Park Narodowy Bryce Canyon

Zobacz moje przewodniki po USA: sklep.interameryka.com

W południowo-zachodniej cześć stanu Utah niedaleko  granicy z Arizoną znajduje się magiczne miejsce: Bryce Canyon.

Park Narodowy Bryce Canyon (Bryce Canyon National Park) to genialne dzieło sztuki stworzone na przestrzeni tysięcy lat przez matkę naturę. Wąskie parowy nazywane Slot Canyons, niesamowity las strzelistych minaretów skalnych zwanych Hoodoos, wieżyczki, mury, łuki i okna. Wszystkie te osobliwe formacje z czerwonego piaskowca możecie spotkać w Parku Narodowym Bryce Canyon National Park.

Park Narodowy Bryce Canyon w USA
Niewielki wycinek panoramy Bryce Canyon National Park

Wiatr, pogoda i woda -budowniczowie tych genialnych form erozyjnych stworzyły w Bryce Canyon potężne “amfiteatry”, usiane filigranowymi tworami skalnymi, mieniącymi się w słońcu ciepłymi barwami, od łososiowego po krwisto czerwony.

Kanion Bryce - wnętrze
Strzeliste wieżyczki we wnętrzu kanionu zmieniają kolory niczym w kalejdoskopie

Kolory, kolory, kolory …warto tutaj przybyć o zachodzie słońca, gdy ostatnie promienie tworzą iście bajkową scenerię. Cały Bryce Canyon zdaje się płonąć a gigantyczne skalne wieże niczym ogniste jęzory ognia pełzną dnem kanionu podążając za zachodzącym słońcem.

Park Narodowy Bryce Canyon
Tak wygląda Bryce Canyon na dwie godziny przez zachodem słońca
Bryce Canyon - szlak wewnątrz Bryce Canyon
Czerwone formacje Bryce Canyon – tych kolorów nie odda żadne zdjęcie (fot pierwsza wyprawa 2009)

Co warto wiedzieć o Bryce Canyon.

Tak naprawdę, wbrew swojej nazwie Bryce Canyon nie jest prawdziwym kanionem, ponieważ nie płynie przez niego rzeka. Bryce wyglądem bardziej przypomina gigantyczną kolorową dziurę w ziemi z której wyrastają tysiące skalistych wieżyczek niż klasyczny kanion.

Niecka w której leży Bryce Canyon zwana jest “amfiteatrem” i uformowała się przez tysiące lat na skutek erozji chemicznej oraz termicznej. Obszar jaki obejmuje Park Narodowy wypełniony tymi niezwykłymi formacjami geologicznymi to 145,02 km².

Kanion Bryce - zachód słońca
Wschodnia niecka kanionu na kilka minut przed zachodem słońca

Uwaga turyści! musicie wiedzieć, że park leży na wysokości 2,700 m.

Takie położenie sprawia, że przez większość dni w roku na terenie Bryce Canyon w ciągu zaledwie jednej doby występują znaczne wahania temperatur. To one powodują erozję i przyczyniają się do powstawania coraz to nowych form skalnych.

Skoki temperatury to również zimne noce! Dlatego planując nocleg pod namiotem (nawet w lecie) należy mieć pod ręką ciepły śpiwór.

Można więc śmiało powiedzieć, że Bryce Canyon wciąż żyje i codziennie tworzy niesamowite formacje skalne. Szacuje się że erozja przebiega w tempie 60-130 cm na 100 lat.

Bryce Canyon - szlak i erozja skał
Delikatne skały Bryce Canyon – szlak Queen’s Garden
Bryce Canyon - wnętrze kanionu Bryce
To nie Photoshop – to Bryce Canyon !

Aby tak naprawdę odkryć piękno kanionu należy zejść wprost do jego serca.

Zdecydowana większość turystów traktuje Bryce Canyon jako kolejny przystanek w swej podróży po USA poświęcając zalewnie kilka godzin na jego zwiedzanie. Nierzadko plan wizyty kończy się na zaliczeniu kliku ogólnie dostępnych punktów widokowych na krawędzi kanionu. Stąd można podziwiać jedynie panoramę (naprawdę piękną panoramę) – to jednak zdecydowanie za mało.

Zwiedzanie kanionu z krawędzi to moim zdaniem największy i najczęstszy z błędów jaki popełniają nieprzygotowani, niedoświadczeni turyści i pseudo globtroterzy.

Większość osób błędnie ocenia stopień trudności szlaków wewnątrz naszpikowanego iglicami kanionu. Oczywiście Bryce Canyon oferuje również technicznie trudne szlaki, ale pośród nich znjdziecie się co najmniej dwa, które nie wymagają większego wysiłku i sprawności technicznej aby je pokonać.

Bryce Canyon - najlepsze szlaki
Takich widoków nie zobaczą turyści zwiedzający Bryce Canyon z krawędzi…

Bryce Canyon: szlaki

Tak naprawdę wystarczy poświęcić jeden pełny dzień aby odkryć całkowite piękno kanionu i wyruszyć na znajdujące się w jego wnętrzu szlaki. To dzięki nim możecie w pełni zachwycić się księżycowo- bajkowymi kształtami i formacjami tak potężnymi a jednocześnie tak delikatnymi i kruchymi iż wydaje się, że ulepione są z miękkiego kolorowego pudru.

Szlaki w Bryce Canyon, które polecam:

 • Queen’s Garden – długość około 1,45 km / czas około 1,5h
 • Navajo Loop Trail – długość 2.40 km / czas około 1-2h
 • Peek-a-boo Loop Trail – długość 4,8 km / czas około 3h

UWAGA: Wymienionie powyżej szlaki są stosunkowo łatwe i nie wymagają specjalnego przygotowania technicznego. Wszystkie z nich znajdują się wewnątrz kanionu i aby się do nich dostać należy zejść serpentynami prowadzącymi (około 450-550 metrów)  poniżej krawędzi kanionu.

Zejście do Bryce Canyon

Bryce Canyon - szlaki- zejście
Zejście prawie 500 metrów w głąb kanionu

Serpentyny, to najtrudniejsza, aczkolwiek jedna z najbardziej fotogenicznych części dojścia do każdego ze szlaków. Jak jednak widać na zdjęciu trasa jest szeroka i dobrze utrzymana. Jedynie w czasie opadów deszczu zejścia w głąb kanionu jest zamykane.

Mój ulubiony szlak w Bryce Canyon to od zawsze Queen’s Garden. Jest to stosunkowo łatwa technicznie wyprawa na którą zabrałem mojego 5 letniego syna. Doskonale poradził sobie w czasie zejścia i wyjścia z kanionu jak i na szlaku. Dla tych którzy poświęcą czas i energię aby przejść cały szlak Queen’s Garden czeka nie lada nagroda w postaci przepięknych widoków.

Możliwość podziwiana formacji Bryce Canyon z tej perspektywy jest wprost nie do opisania. To trzeba doświadczyć samemu.
Polecam przeczytać dokładniejszy opis szlaku Queen’s Garden.

Szlak Navajo Loop w Bryce Canyon
Szlaki we wnętrzu kanionu…

Bryce-Canyon_5

Park Narodowy Bryce Canyon - rośliny

Pukty widokowe w Bryce Canyon

Jeśli jednak nie macie na tyle czasu aby wyruszyć na szlaki wewnątrz Bryce Canyon koniecznie musicie dotrzeć do co najmniej trzech punktów widokowych. Wszystkie znajdują się na krawędzi kanionu. Dojście do każdego z nich prowadzi szeroką betonową ścieżką.

Punkty widokowe w Bryce Canyon, które polecam:

 • Sunrise Point – wysokość 2438 m
 • Sunset Point – wysokość 2414m
 • Bryce Point – wysokość 2530 m
 • Inspiration Ponit – wysokość 2554 m

Zdecydowanie polecam najbardziej oddalony od głównego wjazdu do parku punkt widokowy o nazwie Bryce Point. Pejzaż widoczny z tego miejsca może przyprawić niejednego o palpitacje serca. Stojąc na krawędzi zobaczycie wspaniale wrzeźbione przez erozję dno kanionu opadające delikatnie w dół doliny.

Bryce Canyon - najlepszy punkt widokowy
Bryce Point – zdecydowanie najlepsza panorama amfiteatru Bryce Canyon

Widoczne jak na dłoni strzeliste “hoodoos”, które tworzą czerwono-różowe budowle na tle biało-żółtawo-różowych ścian urwiska. Same ściany są również pięknie rzeźbione przez matkę naturę. Pionowe formy przypominają gigantyczną płaskorzeźbę z setkami rozchodzących się ku dołowi abstrakcyjnych kształtów.

Wnętrze kanionu Bryce

Bryce Canyon - wnętrzeA jak wygląda dno doliny w której położony jest Bryce Canyon? Nawet ktoś pozbawiony wyobraźni może dojrzeć w tym widoku gigantyczne średniowieczne miasto, wzniesione z czerwonej cegły. Różowe mury obronne, kamienne bramy, wieże strażnicze, kościołami i katedrami.

Wszystkie te cuda natury znajdują tak blisko siebie, iż sprawiają wrażenie, że stoimy w sercu Florencji a nie gdzieś pośrodku pustynnego stanu Utah.

Bryce Canyon - szlaki w kanionie
Wnętrze Bryce Canyon to kraina baśni – szczególnie dla dzieciaków

Śmiem stwierdzić iż genialny architekt Antoni Gaudi musiał mieć sen rodem z Bryce Canyon, zanim zaczął tworzyć La Sagrada Familia w Barcelonie.

Kanion Bryce - Bryce Canyon

Noc w Bryce Canyon

Na co jeszcze zwrócić uwagę będąc w Bryce Canyon? Spójrzcie w górę i popatrzcie w niebo. Bryce Canyon National Park znany jest z idealnej wręcz widoczności i przejrzystości powietrza. To dzięki swojemu położeniu ponad 2400 metrów z dala od świateł wielkich miast i zbyt wysoko od zanieczyszczeń powietrza.

W większości odległych miejsc na niebie możemy obserwować średnio 2,5 tys. gwiazd. Dla porównania Bryce Canyon oferuje nam, bagatela 7,5 tysiąca! Dla miłośników astronomii park przygotował darmowe atrakcje w postaci nocnych wycieczek  ze strażnikami (Park Rangers) połączonymi z obserwacją nieba przez teleskopy.  Będąc na miejscu zapytajcie o “Astronomy & Night Sky Programs”

Więcej informacji o programie Astronomy & Night Sky znajdziecie na stronie oficjalnej parku – KLIK

Bryce-Canyon_night_sky
Nocne niebo nad Bryce Canyon. fot Bryce Canyon National Park

Jak dojechać do Bryce Canyon National Park ?

Park Narodowy Bryce Canyon jest stosunkowo łatwo dostępny z głównych szlaków komunikacyjnych. Zbliżając się autostradą nr. 15 do miasta Cedar City zauważycie liczne tablice informujące o dojeździe do Bryce Canyon.  Wystarczy praktycznie kierować się według wskazówek i oznaczeń drogowych aby dotrzeć bez problemu do kanionu.

Lokalizacja Bryce Canyon na mapie.

Hotele i motele w okolicach Bryce Canyon

Najbliżej granicy z Parkiem Narodowym znajdziecie hotel sieci Best Western o nazwie Ruby’s Inn. Poza sezonem oraz poza weekendami można znaleźć tutaj pokój w cenie około 120$ za dobę. Hotel zadbany, czysty na bardzo przyzwoitym poziomie. Świetna lokalizacja dla osób, które chcą dostać się do parku w ciągu 5 minut.

Kawa w Bryce Canyon
Bryce Canyon Coffee – jest świetny klimacik i smaczna kawa.

Jeśli podróżuję w sezonie, zawsze wybieram noclegi w miejsowości Tropic oddalonej około 15 minut jazdy od Bryce Canyon. Ceny są tutaj zawsze konkurencyjne i mają tutaj świetną pizzerię (Pizza Place) oraz kafejkę (Bryce Canyon Coffee) w której uwielbiam pracować.

Dla lubiących klimaty westernowe polecam lokalizację Bryce Valley Lodging. To drewniane domki z niepowtarzalnym klimatem

Bryce Canyon Noclegi
Drewniane domki (Cabins) Bryce Valley Lodging

A tak wyglądała filmowa część mojej wyprawy do Bryce Canyon w stanie Utah

Do poczytania: atrakcje w okolicach Bryce Canyon:

BRYCE CANYON – SZLAK QUEEN’S GARDEN (OPIS)
PARK NARODOWY ZION – dojazd około 1h 20min z Bryce Canyon

 

© interameryka.com - przewodnik po USA 
Przewodnik-po-USA - ebook
podróż do USA - konsultacja

 

Interamerykahttps://www.interameryka.com
Przewodnik po USA: Paweł Paluch (Interameryka). Już ponad 20 lat mieszkam w USA, moją pasją jest podróżowanie i odkrywanie Ameryki. Jeśli wybierasz się zwiedzić USA chętnie pomogę Ci zaplanować podróż po USA.
24 komentarze
 1. Miesiac temy odwiedzilem Bryce Canyon, wrażenie niesamowite, szczególnie dla miłośników fotografii…za każdym rogiem czeka nowe ujecie !
  Polecam rowniez wycieczke nocna z Rangersami (o ktorej pisze autor)……niezapomniane chwile i duzo zabawy !

 2. Miałem okazje zwiedzić kanion zima. Fantastycznie kontrastują czerwone skalne formacje z białym śniegiem i błękitnym niebem.
  Nie było aż tak wielu turystów co uważam za duży plus. Noclegi w najbliżej położonym hotelu Best Western w tygodniu poniżej $80.
  Cześć szlaków w Bryce Canyon była oblodzona i zamknięta, ale wrażenia i tak pozostaną niezapomniane. Polecam to miejsce zarówno latem i zima

 3. w zeszly spring break zwiedzalismy utah albo raczej jej czesc ale szczegolowo i procz wszystkich znanych i czestow odwiedzanych miejsc polecam CALF CREEK WATERFALL pomimo okolo 6mil w jedna strone.. i w szczegolnosci polecam nieziemski ANTYLOPE CANYON ktory nie wiem czemu nie jest tak popularnym miejscem, ale pomimo 26$ za bilet wstepu jest warty kazdego swojego centa..

 4. Ładnie… ale dla nas Kanion Kolorado wygrywa 🙂 chociaż chyba nie można tych dwóch parków porównywać bo to inny gatunek wzrokowych doznań 🙂 i jeżeli ktoś by jechał , że tak powiem od góry polecam wbić się w drogę 22. Jechaliśmy z Green River i postanowiliśmy nie pomykać ciągle długimi prostymi… nie żałowaliśmy i musieliśmy robić nieplanowane postoje na sesje zdjęciowe.

 5. errata… mały błąd w poprzednim wpisie. Chodzi o drogę nr 12. Z autostrady 70 w lewo odbiliśmy najpierw w 24 a potem na 12. Polecam trasę… dużo pod górę 🙂

 6. @Agnieszka i Arek
  Musze przyznać, ze 12 wymiata. Droga jest prześliczna, w jednej ze swych najpiękniejszych fragmentów prowadzi grzbietami “kanionów”. Zapraszam na mój kanał YT (http://www.youtube.com/user/interameryka) gdzie pojawi się wkrótce video z przejazdu 12-tka o zachodzie słońca

  Agnieszka i Arek odwiedzają same perełki…

 7. Na jakich szlakach zostały zrobione zdjęcia 1 i 3?
  Będziemy w Bryce 1,5 dnia i dwie noce, chcielibyśmy zobaczyć najchętniej wszystko, a jednak na coś trzeba się zdecydować 🙂
  I czy wiesz może, czy nocne wycieczki wciąż są organizowane?
  Blog super, my już niebawem ruszamy w swoją podróż.
  Myślę, że kolejne dwa tygodnie poświęcę na lekturę Twoich wpisów.

  • Trudno mi powiedzieć gdzie zostało zrobione pierwsze zdjęcie. W Bryce Canyon jest bardzo dużo tego typu widoków. Zasuszone drzewa, konary a w tle słynne HooDoos
   Trzecie zdjęcie o ile sobie przypominam to widok z jednego z punktów Sunrise Point lub Sunset Point. Leżą one około 10 min marszu od siebie.
   Życzę niezapomnianych wrażeń w czasie zwiedzania Bryce Canyon w Utah!

 8. Czy aby zobaczyć rozświetlone niebo nocą trzeba tam wykupić nocleg, wykupić wycieczkę z rangersami czy po prostu zostać aż sie ściemni i póżniej opuscić kanion po zmroku???
  Skarbnica wiedzy ta stronka 🙂 Big Up

  • Wystarczy tam zostać na noc. Najlepiej nocne niebo nad Bryce Canyon widać z punktów widokowych. Ponieważ punkty leżą na krawędzi kanionu gdzie nie ma drzew widoczność jest doskonała. Np z pola namiotowego lub spod Visitors Center można tylko zobaczyć tylko tą część nieba gdzie nie ma drzew.
   Park Bryce Canyon i szlaki są otwarte 24/7 przez cały rok.

 9. Wlasnie wrocilam z wycieczki parki krajobrazowe w Utah .Niebianskie widoki ,co potrafi stworzyc natura poezja uczta duchowa .A wspinaczka na Delikate Arche i widok symbolu Utah jeszcze to trawie.Slowa tu nie potrafia opisac co tam zobaczylam . Cuda natury. Kto nie widzial niech planuje wedrowke.

 10. Planuje wlasnie na pazdziernik 11 dniowa wycieczke do Utah i oczywiscie spedze jeden dzien w Bryce Canyon. Z wielka przyjemnoscia ogladalam pana filmik. Mam pytanie odnosnie kupna annual pass na parki krajobrazowe. Czy powinnam go kupic on line wczesniej czy tez mozna go kupic w pierwszym parku. Moja trasa to: Zion, Bryce, Grand staircase, Canyonlans, Goblin, Capitol reef, Arches, Monument Valley i Antelope. Pass kosztuje 80$ wiec bedzie to chyba tansze niz kupowanie pass na poszczegolny park. Czy byl Pan na Angel Landing w Zion? Moze sie pan podzielic swoimi wrazeniami. Czy wystaczy 4 godziny na ten trudny szlak.
  Pozdrawiam

  • Karnet wstępu do Parków Narodowych w USA można spokojnie kupić w pierwszym parku do którego wjedziecie. Będzie to w Waszym przypadku Zion National Park. Więcej informacji odnośnie karnetu tutaj -> KLIK
   Angel’s Landing podzielić można na dwie części. Pierwsza – bardzo łatwa technicznie (ale męcząca). Dochodzi się do dużej skalnej półki gdzie można już podziwiać wspaniałe widoki. Część druga zdecydowanie trudniejsza (szczególnie dla osób z lękiem wysokości). Trzeba wspomagać się łańcuchami. Ale jeśli ktoś zdobył Giewont to da sobie radę. Trzeba jednak uważać bo jest …wąsko.
   Video z mojego wejścia na Angel’s Landing -tutaj -> KLIK
   4 Godziny spokojnie wystarczy.

 11. Ile czasu najlepiej przeznaczyć tak optymalnie na Bryce Canyon? 😉 tak żeby jak najwięcej zobaczyć i poczuć klimat 🙂

  • Aby zobaczyć najciekawsze miejsca w Bryce Canyon potrzebujesz co najmniej 3-4h godziny. Zależy w jakim tempie zwiedzasz. Punkty widokowe na krawędzi kanionu (Sunrise/Sunset Point) oraz punkt widokowy na cały kanion (Rainbow Point) wystarczą. Polecam koniecznie zejście w dół np. szlakiem Queen’s Garden (około 45 min). To powinno wystarczyć aby poczuć Bryce Canyon. Na filmie pokazuję przejście właśnie szlakiem Queen’s Garden.

 12. Witam, czy w lutym jest szansa na zwiedzanie piesze Bryce Canyon, czy jest tam dużo śniegu. Z tego co czytałem to noce są bardzo zimne, czy to prawda? Kusi mnie jeszcze przejazd przez Cottonwood Canyon Road jadąc z Kanionu antylopy do Bryce aby skrócić drogę i zobaczyć to cudo natury. Czy lepiej się nie pchać tamtędy zważywszy na warunki (zima). Będę wdzięczny za wszelkie informacje. Pozdrawiam.

  • W Bryce Canyon przeważnie jest bardzo dużo śniegu (to wysoko położony park). Szlaki wewnątrz kanionu jak najbardziej są otwarte. Musisz jednak technicznie być przygotowany na zejście. Potrzebujesz specjalnych “snowshoes” aby nie zapadać się po kolana w śniegu. Można je wynająć w Visitors Center. O ile pamiętam były za darmo. Wszystkie punkty widokowe na krawędzi są już zdecydowanie lepiej dostępne (odśnieżane). Pięknie kontrastuje czerwień formacji skalnych w Bryce Canyon z białym śniegiem. Jeśli nie będzie super opadów śniegu – bardzo mocno polecam Bryce Canyon w zimie.

  • Cottonwood Road to lokalna droga przejechałem nią kilka lat temu. Zero jakichkolwiek oznak utrzymania, cywilizacji. To droga szutrowa często zalewana przez rzeki okresowe (w kilku miejscach). Samochód typu SUV (min. Toyota RAV4) wskazany.Jeśli będą duże opady śniegu na pewno będzie nieprzejezdna. Trzymaj się więc głównej drogi. Jeśli będzie sucho i bez opadów przez 1-2 tygodnie – możesz spróbować przejechać.

 13. Witaj,
  Pawle ile potrzeba czasu aby zejść do Bryce Canyon i wyjść z powrotem do góry. Czy wystarczy na to ok. 3-4 godziny? Będziemy w Bryce Canyon 15 maja około godz. 15.00 (podróż z Mexican Hut – myślę że zajmie około 6-7 h jadąc m.in. drogą numer 12 do Bryce Canyon). Planuję zejść do na dół albo jeszcze tego samego dnia, albo rano następnego dnia to jest 16 maja, przy czym w dniu 16 maja wieczorem planujemy już być miejscowości Lee Vining na jeziorem Mono Lake, gdzie mamy zarezerwowany nocleg i skąd następnego dnia rano wyruszamy do Yosemite drogą numer 120 (Tioga Road). Czas przejazdu z miejscowości Hatch, gdzie mamy nocleg do Lee Vining wg. google maps to około 8h.

  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam,
  Dawid

  • Jeśli wybierzesz szlak Queen’s Garden (na którym zobaczysz praktycznie pokaże Ci najciekawsze formacje w Bryce Canyon) to spokojnie, tempem spacerowym przejdziesz całość w 90 minut.
   Tempo wycieczki widzę masz bardzo duże. Koniecznie sprawdź czy 15 maja będzie już otwarta Tioga Pass. Przeważnie otwierają w połowie maja. W tamtym roku jednak otwarli dopiero 29 czerwca!

 14. Dzięki za informację. Jeśli chodzi o Tioga Pass – tak zdaję sobie z tego sprawę. Oczywiście przejazd planujemy tylko pod warunkiem otwarcia trasy przed 16 maja. Będziemy monitorowali otwarcie trasy na bieżąco. Pozdrawiam.
  Dawid

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię

Interameryka Mam na imię Paweł, mieszkam w USA od 2002 roku i spełniam marzenia osób, które chcą wyruszyć w podróż po Stanach Zjednoczonych.
Polecam moje EBOOKI-PRZEWODNIKI
, a jeśli potrzebujesz dokładnego planu skorzystaj z mojej pomocy przy PLANOWANU PODRÓŻY PO USA.

Tutaj znajdziecie więcej informacji o mnie:
ZAPRASZAM!

Przewodnik po USA

Przeczytaj

JESZCZE WIĘCEJ DO CZYTANIA

Zion National Park – praktyczny poradnik (2024)

Zion National Park (Park Narodowy Zion) znajduje się w ścisłej czołówce moich najpiękniejszych Parków Narodowych w USA. Od...

Arches National Park (Park Łuków Skalych) 2024

Co warto zobaczyć w Parku Narodowym Arches i jak praktycznie zaplanować zwiedzanie tego przepięknego miejsca w 2024. To...

Szlak Queen’s Garden w Bryce Canyon (Utah)

Formacje Hoodoos, klify, iglice, łuki, tunele, wąwozy i niewielkie kaniony. Te wszystkie atrakcje to tylko część przepięknego i...

Trasy widokowe w USA: Moki Dugway

Moki Dugway uznana jest za jedną z najbardziej niebezpiecznych tras widokowych w Stanach Zjednoczonych. Żwirowa, pokryta czerwonym pyłem...