Mobius Arch w Alabama Hills – California

Łuk Mobius Arch w Kalifornii

Stan Kalifornia w swej części leżącej na wschód od gór Sierra Nevada wciąż skrywa przez turystami wiele przepięknych, wartych odwiedzenia miejsc. Jedną z atrakcji wartych odkrycia jest łuk skalny o nazwie Mobius Arch.

Mobius Arch znajdująca się na terenie Alabama Hills (Alabama Hills Recreation Area) i jest on największym spośród prawie 70 naturalnych łuków skalnych rozrzuconych na obszarze ponad 120 km2

Samo Alabama Hills jest przepięknym terenem na którym znajdują się setki (a może nawet i tysiące) głazów tworzących rozmaite kształty i formacje. Niektóre z tych olbrzymów mają wysokość ponad osiem metrów i są naprawdę potężne.
To wręcz idealne miejsce do spacerów ukrytymi pośród skałek szlakami, które przypominają mi niektóre lokalizacje w Parku Narodowym Joshua Tree.

Alabama Hills pokochają na pewno miłośnicy wspinaczek, jazdy off-road, rowerzyści a w szczególności miłośnicy kempingów!  Nocleg w tak niesamowitym otoczeniu jest wyjątkowy. Proszę pamiętać, że formacje Alabama Hills leżą na tle majestatycznych gór Sierra Nevada  z doskonale widoczną z tej lokalizacji górą Mt. Whitney. To najwyższy szczyt w całej Kalifornii i najwyższy szczyt w kontynentalnych Stanów Zjednoczonych (4421 m).

Alabama Hills stanowiły idealny plener do wielu produkcji filmowych takich jak: Gladiator, Dijango, Superman, Iron Man, Star Trek, Jak zdobywano Dziki Zachód. Szczególnie westerny należały to ścisłej czołówki tutaj nagrywanych filmów.
Przy okazji zdobycia Mobius Arch zapraszam również do wizyty w muzeum filmu w pobliskim miasteczku Lone Pine.

Wracajmy jednak do poszukiwań szlaku prowadzącego do Mobius Arch.  Pomimo, że jest on najpopularniejszą atrakcją odnalezienie go pośród setek podobnie wyglądających skałek wcale nie należy do łatwych zadań.

Szlak prowadzący do Mobius Arch

Przed wyruszeniem na szlak warto zaopatrzyć się w mapkę terenu lub wprowadzić do GPS lokalizację tego łuku. Wszystkie mniejsze lub większe dróżki na terenie Alabama Hills nie mają żadnych oznaczeń i praktycznie wszystkie (z mojegu punktu widzenia) wyglądają prawie identycznie.
Aby dotrzeć do krótkiego szlaku prowadzącego do Mobius Arch należy dojechać główną drogą Movie Rd. do miejsca w którym rozdziela się ona w kształt litert T. Tutaj znajduje się łatwy do zauważenia, prymitywny parking.
Szlak prowadzący do Mobius Arch jest, krótki i dobrze utrzymany, nie będziecie mieć więc żadnych trudności z dotarciem do celu.

Mobius Arch to tak zwane “okno na Mt. Whitney”. To najbardziej popularne z ujęć na którym w otwarcie łuku doskonale wpisuje się szczyt Mt. Whitney

Szlak – informacje

Szlak dostępny jest dla turystów przez cały rok. W miesiącach zimowych ta terenie Alabama Hills może spaść tutaj do 20 cm śniegu! Na samym łuku występuje wówczas niebezpieczne oblodzenie. Proszę zatem uważać przy wspinaniu się na szczyt.

Długość szlaku: około 950 metrów
Czas na szlaku: około 10 minut (w jedną stronę)
Stopień trudności: bardzo łatwy/łatwy
Dostępność: cały rok
Szlak: piach/skała (20%/80%)
Pozwolenie: Brak
Lokalizacja GPS: 36.613590, -118.125685

 

Zobacz również:
DROGA 66 – Miasteczko Kingman i Seligman w Arizonie
KALIFORNIA: Skalne serce w Joshua Tree National Park

KALIFORNIA: Dolina Śmierci: przewodnik
KALIFORNIA: Co warto zobaczyć w Kalifornii

Pawel P. © 2019 interameryka.com

....KUP MI KAWĘ
Zwiedzaj Kalifornię z moim planem - KLIK
Jeśli uznasz, że wpis jest wartościowy, śmiało podziel się nim Twoją grupą! Dziękuję 👍

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię