High Line – zobacz Nowy Jork z innej perspektywy

Nowy-Jork-warto-zobaczyc-1

Jedna z głównych atrakcji w Nowym Jorku jest wciąż mało znana i wciąż można tam spotkać więcej nowojorczyków niż turystów. Jeśli potrzebujesz chwili wytchnienia od zatłoczonych i głośnych ulic Nowego Jorku, z pewnością powinieneś udać się drogi czytelniku do miejsca zwanego High Line.

Nowojorski projekt pod nazwą “High Line Park” powstał w 2009 roku i bardzo szybko zyskał aprobatę wśród władz miasta. Obecnie jest to jedno z najbardziej hipsterskich miejsc w NY nazywane przez nowojorczyków  “Miejską Oazą” (Urban Oasis).

Nowy-Jork-High-Line-wejscie
Jedno z dziewięciu wejść do High Line Park

Tak na prawdę nowojorska “High Line” to wznosząca się na wysokości 9 metrów opuszczona trasa kolejki miejskiej. Ten 2.3 km odcinek torowiska został przekształcony w cudowny, zielony deptak porośnięty drzewami i krzewami z różnych rejonów USA. Znajdziecie tutaj mnóstwo ciekawych zakątków w których można odpocząć, platformy widokowe, murale, lokalnych sprzedawców typowego nowojorskiego “street food” oraz jedyną w swoim rodzaju panoramę Nowego Jorku.

High-Line-Nowy-Jork-fotka-4
Jeden z “tarasów” na którym można odpocząć i podziwiać Nowy Jork.
Nowy-Jork-High-Line-panorama
Empire State Building doskonale widoczny z tarasu High Line
Nowy-Jork-Street-Food
Street Food również można zakupić w tym miejscu…

Gdzie w Nowym Jorku znajduje się “High Line”?

Deptak zlokalizowany jest na Manhatanie dzielnicy zwanej West Side. High Line rozciąga się od miejsca zwanego Meatpacking District i biegnie przez dzielnicę Chealsea aż do Hudson Yards.
Główne wejścia (o ile można je tak nazwać) czyli pierwsze i ostatnie wejście na High Line znajdują się przy:
– Gansevoort Street (91 Gansevoort St.) – południowe wejście
– West 34th Street (5861 High Line) – północne wejście
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby dostać się do High Line jednym z pozostałych dziewięciu wejść rozłożonych mniej więcej co 150 metrów wzdłuż linii kolejki.

Mapka-High-Line-Nowy-Jork

Co warto zobaczyć wzdłuż High Line.

Zwiedzając to miejcie na pewno nie będziesz sam. Pomimo, że High Line nie jest (jeszcze) tak bardzo popularne wśród turystów jak Central Park czy Empire State Building codziennie przez to miejsce przewija się około 3-4 milionów osób! Oczywiście to pestka w porównaniu z 50 milionami odwiedzającymi najbardziej znane miejsca w Nowym Jorku. Jednak rozplanowanie architektoniczne tego miejsca pozwala na sprytne złudzenie ciągłej obecności zaledwie kilkudziesięciu osób.
Najbardziej popularnym “punktem widokowym” będą zapewne nowojorczycy. Tak – High Line idealnie nadaje się to obserwacji amerykańskiego stylu życia (tzw. people watching). Nie zapomnijcie jednak rzucić okiem na poniższe atrakcje:

Tiffany & Co. Foundation Overlook (10th Avenue Square) – widok na modną dzielnicę Meatpacking District.
Diller-von Furstenberg Sundeck & Water Feature – (pomiędzy West 14th i West 15th ) – to słoneczny taras z licznymi leżakami i niewielką fontanną w której można pobiegać na bosaka.
Chelsea Thicket  – niewielki lasek pełen drzew, krzewów i kwiatów.

High-Line-Nowy-Jork-fotka

High-Line-Nowy-Jork-fotka-2

High-Line-Nowy-Jork-Mural

Linia High jest czynna codziennie od 7 rano i zazwyczaj jest otwarta do 22:00 lub 23:00, w zależności od pory roku. Jeśli chcesz uniknąć największych tłumów, proszę unikać godzin lanczu (około godziny 12:00-13:00).
Najlepiej jednak udać się w to miejsce rano lub prawie wieczorem. Dodatkową atrakcją wieczornego pobytu jest wyjątkowo rozświetlone miasto oraz przepiękne światło jakie daje zachodzące słońce.

Artykuł zaktualizowano: marzec 2019
Pawel P. © 2018 interameryka.com -internetowy przewodnik po USA.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.
ZWIEDZAJ NOWY JORK Z MOIM PLANEM. Dowiedz się więcej - KLIK
....KUP MI KAWĘ

9 komentarze

  1. Dzięki za inspirację 🙂 Dodaję do mojej listy:) Znasz jeszcze jakieś mniej znane miejsca?

  2. Hej Paweł,
    Wybieram się za znajomymi do NY pod koniec marca. Świetna strona, na pewno skorzystamy z niektórych rad. Mam pytanie, będziemy jechać samochodem z NY do Bostonu, a później do miasteczka Stowe na północy. Wiesz może o jakiś ciekawych i wartych zobaczenia i polecenia miejscach pod drodze ?
    Z góry dziękuję za informację.

  3. Polecam (przed Bostonem) zajrzeć do Provincetown, zdobyc (samochodem) Mt. Washington i KONIECZNIE co najmniej na dwa dni zajechać d Acadia National Park.
    UWAGA: Będzie na pewno śnieg w Mt. Washington i w Acadia. Proszę sprawdzić czy drogi dojazdowe są ok.

  4. Byłam dzisiaj o godzinie 13:00, pełno ludzi, mnóstwo rusztowań i zabezpieczeń po drodze bo dookoła wszędzie coś budują, wcale nie jest cicho i spokojnie, trzeba się przepychać między ludźmi.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię