Rejs po jeziorze Superior

Zobacz moje przewodniki po USA: sklep.interameryka.com

W myśl zasady „pracujesz na lądzie – wypoczywaj na wodzie” pragniemy zaprosić Was na krótki rejs po jeziorze Górnym (ang. Lake Superior) leżącym w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. To trzecie co do wielkości jezioro na świecie przyciąga co roku tysiące turystów, pragnących zanurzyć się w jego lodowatych wodach – szczególnie w czasie upalnych miesięcy sezonu wakacyjnego.

Jezioro Superior - stan Michigan

Jezioro Superior, to jeden z pięciu zbiorników wodnych wchodzących w skład systemu Wielkich Jezior, tworzących największy słodkowodny akwen na świecie. Lokalizacja sprawia, że jest ono zimnym i bardzo kapryśnym akwenem wodnym, z drugiej strony jest nie lada atrakcja dla turystów, którzy mogą zmierzyć się w walcząc z żywiołem uprawiając bardzo popularne w tym rejonie sporty takie jak kajakarstwo, żeglarstwo czy windsurfing. Dla osób preferujących długie samotne spacery okolice jeziora oferują wspaniałe szlaki do pieszych wędrówek. Tereny zachwycają skalistymi urwiskami, uroczymi kamienistymi zatoczkami i “bezludnymi” plażami.  Jakkolwiek całe jezioro wraz z jego niesamowitym wybrzeżem jest warte naszej uwagi to jednak skoncentrujmy się na jego najpiękniejszym rejonie.

Perełką geologiczną południowo-wschodniej części jeziora jest mało znane pasmo wybrzeża o nazwie Pictured Rocks National Lakeshore. Znajduje się w północnej części stanu Michigan, zaledwie 7 godzin jazdy samochodem od Chicago. Jest to objęta ochroną strefa wybrzeża rozciągająca się na długości 67 km, pomiędzy miejscowościami Munising i Grand Marais, którą najłatwiej podziwiać z pokładu statku wycieczkowego. Wejście na pokład statku wycieczkowego, który bezpiecznie zabierze nas w prawie trzygodzinny rejs to cena 35 dolarów. Miłośników fotografii zachęcam do wyposażenia się w dobry teleobiektyw, gdyż widoki wysokich na ponad 40m. klifów wybrzeża są oszałamiające.

Jezioro Superior

Jezioro Superior

Jezioro Superior

Jezioro Gorne - USA

Nasz rejs rozpoczynamy w maleńkiej miejscowości Munising, skąd wypływamy, aby podziwiać pasmo barwnych skał piaskowych tworzących niepowtarzalną gamę jaskiń, zatoczek, łuków i innych przedziwnych formacji skalnych. Gęsto zadrzewione klify w połączeniu z barwnymi skałami podziwiane przy zachodzącym słońcu robią bajeczne wrażenie. Liczące ponad 550 milionów lat piaskowce zawdzięczają swoje niesamowite kształty trwającej nieprzerwanie od tysięcy lat erozji, spowodowanej głownie działaniu deszczu, słońca i wiatru. Wielobarwne kolory skał to natomiast wynik występowania w piaskowcu między innymi żelaza, miedzi i magnezu. Jako ciekawostkę warto odnotować, że okolice oraz jedna z plaż jeziora Superior stała się w 2010 roku plenerem do teledysku znanego piosenkarza Kida Rocka pod tytułem „Born Free.”

Jeżeli komuś jednak nie odpowiada leniwa forma zwiedzania wybrzeża Pictured Rocks z pokładu statku wycieczkowego może wybrać bardziej aktywną formułę podróży, a mianowicie kajak. Trzeba jednak liczyć się z wytężonym wysiłkiem fizycznym przez około 6 godzin, gdyż tyle właśnie zajmuje droga prowadząca jedynym “szlakiem wodnym” w tej okolicy. Taka – nazwijmy ją – „falująca” wyprawa i związane z nią zmęczenie sprawi, że zapewne jeszcze bardziej docenimy uroki cudownego wybrzeża, a po powrocie bogatsi o nowe doświadczenia i utrzymujące się prawie dwa tygodnie zakwasy mięśni. Wszystko to sprawi, że będziemy dumni ze swego osiągnięcia. Ktoś kto zakochał się w idei spędzania wolnego czasu na wodzie do tego stopnia, że gotowy jest na kolejną marynistyczną atrakcję to na pewno nie będzie żałował wyprawy w te rejony USA.
Dla osób preferujących długie spacery, romantyczne kolacje na plaży czy też podziwianie wchodów i zachodów słońca, polecam przy okazji zabawę w małego geologa.  Rejon jeziora Superior to prawdziwy raj dla poszukiwaczy półszlachetnych kamieni, głównie Agatów.

Agat - kamień półszlachetny
Agat – ten półszlachetny kamień można bez trudu odnaleźć na plażach jeziora.
 Kolejną atrakcją tego rejonu jest rejs statkiem z przeszklonym dnem, który jako jedną z atrakcji oferuje poszukiwanie zatopionych okrętów i łodzi. Przez szklane dno będziemy mogli przyjrzeć się zaledwie trzem spośród ponad 350 spoczywających na dnie tego kapryśnego jeziora statków. Wrażenia są naprawdę niesamowite, gdyż przejrzystość wody Jeziora Górnego jest cudowna, dzięki czemu zatopione jednostki widać bardzo wyraźnie. Po raz kolejny zachęcam do zabrania sprawnego aparatu, bo będzie co fotografować.
Zatopiony statek - jezioro górne
Jeden z ponad 350 wraków spoczywających na dnie jeziora

Niezależnie od środków podróży i podziwianych atrakcji, gdy wreszcie staniemy na suchym lądzie będziemy mogli wyruszyć w okoliczne lasy w poszukiwaniu licznych strumyków i małych wodospadów. Kolejną atrakcją rejonu Munising są latarnie morskie, których w regionie jest aż pięć, rozrzuconych pośród lasów i urwistych brzegów Jeziora Górnego.

Samo miasteczko Munising wyglądem nie odbiega od tysiąca innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Nie ma więc co liczyć na smaczny obiad w dobrej restauracji lub wyszukaną bazę noclegową, bo takowych nie ma. No, ale jesteśmy w końcu na wakacjach i tego co mamy na co dzień w miejscu zamieszkania na pewno nigdzie nie znajdziemy.

Przed opuszczeniem miasteczka i wyruszeniem w dalszą podróż polecam zatrzymanie się na położonej przy wylocie z Munising stacji benzynowej aby uzupełnić paliwo. W północnej części stanu Michigan stacje benzynowe są wyjątkowo rzadkimi obiektami infrastruktury drogowej więc lepiej skorzystać teraz niż później żałować.

 Pawel Paluch © 2013 interameryka.com & Tomasz Grzesik.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowane bez zgody autora zabronione.

Interamerykahttps://www.interameryka.com
Przewodnik po USA: Paweł Paluch (Interameryka). Już ponad 20 lat mieszkam w USA, moją pasją jest podróżowanie i odkrywanie Ameryki. Jeśli wybierasz się zwiedzić USA chętnie pomogę Ci zaplanować podróż po USA.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię

Interameryka Mam na imię Paweł, mieszkam w USA od 2002 roku i spełniam marzenia osób, które chcą wyruszyć w podróż po Stanach Zjednoczonych.
Polecam moje EBOOKI-PRZEWODNIKI
, a jeśli potrzebujesz dokładnego planu skorzystaj z mojej pomocy przy PLANOWANU PODRÓŻY PO USA.

Tutaj znajdziecie więcej informacji o mnie:
ZAPRASZAM!

Przewodnik po USA

Przeczytaj

JESZCZE WIĘCEJ DO CZYTANIA

Zielonym Busem przez USA

Rusza projekt "Zielonym Busem przed USA" O kim mowa? Projekt Zielonym Busem tworzy szóstka podróżników z Polski. Ania i Piotrek to...

Jak zwiedzić zachodnie wybrzeże USA za 560$?

Czy można zwiedzić zachodnie wybrzeże USA wydając na to tylko 560 dolarów? Kalifornia, Arizona i część pustynnego stanu Nevada,...

USA: praca i podróże (Work & Travel)

Work and Travel w USA to doskonały sposób, aby połączyć legalną pracę w Stanach i przyjemność podróżowania po USA...

Hawaje, Szlakiem Kalalau Trail

Hawaje. Rajskie wyspy położone gdzieś na Oceanie Spokojnym przyciągają turystów od lat 60-tych. To tutaj znajdują się jedne...