Floryda, informacje dla turystów z Polski

Floryda-witamy

Floryda to już prawie tropiki a na pewno jest to jeden z najgorętszych stanów w USA. Dla większości turystów z Polski wyjeżdżających na urlop do USA jest to idealne miejsce. Szczególnie gdy przerwa w pracy wypada w okresie jesienno-zimowym, a temperatury na Florydzie są najbardziej sprzyjające.

Artykuł ten zawiera podstawowe informacje o stanie Floryda, które z pewnością będą przydatne dla turystów wyjeżdżających na wakacyjny wypoczynek na Florydę

Floryda, informacje ogólne.

Turysta z Polski przylatujący na Florydę i chcący wypożyczyć samochód może posługiwać się polskim prawem jazdy przez okres trwania wizy.  Należy pamiętać iż w większości wypadków dla turystów z innych państw wymagane jest wykupienie ubezpieczenia OC tzw. SLI (Suplemental Liability Incurance) Proszę pamiętać, iż polskie towarzystwa ubezpieczeniowe nie działają na rynku amerykańskich ubezpieczeń samochodowych.

Przepisy drogowe na Florydzie.

Nie tylko na Florydzie, ale również w innych stanach USA wysokimi mandatami karane są naruszenia przepisów drogowych. W zależności od rodzaju wykroczenia, jak również stanu, w którym się je popełniło wysokość mandatu może wynosić od 50 USD (np. za nieprawidłowe parkowanie) do nawet kilkuset dolarów przy większych przewinieniach drogowych (np. przejazd na czerwonym świetle).
Podczas poruszania się po autostradach na Florydzie należy przede wszystkim pamiętać o przestrzeganiu dopuszczalnej prędkości jazdy. Najbezpieczniej jest poruszać się w kolumnie jadących samochodów i nie wykonywać gwałtownych manewrów. Może to zwrócić uwagę patrolów policyjnych . Również bardzo ważne jest, aby zwracać uwagę na strefy ograniczenia prędkości głównie w  pobliżu szkół oraz w strefach robót drogowych.

floryda-przepisy

Floryda, środki płatnicze.

Karty kredytowe są powszechnym środkiem płatniczym używanym w USA. Ze względów bezpieczeństwa jak również wygody (rezerwacja hotelu, biletu lotniczego itp.) zalecane jest wyrobienie takiej karty przed wyjazdem na Florydę. Wynajęcie samochodu na Florydzie (jak również w innych stanach) bez karty kredytowej jest mocno utrudnione. Czasem wypożyczalnie zgadzają się na warunkowe przyjęcie karty debetowej po spełnieniu określonych warunków (np. po okazaniu wykupionego biletu powrotnego do Europy).
Proszę pamiętać, że w czasie robienia rezerwacji samochodu czy to przez internet lub przez telefon musicie podać numer karty kredytowej. Używane jest to głownie w celach potwierdzenia tożsamości osób przyjeżdżających na Florydę z poza USA.
Najbardziej popularne i szeroko akceptowane w całych Stanach są karty kredytowe: VISA, MasterCard, American Express i Discovery. Na Florydzie we wszystkich sklepach i hotelach można również płacić bez problemów kartami debetowymi. Kart można również używać płacąc na stacjach benzynowych (ale tylko w kasie). Polskie karty przeważnie nie działają w automatach przy dystrybutorach.

Floryda-oplata-za-parking

Sieć dróg i autostrad w stanie Floryda.

Floryda posiada bardzo dobrze rozwinięty system autostrad oraz dróg ekspresowych. Rewelacyjnie działa tutaj również cała infrastruktura, dołączona do sieci dróg i autostrad (miejsca postojowe, informacja turystyczna itp).
Odwiedzając Florydę należy pamiętać iż część autostrad w tym stanie jest płatna (np. system autostrad Florida Turnpike, łącząca północną Florydę z południową częścią półwyspu). Jeśli chcą Państwo sprawnie poruszać się po Florydzie, polecam korzystanie z płatnych autostrad.  Jeśli natomiast interesuje Państwa szczegółowe zwiedzanie tego pięknego i egzotycznego stanu, proszę skorzystać z darmowych autostrad i dróg ekspresowych.
Opłata za przejazd przez “bramkę” wynosi średnio około $1.75 w zależności od odległości w jakich rozstawione są punkty podporu opłat. Jeśli przejadą Państwo krótszy odcinek płatnej autostrady opłata wyniesie niekiedy tylko $0.75

floryda-autostrady

floryda-autostrady

Maksymalna dopuszczalna prędkość na  Florydzie:

Obszary zabudowane 30 mph
Autostrady Płatne 70 mph
Autostrady Międzystanowe 70 mph
Pozostałe 55 mph
Strefy “Szkolne” 20mph

Niepisaną zasadą jest iż można poruszać się po autostradach z prędkością do 10 mph większą niż podają znaki drogowe. Jeśli należy jednak pamiętać, iż nie wszyscy policjanci przestrzegają reguł gry i czasem można się narazić. W większości wypadków gdy zostaniecie pierwszy raz zatrzymani przez patrol policji za przekroczenie prędkości otrzymacie Państwo tzw. “warning” – ostrzeżenie. Jeśli zdarzy się Wam to drugi raz, wówczas mandat jest już pewny.

floryda-drogi

Floryda, średnie ceny hoteli i moteli.

Hotele oraz motele na Florydzie są dosyć tanie (w zależności od klasy). Jednakże przeciętny koszt noclegu w motelu wynosi około 90 USD. Cena za pokój hotelowy takiej samej klasy oczywiście jest odpowiednio wyższa w popularnych lokalizacjach turystycznych.  Nie wspominam tutaj nawet o Key West, South Beach czy Miami, gdzie ceny hoteli/moteli są super wysokie. Ja zazwyczaj staram się nie dopłacać za “lokalizację”. Wolę poświęcić na dojazd do plaży 15-20 min. a tym samym zapłacić 30% mniej za pokój.

Aby odszukać odpowiedni hotel lub motel polecam skorzystanie z internetowych serwisów typu expedia.com, orbitz.com lub polska wersja wyszukiwarki booking.com gdzie możecie szczegółowe informacje dotyczące danej lokalizacji.

Więcej informacji o hotelach i motelach w USA – kliknij TUTAJ 

floryda-hotele

Pozostałe informacje przydatne na Florydzie.

Na Florydzie w większych miastach (np. Miami) istnieje pewne zagrożenie przestępczością. Dotyczy to głównie niektórych dzielnic, a czasami także centrów miast.  Dlatego polecam zasięgnąć (najlepiej w internecie) informacji na temat okolicy w której będziecie się poruszać. Dodatkowo będąc na miejscu w hotelu proszę zapytać w recepcji czy w danej dzielnicy bezpiecznie jest poruszać się po zmroku.

Floryda jest bardzo restrykcyjnym stanem, jeżeli chodzi o spożywanie alkoholu w miejscach publicznych. W większości przypadków nie wolno na Florydzie posiadać przy sobie nie zabezpieczonych (lub nie opakowanych w papier czy reklamówkę) butelek z alkoholem.
Proszę również pamiętać, iż przewożenie w samochodzie otwartych napojów alkoholowych może  (w przypadku zatrzymania przez Policję) skończyć się odebraniem prawa jazdy i wysokim mandatem.

Jeśli już zostaniemy zatrzymani przez policję, należy  ściśle stosować się do otrzymywanych poleceń. Pod żadnym pozorem nie należy wysiadać z samochodu bez wyraźnego polecenia wydanego przez policjanta polecenia.

Zapraszamy do oglądnięcia krótkiego materiału video moich wypraw na Florydę.

Farma aligatorów na bagnach Everglades.

Miejscowość Fort Lauderdale na Florydzie.

Floryda, wizyta w Miami.

Aktualizacja: marzec 2019
Pawel P.© 2014 interameryka.com. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

5 komentarze

  1. Super zrobiony materiał, dużo ważnych , przydatnych informacji….przypomniałem sobie super wakacje z 2000 roku z bazą w Pompano Beach. Floryda to jest to !!!

  2. Wybieram się we wrześnu na Florydę. Dokłanie nie wiem jeszcze w które miejsce powinnam pojechać aby czas spędzony na Florydzie przeznaczyć głównie na odpoczynek. Jakie miejsca są warte zobaczenia?

  3. Jestem teraz na Florydzie. W sklepach akceptują płatności kartą debetową. Ja mam wielowalutową z Santander. Automaty na stacji paliw nie akceptują tej karty. Trzeba zapłacić w kasie. Notebook działa. Zabrałam tylko adapter do podłączenia notebooka. Tak samo ładuje komórkę z Polski. Można też kupić wtyczkę szybko ładujacą bez problemu. Ja kupiłem w salonie t-mobile kartę sum za 40 $
    Cały miesiąc mogę korzystać z Internetu na trasie i dzwonić na amerykańskie numery. Po miesiącu doładuje za 50 $ i starczy mi na cały pobyt 59 dni.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię