Horseshoe Bend – poradnik fotograficzny

Zdjecia-arizona-horseshoe-bend

Jeśli wybieracie się do Arizony aby odwiedzić przepiękny punkt widokowy Horseshoe Bend, zachęcam do przeczytania poniższego poradnika. Pomoże Wam on w zrobieniu ciekawych zdjęć – nawet niedrogim aparatem.

Jak zrobić dobre zdjęcia w Horseshoe Bend.

  • Szerokokątny Obiektyw.
    Jeśli chcecie uchwycić w kadrze cały widok na Horseshoe Bend nalezy użyć obiektywu 24 mm (jeśli posiadacie aparat “pełnoklatkowy”). Używając aparatów ze zwykłą matrycą należy założyć obiektyw szerokokątny np. 16 mm. Można także użyć obiektywu typu “rybie oko” – jednakże zniekształci on perspektywę.
  • Zdjęcie HDR
    Jeśli wiecie jak zrobić zdjęcia typu HDR koniecznie musicie zastosować tą technikę. Punkt widokowy Horseshoe Bend to bardzo dużo silnych kontrastów (szczególnie rano i po południu). Głębokie cienie, mocno oświetlone skały kanionu, odblaski w wodzie i jasne niebo.

O której godzinie wychodzą najlepsze zdjęcia?

Horseshoe Bend to wyjątkowe miejsce. Głowy obiekt, który fotografujecie umiejscowiony jest dokładnie w centralnym punkcie pomiędzy wysokimi na 300 m ścianami kanionu.
Najlepsze pory dnia w których kanion jest praktycznie idealnie oświetlony to mniej więcej 30 minut przed wschodem słońca, kilka minut po wschodzie oraz zaraz po zachodzie słońca. Wnętrze kanionu oraz rzeka Colorado pojawiają się wówczas w obiektywie aparatu bez dodatkowych kontrastów i cieni (które widoczne są w pełnym słońcu)

Horseshoe Bend wschod slonca
Idealne warunki. Promienie wschodzącego kilka minut wcześniej słońca oświetlają znajdujące się w tle klify.
Horseshoe Bend zdjecie
Kilka minut po zachodzie słońca to również „złota godzina”. Cały kanion jest równo oświetlony.

Również zdjęcia robione około południa (gdy słońce znajduje się wysoko nad horyzontem) to dobry czas aby wybrać się z aparatem do tego miejsca. Cienie rzucane przez ściany kanionu są wówczas bardzo krótkie i nie zaciemniają aż tak dużej powierzchni punktu widokowego.

Horseshoe-Bend zdjecie
Zdjęcie zrobione około południa (cienie rzucane przez ściany kanionu są najkrótsze).

Kiedy zdjęcia są najmniej doskonałe?

Wczesne godziny poranne oraz późne popołudnie (tuż przed zachodem słońca) to pory dnia w których ciężko zrobić dobrze naświetlone zdjęcia.
Długie cienie padające od zawieszonego nisko nad horyzontem słońca przesłaniają znaczny obszar kanionu. Jeśli nie zastosujecie techniki HDR lub nie użyjecie odpowiednich filtrów zdjęcia wyjdą prześwietlone lub niedoświetlone w tych obszarach.

Horseshoe-Bend zdjecie poranne
Zdjęcie zrobione we wczesnych godzinach porannych. Długie cienie przeszkadzają w dobrym doświetleniu.
Horseshoe-Bend zachod
Horseshoe Bend na kilkanaście minut przed zachodem słońca. Cały kanion pogrążony jest w głębokim cieniu.

Powyższe informacje, to tylko moje prywatne sugestie dla osób, które planują odwiedzić punkt widokowy Horseshoe Bend. Jestem pewien, że większość z Was poradzi sobie z fotografowaniem tego miejsca o każdej porze dnia (a nawet w nocy).


Jeśli zwiedzacie Horseshoe Bend warto zatrzymać się również na sesje zdjęciową w pobliskim Antelope Canyon (Kanion Antylopy). Odpowiadam również na pytanie który Kanion Antylopy wybrać – górny czy dolny?
Zachęcam również do przeczytania bardziej szczegółowych informacji na temat Horseshoe Bend.
Nie zapominajcie również, że formacja Horseshoe Bend jest częścią Kanionu Kolorado, o którym obszernie rozpisuje się w artykule Wielki Kanion Kolorado – podstawowe informacje.

 

© interameryka.com - przewodnik po USA | Aktualizacja wrzesień 2021

ebook-przewodnik-po-USA
NIE WYJEŻDŻAJ DO USA ZANIM NIE PRZECZYTASZ TEGO PORADNIKA! 90 stron praktycznych porad dotyczących przygotowania do podróży, wynajęcia samochodu, zwiedzania, rezerwacji noclegów, zakupów, poruszania się i odkrywania Ameryki na własną rękę.

 

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię