Corona Arch – Utah

Łuk Corona Arch w stanie Utah

Przepiękne łuki skalne możecie znaleźć nie tylko w Parku Narodowym Arches National Park. Jeśli dobrze przestudiujecie mapy i szlaki okaże się, że są one porozrzucane niczym perełki po całym stanie Utah (i nie tylko).

Osoby które zachwycone formacjami Red Rock w Arches wciąż poszukują podobnych atrakcji w okolicach miasteczka Moab powinny koniecznie wyruszyć na szlak do gigantycznego i przepięknego łuku o nazwie Corona Arch.

Corona Arch pomimo, że znajduje się około 15 km od Arches National Park nie jest częścią tego Parku Narodowego, co oznacza, że szlak prowadzący do Corona Arch jest szlakiem darmowym. Lokalni mieszkańcy nazywają również łuk “Little Rainbow Bridge”. Proszę więc również zapamiętać go po tym pseudonimem.

Corona Arch: jak dotrzeć do szlaku.

Za oficjalny początek szlaku prowadzącego do łuku można uznać prymitywny parking znajdujący się tuż przy lokalnej drodze nr 279 (Potash Road) przy północnej części zakola rzeki Colorado River.
Ponieważ do osób podróżujących pierwszy raz w tych okolicach zapewne nie będzie łatwo odnaleźć to miejsce znakiem charakterystycznym niech będzie kemping “Gold Bar Group” znajdujący się po przeciwległej stronie drogi. Tutaj zawsze rozłożone są jakieś namioty czy zaparkowane kampery więc łatwo zauważyć to miejsce.

Corona Arch – opis szlaku.

Szlak prowadzący do łuku Corona Arch nie należy do technicznie trudnych. W większości poruszać się będziecie wzdłuż wystawionych na bezpośrednie działanie słońca południowych stoków czerwonych formacji Navajo Sandstone. Wyznacznikiem szlaku będą dla was jak zwykle “the cairins” – niewielkie kupki ułożonych na sobie kamieni. Do najtrudniejszej części na szlaku można uznać znajdujące się mniej więcej w 2/3 trasy dosyć strome podejście. Aby ułatwić turystom wejście w skałach wkuto prymitywne stopnie w których można oprzeć stopę. Do skały został również zamontowany stalowy kabel który bardzo ułatwia utrzymanie równowagi.
Proszę również zwrócić uwagę iż przez 70% szlaku będziecie się poruszać wzdłuż głębokiego kanionu Bootlegger Canyon. Krawędź przepaści oddalona jest jednak od właściwego szlaku około 15-20 metrów. Osoby z lękiem wysokości nie powinny mieć jednak żadnych problemów z bezstresowym poruszaniu się wzdłuż wyznaczonego szlaku.

Formację Corona Arch jako jeden z nielicznych łuków można podziwiać z dwóch różnych lokalizacji. Pierwsza to poziomu gruntu – tu oczywiście gdzie znajduje się podstawa łuku. Drugim bardzo ciekawym punktem widokowym jest szczytu łuku. Aby dostać się na górę należy przejść około 50 m poza łuk i wspiąć się na znajdujące się tam skały.
Wejście górę łuku nie jest trudne technicznie. Należy jednak posiadać umiejętność dosyć sprawnego poruszania się po skałkach.

Corona Arch: informacje

Łuk dostępny jest dla turystów przez cały rok przez 24 godziny na dobę. Podróżując zimą należy mieć na uwadze możliwe oblodzenia szlaku. Wówczas łatwe technicznie wiosną i latem podejścia na staje się stosunkowo trudne.
Najlepszymi porami do zdjęć są godziny późnego popołudnia oraz noc. Dla miłośników nocnych fotografii ponad 32 metrowe “otwarcie” łuku to idealna kompozycja którą wiele osób traktuje jako naturalną ramkę wplatając w nią np. Drogę Mleczną.

Całkowity czas przeznaczony na wyprawę: 3h
Długość szlaku: około 4.8 km
Czas na szlaku: około 45 min. (w jedną stronę)
Stopień trudności: bardzo łatwy/łatwy
Dostępność: przez cały rok
Szlak: piach/skała (10%/90%)
Pozwolenie: Brak
Lokalizacja GPS: 38.580023, -109.619871

Corona Arch to również miejsce przewijające się w wielu produkcjach na YouTube (nie tylko na moim kanale). Zapraszam do obejrzenia filmu z tego miejsca.

Pawel P. © 2019 interameryka.com -internetowy przewodnik po USA.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.
ZWIEDZAJ STAN UTAH Z MOIM PLANEM. Dowiedz się więcej - KLIK
....KUP MI KAWĘ

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię