Wodospady Havasu Falls w Kanionie Kolorado

Zobacz moje przewodniki po USA: sklep.interameryka.com

Wodospad w Kanionie Kolorado? Jak to możliwe, przecież tam są same skały a jedyne źródło wody to znajdująca się na dnie brunatna, zamulona rzeka Colorado River.

Zdecydowana większość osób, które w czasie pobytu w USA ma w planach odwiedzić wielki Kanion Kolorado czytając poniższy tekst otworzy oczy ze zdumienia.
W wielu przewodnikach przecież wnętrze kanionu opisywane jest jako niebezpieczne i mało przyjazne dla turystów.

Wielki Kanion to miejsce suche i upalne w lecie (gdzie temperatury dochodzą do +38 °C) oraz zimne i skute lodem od listopada do połowy marca. I jest w tym dużo prawdy. Stojąc na krawędzi Kanionu Kolorado i spoglądając w dół widzimy tylko skały oraz nieliczne drzewa i krzewy (wyjątkiem jest oaza zieleni “Phantom Ranch”), porastające czerwone, spalone słońcem skały. Taki właśnie jest Kanion Kolorado widziany z najbardziej popularnego miejsca zwanego Grand Canyon Village.

Zdecydowana większość zdjęć, które oglądacie na widokówkach z Arizony, w popularnych magazynach turystycznych, książkach oraz przewodnikach prezentuje kanion z tego właśnie miejsca. Są to przeważnie ujęcia północnej (mniej obleganej przez turystów) bądź południowej krawędzi kanionu przedstawiające zachody lub wschody słońca. Niektóre, te bardziej wnikliwsze publikacje, prezentują już znacznie więcej, a mianowicie fotografie ze szlaków prowadzących w głąb kanionu Kolorado. Zdjęcia wciąż robione są jednak w obrębie najbardziej popularnej “strefy turystycznej”, wyznaczonej przez dwa szlaki “Bright Angel Trial” oraz “South Kaibab Trial”.

Szlak w Kanionie Kolorado
Fragment szlaku South Kaibab Trial

Wystarczy jednak wsiąść w samochód i udać się poza popularną, zatłoczoną “strefę turystyczną” Kanionu Kolorado. Około 60 mil na zachód od Grand Canyon Village znajduje się mała, zaniedbana wioska, w której mieszkają Indianie z plemienia Havasupai. To prawie 3-godzinna, mało przyjemna jazda po pustynnych drogach i bezdrożach Arizony.
W pewnym momencie wiodąca nas “Indian Road 18″ kończy swój bieg położonym na krawędzi kanionu – wśród nielicznych skał – parkingiem. Jest to początek ośmiomilowego szlaku prowadzącego do indiańskiej wioski Supai. Samo zejście nie jest trudne (szlak jest stosunkowo dobrze utrzymany), aczkolwiek można w niektórych miejscach natknąć się na mało przyjemne niespodzianki w postaci mułów (służących do transportu turystów) oraz tego, co pozostawiają po sobie na szlaku. Wyprawa w dół zajmuje około 4-5 godzin

Wodospad Havasu Informacja
Na szlaku do Havasu Falls

Wizyta w indiańskiej wiosce również nie należy do ciekawych punktów, proponuję więc jak najszybciej udać się do samych wodospadów, aby podziwiać ich piękno.
Ponieważ zejście i wyjście z powrotem na górę kanionu zajmuje łącznie około 8-10 godzin wyprawę do wodospadów Havasu wiele osób i przewodników poleca rozłożyć na dwa dni. W wiosce Supai znajduje się również – niestety nie mający najlepszej opinii ze względu na warunki sanitarne – kemping, na którym można rozbić namiot.

Możliwe jest jednak zaliczenie całej trasy w ciągu jednego dnia, ale jest to wyzwanie tylko dla osób mających doświadczenie w “hikingu” i naprawdę dobrą kondycję fizyczną. (UWAGA – oficjalnie zabronione jest zejście i wyjście w ciągu jednego dnia)

A co zobaczymy docierając po kilku godzinach do celu wyprawy? Proszę spojrzeć na zdjęcia z tego miejsca.

Wodospad w Kanionie Kolorado

Wodospad w Kanionie Kolorado

Kanion Kolorado - wodospad

Okładka magazynu
Havasu Falls na okładce National Geographic Adventure /fot. National Geographic

Kilka przydatnych informacji dla osób wybierających się na szlak – informacje, rezerwacja oraz opłaty. Informacje dotyczące roku 2020

Aby zejść szlakiem do wioski Supai  wymagane jest zezwolenie (permit), które należy wykupić dla każdej osoby planującej zejście do wodospadów Havasu.

Wszystkie rezerwację oraz zezwolenia należy wykupić online. Na miejscu nie są sprzedawane żadne wejściówki.
UWAGA: możliwość rezerwacji otwiera się dokładne na 12 miesięcy przed planowaną datą wejścia na teren Havasupai. Proszę pamiętać, że wszystkie dostępne zezwolenia znajdujące się w puli na dany dzień zostają zazwyczaj wysprzedane w ciągu kilku godzin.
Indianie starają się utrzymać dzienny limit osób, które mogą zejść do wioski oraz do wodospadów. Stąd bardzo duże ograniczenia i tak wczesne terminy rezerwacji.

Rezerwacje na sezon 2020 oficjalnie można składać od 1 lutego o godzinie 8:00 (MST – lokalnego czasu w stanie Arizona)

Aby sprawnie przeprowadzić proces rezerwacji polecam wcześniej (przed datą 1go lutego) zarejestrować się i założyć konto na strone https://www.havasupaireservations.com.
Dokładnie 1 lutego przed 8:00 należy zalogować się na konto i odświeżyć stronę dokładnie o godzinie 8:00 i wypełnić wniosek rejestracyjny.

Opłaty (styczeń 2020)
Wejściówka na teren rezerwatu Indian – $50 od osoby
Pozwolenie na kemping – $25 od osoby za 1 noc
Environmental fee (opłata klimatyczna) – $10 od osoby
Nocleg w schronisku – $145 (pokój 4 osobowy)  za noc

Dodatkowe przepisy obowiązujące w sezonie 2020

  • Wszystkie opłaty pobierane i realizowane są w dniu rezerwacji. Jeśli robicie rezerwację z wyprzedzeniem kilku miesięcy,  opłaty zostaną pobrane od razu.
  • Jedna karta kredytowa może być tylko użyta do uregulowania płatności dla grupy 2 lub więcej osób.  To znaczy, że jeśli w grupie jest np. 5 osób wszystkie opłaty mogą być realizowane tylko przy użyciu jednej karty.
  • Wszystkie opłaty są bezzwrotne. Jeśli wykupiliście zezwolenie i nie możecie pojawić się w określonym terminie – nie są akceptowane zwroty.
  • Zabronione jest odsprzedawanie rezerwacji.

UWAGA!
Oficjalnie nie można wykupić zezwolenia tylko na zejście do wodospadów bez wykupywania noclegu. Według przepisów ( ze względów bezpieczeństwa) zabronione jest schodzenie i powrót tego samego dnia. Nawet jeśli macie doświadczenie i kondycję pozwalającą na zaliczenie całej trasy w ciągu jednego dnia konieczne jest wykupienie noclegu na kempingu lub w schronisku. Inaczej nie zostaniecie wpuszczeni na teren rezerwatu Indian Havasupai.
Wszystkie rezerwacje muszą być wykupione na co najmniej 4 dni (3 noclegi). Nie ma innej opcji wyboru w systemie rezerwacji

Ceny kempingów (styczeń 2020):
W tygodniu (od poniedziałku do piątku) cena za jedną noc na kempingu od osoby = $100
Co daje automatycznie kwotę $300 za osobę (wspomniane powyżej minimum trzy noclegi)
Cena noclegów w weekendy wzrasta do $125 od osoby, co równa się $375 za pobyt na ternie wioski Havasupai

Powrót z wioski Supai.
Jeśli nie jesteście w stanie wracać na piechotę na górę kanionu (około 4-5h) polecam skorzystać z transportu helikopterem. Niewiele osób wie, że helikoptery które są wykorzystywane przez Indian do transportu żywności mogą również przewozić turystów. Oczywiście liczba osób jest mocno ograniczona.
Pierwszeństwo mają zawsze członkowie plenienia, następnie żywność i jeśli zostanie wolne miejsce – turyści.

Helikopter “kursuje” w poniedziałki, czwartki, piątki i soboty. Loty uzależnione są jednak od pogody jaka panuje w kanionie.
Nie można zrobić rezerwacji na przelot helikopterem. Obowiązuje tutaj zasada “kto pierwszy ten lepszy”.
Przelot helikopterem w jedną stronę (czyli 10 minut lotu zamiast 4h hikingu) to koszt $85.00 plus dodatkowe bezcenne widoki na Kanion Kolorado.

Więcej informacji na temat rezerwacji noclegów, miejsca kempingowego, cen oraz zezwolenia znajdziecie na stronie internetowej plemienia Havasupai:  http://theofficialhavasupaitribe.com
Strona oficjalnej rezerwacji online (działa od lutego 2017): https://goo.gl/hkfJln

 

© interameryka.com - przewodnik po USA 
Przewodnik-po-USA - ebook
podróż do USA - konsultacja

 

Interamerykahttps://www.interameryka.com
Przewodnik po USA: Paweł Paluch (Interameryka). Już ponad 20 lat mieszkam w USA, moją pasją jest podróżowanie i odkrywanie Ameryki. Jeśli wybierasz się zwiedzić USA chętnie pomogę Ci zaplanować podróż po USA.
5 komentarze
  1. Ha! Już się na tej stronie wypowiadałem na temat tegoż wodospadu. Wtedy pisałem na ciepło zaraz po odwiedzeniu i nie szczędziłem słów krytyki. Niewiele zmienię w wypowiedzi. Generalnie naszym skromnym zdaniem NIE WARTO tyle jechać potem tyle iść, zapłacić 130$(opłata za nocleg) pod własnym namiotem na czymś co ktoś nazywa campingiem. Szlak faktycznie nietrudny jednak gorący. Oprócz odchodów zwierząt natknąć się można(my widzieliśmy 3 szt) na padnięte, nadpalone śmierdzące zgnilizną resztki mułów. Wioska jak autor napisał tu powtórzą z wcześniejszej wypowiedzi jak popegieerowska upadła wieś. Jeśli chodzi o fotki to te tutaj wykonane pięknie. Nasze doznania estetyczne całkiem inne i nasze oczy widziały coś z goła innego. Oczywiście jest to najładniejsze miejsce jakie zobaczyłem po wielu godzinach jazdy i chodzenia w upale. Niestety bez szału i w rzeczywistości kolory też nie są takie jak na foto. Na 200% odradzam “marnowanie” czasu na tą wycieczkę. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze czyli koszt paliwa, noclegu można przeznaczyć na o wiele piękniejsze ciekawsze widoki. My po tej wyprawie gdyby nie Havasu nie mielibyśmy czego żałować 😉

  2. Cześć,
    niestety aktualnie na stronie nie są prowadzone rezerwacje online. W dodatku nie widzę opcji wykupienia samego wejścia do parku na jeden dzień bez noclegu. Na innych blogach nie jest polecane zejście do wodospadów i wejście z powrotem do Hualapai Hilltop, podobno to zbyt długa trasa. Czy to możliwe, że zaprzestali sprzedaży tylko wejściówek ze względów bezpieczeństwa?
    Rozumiem, że z Twojego doświadczenia wynika, że mimo odległości trasa jest na tyle łatwa, że da się ją spokojnie przejść w 7-8h?
    Czy znasz inne sposoby wykupienia samego zejścia do wodospadów? Może samo “entrance fee” da się zapłacić na miejscu?
    Będę bardzo wdzięczna za pomoc,
    Monika

    • Strona która była podana z rezerwacjami została zamknięta 1 lutego 2017. Obecnie przygotowywana jest nowa wersja systemu rezerwacji online. W tym momencie rezerwację można zrobić tylko telefonicznie.
      Oficjalnie nie można wykupić pozwolenia na 1 dzień bez noclegu. Kilka miesięcy temu osoby którym planowałem podróż do Havasu Falls zaryzykowali i zostali wpuszczeni bez wcześniejszej rezerwacji. Nie przyznali się jednak, że zamierzają wrócić tego samego dnia więc musieli zapłacić na miejscu wejściówkę + nocleg.
      Osobiście kilka razy robiłem rezerwację telefoniczną dla klientów i muszę powiedzieć, że bardzo ciężko się dodzwonić. Najlepsza godzina to około 8-10 rano.
      Tak – trasa jest na tyle łatwa, że dla średnio doświadczonych osób nie będzie żadnego problemu aby zejść i wrócić tego samego dnia. Jedynym poważnym utrudnieniem jest temperatura. W czerwcu, lipcu i sierpniu przekracza ona w Kanionie 40C. Dla niektórych osób to poważne utrudnienie.

  3. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Może w takim razie też spróbujemy wejść bez wcześniejszej rezerwacji.
    Planujemy podróż na początku maja. Wtedy temperatury powinny być jeszcze znośne, prawda? A jak wygląda prawdopodobieństwo burz?

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię

Interameryka Mam na imię Paweł, mieszkam w USA od 2002 roku i spełniam marzenia osób, które chcą wyruszyć w podróż po Stanach Zjednoczonych.
Polecam moje EBOOKI-PRZEWODNIKI
, a jeśli potrzebujesz dokładnego planu skorzystaj z mojej pomocy przy PLANOWANU PODRÓŻY PO USA.

Tutaj znajdziecie więcej informacji o mnie:
ZAPRASZAM!

Przewodnik po USA

Przeczytaj

JESZCZE WIĘCEJ DO CZYTANIA

USA i Kanada podczas jednej podróży: gotowy plan zwiedzania

Czy możliwe jest odwiedzenie Stanów Zjednoczonych i Kanady w czasie jednej podróży? Które miejsca koniecznie trzeba zobaczyć? Ile...

Arizona: Page i Lake Powell – najciekawsze atrakcje.

Jezioro Lake Powell to jedna z największych atrakcji turystycznych leżących na granicy dwóch stanów Utah i Arizony. Jest...

10 najciekawszych miejsc na Alasce (2024)

Alaska. Legendarny a zarazem największy stan w USA który, wszystkim nam kojarzy się wciąż z nieokiełznanymi terenami, dzikimi...

20 -Miejsc Które Warto Zobaczyć w Kalifornii 2024

Wybierasz się do Kalifornii? Szukasz inspiracji podróżniczych co warto zobaczyć w Kalifornii? Zatrzymaj się nieco dłużej na mojej...