Kalifornijska jedynka zamknięta: objazdy, informacje.

Autostrada-nr-1-Kalifornia

Kalifornijska “jedynka” (Pacific Coast Highway) to jedna z najbardziej znanych tras widokowych w Stanach Zjednoczonych. Ciągnąca się od miejscowości Dana Point aż do miasteczka Leggett na północy Kalifornii daje możliwość podziwiania wybrzeża Pacyfiku przez ponad 1055 km.

W deszczowe lata intensywne opady są przyczyną powstawania osuwisk, lawin błotnych oraz innych zdarzeń losowych powodujących uszkodzenia nawierzchni drogowej. Bardzo często „jedynka” jest tymczasowo zamykana aby ekipy remontowe mogły jak najszybciej usunąć powstałe szkody.

Uszkodzony Pfeiffer Canyon Bridge- zdjęcie: blogbigsur.wordpress.com

Najbardziej groźne i najdłuższe zamknięcia drogi nr 1 odnotowano jak do tej pory w roku 2017. Burze i ulewy spowodowały niebezpiecznie osuwanie się i pękanie jednego mostów w północnej części Big Sur.
Most Pfeiffer Canyon Bridge musiał zostać całkowicie zamknięty dla ruchu. Odcięty został zupełnie dojazd drogą nr 1 z San Francisco do Los Angeles.
Po ośmiu miesiącach powstała w tym miejscu zupełnie nowa konstrukcja i tym samym przywrócono dojazd do Los Angeles oraz dostęp do kilku Parków Stanowych i plaż nad Big Sur. Kolejne zamknięcie trasy widokowej nr 1 spowodowane zostało przez gigantyczne osuwisko w rejonie miejscowości Mud Creek. Praktycznie jedna trzecia powierzchni zbocza górskiego ześlizgnęła się do oceanu zabierając ze sobą ponad 12 kilometrowy odcinek kalifornijskiej jedynki.

Jedynka-Kalifornia-Osuwisko
Osuwisko w rejonie Mud Creek. źródło: cnn.com

Prace nad przywróceniem ruchu w tej części California Highway 1  (pomiędzy miejscowościami Gorda i Salmon Creek) potrwają jeszcze prawdopodobnie do końca lipca 2018 roku.

Uszkodzony odcinek trasy został otwarty 18 lipca . – więcej informacji – TUTAJ

Jeśli planujecie przejazd samochodem wzdłuż kalifornijskiego wybrzeża od Los Angeles do San Francisco (lub w przeciwnym kierunku), niestety nie będziecie mogli odbyć tej podróży korzystając tylko z trasy widokowej Highway 1.
Nie oznacza to jednak, iż musicie całkowicie zrezygnować z przepięknych widoków na rzecz kilkugodzinnego przejazdu nudną autostradą stanową nr 5 lub 101. Trzeba tylko wiedzieć którędy i jak dotrzeć do „jedynki” aby nie utknąć gdzieś po drodze.

Przejazd „jedynką” na południe: San Francisco – Big Sur

Jeśli podróżujecie z San Francisco w kierunku Los Angeles i chcecie zobaczyć słynne rejony Big Sur możecie swobodnie przejechać Highway 1 z miejscowości Monterey aż do miasteczka Lucia.
Na trasie będziecie mogli podziwiać między innymi słynny most Bixby Bridge, plażę stanową Pfeiffer Beach i najbardziej fotografowany w Kalifornii wodospad McWay Falls.
Przejazd tam i z powrotem (uwzględniając szybkie zwiedzanie i powrót do Monterey) zajmie około 5h.

Big-Sur-Plaza
Plaża stanowa: Pfeiffer Beach

Przejazd „jedynką” na południe: San Francisco – Los Angeles.

Przejazd z San Francisco do Los Angeles drogą nr 1 (praktycznie wzdłuż 80% wybrzeża) jest możliwy. Jedyna część trasy zamkniętej na dla ruchu to droga pomiędzy miejscowością Gorda a Salmon Creek (całość zamknięcia to około 15 mil).
Aby ominąć ten odcinek musicie jednak zjechać z „jedynki” i wjechać wgłąb lądu zaraz za miejscowością Lucia (zobacz mapkę – KLIK)
Update:Według informacji całość trasy z San Francisco do Los Angeles będzie przejezdna w połowie września 2018 roku.
Autostrada-nr-1-mapa

Podróżować będziecie lokalną drogą Nacimiento-Fergusson Rd. przecinającą wzgórza i tereny widokowe Los Padres National Forest. To droga mająca nawierzchnię asfaltową (stosunkowo dobrze utrzymaną). To stosunkowo wąska droga ale przejazd zwykłym samochodem oraz nawet większym SUV jest możliwy.
Proszę jednak uważać aby nie wybierać się w podróż zaraz po lub w czasie deszczu. Dosyć często występują tam niewielkie aczkolwiek mogące zablokować przejazd osuwiska błotne.
Sam przejazd tą drogą jest o tyle ciekawy, iż będziecie mieć możliwość zatrzymania się w kilku punktach widokowych z bardzo ładną panoramą na ocean.
Mniej więcej w połowie trasy znajduje się warta odwiedzenia Misja San Antonio de Padua.

Drogą Nacimiento-Fergusson Rd. dojedziecie do międzystanowej autostrady 101 którą można dojechać już bezpośrednio do Los Angeles

Jeśli jednak wciąż chciecie kontynuować przejazd „jedynką” do LA ponownie należy zjechać w kierunku oceanu drogą lokalną (tutaj już podróżujecie cały czas drogą o nawierzchni asfaltowej) nr 46 prowadzącą w kierunku miejscowości Cambria. Po około 30min od zjazdu z autostrady ( zjazd nr 228 West) dojedziecie ponownie do Pacific Highway Coast #1. Stąd przez Morro Bay, winnice w Santa Maria i Los Olivos, Santa Barbara i Malibu dotrzecie do Los Angeles.

Przejazd jedynką na północ: Los Angeles – San Francisco

Podróżując na północ kalifornijską „jedynką” maksymalnie można dotrzeć jadąc wzdłuż wybrzeża tylko kilkanaście mil za miejscowość Morro Bay (dokładnie do miejscowości San Simeon.) Tutaj ponownie trzeba zawrócić i kierować się na leżącą na mało ciekawych terenach międzystanową autostradę nr 101.
Aby dotrzeć jak najszybciej w przepiękne rejony Big Sur należy kierować się wprost do miasteczka Monterey (około 2h 30min jazdy). Po dotarciu do Monterey znów odbijacie na południe (patrz opis powyżej) aby dotrzeć do najciekawszych punktów widokowych położonych wzdłuż Big Sur.

Jeśli jednak koniecznie chcecie przejechać jak najwięcej mil „jedynką” musicie (kierując się do Monterey)  zjechać z autostrady 101 w pobliżu miejscowości Bradley (zjazd nr 252 kierunek Ft. Hunter Luggett) na drogę lokalną G18 (Jolon Road), która łączyć się będzie za kilkanaście mil ze wspomnianą powyżej drogą szutrową Nacimiento-Fergusson Rd.
Niecałe 90 minut jazdy dzieli Was od ponownego wjazdy na Pacific Coast Highway.

Zaplanuj podróż wcześniej!
Dowiedz się czy kalifornijska jedynka jest przejezdna.

Lawina-blotna-Kalifornia
Lawina błotna (California Highway #1) w okolicach Santa Barbara. źródło: cnbc.com

Praktycznie co roku kilka lub nawet kilkanaście odcinków „jedynki” jest zamykanych na dłuższe lub krótsze okresy. Jeśli planujesz podróż wzdłuż wybrzeża Pacyfiku koniecznie przed wyruszeniem w drogę sprawdź oficjalne strony internetowe Departamentu Transportu stanu Kalifornia. Tutaj znajdują się najbardziej aktualne informacje dotyczące warunków na drogach w całym stanie.
Strona Departamentu Transportu – KLIKNIJ TUTAJ
W podane na strone okienko wyszukiwarki proszę wpisać cyfrę „1” aby dowiedzieć się o warunkach na „jedynce”, lub dowolny inny numer odpowiadający drodze lokalnej, stanowej lub międzystanowej.
Kolejne przydatne narzędzie to mapa z informacjami o warunkach drogowych w Kalifornii – KLIKNIJ TUTAJ

Pawel P. © 2018 interameryka.com -internetowy przewodnik po USA.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię