Wynajem samochodu w USA – limit wieku kierowcy

Wynajem-samochodu-USA-nastolatki

Aby wynająć samochód w Stanach Zjednoczonych większość wypożyczalni ustaliła dosyć restrykcyjne limity dolnej granicy wieku kierowcy. Kierujący wynajętym pojazdem musi mieć ukończone 25 lat.

Osoby mające poniżej 25 lat chcące zasiąść za kierownicą wynajętych w USA samochodów oczywiście również mogą wynająć auto w wielu miejscach. Warunkiem jest jednak uiszczenie specjalnej opłaty dla „niepełnoletnich kierowców”.

Niektóre z wypożyczalni nazywają to „Young Driver Fees”, inne „Young Driver Insurance”. Zawsze jednak chodzi o dodatkową opłatę jaka jest pobierana za każdy dzień wynajmu samochodu.

Wypozyczalnie-samochodow-lotnisko-USA

Jeśli masz poniżej 25 lat i zdecydujesz się jednak wynająć samochód w czasie pobytu w Stanach, proponuję zapoznać się z kilkoma cennymi wskazówkami, które pomogą zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy.

Aby uniknąć płacenia dodatkowych „ubezpieczeń” lub przynajmniej obniżyć do minimum ich kwotę dowiedz się koniecznie jakie są limity wiekowe ustalane przez poszczególne wypożyczalnie. Każda z firm ma inne przepisy dotyczące opłat dla niepełnoletnich kierowców.

Głównym wyznacznikiem jest tutaj granica wiekowa, której przedział wynosi od 21 do 25 lat. Osoby mające ukończone 18 lat będą musiały przeszukać indywidualnych ofert online w wypożyczalniach. Niewiele z nich chce wynajmować samochody dla tak młodych ludzi.

Poniżej znajduje się zestawienie kilku najpopularniejszych wypożyczalni samochodów w USA oraz informacje o minimalnym wieku i opłatach dla nastoletnich kierowców.

 • Wypożyczalnia Alamo.
  W większości Stanów osoba wypożyczająca pojazd musi mieć ukończone 25 lat. Wypożyczający pomiędzy 21-24 rokiem życia zobowiązany jest do zapłacenia dodatkowej kwoty wynoszącej średnio 20$ za każdy dzień wynajęcia samochodu.W stanie Alabama Alamo nie zezwala osobom poniżej 25 roku życia na wypożyczenie samochodu. Natomiast już w stanie Michigan, kierowcy pomiędzy 18-24 rokiem życia mogą wynająć samochód za uiszczeniem dziennej opłaty 25$.
  Alamo rości sobie prawa do nakładania dodatkowych restrykcji na wypożyczanie określonych typów i klas pojazdów przez nieletnich kierowców. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie firmy.
 • Wypożyczalnia Avis
  Minimalny wiek aby wynająć samochód w tej firmie to 21 lat. Kierowcy pomiędzy 21 a 24 rokiem życia mogą wypożyczyć samochód pod warunkiem uiszczenia opłaty w kwocie 27$- 35$ za dzień ( kwota rożni się pomiędzy poszczególnymi stanami). Wypożyczalnia Avis pozwala na wynajęcie pojazdu 18-latkowi tylko w stanie Nowy Jork, Michigan (dodatkowa opłata 35$ za dzień).
  Osoby poniżej 25 roku nie mogą wynająć samochodów z klas: Full Size, Premium, MiniVan.
 • Wypożyczalnia Budget.
  Minimalny wiek aby wynająć samochód to 21 lat. Oplata dla nieletnich kierowców w przedziale wiekowym 21-24 lat wynosi do 35$ za dzień. W stanie Michigan i Nowy Jork, granica wieku dla pożyczających samochód wynosi już tylko 18 lat ( dodatkowa opłata to aż 52$ za dzień).
  Osoby poniżej 25 roku nie mogą wynająć samochodów z klas: Luxury, Full Size, Premium, MiniVan
 • Wypożyczalnia Dollar.
  Minimalny wiek aby wynająć samochód wynosi 25 lat. Dopłata dla kierowców od 21 -24 roku życia rożni się w zależności od lokalizacji i przeważnie wynosi 25-35$ /dzień.
Wynajem-Samochodu-USA-Ford-Mustang
Dla osób poniżej 25 roku życia wynajem sportowych samochodów w USA  to bardzo duże opłaty.
 • Wypożyczalnia National.
  Dla kierowców mając poniżej 25 lat opłaty wynoszą do 35$ za dzień. W stanie Nowy Jork kierowcy w wieku 18-20 lat mogą wypożyczyć pojazd ale musza zapłacić stawkę około 66$ za dzień, podczas gdy kierowcy w wieku 21-24 lat płaca dodatkowa kwotę 23.50$ za dzień. Minimalny wiek w aby wynająć samochód stanie Michigan wynosi 18 lat. Mieszcząc się w przedziale wiekowym 18-20 lat dodatkowa opłata wynosi 26$. Dla 21-24 latków jest to 14$
 • Wypożyczalnia Enterprise.
  Przedział wiekowy wypożyczających to 21-24 lat, dodatkowa oplata 15$ plus podatek i inne dopłaty (jakie? Nie wiadomo – taka informacja znajduje sie na stronie wypożyczalni). Wypożyczalnia możne tylko wynająć dla osób poniżej 25 roku życia samochody z klas „Economy” i „Full Size”.
 • Wypożyczalnia Fox Rental Car.
  Minimalny wiek aby wynająć tutaj samochód to 19 lat. Kierowcy w wieku 19-24 lat podlegają dodatkowym oplata w wysokości 20$ za dzień. Niepełnoletni kierowcy nie mogą wynajmować samochodów klasy Premium (takich jak Chevrolet Camaro czy Dodge Charger)
 • Wypożyczalnia Thrifty.
  Minimalny wiek wynosi 25 lat ale kierowcy w przedziale wiekowym 25 -24 lat mogą wynająć pojazd za dodatkową opłatą 25$-35$ (kwota jest inna w zależności od lokalizacji). Kierowcy w wieku 18-20 lat w Nowym Jorku i Michigan mogą wypożyczać samochód za dodatkowa oplata 72.99$ za dzień plus podatek i inne opłaty.

Zasady i reguły dotyczące wypożyczenia samochodu dla kierowców poniżej 25 lat jak sami widzicie różnią się pomiędzy stanami a także pomiędzy wypożyczalniami.
Zanim zdecydujecie się na wynajęcie konkretnego modelu lub klasy samochodu sugeruję aby zaznajomić się z regułami i podstawowymi zasadami obowiązującymi w danej wypożyczalni. Nie zapomnijcie również sprawdzić jakie gdzie (w jakim stanie) wynajmujecie auto.

Restrykcje: wynajem samochodu z wyższej klasy
Wynajem samochodu dla osób poniżej 21 lat w USA

Proszę również pamiętać, że wiele wypożyczalni wprowadza dla nieletnich kierowców również ograniczenia w wynajmie samochodu z wyższej klasy.
Jeśli chcesz podróżować po USA Fordem Mustangiem a masz poniżej 25 lat postaraj się znaleźć taką wypożyczalnię, która w regulaminie nie ma zapisanych takich restrykcji.
W innym przypadku możesz mieć dostęp tylko do samochodów z najniższej klasy „ekonomicznej”.

Przykład – wyciąg z regulaminy firmy Alamo:
„…Renters 21 through 24 years of age may be restricted to specific car classes…”

Osobiście znam kilka osób, które przyleciały z Polski do Chicago a następnie pojechały specjalnie do stanu Michigan (niecałe 2 godziny jazdy od centrum Chicago) tylko po to aby ominąć restrykcje wiekowe w wypożyczalni.
Z Michigan mogły już swobodnie wyruszyć na wycieczkę objazdową pod USA oszczędzając sporo pieniędzy.

Z doświadczenia wiem również, że najwięcej promocji dla nastoletnich kierowców oferuje polska wersja wyszukiwarki samochodów rentalcars (link tutaj – KLIK). Nie spotkałem się jednak nigdy z tym aby jakakolwiek wypożyczalnia wprowadziła promocję która całkowicie znosi opłaty dla niepełnoletnich kierowców.

Kolejna ważna informacja to podstawowe i dodatkowe ubezpieczenia jakie należy wykupić wynajmując samochód w USA. Podstawą są dwa ubezpieczenia CDW oraz LDW. 

Jak wygląda w praktyce wynajem samochodu na lotnisku w USA możecie zobaczyć na moich filmach.

 

© interameryka.com - przewodnik po USA | Aktualizacja wrzesień 2021

ebook-przewodnik-po-USA
NIE WYJEŻDŻAJ DO USA ZANIM NIE PRZECZYTASZ TEGO PORADNIKA! 90 stron praktycznych porad dotyczących przygotowania do podróży, wynajęcia samochodu, zwiedzania, rezerwacji noclegów, zakupów, poruszania się i odkrywania Ameryki na własną rękę.

 

6 komentarze

 1. Bardzo proszę o informacje na temat wypożyczenia auta w Kalifornii przez osoby które mają więcej niż 65-70 lat. Mam 72 lata i nie mogę nigdzie znaleźć informacji czy mogę, jako główny kierowca, wypożyczyć auto lub czy mogę kierować jako 2-3 kierowca. Czy są dodatkowe opłaty za taką możliwość i w jakiej wysokości.

  • W Stanie Kalifornia nie obowiązuje „instytucja” drugiego kierowcy. Przepisy stanowe nie pozwalają wypożyczalniom pobierać dodatkowych opłat i dowolna osoba może prowadzić samochód. Jeśli chodzi o restrykcje związanie z wiekiem to z tego co wiem, wypożyczalnie nie podają żadnych specyfikacji na ten temat. Na oficjalnych stronach większości najpopularniejszych wypożyczalni albo nie ma na ten temat żadnych informacji (co można interpretować, że nie ma żadnych ograniczeń dla wieku 72 lata) lub (jak na stronie wypożyczalni Hertz) widnieje tylko informacja że osoby powyżej 70 roku życia mogą być potrzebne dodatkowe dokumenty np. od ubezpieczenia z informacją, że przez ostatni rok osoba nie miała wypadku/kolizji oraz zaświadczenie od lekarza o stanie zdrowia pozwalającym na prowadzenie samochodu.
   Jeśli macie w grupie osobę poniżej 70 roku życia, polecam wynająć na nią samochód a reszta osób (zgodnie z kalifornijskim prawem) może również kierować samochodem w dowolnym czasie.

 2. Ja mam odwrotną sytuację. Chcę kierować samochodem na zmianę z moją 22 letnią córką. Rozumiem, że policja nas nie ukarze, ale co z ubezpieczeniem na wypadek kolizji?

  • W przypadku kolizji ubezpieczenie nie zadziała ponieważ osoba kierująca pojazdem nie jest „wskazana” przez wypożyczalnię jako główny kierowca. Oczywiście jeśli w czasie kolizji nie będzie świadków zeznających kto był kierowcą wówczas ubezpieczenie pokryje szkody.

 3. Hej,
  Chcemy wynając samochód na moją 28 letnią siostrę, jednak reszta kierowców ma po 24 lata. Rozumiem, że za wpisanie w ubezpieczenie tych kierowcó poniżej 25 roku życia będzie naliczana opłata?

  • Tak. Dopisanie kierowców poniżej 25 roku życia dosyć mocno podniesie opłatę za wynajem samochodu. Myślę, że lepiej przekazać młodym kierowcom samochód gdzieś na pustkowiu (a tego nie brakuje w Stanach) aby doświadczyli jazdy za kierownicą niż płacić dodatkowe $$

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię