Elektroniczna autoryzacja podróży od 2009 roku

Statua wolności

immigrationAmerykański minister ds. bezpieczeństwa krajowego Michael Chertoff ogłosił wprowadzenie od stycznia 2009 roku systemu elektronicznej autoryzacji podróży do USA (ESTA) dla obywateli 27 państw.

System ten nałoży na podróżnych z Europy Zachodniej, Japonii i kilku innych krajów, udających się do USA, obowiązek przesłania przez internet co najmniej trzy dni przed rozpoczęciem podróży formularza do systemu autoryzacji i uzyskania zgody na podróż do USA.

– Wcześniejsze otrzymanie tych danych pozwoli naszym agentom ustalić, czy podróżny bez wizy stanowi zagrożenie, zanim wejdzie na pokład samolotu lub zanim znajdzie się na naszym terytorium. To stosunkowo prosty i skuteczny środek wzmocnienia naszego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa podróżnych – powiedział Chertoff.
Wymagana rejestracja online będzie ważna przez dwa lata. System ma zwiększyć bezpieczeństwo USA poprzez utrudnienie wjazdu do Stanów potencjalnym terrorystom z takich krajów jak Francja, Niemcy, Szwajcaria, Wielka Brytania, Belgia, Portugalia, Hiszpania, Singapur, Nowa Zelandia, Japonia i Australia.

Dla obywateli krajów już korzystających z amerykańskiego programu bezwizowego VWP (Visa Waiver Program) będzie to pogorszenie warunków podróżowania do USA.

Obecnie Stany Zjednoczone wymagają wiz od wszystkich nowych państw członkowskich UE oprócz Słowenii. Obywatele starych krajów Unii, poza Grecją, nie muszą ubiegać się o wizę wjazdową do USA, gdyż kraje te są w grupie państw objętych VWP. O wizę nie muszą starać się także obywatele Australii, Japonii, Singapuru i Brunei.

źródło:interia.pl

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię