcia też są robione przez Indian)

Zapraszam do obejrzenia jeden z moich pierwszych filmików video pokazujący jak zwiedzać południową część Wielkiego Kanionu. Jest to lokalziacja w Parku Narodowym Wielkiego Kanionu


© interameryka.com internetowy przewodnik po USA.

 

© interameryka.com - przewodnik po USA | Aktualizacja styczeń 2023
Przewodnik-po-USA - ebook
podróż do USA - konsultacja

 

Paweł Interameryka
Mam na imię Paweł, mieszkam w USA od 2002 roku i spełniam marzenia osób, które chcą wyruszyć w podróż po Stanach Zjednoczonych. Polecam moje EBOOKI-PRZEWODNIKI, a jeśli potrzebujesz dokładnego planu skorzystaj z mojej pomocy przy PLANOWANU PODRÓŻY PO USA. Tutaj znajdziecie więcej informacji o mnie i moim odkrywaniu Ameryki. ZAPRASZAM!
Przewodnik po USA

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

18 komentarze

 1. cudowna strona – można się zakochać w Stanach!
  Muszę jednak dopytać czy dobrze rozumiem – dojazd do Kanionu z Las Vegas tylko samochodem, który itak trzeba zostawic i przesiąśc się do autobusu (czy to tylko do tej platformy musi być autobusem)? Czy jest możliwość zwiedzić Kanion samochodem na własną rękę?
  Pozdrawiam i….oby tak dalej!

  • Kanion Kolorado można zwiedzić na własną rękę. Trzeba się tylko udać do Grand Canyon Village (czyli do Parku Narodowego Grand Canyon). Szklana platforma to miejsce w rezerwacie Indian (tzw. Grand Canyon West) i jest to tak bardzo skomercjalizowane miejsce, że nie polecam już więcej tego miejsca.
   Dojazd do Parku Narodowego Grand Canyon z Vegas zabiera około 4h – ale warto!

 2. Proponuje wykupić wycieczkę helikopterem. W samym Vegas na głównym bulwarze jest kilka miejsc gdzie można wykupić wycieczkę.

 3. Przez ostatnie dni ogladalam youtube z Twoimi filmikami i sa naprawde swietne ! Przegldajac rozne strony przez przypadek wpadl mi w oko Rainball Bridge AZ i oczy oderwac od tego miejsca nie moge, czy tam tez byles?

  • Rainbow Bridge. Tak – to największy naturalny most „Natural Bridge” na świecie. Byłem tam bodajże w 2008 roku. Wyprawa do tego miejsca może trwać cały dzień a nawet dłużej. Najszybsza metoda aby się tam dostać to rejs z miejscowości Page w Arizonie a później hiking.

 4. Przed nami wyprawa i mocno sie wahamy czy zdecydowac sie na lot helikopterem..u nas bez opcji wycieczki z Las Vegas. Jak myslisz?

  • Przelot helikopterem nad Kanionem Colorado (w tym miejscu) to koszt $195 za 10-12 minut.
   Już bardziej się opłaca przelot z Grand Canyon South Rim. Tutaj koszt jest około $210 za 25-30 minut.

 5. Oglądałam ostatnio na Planet+ film o kanionie z lotu ptaka.Zakochałam się w tych fascynujących widokach. Zazdroszczę tym,którzy widzieli to na żywo.Stany to przebogata przyroda,godna obejrzenia.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię