Pomoc Drogowa “Roadside Assistance” w Stanach

Ubezpieczenie Roadside Assistance w USA

Ubezpieczenie Roadside Assistance  powinna zawierać każda polisa, którą wykupujecie aby poruszać się po USA wynajętym samochodem. Jeśli w warunkach umowy brakuje takiego zapisu, koniecznie należy wykupić Roadside Assistance bezpośrednio w wypożyczalni lub w dowolnej (ale sprawdzonej) firmie ubezpieczeniowej.

Ubezpieczenie Roadside Assistance w Stanach Zjednoczonych – informacje podstawowe.

Czym jest Roadside Assistance.

Roadside Assistance można potocznie nazwać “pomocą drogową“. Jest to jeden z serwisów oferowanych przez firmy ubezpieczeniowe, który pomaga kierowcom w razie awarii samochodu na trasie przywrócić go do stanu podstawowej używalności.

Co zapewnia usługa Roadside Assistance

Lista serwisów oferowanych w usłudze pomocy drogowej  na terenie USA jest zazwyczaj bardzo długa. Generalnie można założyć, że obejmuje ona wszystkie drobne zdarzenia losowe, naprawy i awarie jakie mogą przytrafić się każdemu kierowcy. Przeważnie jest to holowanie samochodu, wymiana przebitej opony, dostawa paliwa, otwarcie samochodu w przypadku zgubienia kluczyków, wyciągnięcie samochodu z rowu czy pomoc w uruchomieniu samochodu w przypadku rozładowania akumulatora.

Ubezpieczenie Roadside Assistance dla wynajętych samochodów

Obowiązkowo należy przed podpisaniem umowy wynajmu sprawdzić czy zawiera ona klauzulę Roadside Assistance. Jeśli tak – nie musimy się o nic martwić.
Jeśli nie, możecie być pewni, że pracownik wypożyczalni zaproponuje nam gotowca w postaci “najlepszej” oferty Roadside Assistance. Nierzadko trafiają się wypożyczalnie które mają dla klienta kilka pakietów do wyboru począwszy od zwykłego (Basic Roadside Assistance) przez rozszerzone (Extender Roadside Assistance) i Premium Roadside Assistance. Dobrze więc być przygotowanym na taką ewentualność i znać oferty/ceny innych firm dostępnych na rynku amerykańskim.

Proponuję zapoznać się z ofertą pakietów Road Assistance oferowanych przez największą i najbardziej znaną w Stanach firmę AAA (American Automobile Association) – popularnie nazywaną “Triple A”

Pakiety oferowane przez firmę AAA

American Automobile Association powstała w 1902 roku w Chicago i od tego czasu nieprzerwane świadczy usługi związane z ubezpieczeniami samochodowymi (i nie tylko). Najbardziej jednak znana jest właśnie z ofert Roadside Assistance, które podzielone są na trzy plany CLASSIC, PLUS, PREMIERE

  • Pakiet Classic to wydatek $59 na okres 1 roku. 
    Zawiera bezpłatną wymianę przebitej opony, usługę uruchomienia samochodu w przypadku rozładowanego akumulatora, holowanie (4 usługi holowania w promieniu do 5 mil od najbliższego warsztatu samochodowego), dostawę paliwa, usługę otwarcia samochodu w przypadku zgubienia/zablokowania kluczyków (do wartości $50)
  • Pakiet Plus to wydatek $95 na okres 1 roku. 
    Zawiera bezpłatną wymianę przebitej opony, usługę uruchomienia samochodu w przypadku rozładowanego akumulatora, holowanie (4 usługi holowania w promieniu do 100 mil od najbliższego warsztatu samochodowego), dostawę paliwa, usługę otwarcia samochodu w przypadku zgubienia/zablokowania kluczyków (do wartości $100)
  • Pakiet Premier to wydatek $125 na okres 1 roku. 
    Zawiera bezpłatną wymianę przebitej opony, usługę uruchomienia samochodu w przypadku rozładowanego akumulatora, holowanie (2 usługi holowania w promieniu do 100 mil (i jedna do 200 mil) od najbliższego warsztatu samochodowego), dostawę paliwa, usługę otwarcia samochodu w przypadku zgubienia/zablokowania kluczyków (do wartości $100)
Karty ubezpieczenia Roadside Assistance
Przykłady pakietów (kart) ubezpieczenia Roadside Asistance oferowanych przez AAA

Dodatkowym benefitem dla osób posiadających kartę AAA mogą być zniżki w hotelach, wypożyczalniach samochodów, łodzi, sklepach, restauracjach, parkingach, biletach wstępu na koncerty czy nawet do Parku Rozrywki Universal Studios w Hollywood (klik)

Ubezpieczenie Roadside Assistance dla samochodów kupionych w USA.

Coraz więcej osób przyjeżdża do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych lub biznesowych na dłuższy okres czasu. Popularne podróże w amerykańskim stylu Road Trip to przeważnie dwa lub trzy miesiące zwiedzania USA i kilka tysięcy kilometrów do przejechania. Prosta kalkulacja podpowiada zazwyczaj, że nie opłaca się na tak długi okres czasu wynajmować samochodu z wypożyczalni. Najczęściej zapada więc decyzja o kupnie samochodu na terenie USA i sprzedaniu go po zakończeniu wyprawy.

Procedura zakupu samochodu w Stanach Zjednoczonych to temat na osobny artykuł, należy jednak pamiętać o tym, że zgodnie z prawem po USA trzeba poruszać się ubezpieczonym samochodem. Standardowo większość osób wykupuje najtańsze ubezpieczenia (w kwocie około $450 na pół roku), które w podstawowych wersjach na pewno nie będzie zawierać usługi pomocy drogowej.
W tym momencie przychodzi z pomocą ubezpieczenie Roadside Assistance!

Roadside Assistance z firmy AAA. Gdzie kupić i jakie są wymogi ubezpieczyciela

Najłatwiejszym sposobem zakupu jednego z pakietów ubezpieczeniowych jest oficjalna strona internetowa www.aaa.com
TAK – osoby mieszkające na stałe w Polsce mogą bez żadnych problemów wykupić dowolny pakiet Roadside Assistance oferowanych online. Jedynym warunkiem jaki należy spełnić jest podanie adresu w Stanach Zjednoczonych na który zostanie przysłana (zwykłą pocztą) karta członkowska. Jeśli macie w USA rodzinę lub znajomych można podać ich adres do korespondencji. Jeśli nie macie do kogo zwrócić się o pomoc – można użyć lokalizacji hotelu w którym się zatrzymacie. Ważne jest aby wcześniej zadzwonić jednak do hotelu i zapytać, czy akceptują przesyłki z “Triple A” dla gości hotelowych.
Według informacji jaką otrzymałem dzwoniąc na infolinię AAA, od wypełnienia aplikacji online do momentu otrzymania przesyłki z kartą członkowską mija średnio od 5-7 dni.

Przeczytaj również pozostałe przydatne informacje:
Wynajem samochodu – pytania i odpowiedzi
Ubezpieczenie samochodu w USA – przydatne informacje
Polskie i międzynarodowe prawo jazdy w USA
Wynajem samochodu w USA a limit wieku kierowcy
Podróż wynajętym samochodem: najczęściej zadawane pytania

Pawel P. © 2019 interameryka.com
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.
....KUP MI KAWĘ

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię