South Dakota -Mount Rushmore

Mount Rushmore (słynne głowy prezydentów wykute w skale) jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych masywów skalnych na świecie. Sławę górze Rushmore przyniósł Gutzon Borglum który w 1927 roku rozpoczął prace nad wyrzeźbieniem w skale postaci czterech prezydentów USA – Georga Washingtona, Thomasa Jeffersona, Theodora Roosevelta i Abrahama Lincolna.

Pierwotnie Borglum zamierzał wyrzeźbić prezydentów aż do pasa, ostatecznie jednak po śmierci autora prace przerwano i stworzono tylko popiersia. Każde ma wysokość 18,3 metra, a całość widoczna jest z odległości 100 kilometrów.

Pomnik ten był wykuwany w głównej mierze przez rzeźbiarza Johna Borgluma (1867-1941) przez 14 lat, między 1927 i 1941 w granitowej skale Mount Rushmore za pomocą ładunków wybuchowych, młotów i ciężkiego sprzętu. Do pomocy miał przydzielonych blisko 400 robotników i innych rzeźbiarzy, wśród których znajdował się także późniejszy twórca pomnika Szalonego Konia – Korczak Ziółkowski. Borglum zmarł na 7 miesięcy przed zakończeniem prac, a rzeźbę dokończył jego syn, Lincoln. Główny architekt tego monumentalnego pomnika twierdził, iż reprezentuje on 150 lat amerykańskiej historii, w szczególności narodziny kraju (twarz Washingtona), ekspansjonizm terytorialny (Jefferson – zakup Luizjany), zachowanie jedności (Lincoln) i dominacji (Roosevelt – budowa kanału Panamskiego).

Mt. Rushnmore National Memorial – czynny jest 7 dni w tygodniu przez cały rok (oprócz świat Bożego Narodzenia).
Oplata pobierana jest w czasie wjazdu na teren parku ( właściwie jest to oplata za miejsce parkingowe na terenie Mt. Rushmore. ) wynosi $8.00 i jest ważna przez jeden rok.

Atrakcje:
Zwiedzający mogą wybrać się szlakiem (2mile) u podnóża góry Rushmore podziwiając z rożnych perspektyw dzieło Borgluma. Polecam także muzeum w którym można obejrzeć bardzo ciekawe eksponaty i dowiedzieć się jak powstawało to ogromne dzieło sztuki.

Codziennie po zapadnięciu zmroku w amfiteatrze u stóp góry wyświetlany jest 25 minutowy film przedstawiający historie USA oraz czterech prezydentów. Dodatkową atrakcją jest krótki pokaz sztucznych ogni.
mt_ruschmore_fireworks
Restauracje oraz sklepy w których można zaopatrzyć się w pamiątki dostępne są również na terenie parku.

Miejsca noclegowe:
Najbliższe miejscowości w których można zarezerwować noclegi to; Black Hills , Hill City, Custer, Rapid City.
Z każdego z tych miast dojazd do Mt. Rushmore nie zabiera więcej niż 15-20 minut.
Średnie ceny noclegów w popularnych sieciach hoteli
Quality Inn. $ 85
Travelodge $ 65
Days Inn $ 65
Super 8 Motel $ 64
Best Western $81

Mapa satelitarna Mount Rushmore:

Zobacz mape na zbliżeniu

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię