Nie wyrzucaj karty pokładowej po przylocie z USA!

Karta-Pokladowa-Samolot

Jeśli doleciałeś szczęśliwe i bez większych przygód z USA do Polski i przy sobie wciąż posiadasz kartę pokładową – nie wyrzucaj jej!

Karta pokładowa to bardzo ważny dokument, który może potwierdzić fakt, że opuściliście terytorium Stanów Zjednoczonych zgodnie z przepisami.

Kartę pokładową (po zakupie biletu online) możecie wydrukować sobie w domu lub otrzymać ją bezpośrednio przy odprawie paszportowej będąc na lotnisku. Bardzo popularne są również elektroniczne karty pokładowe, które mogą być przesłane bezpośrednio do telefonu użytkownika.
Karta pokładowa potwierdza kupno biletu lotniczego oraz upoważnia jednocześnie do wejścia na pokład samolotu.

Karta Pokladowa Samolot

Dlaczego nie należy wyrzucać karty pokładowej po przylocie z USA do Polski.

Karta pokładowa, to oficjalny dokument linii lotniczych na którym znajdują się zakodowane informacje o odbytej podróży oraz osobie, która odbyła dany lot.
Na karcie pokładowej znajdują się następujące dane pasażera:

 • imię i nazwisko
 • numer telefonu
 • numer lotu
 • nazwa linii lotniczych
 • miejsce wylotu oraz docelowy port lotniczy.

Gdy wchodzicie na pokład samolotu, karta zostaje zeskanowana przez pracownika lotniska i wówczas wszystkie informacje (wraz z dokładną godziną wylotu) przekazywane są do głównej bazy danych linii lotniczych którymi podróżujecie.

Karta Pokladowa

Wiele osób wracających z Polski do USA zastanawia się, czy w czasie odprawy paszportowej na lotnisku w Stanach Zjednoczonych do systemu komputerowego amerykańskiego urzędu imigracyjnego (patrz formularz wjazdowy do USA I-94 ) został wprowadzone dane o wylocie danej osoby z terytorium USA.
Ponieważ od maja 2013 roku oficjalnie zniesiono papierowe druki I-94 (białe karteczki) które wpinane były do paszportów i należało je oddać przy wylocie z USA. Nie jest łatwo obecnie ustalić czy nasze nazwisko widnieje na liście osób które opuściły Amerykę czy nie.

Nawet, jeśli ktoś z pracowników lotniska popełnił błąd i fakt opuszczenia USA przez daną osobę nie został odnotowany w systemie – karta pokładowa (wg informacji na stronie rządowej US Custom and Border Protection) stanowi dokument potwierdzający fakt opuszczenia terytorium USA.

Proszę więc zatrzymać kartę pokładową po przylocie ze Stanów do Polski, najlepiej aż do czasu kolejnego wylotu do USA.

Zobacz również jak wypełnić deklarację celną w samolocie w czasie podróży do USA – klik

Aktualizacja: marzec 2019
Pawel P.
© 2016 interameryka.com
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.
ZOSTAŃ MOIM PATRONEM -dowiedz się jak...

10 komentarze

 1. Witam! Mam dziesięcioletnią “zieloną kartę”, która jest ważna do grudnia 2018. Kiedy powinnam wszcząć procedurę przedłużenia jej o kolejne 10 lat? Obecnie przebywam w USA, ale w czerwcu wybieram się do Polski na około 3 miesiące. Gdzie i kiedy powinnam złożyć wniosek, i jaki jest koszt?

 2. Procedurę przedłużania zielonej karty może Pani rozpocząć już na pół roku przej jej wygaśnięciem. Niestety nie znam procedur jakie obowiązują aby odnowić zieloną kartę. Myślę, że najlepiej byłoby skontaktować się z ambasadą amerykańską.

 3. Witam
  Ja wyrzucilem karte pokladowa po przylocie z USA ,bo nie wiedzialem ze bedzie potrzebna ! , nadal ma w paszporcie druk I-94 bo wjezdzalem na granicy lodwej a wracalem liniami Delta do Polski
  Nikt mi nie oderwal ani nie podsteplowal ze opuscielm USA ( posiadam tylko wydruk biletu elektoronicznego ) dzwoilem do ambasady ale tam powiedzieli ze powinno byc to z automatu odnotowane ale nie ma pewnisci i najlpiej jak bym mialkarte pokladowa bo jak nastepny raz bede jchal do USA to moge miec problem , bez sensu co za dzicz , skad ja teraz mam wziasc karete pokladowa ?

 4. W marcu tego roku byłam w USA i wybieram się w kwietniu 2019
  Nie wiedziałam niestety że trzeba zostawić po przyjeździe kartę pokładową.
  I co teraz? Jest na to jeszcze jakaś rada? Będę się bała że nie odnotowali mojego wyjazdu ze Stanów.

 5. Nie będzie problemów. Od bodajże 7 lat funkcjonuje elektroniczny system rejestracji osób wylatujących z USA. Odbywa się to automatycznie przy skanowaniu paszportu przy wylocie.
  Zatrzymanie karty pokładowej to tylko jedna z opcji aby “na wszelki wypadek” mieć jakiś dokument potwierdzający wylot z USA

 6. Mam pytanie odnośnie ponownego wjazdu na teren USA. Po jakim czasie od opuszczenia USA mogę znowu lecieć z Polski do Stanów? Wiza turystyczna 10lat.

 7. Nie ma wyraźnego przepisu wyznaczającego minimalny pobyt poza USA. Planowałem podróże dla osób które nawet dwa tygodnie po powrocie z USA (wiza turystyczna) ponownie leciały do Stanów.

 8. Cześć 🙂 W maju pierwszyraz lecę do USA. Czytając twoje porady dowiaduję się o formularzu wjazdowym I-94 który trzeba wypełnić elektronicznie !? Co by było w przypadku gdybym tego nie zrobiła ?- nik mi nigdy o tym nie wspomniał, o deklaracjach wypełnianych w samolocie wiem a wnioski wizowe wypełnia się wszędzie na lotnisku na papierze 😉
  Próbowałam wejść na stronę przez twoje linki- ale nie potrafię sobie dalej poradzić… 🙁 i nie umiem znależć tego wniosku- tabelki do wypełnienia.

 9. Forumlarz I-94 “wypełnia się” automatycznie w momencie gdy na lotnisku oficer imigracyjny przeskanuje Twój paszport. Dawniej (przed rokiem 2013) forularz I-94 to była zwykła kartka którą należało wypełnić w samolocie i oddać ją na lotnisku przed wylotem z USA.
  W samolocie wypełniasz teraz tylko deklarację celną. Możesz sobie wydrukować w domu “ściągawkę” – kliknij tutaj https://interameryka.com/wp-content/uploads/2018/05/Deklaracja-Cela.pdf

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię