Floryda, Park Narodowy Dry Tortugas

Floryda - park narodowy

Większość turystów odwiedzających Florydę podróżuje w kierunku Key West, aby dotrzeć do najbardziej wysuniętego na południe punktu Stanów Zjednoczonych. Ci, którzy spędzili co najmniej jedną noc na Key West, na pewno nie zapomną uroku jakim obdarzyło ich to niesamowite miejsce.

Mało jednak osób wie, że  109 kilometrów na zachód od Key West znajduje się najpiękniejsza wysepka całego archipelagu Florida Keys. Jest to obszar tak zachwycający, że w 1935 roku władze USA ustanowiły na tym obszarze park narodowy o nazwie  Dry Tortugas National Park.

Park Narodowy Dry Tortugas to archipelag 7 maleńkich koralowych wysepek otoczonych krystalicznie czystymi wodami Zatoki Meksykańskiej. To dzięki swej lokalizacji park nie jest aż tak bardzo “zadeptywany” przez turystów jak dzieje się to z pozostałymi pomnikami przyrody w USA. Dla tych osób, które miały szczęście odcisnąć ślad stopy na śnieżnobiałej plaży jednej z maleńkich wysepek, Dry Tortugas pozostanie niewątpliwie  jednym z najpiękniejszych miejsc na świecie.

Garden Key, Bush Key oraz Long Key, to trzy wysepki połączone ze sobą tak wąskimi przesmykami, że można z łatwością przerzucić kamień z południowego na północny ich kraniec. Te koralowe wyspy zostały wyznaczone jako centralny punkt parku. Stało się to między innymi za sprawą ogromnej budowli o nazwie Fort Jefferson, która szybko stała się główną atrakcją turystyczną tego archipelagu. Wzniesiona w 1846 forteca miała stać się siedzibą floty amerykańskiej, której zadaniem było kontrolowanie i powstrzymywanie piractwa na terenach Zatoki Meksykańskiej i pobliskiego morza Karaibskiego. Budowa fortu nigdy jednak nie została ukończona, a ze względu na wysokie koszty utrzymania, głównie wynikające ze zniszczeń częstych na tym obszarze huraganów, w 1874 roku armia całkowicie opuściła ten teren.

Park Narodowy Dry Tortugas na Florydzie
Fort Jefferson widziany z pokładu promu wycieczkowego
Fort Jefferson w Parku Narodowym na Florydzie
Fort Jefferson – wewnętrzny dziedziniec
Fort Jefferson - dziedziniec
Fort Jefferson -Park Narodowy Dry Tortugas

Tyle o historii tego miejsca. Wróćmy jednak do przepięknych plaż pokrytych śnieżnobiałym piaskiem, nad którymi delikatnie powiewają soczysto-zielone liście palm kokosowych. Polecam wybrać się na krótki spacer, który zapewne nie będzie trwał  dłużej niż 45 minut. Tyle bowiem czasu potrzebne jest aby okrążyć te trzy wysepki  dookoła. Tutaj czas zatrzymał się w miejscu. W karaibskim powietrzu unosi się jakiś tajemniczy ładunek magii.  Bezmiar oceanicznych wód, słońce odbijające się gdzieś daleko w spienionych przez rafy koralowe falach, horyzont – którego delikatną linię ciężko dostrzec, bo wielki błękit wody miesza się z wielkim błękitem sklepienia niebieskiego, zdającego się tutaj nie mieć końca.

Latarnia morska na wyspie Dry Tortugas
Latarnia morska na pobliskiej wyspie Loggerhead Key
Morze Karaibskie na Florydzie przy Dry Tortugas
Błękitny horyzont

Otaczające wyspy rafy koralowe są siedliskiem kilkuset gatunków ryb tropikalnych, które podczas podwodnych eksploracji tego tętniącego życiem, kolorowego świata zupełnie nie boją się człowieka i często wyjadają nam z ręki kawałki chleba (pozostałości z obiadu), które nielegalnie przemyciliśmy ze stołówki. Woda otaczająca wyspy rozrzucone na obszarze ponad 100 km2 ma w najgłębszym miejscu tylko 6 metrów, to idealne miejsce dla miłośników nurkowania z rurką.
Najlepszym punktem do nurkowania w bliskiej odległości od wyspy okazują się okolice ścian fortyfikacji. Woda w tym miejscu ma głębokość około 3-4 m a liczne ryby upodobały sobie porośnięte koralowcami i glonami ceglaste ściany jako schronienie oraz żerowisko.

Nurkowanie z Rurką - Floryda
Woda jest nieprawdopodobnie przeźroczysta.
Dry Tortugas woda i rybki na Florydzie
Wspinając się na mury fortecy można dowiedzieć się dlaczego park to idealne miejsce do nurkowania
Plaża na Florydzie - wyspa Dry Tortugas
Rajska plaża

Kemping na Dry Tortugas, czyli kilka dni w raju.

Tak, tak, kemping jest dozwolony na tej rajskiej wyspie! Jednakże aby z niego skorzystać trzeba zarezerwować miejsce co najmniej 6 miesięcy wcześniej. W internecie znalazłem kilka wpisów osób, którym udało się znaleźć wolne miejsce na polu kempingowym bez wcześniejszej rezerwacji, ale były to odosobnione przypadki. Bardzo ważne aby osoby wybierające się samotnie na wyspę zapoznały się dokładnie z regulaminem (link do regulaminu – tutaj), który między innymi zaleca zabranie ze sobą zapasów słodkiej wody! Opłata za miejsce kempingowe w raju to jedyne $3.00.

Kemping na Florydzie
Po lewej stronie widoczny jest fragment “rajskiego kempingu”

Jak dostać się do Dry Tortugas National Park.

Jedynymi środkami lokomocji, które są w stanie zabrać nas do tego raju na ziemi są prom oraz samolot. Codziennie z Key West wypływa Yankee Freedom (www.yankeefreedom.com), który po ponad 2-godzinnym rejsie dokuje przy największej z wysp – Garden Key. Na pokładzie serwowane jest śniadanie oraz lunch (wliczone są one w cenę biletu. Dorośli $165, studenci $155, dzieci $120 (4-16 lat), seniorzy $155  (62+ lat)). Na eksplorację parku mamy niewiele ponad 2 godziny. Dla większości turystów jest to zbyt krótki czas, aby nacieszyć się pięknem tego miejsca. Radzę więc aby dokładnie zaplanować sobie czas, by nie stracić ani jednej drogocennej minuty z pobytu na Dry Tortugas. Po przybyciu na wyspę do dyspozycji mamy plażę, nurkowanie, piesze zwiedzanie okolicy oraz wizytę w Fort Jefferson.

Prom na wyspę Dry Tortugas
Prom Yankee Freedom, któym można dostać się na wyspę

Dla osób, które chcą pozostać na wyspie o wiele dłużej (6 godzin) oraz przy okazji podziwiać z powietrza piękno koralowych wysp archipelagu Florida Keys proponuję przelot specjalnym samolotem (seaplane – link tutaj), który dostarczy nam dodatkowych wrażeń lądując i startując z wody. Przyjemność taka kosztuje $495, ale według opinii zamieszczonych w internecie warta jest każdego wydanego dolara.

Przelot na wyspę Dry Tortugas
Dry Tortugas widziane z samoolotu.
Fot. Flickr.com Author:Jenni Konrad
Samolot - przelot na Dry Tortugas na Florydzie
Samolot – seaplane

Jeśli jesteście szczęśliwym posiadaczem prywatnej łodzi także możecie dopłynąć i zakotwiczyć przy tej pięknej wyspie. Należy tylko otrzymać od władz parku zezwolenie na rzucenie kotwicy przy brzegu. Zezwolenia można uzyskać za darmo w Garden Key Visitor Center (link – tutaj)

Kiedy pogoda jest najlepsza aby odwiedzić w park?

Dry Tortugas dla ruchu turystycznego otwarte są przez cały rok. Generalnie panują tutaj tylko (jak na tropiki przystało) dwa sezony – zima i lato. Sezon zimowy zaczyna się w listopadzie i trwa do kwietnia. Temperatura powietrza wówczas jest zdecydowanie chłodniejsza (waha się w okolicach 15-20°C). Wiejące wówczas silne wiatry znacznie utrudniają (niekiedy wręcz uniemożliwiają dotarcie promem/samolotem) do wyspy. W sezonie zimowym zdarzają się oczywiście bardzo często pogodne dni, nadające się do wypoczynku na wyspie. Najlepiej na kilka dni przed planowanym wyjazdem sprawdzić prognozę pogody.

Sezon wiosenny rozpoczyna się w maju i trwa do października. Temperatura wzrasta wówczas do ponad 30°C a wysoka wilgotność powietrza daje się mocno we znaki. Należy pamiętać, że występuje w tym czasie tzw. hurricane season – sezon huraganów, który zazwyczaj trwa na Florydzie od 1 czerwca do 30 listopada. Nie oznacza to wcale, że w sezonie huraganów wyspa jest niedostępna. Z doświadczenia wiem, że naprawdę groźne huragany zdarzają się tutaj niezmiernie rzadko. Pozostałe z nich (te mniej groźne) nie trwają dłużej niż 3-4 dni. Proszę jednak w tym przypadku również sprawdzać prognozy pogody na czas planowanego pobytu.

Mapka Florydy z zaznaczoną lokalizacja Dry Tortugas National Park.

Zobacz Dry Tortugas National Park w powiększeniu.

Film Video reklamowy firmy zajmującej się transportem lotniczym turystów do Dry Tortugas National Park


Aktualizacja: czerwiec 2019
Pawel Paluch © 2013 interameryka.com
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowane bez zgody autora zabronione.

Zobacz również:
10 najlepszych plaż na Florydzie 
Wycieczka z Florydy na Wyspy Bahama

Spotkanie z Aligatorem 

Key West- witamy na Karaibach!

4 komentarze

 1. Śliczne zdjęcia! Dry Tortugas właśnie zostało dopisane do mojej listy miejsc do odwiedzenia 🙂 Zapraszam na mojego bloga o przeprowadzce do USA.

 2. Nie znam słów aby opisać mój zachwyt tym miejscem, no cudowne! Przepięknie to ująłeś, każde zdjęcie ogląda się z ogromną przyjemnością i aż chce się tam być! Kocham plaże, wodę i słońce. Jeśli ta woda jest przezroczysta, a słońce grzeje chociaż nieco mocniej niż na Islandii – jestem kupiona 😉 W ogóle utonęłam w tym Twoim blogu. Marzę o Ameryce, ale to takie niedostępne dla mnie się wydaje jak lot na księżyc (nie wiem dlaczego). Dzięki, że jesteś. Świetna robota!

 3. Witam,
  na początku gratuluję Panu świenie prowadzonej strony oraz profilu na fb.

  Mam pytanie, czy orientuje się Pan jak to jest z wylotem z Miami na Kubę??
  Wymyśliliśmy sobie, że podczas pobytu w Miami, polecimy na 2 dni na Kubę i bez zagłebiania się w temat kupiliśmy, z narzeczonym, bilety 🙁
  Dopiero teraz doczytaliśmy, że podróż w celach turystycznych jest zabroniona i akceptowanych jest tylko, bodajże, 12 celów wizyty.
  Na forach ludzie piszą, iż udaje im się wylecieć i podają np. educational activities and people to people exchanges, że “jadą na kurs salsy”.
  Może ma Pan jakieś informacje, co by można było podać, aby jednak wpuścili nas na pokład?
  Z Kuby mamy wylot na Bahama.
  Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

  Pozdrawiam,
  Marzena

 4. Skoro jesteś obywatelem Unii Europejskiej i podróżujesz USA jest traktowany jako kraj “tranzytowy”. Jeśli tylko zgodnie z prawem przekroczyłaś granicę USA, możesz wyjechać ze Stanów w dowolnym kierunku (nawet na Kubę) i wrócić z dowolnego państwa (nawet z Kuby).
  Wylatując na Kubę musisz tylko wypełnić specjalną deklarację (OFAC) potwierdzającą to, że zapoznajesz się z “restrykcjami” jakie nałożone są na terytorium Kuby, jedziesz w celach turystycznych, nie wwozisz nic na handel ani nie będziesz przywoziła z Kuby żadnych towarów (oczywiście w celach handlowych). Deklaracja jest potrzebna aby przedstawić ją przed wylotem na stanowisku linii lotniczych którymi będziesz podróżowała.
  Info na temat deklaracji: https://licensing.ofac.treas.gov/Apply/Introduction.aspx
  Pozostaje mi tylko życzyć Ci miłej podróży.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię