Mesa Arch – Utah

Zobacz-w-USA-Mesa-Arch-Utah

Mesa Arch w stanie Utah. Jedno najczęściej fotografowanych miejsc w Parku Narodowym Canyonlands, które zapewne widzieliście na okładkach magazynów podróżniczych czy choćby na tapecie pulpitu systemu “Windows 7”.

Najpiękniejsze zdjęcia naturalnego łuku Mesa Arch powstają o wschodzie słońca, gdy nisko zawieszone nad górami La Sal Mountains promienie odbijają się od  powierzchni łuku delikatnie oświetlając jego wnętrze.

Mesa Arch – to jedna z perełek Parku Narodowego Canyonlands, ukryta delikatnie przed wzrokiem turystów gdzieś nad krawędzią ponad 300 metrowego klifu. Do łuku można dojść w ciągu zaledwie 15 minut z niewielkiego parkingu znajdującego się przy głównej drodze o nazwie Grand View Point Road. Proszę dobrze wypatrywać tablicy informacyjnej z napisem “Mesa Arch Trailhead”. Łatwo jest ominąć zjazd do tego miejsca.

Mesa Arch – szlak.

Szlak prowadzący do formacji skalnej jest bardzo łatwy. To podejście szeroką, dobrze utwardzoną ścieżką prowadzącą przez niewielkie wzniesienie wprost do łuku. Szlak jest “jednokierunkowy”. Osoby kierujące się w stronę łuku muszą wybrać ścieżkę prowadzącą w prawą stronę. Wracając – wybieramy oczywiście szlak oznaczony jako powrotny. Kierunek marszu wyznaczony jest w kilku miejscach ustawionymi w małe piramidy kamieniami. Pomagają w nawigacji gdy teren we wszystkich kierunkach marszu zaczyna wyglądać identycznie.
Sam łuk znajduje się bezpośrednio nad krawędzią rozległego płaskowyżu (tzw. Krainy kanionów – Canyonlands) obejmującej powierzchnię ponad 1366 km².
Proszę więc przygotować się na przepiękny widok.

Mesa Arch – punkt widokowy

Formacja Mesa Arch nie ma ściśle określonego punktu widokowego. Wiele osób uważa, że samo “wnętrze łuku” jest tym idealnym naturalnym oknem przez który należy obserwować panoramę krainy kanionów.
Warto również udać się wzdłuż zachodniej krawędzi na krótki (około 15 minutowy) spacer. Pozwoli to spojrzeć na formację Mesa Arch z zupełnie innej perspektywy.

Mesa Arch – informacje.

Całkowity czas przeznaczony na wyprawę: 50 min
Długość szlaku prowadzącego do kanionu: około 500 m.
Czas na szlaku: około 15 min (w jedną stronę)
Stopień trudności: bardzo łatwy/łatwy
Dostępność: przez cały rok
Szlak: piach/żwir/skała (30%/10%/60%)
Pozwolenie: Brak
Lokalizacja GPS: 38.389197, -109.868112

Lokalizacja szlaku na Mapie

Galeria z podróży

Pawel P. © 2018 interameryka.com -internetowy przewodnik po USA.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.
ZWIEDZAJ STAN UTAH Z MOIM PLANEM. Dowiedz się więcej - KLIK
....KUP MI KAWĘ

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię