Stud Horse Point . Przepiękne formacje Hoodoos (Arizona)

Czerwone Skały Arizona (USA)

Arizona to wyjątkowe krajobrazy i wciąż jeszcze mało uczęszczane przez turystów przepiękne lokalizacje.
Jedną z perełek tego stanu jest Stud Horse Point. Położone w niewielkiej odległości od miasteczka Page, stosunkowo łatwe do eksploracji niezwykle fotogeniczne miejsce.

Atrakcja bez tłumów turystów

Okolice Page to bardzo znane i wręcz oklepane atrakcje turystyczne takie jak Horseshoe Bend czy Antelope Canyon (Kanion Antylopy). Wiele osób przebywając w tym rejonie korzysta z uroków jeziora Lake Powell czy podziwia przepiękną zaporę zamykającą potężny Glenn Canyon.

Jeśli jednak chcesz odkryć coś unikalnego, zejdź z utartych szlaków o których głośno we wszystkich przewodnikach i doświadcz niezwykłego kontaktu z naturą! Dotrzyj do miejsca które zachwyci Cię swym pięknem i gwarantuję, że najprawdopodobniej nie będzie tam nikogo oprócz Ciebie.

Stud Horse: jak dotrzeć do początku szlaku.

Szlak (a właściwie droga dojazdowa) prowadząca do początku szlaku znajduje się na południe od miasteczka Page, przy drodze stanowej US 89. Dojazd zabierze Wam około 15 minut. Niestety droga lokalna w którą należy skręcić nie jest oznakowana i musicie całkowicie polegać na poniższej mapie.

Następnie przygotujcie się na około 25minut jazdy nieutwardzoną drogą szutrową.
W niektórych miejscach jest na powierzchni dosyć gruba warstwa czerwonego piachu – osoby mające doświadczenie w jeździe po takiej nawierzchni wiedzą, że nie wolno się zatrzymywać w takim przypadku. Jeden stop i możecie się nie wykopać.
Dojeżdżając praktycznie do ostatniego 800 metrowego odcinka drogi natraficie na ogrodzenie i prymitywna bramkę. Można ją otworzyć i przejechać dalej. Tutaj jednak jest sporo piachu więc polecam (jeśli nie macie dobrego pojazdu z napędem 4×4) zostawić tutaj samochód.
Będziecie mogli przespacerować się wzdłuż krawędzi niewielkiego kanionu w którego wnętrzu znajdziecie formacje hoodoos.

Stud Horse Point

Kilkunastometrowe zejście w dół i jesteście w w samym centrum atrakcji!
Formacje są niesamowite! Krajobraz jak z filmów Science-Fiction (których tak na marginesie nagrywano sporo w tych okolicach).
Powstałe około 170 milionów lat temu w okresie Jury formacje piaskowca z których powstały hoodoos były przez kilkanaście tysięcy lat ulegały powolnej erozji. Ostateczną formę (kapeluszy) przybrały gdy w tym rejonie pojawiło się prehistoryczne morze. Jego płytkie wody odpowiadają za dolnych części piaskowców i tak właśnie powstał kształt tych formacji który obecnie możemy podziwiać.

Formacje leżą w jednej z odnóg ogromnego bardzo szerokiego kanionu ciągnącego się prawie aż po horyzont. Białe wapienne naloty na jego ścianach bardzo ładnie kontrastują z błękitnym niebem. Można oczywiście śmiało eksplorować te okolice. Zejście z krawędzi na sam dół kanionu jest dosyć łatwe (ale nie we wszystkich miejscach).
Tuż przy samych formacjach jest bardzo wąski, ostro spadający w dół i dosyć głęboki kanion szczelinowy. Z daleka wygląda bardzo ciekawie.

Czerwone-Formacje-Hoodoos-Ari

Hoodoos-Arizona

Czas dojazdu: około 45 min. (z Page)
Czas na szlaku: około 25 min. (dojście wzdłuż krawędzi)
Stopień trudności: łatwy/średni
Dostępność: przez cały rok od świtu do zmroku
Szlak: piach/skała (20%/80%)
Pozwolenie: Brak
Opłata: brak
Lokalizacja GPS (formacje): 36°59’22″ 111° 36’07”

Hoodoo-Page-Arizona

Przydatne informacje
Jak zwykle w Arizonie temperatury od maja nawet do końca września wahać się będą od 30-45°C. Jesień jest dużo łagodniejsza z temperaturami około 20-30°C. Najchłodniejsza jest zima z nocnymi przymrozkami i temperaturami w ciągu dnia nawet do kilku stopni poniżej zera.
Najlepsze czas do zdjęć to godziny poranne i późne popołudnie, gdy słońce miękko oświetla formacje hoodoos.
UWAGA na burze i ulewne deszcze! Proszę koniecznie sprawdzić prognozę pogody przed wyruszeniem na szlak!

 

© interameryka.com - przewodnik po USA | Aktualizacja kwiecień 2020

Facebook - GrupaDołącz do mojej grupy na Facebook!
Zapraszam do wspólnego odkrywania Ameryki!
Kawa-dla-interamerykaJeśli podoba Ci się to co robię....kup mi kawę.
Ebook USAPRAKTYCZNY PORADNIK w formie eBooka
Jeeśli wybierasz się w podróż do Stanów Zjednoczonych,
ten eBook napisany został właśnie właśnie dla Ciebie!

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię