Jak poruszać się samochodem po San Francisco

Zobacz moje przewodniki po USA: sklep.interameryka.com

Jeśli wybierasz się do San Francisco i planujesz przemieszczać się w obrębie miasta własnym lub wynajętym samochodem – koniecznie przeczytaj ten tekst.

Kilka porad które umieściłem poniżej na pewno okaże się pomocnych w czasie przemieszczania się po ulicach San Francsico oraz innych miast Kalifornii. 

San_Francisco-samochody

Poruszanie się w obrębie centrum oraz w pobliżu atrakcji turystycznych może sprawiać kierowcom ( zwłaszcza tym, którzy pierwszy raz odwiedzają miasto) spore trudności, głównie ze względu na natężenie ruchu.

San Francisco to jedno z najbardziej zakorkowanych miast nie tylko w Kalifornii w USA . Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość lub poznać kilka sprytnych sposobów, które pomogą sprawnie przemieszczać się ulicami tej metropolii.

San-Francisco-korek-autostrada

Przejazd samochodem przez San Francisco.

Godziny szczytu to czas którego powinniście unikać. Poranny szczyt komunikacyjny wypada w San Francisco mniej więcej w godzinach od 6:30 do 9.00. Popołudniowe “rush hours” ciężko jest jednoznacznie określić. Rozpoczynają się przeważnie około godziny 16:00 i mogą trwać nawet do 19:00.

Korki (jak w każdym dużym mieście) przeważnie tworzą się na kierunku wlotowym do centrum (tzw. inbound) w godzinach porannych głownie ( od poniedziałku do piątku). Jedną z najbardziej zakorkowanych tras w mieście jest odcinek Highway 80 prowadzący z San Francisco do Oakland (oraz w przeciwnym kierunku).

W weekendy natomiast możecie się spodziewać kompletnie zakorkowanych dróg wylotowych. Szczególnie radzę unikać mostów (Golden Gate i Bay Bridge). Jeśli chcecie wydostać się z miasta w weekend, zróbcie to jak najwcześniej rano.

Parkingi w San Francisco.

Parking-przy-ulicy-San-Franciso

Parkowanie samochodu w San Francisco wymaga nie lada sprytu, cierpliwości, szczęścia i zasobnego portfela. Ceny parkingów publicznych w mieście wahają się od $35-50 za 24h postoju. Pomimo tak wysokich stawek wcale nie jest łatwo znaleźć wolne miejsca postojowe, szczególnie w najbardziej popularnych turystycznie rejonach miasta.

Parkingi hotelowe w okolicach centrum San Francisco.

Parking-hotel-San-Francisco

Jeśli macie zarezerwowany pokój w jednym z hoteli lub moteli, warto dowiedzieć się przed potwierdzeniem przyjazdu czy wasz hotel oferuje parking dla gości i czy jest on bezpłatny. W okolicach centrum San Francisco bardzo dużo hoteli nie posiada własnych miejsc parkingowych. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak pozostawić samochód zaparkowany gdzieś przy ulicy.

Parkowanie przy ulicach w San Francisco.

San-Francisco-przy-ulicy-parking

Zostawienie samochodu zaparkowanego przy ulicy nie jest jednak takie proste jak się wydaje. Przeważnie zdarza się że wszystkie miejsca przy parkometrach znajdujących się wzdłuż głównych ulic są już zajęte. Szczególnie po godzinie 18 znalezienie wolnego miejsca graniczy z cudem.

Zdarzyło mi się nie raz krążyć po okolicy przez dobrych kilka minut szukając wolnej lokalizacji przy której mógłbym bezpiecznie pozostawić wypożyczone auto.

San-Francisco-parkometr

Ceny jakie zobaczycie na parkometrach uzależnione są głownie od dnia tygodnia, lokalizacji oraz godziny o której pozostawicie samochód. Najtańsza stawka to $0.75 za godzinę postoju. Najwięcej zapłacicie przy wszelakiego rodzaju atrakcjach turystycznych oraz przy głównych ulicach. Godzina postoju to średnio kosztuje $2.75.

Proszę również pamiętać, ze parkometry w najbardziej popularnych lokalizacjach w San Francisco mają przeważnie ustawiony maksymalny limit postoju 4 godziny. Jeśli chcecie zostawić samochód na dłużej w danym miejscu, należny wrócić przed upływem tego czasu i ponownie dopłacić, dodając w ten sposób dodatkowe godziny postoju.

Darmowe parkingi w San Francisco.

San-Francisco-zakaz-parkowania

Tak, to prawda. W San Francisco można parkować za darmo. Możecie zostawić samochód przy parkometrach, które nie pobierają opłaty w wyznaczonych godzinach. Przeważnie są to godziny wieczorne od 21:00 do 9:00 rano.
Przed pozostawieniem samochodu musicie jednak koniecznie sprawdzić jakie znaki informacyjne ustawione są wzdłuż ulicy gdzie zamierzacie pozostawić samochód.

Rozglądajcie się za znakami informującymi o godzinach i dniach tygodnia w których ulice są sprzątane. Przeważnie jest to okres od 2:00 do 6:00 rano. Parkowanie w tym przedziale czasu jest oczywiście niemożliwe. Koniecznie proszę na to zwracać uwagę ponieważ służby porządkowe zaraz odholują samochód który znajduje się w niedozwolonym miejscu. Późniejszy odbiór samochodu to koszt co najmniej $120.

UWAGA: Według przepisów można zaparkować samochód przy ulicy zaraz po przejeździe samochodu sprzątającego nawet gdy znaki informują o tym, że do danej godziny nie ma zezwolenia na parkowanie.

Tanie parkingi publiczne.

Niektóre z parkingów publicznych w San Francisco oferują tańsze ceny dla osób, które pozostawią tam samochód w godzinach porannych (tzw. Early Bird Special). Przeważnie są to ceny oscylujące w granicach 15-25$ za parking w godzinach od 7 rano do godzi 17:00.

Skręć koła gdy parkujesz na wzniesieniu.

San-Franciso-kraweznik

Ciężko jest będąc w San Francisco zaparkować samochód na płaskim odcinku ponieważ większość dróg w mieście przebiega przez mniej lub bardziej pochyłe wzgórza. Aby uniknąć kolizji z udziałem staczających się samowolnie z górek samochodów władze miasta wprowadziły przepis o przymusowym skręcaniu kół we wszystkich samochodach zaparkowanych na wzniesieniach o nachyleniu co najmniej 3%.

Ponieważ 95% turystów przyjeżdżających do San Francisco nie ma zielonego pojęcia o istnieniu takiego przepisu, mandaty w wysokości 80 dolarów za “brak skręcenia kół” skutecznie zasilają kasę miejską.
Jak skręcić prawidłowo koła w zaparkowanym samochodzie?
Parkując “z górki” powinniście skręcić koła w kierunku do krawężnika (tak jak widoczne jest to na zdjęciu powyżej). W razie awarii hamulca, samochód zatrzyma się na krawężniku.
Parkując “pod górkę” należy skręcić koła w kierunku środka drogi. W ten sposób staczający się samochód również zatrzyma się na krawężniku.

Opłaty za przejazd przez mosty w San Francisco

San-Francisco-Most-Golden-Gate
Golden Gate oraz Bay Bridge. To dwa największe mosty w San Francisco za przejazd przez które trzeba zapłacić odpowiednio $7.25 oraz $4.00-6.00 (Bay Bridge ma zmieniające się stawki w zależności od godzin przejazdu). Niewiele jednak osób wie, że opłaty pobierane są tylko w jedną stronę, czyli od samochodów jadących w kierunku miasta.

Wyjazd z San Francisco zarówno przez Golden Gate jak i Bay Bridge jest bezpłatny.
Więcej informacji na temat opłat za przejazd przez Golden Gate – klik

Zapraszam również do oglądniecia mojego filmu w którym pokazuję w praktyce opisane powyżej informacje.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
WIĘZIENIE ALCATRAZ
KALIFORNIA PRZEWODNIK

 

© interameryka.com - przewodnik po USA 
Przewodnik-po-USA - ebook
podróż do USA - konsultacja

 

Interamerykahttps://www.interameryka.com
Przewodnik po USA: Paweł Paluch (Interameryka). Już ponad 20 lat mieszkam w USA, moją pasją jest podróżowanie i odkrywanie Ameryki. Jeśli wybierasz się zwiedzić USA chętnie pomogę Ci zaplanować podróż po USA.
24 komentarze
 1. dodam może, że są też miejsca gdzie można parkować za darmo i przez cały dzień i nikt się nie przyczepi nawet o overnight parking – np. przy parku Bernal Heights. albo przy sklepie Best Buy przy Mission – ludzie nawet kamperami tam stoją 😉
  No i niestety zawsze chowajcie cenniejsze rzeczy do bagażnika – nam wybili szybę w środku dnia w japantown i zabrali plecak.

 2. Świetna seria filmów z SF. Niezwykle ujęcia spod Golden Gate. Gratuluję! I dzięki, że tak pięknie pokazujesz świat.

 3. A co z ulicą, na której nie ma parkometru? Czy tam można zostawić samochód i czy brak parkometru równa się darmowy postój? Planuję zostawić auto w okolicy Washington Square w godzinach 9-18 w dzień powszedni, oglądam okoliczne ulice w google maps i nie widzę tam parkometrów.

  • Jeśli nie ma parkometru to może być jeden parkometr do drukowania czasowych kart postojowych. Aby się upewnić musiałbyś sprawdzić jakie informacje znajdują się na znakach przy tej ulicy. Wszystko się wówczas wyjaśni.

 4. Hej, aktualizuję informacje 🙂 Dziś skorzystaliśmy z rodzina z porady dotyczącej parkowania przy Best Buy, rzeczywiście, można zostawić samochód przy ulicy obok sklepu- bezpłatnie, ale trzeba wziąć pod uwagę, że jest to mało ciekawa okolica- dużo osób bezdomnych i duża liczba włamań.
  Zaczepiłam policjanta by zapytać o to czy można parkować- potwierdził, ale zalecił schować wszystkie cenne rzeczy do bagażnika.
  Samochód zostawiliśmy tam na ładnych pare godzin, wracaliśmy z dusza na ramieniu, ale na szczęście wszystko było w porządku.
  Dziękuję bardzo za bloga i za porady, pozdrawiam 🙂 Eliza

  • Parkując w San Francisco proszę pamiętać aby nie zostawiać w samochodzie “na widoku” żadnych rzeczy, które mogłyby sprowokować złodziei….
   Czasem nawet pusta torba podróżna może być pretekstem dla złodziei…szkoda szyby w samochodzie i stresów.
   Pozdrawiam wszystkich podróżujących po San Francisco

 5. wybieramy sie do Kaliforni i przygotowuje sie wedlug twjego wspanialego przewodnika pozdrawiam Malgorzata z Ottawa / Canada

 6. Cześć ! Mam pytanko odnośnie SF. jedziemy na 17dni, mam ofertę ale max 14dni. Zastanawiam sie czy jakbym oddał samochód w SF po 7dniach, pozwiedzal SF bez samochodu a pózniej znowu wsiąść auto z SF i w dół do LA. Czy to jest dobry pomysł SF bez samochodu nie licząc Golden Gate oczywiście, czy nie masz szans SF bez auta?
  Dzięki za pomoc

  • W San Francisco jak dobrze się zorganizujesz to nie potrzebujesz samochodu aby zwiedzić miasto. Polecam np. wynająć rowery (cena około $30-38 na cały dzień) i wybrać się np nad Golden Gate lub inne miejsca nad Oceanem. Do centrum na rowerach nie polecam wjeżdżać ale można się tam dostać słynnymi Cable Cars (tramwaje). Tak więc spokojnie bez samochodu w 3 dni zobaczysz najbardziej znane miejsca w San Francisco.

 7. Cześć! Czy możesz polecić hotel/motel SF? Planujemy tam spędzić 3 dni, tuż pod lotem powrotnym, fajnie, jakby cena zamknęła się w 2000,00-2500,00 pln i obejmowała bezpłatny parking.

 8. Potwierdzam, że parking przy Best Buy jest bezpłatny i bezpieczny (zostawiłam dwa razy na noc) pod warunkiem oczywiście, iż w środku absolutnie nic się nie zostawi. Po poradach mieszkańców SF opróżniłam nawet podłokietnik i zostawilam otwarty, żeby było jasne, iż nic tam nie ma :-)))
  Jeśli chodzi o parkowanie bezpłatne na ulicach, to polecam (wyprobowałam wielokrotnie) 7th, 8th, 9th na wysokości Harrison, Flosson, Horward. Oczywiście trzeba koniecznie sprawdziać terminy sprzątania ulic!!!

 9. Obok Golden Gate można zaparkować za darmo 🙂 Jest nieduży, bezpłatny parking. Parkowałem tam kilka razy i zawsze były wolne miejsca. Jadąc od strony Golden Gate ulicą Lincoln Blvd jakieś 150 m za skrzyżowaniem ze Storey Ave po prawej stronie jest parking koło Golden Gate Overlook. Przejście do mostu zajmuje dosłownie kilka minut (próbowałem w komentarz wrzucić link do google maps, ale zdaje się nie przechodzi).

 10. Czesc, czesto zwiedzajac duze miaata dojezdzam samochodem do stacji metra i tam zostawiam. CZy w SF zostawienie na parkingu BART np. Daly Station i kontynuiwanie metrem np. Do Powel St. czy te parkingi sa bezplatne? Czy sa miejscanbez problemu? Drugi dzien chcialnym rano zaliczyc GG i wracajac wjechac do centrum 101. Sa tam parkingi zazn. Jako Impark. Czy przed poludniem 10-11 znajde tam bez problemu miejsce?Bede wdzieczny za porade.

  • Parkingi przy stacjach BART są płatne od 4:00-15:00 później są darmowe.
   IMPARK to sieć parkingów które oferują różne usługi parkingowe. Najpopularniejsze są długoterminowe parkingi (np kilka dni, tygodni). Można również zostawić tam samochód na kilka godzin..ale ceny nie są już tak korzystne jak na dłuższe terminy. Ogólnie w San Francisco jest gigantyczny problem z parkingami. Najlepiej zacząć zwiedzanie z samego rana, skorzystać z ofert parkingowych typu “early bird” (czyli niższe ceny dla tych którzy pojawiają się przed godzinami szczytu), zostawić samochód gdzieś w dobrej lokalizacji (np przy Fisherman Wharf) i zwiedzać miasto korzystając z transportu publicznego ewentualnie (co bardzo polecam) można wynająć rower.

 11. Byłem w San Francisko w styczniu 2015 roku, zwiedzałem miasto w niedzielę i nie było problemu z parkowaniem. Parkowanie na wielu ulicach bylo bezpłatne, wyłączone parkometry.
  Paweł potwierdź proszę, czy dalej tak jest.
  Przy okazji – gratulacje dla Ciebie (+), pomagasz wielu osobom zainteresowanym zbieraniem informacji przed podróżą do USA.

  • Większość parkingów przy ulicy (obsługiwanych przez parkometry) są darmowe w weekendy. Zawsze jednak uczulam na to aby dokładnie czytać wszystkie oznaczenia i informacje znajdujące się przy danym miejscu parkingowym. Czasem okazuje się, że parkowanie w weekendy jest bezpłatne ale z wyjątkiem np. ostatniej soboty w miesiącu lub parkowanie jest darmowe ale tylko dla rezydentów. Naprawdę różne dziwne obostrzenia pojawiają się na ulicach w SF.

 12. Hej. Jestem w SF. Wytrzymałam 4 dni. Piekło na ziemi jak dla mnie. Syf, syf, syf. Nie pojmuję fenomenu tego miejsca. Dlaczego ludzie się tak zachwycają. Problem bezdomności to coś z czym sobie tutaj ewidentne nie radzą. SF kojarzy mi się z zapachem uryny. W styczniu byłam miesiąc w południowej Kalifornii, Arizonie, Nevadzie, Utah – miałam bardzo pozytywne odczucia. Tutaj w SF jest diametralnie inaczej.
  Co do parkingów – żadnych problemów. Poruszamy się tylko autem.
  Ps. Zakochałam się w San Diego.

  • Magia San Francisco polega na tym, że trzeba wiedzieć które miejsca zwiedzać a które nie. Niestety tych mało atrakcyjnych miejsc zdecydowanie więcej. Dziękuję za informacje!

 13. Witam
  Czy w San Francisco jak również w Los Angeles funkcjonują bezpłatne parkingi przy stacjach metra tzw. Park & Ride?
  Pozdrawiam

  • Niestety wszystkie parkingi tego typu są płatne. Średnio jest to kwota $3/dzień. Można się zarejestrować online i zapłacić, użyć aplikacji lub zapłacić na miejscu. Najlepiej działa aplikacja – można w razie potrzeby wydłużyć czas parkowania.
   Będąc w LA polecam parking przy plaży w Santa Monica – około $8/dzień, podobny parking przy Venice Beach (około $12/dzień).
   W LA można znaleźć w bocznych uliczkach parkingi za free (do 2h). Zobacz mój film na YouTube z Hollywood. Na końcu pokazuję gdzie można zaparkować i jak odczytać znaki informujące o możliwości parkowania za darmo.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię

Interameryka Mam na imię Paweł, mieszkam w USA od 2002 roku i spełniam marzenia osób, które chcą wyruszyć w podróż po Stanach Zjednoczonych.
Polecam moje EBOOKI-PRZEWODNIKI
, a jeśli potrzebujesz dokładnego planu skorzystaj z mojej pomocy przy PLANOWANU PODRÓŻY PO USA.

Tutaj znajdziecie więcej informacji o mnie:
ZAPRASZAM!

Przewodnik po USA

Przeczytaj

JESZCZE WIĘCEJ DO CZYTANIA

Park Narodowy Sekwoi – zwiedzanie (2024)

Oto przewodnik po najciekawszych miejscach w Parku Narodowym Sekwoi (Sequoia National Park). Jestem pewien, że ułatwi on wszystkim osobom...

Alcatraz, najsłynniejsze więzienie świata

Więzienie Alcatraz, jedno z najsurowszych więzień o zaostrzonym rygorze w Stanach Zjednoczonych zostało wybudowane w 1909 r. na...

20 -Miejsc Które Warto Zobaczyć w Kalifornii 2024

Wybierasz się do Kalifornii? Szukasz inspiracji podróżniczych co warto zobaczyć w Kalifornii? Zatrzymaj się nieco dłużej na mojej...

Miasto-widmo (Ghost Town) w Kalifornii

Ghost Towns. Opuszczone miasta-widma, to dosyć nietypowe atrakcje turystyczne w Stanach Zjednoczonych, których zwiedzanie może przyprawić niejednego o...