Noc pod gwiazdami w Joshua Tree National Park

Park-Joshua-Tree- Kalifornia

Jednym z perfekcyjnych miejsc do nocnych fotografii w USA jest park stanowy  Joshua Tree w Kalifornii. Najbliższe miasto (Palm Springs)  jest oddalone o ponad 40mil od centrum parku. Gwarantuje to prawie idealne warunki do nocnej fotografii.

Lato to najlepszy czas aby wybrać się z aparatem lub kamerą video na nocną sesje zdjęciową, szczególnie jeśli mamy możliwość wyjazdu daleko poza centrum miasta, gdzie światła oraz blask neonów nie będą utrudniały nam obserwacji.
Poniższe zdjęcia zostały zrobione w Parku Narodowym Joshua Tree w Kalifornii 13 sierpnia 2010 roku. Doskonale widoczne centrum naszej galaktyki (  Droga Mleczna ) otoczone kolorową chmurą złożoną z milionów gwiazd. Centrum galaktyki było doskonale widoczne już w  godzinę po zachodzie słońca, a Droga Mleczna rozciągała się na niebie od horyzontu do horyzontu i było doskonale widoczne prawie przez całą noc, aż do wschodu słońca.

przewodnk_po_usa_joshua_tree_4

przewodnk_po_usa_joshua_tree_3

przewodnk_po_usa_joshua_tree_@

Aby zobaczyć  Drogę Mleczną należy wybrać noc gdy księżyc znajduje się w nowiu, wówczas jego światło nie “prześwietli” nam ekspozycji w czasie której musimy zostawić otwartą przysłonę aparatu na co najmniej 15-20 sekund

Powyższe zdjęcia zostały wykonane aparatem Canon 5D Mk II.
Obiektyw Canon EF 16-35mm 2.8.
Ustawienia : przysłona f2.8, ekspozycja 20 sekund, czułość 6400 iso.

Poniżej materiał video z mojej wizyty w parku Joshua Tree.


....KUP MI KAWĘ

10 komentarze

 1. Droga Mleczna to nie jest centum naszej Galaktyki.Cała Droga
  Mleczna TO jest nasza Galaktyka.Najjaśniejsze jej miejsce leżące w gwiazdozbiorze Strzelca,to wlaśnie centrum Galaktyki (pisze sie dużą literą w odróżnieniu od innych galaktyk).Zdjęcia fajne,może zrobię podobne z dna Grand Canyon.Pozdrawiam

 2. Dodam,że aby gwiazdy nie wyszły poruszone (Ziemia kręci się z olbrzymią prędkością),to należy podzielić 600/ogniskową obiektywu i otrzymamy czas w sekundach.Tu np. opisano 600/30=20sek – to górna granica czasu naswietlania.

 3. Dziękujemy Wojtkowi, naszemu ekspertowi w dziedzinie fotografii za cenne informacje.
  Powodzenia w kolejnych fotograficznych wojażach !

 4. Wojtku ekspercie, weź również pod uwagę w sowich dywagacjach taki drobiazg jak ISO oraz różnice w prędkości liniowej nad horyzontem w stosunku do owej prędkości o okolicy Gwiazdy Polarnej. Wszyscy mamy nadzieję, że zdjęcie nad Wielkim Kanionem będzie wspaniałe i w pełni będziesz mógł go opisać równaniem wykorzystującym parametry czasu, przesłony, czułości i ogniskowej. Przy okazji, gdybyś skupił się nieco na tym co czytasz zauważył byś, że autor nie twierdzi, że środkiem drogi jest Droga Mleczna a wyraźnie napisał, że na zdjęciu widoczne jest centrum naszej galaktyki ( w nawiasie jej nazwa czyli – Droga Mleczna).

 5. Witam 🙂
  ile czasu optymalnie nalezy przeznaczyc na zwiedzenie parku Joshua?
  Czy wybierajac sie z samego rana 7/8 do parku do ok 18 wystarczy? I czy trasa ok 19 do Grand Canyon 6h od razu do bazy noclegowej bedzie ok?

  pozdrawiam!
  P.S swietny blog!

 6. Najważniejsze punkty widokowe w Joshua Tree jesteś w stanie odwiedzić w ciągu dosłownie 5 godzin. Sam hiking jest bardzo łatwy i przyjemny. Osobiście polecam skupić się na północnej części. Wjazd od Yucca Valley wyjazd w Twerntynine Palms. Koniecznie zostań na zachód słońca. Śliczne kolory, światło i w ogóle zdjęcia robią się same.
  Zaraz zrobię update do artykułu – podam polecane szlaki.

 7. Będzie uroczo. Proszę pamiętać, że wschody i zachody słońca są przepiękne. Koniecznie proszę zostać w Joshua Tree na obserwację nocnego nieba!

 8. To nawet lepiej że odwiedzisz Joshua Tree w styczniu. Krótki dzień = późno wstaje słońce i wcześnie zachodzi. Nie trzeba więc zarywać nocy. Najładniejsze światło do zdjęć jest do godziny po wschodzie słońca i na godzinę przed zachodem. Joshua Tree jest przepięknie oświetlony!
  Przy okazji podpowiem, że najładniejszy punkt do obserwacji zachodu słońca to Arch Rock.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię