Wynajem samochodu w USA w 2024. Praktyczne porady.

Zobacz moje przewodniki po USA: sklep.interameryka.com

Wypożyczamy samochód w USA. Praktyczne porady jak uniknąć podstawowych błędów w czasie wynajmu samochodu na terenie USA, jaki rodzaj ubezpieczenia wykupić, na co trzeba zwracać uwagę wypożyczając samochód w USA.

wypozyczalnia-samochodow-usa

W artykule znajdziecie na bieżąco aktualizowane praktyczne porady oraz spostrzeżenia dotyczących wynajmu samochodu w USA.  

Wypożyczenie samochodu w USA 2024

W 2024 wypożyczalnie samochodów w USA wprowadziły dodatkowe przepisy związane z wynajęciem samochodów. Informacje o wynajmie, które znajdziecie poniżej staram się aktualizować na bieżąco

  • Najlepsze oferty wynajmu znajdziecie zawsze online.
    Firma Booking.com od grudnia 2023 roku podpisała umowy z najpopularniejszymi wypożyczalniami w USA (Alamo, Sixt, Hertz, Enterprise, Dollar, Budget, Avis) i ma obecnie największą na rynku ofertę.
  • W cenie samochodu na stronach pośredników (Booking.com, RentalCars.com) znajdziecie wliczone podstawowe ubezpieczenie.
  • Oferty wynajmu na oficjalnych stronach wypożyczalni np Alamo, Sixt nie mają wliczonych w cenę podstawowych ubezpieczeń. Musicie więc dodatkowo za nie płacić.

Wynajem samochodu w Los Angeles.
Najwięcej osób przylatuje z Polski bezpośrednio do Kalifornii i wynajmuje samochód na lotnisku w Los Angeles. Przeczytajcie moje praktyczne wskazówki jak najlepiej i gdzie wypożyczyć samochód w Los Angeles.

Wynajem Samochodu w Los Angeles
Jak wynająć samochód w Los Angeles – praktyczne porady

Zanim zdecydujesz się na wybór wypożyczalni i samochodu, zwróć uwagę na kilka istotnych rzeczy:

  • Cena wypożyczenia samochodu w USA, to jedynie cześć kosztów, drugie tyle praktycznie pochłaniają ubezpieczenia i podatki. Pożyczając samochodu na lotnisku, natkniecie się na dodatkowe koszty i podatki.  Warto więc porównać oferty firm na lotnisku z ofertami wypożyczalni poza lotniskiem.
  • Wynajem samochodu poza lotniskiem.
    To zazwyczaj niższe ceny ale musicie pamiętać, że wypożyczalnie poza lotniskiem są czynne przeważnie od 8:00 – 17:00.
  • Cena wypożyczenia samochodu w USA jest zazwyczaj jasno określona, natomiast cena ubezpieczenia wyliczana jest już osobno dla samochodu z danej oferty (danej klasy samochodu).

    Niekiedy nie jest to do końca jasne. Niektóre wypożyczalnie w ofercie pokazują szczegółowo wszystkie koszty z tym związane, inne tylko zakres cenowy. Najlepiej, gdy nie jesteśmy pewni ceny oferowanej za ubezpieczenie wysłać emaila z zapytaniem do danej wypożyczalni. Na stronie wypożyczalni Booking.com nigdy nie miałem problemów z określeniem stawki ubezpieczenia. Wszystko jest dokładne przedstawione. Płacisz tyle ile widzisz na stronie, bez niespodzianek przy odbiorze samochodu.

  • Kolejne przydatne ubezpieczenie to LDW (Loss Damage Waiver – ubezpieczenie od wandalizmu i kradzieży). Czasami nazywa się to trochę inaczej w różnych ubezpieczalniach (np. ubezpieczenia CDW/LDW są połączone razem w jeden pakiet).
    Są także różne zakresy tego ubezpieczania – (koniecznie należy zwrócić uwagę, co one obejmują). Wiele ubezpieczalni oferuje LDW wliczone w cenę wynajmu co jest bardzo przydatne. Więcej informacji o ubezpieczeniu LDW
  • Opłata za drugiego kierowcę. Jeżeli zamierzasz być jedynym kierowcą, nie musisz dodawać w wypożyczalni i opłacać drugiego kierowcy. Warto wiedzieć, że dodanie “drugiego kierowcy” przy wynajmie samochodu w stanie Kalifornia jest bezpłatne!
  • Opłata za pełny bak paliwa (Prepaid Fuel) oferowana jest praktycznie przez  wszystkie wypożyczalnie. Wykupienie tej usługi ($65-75) oznacza, że możesz oddać samochód z pustym bakiem i nie zapłacisz żadnej kary. Średnio się to opłaca i osobiście nigdy z tego nie korzystam. Zawsze koło lotniska jest jakaś stacja benzynowa.
  • Rezerwacja klasy samochodu. Rezerwacja internetowa oznacza w praktyce tylko rezerwacje ceny wypożyczenia samochodu z danej klasy (np SUV) a nie konkretnego modelu samochodu. Konkretny model wybieracie sobie na miejscu z parkingu w wypożyczalni.
  • Nielimitowana ilość mil. Wszystkie wypożyczalnie samochodów, które znajdują się na lotnisku mają wliczoną w cenę wynajmu nielimitowaną ilość mil. Wyjątkiem jest wynajem samochodów sportowych, kamperów lub camervanów
  • Międzynarodowe prawo jazdy w USA.  Już coraz mniej wypożyczalni wymaga okazania przy wynajmie międzynarodowego prawa jazdy. Wystarczy mieć przy sobie polskie prawo jazdy oraz paszport (jako drugi dokument potwierdzający tożsamość).
  • Wynajem samochodu w USA, karta kredytowa czy debetowa?
    Coraz więcej wypożyczalni w USA zaczyna akceptować europejskie karty debetowe ale pod pewnymi warunkami. Najczęściej wymagane jest okazanie biletu powrotnego oraz zablokowanie wyższego depozytu (najczęściej $500)
    Proszę jednak zawsze dokładnie zapoznać się z warunkami wynajmu i płatności w danej wypożyczalni.
  • Nawigacja GPS.
    Wszystkie drogi i autostrady w USA są rewelacyjne oznakowane. Nawigacja bardzo przydaje się jedynie w mieście. Jak zwykle polecam używać nawigacji w telefonie (Google Maps lub Apple Maps). Dobre wypożyczalnie oferują nowe samochody, które mają wbudowany system Android Auto lub Apple Car. Wystarczy podłączyć telefon przez USB do samochodu u macie na głównym wyświetlaczu mapę GPS.
    Do nawigacji potrzebujecie amerykańską kartę SIM – można ją kupić tutaj.

    Polecam również rewelacyjną darmową aplikację GPS z mapami USA – HereMaps. Sprawdza się znakomicie na drogach i bezdrożach.

wynajem samochodu w USA karta debetowa
Karta Debetowa – warto zwrócić uwagę na warunki wynajmu samochodu!

Samochód wynajmuj zawsze w dobrej wypożyczalni!

W Internecie znajdziesz wiele kuszących ofert cenowych za wynajem samochodu. Wszystko ładnie prezentuje się na reklamach. W praktyce okazuje się najczęściej że flota jaką dysponuje tania wypożyczalnia jest stara, nie macie wliczonych w cenę żadnych (nawet minimalnych ubezpieczeń) i jeszcze dodatkowo trzeba płacić za przejechane mile.

Największą niespodzianką jaką może Wam zafundować tania wypożyczalnia jest brak podpisanych umów z lokalnymi warsztatami samochodowy. Jeśli przydarzy Wam się awaria gdzieś w Arizonie, może się okazać że na pomoc drogową trzeba czekać pół dnia.

W osobnym artykule zebrałem informacje jak tanio wynająć samochód w USA – zachęcam do tej praktycznej lektury. W dziale wynajem samochodu w USA znajdziecie również zbiór wszystkich tekstów dotyczących wynajmu i poruszania się wynajętym w Stanach autem.

samochod-w-usa-wypozyczania
Na wielu lotniskach do wypożyczalni samochodów kursują specjalne (darmowe) autobusy.

WYNAJEM SAMOCHODU W USA -NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA.

Zobacz również mój materiał video jak w praktyce wygląda wypożyczenie samochodu na lotnisku w USA.



Przydatne informacje dotyczące wynajmu samochodu w USA:

Wynajem samochodu w Los Angeles
Wynajem samochodu – praktyczne porady
Ubezpieczenie samochodu w USA – przydatne informacje
Polskie i międzynarodowe prawo jazdy w USA
Wynajem samochodu w USA a limit wieku kierowcy
Podróż wynajętym samochodem: najczęściej zadawane pytania
Pomoc Drogowa w USA (Ubezpieczenie Roadside Assistance)

 

© interameryka.com - przewodnik po USA 
Przewodnik-po-USA - ebook
podróż do USA - konsultacja

 

Interamerykahttps://www.interameryka.com
Przewodnik po USA: Paweł Paluch (Interameryka). Już ponad 20 lat mieszkam w USA, moją pasją jest podróżowanie i odkrywanie Ameryki. Jeśli wybierasz się zwiedzić USA chętnie pomogę Ci zaplanować podróż po USA.
237 komentarze
  1. Drogi w USA są świetnie oznakowane…są oznakowane świetnie ale po “ichenmu”. Zaraz po wyjeździe z San Francisco, pożałowaliśmy ,że poskąpiliśmy 50 dolarów na GPS-a. Nie mogliśmy się połapać w tych oznaczeniach, bo tam jak masz zjazd z autostrady to nie jest napisane do jakich miast możesz nim dojechać tylko kolejne numery dróg. A my musieliśmy zmienić autostradę kilkakrotnie, także za każdym razem był problem. Albo zdarzało się też tak,że w pewnym momencie urywały się drogowskazy (Flagstaff). jest wskazówka na autostradę I-7 i nagle już nic nie ma, tylko wjeżdżasz na autostradę I-10 i nie wiesz czy west czy east! Naprawdę nie jesteśmy sierotami, dużo jeździliśmy po Europie, po Polsce, z samą mapą. W USA , jeżeli w grę wchodziło kilkakrotne zmienianie autostrad, to zawsze się gubiliśmy. Szczytem było poszukiwanie w Phoenix o godz. 23 hotelu na drugim końcu miasta. Ale w końcu trafiliśmy:)

  2. Życzę autorowi(om) wytrwałości , sponsoringu i kreatywności w prowadzeniu niniejszego przewodnika turystycznego po USA . Zapowiada się na znakomicie prowadzony tego rodzaju informator w przestrzeni internetowej .

  3. Zdecydowanie polecam wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy. Wielokrotnie w ubiegłych latach wypożyczałem samochody w USA (głównie Floryda) i nikt nigdy mnie nie pytał o takowe. Wszystko do czasu, ostatnio na lotnisku w Newark, musiałem się gęsto i długo tłumaczyś własną niewiedzą, bo na polskie prawo jazdy nie chcieli mi wydać samochodu.
    Odnośnie tego co pisała Ania, to szczegółowej mapy nie kupisz, ale możesz ją dostać w Tourist Info Center (Welcome Center), albo znaleźć na stojakach przy autostradowej Rest Area. A jak ktoś koniecznie chce kupić, to zapraszam do biur AAA.

  4. Ceny wypozyczanych samochodow wahaja sie w zaleznosci od liczby rezerwcji w danym okresie i regionu USA.Nie ma reguly ze National jest najtanszy ,czasem Dollar ma ceny wyzsze niz Alamo.
    Ubezpieczenia dodatkowego nigdy nie kupuje / dotyczy mieszkancow USA / gdyz gwarantuje mi to moje wlasne ubezpieczenie i karta kredytowa.Tzw. upgrade nie zawsze sie oplaca ze wzgledu na cene paliwa i ilosc mil do przejechania. Lepiej podrozowac SUV o pojemnosci 3,5 l niz 5.0.Szczegolnie dotyczy to Alaski gdzie ceny paliwa sa 25-30% wyzsze niz na kontynencie.
    Drogi sa oznaczone super,w kazdym regionie bez wujatku, nawet drogi powiatowe i farmerskie. Trzeba sie tylko oswoic z oznakowaniem.Prawdziwy podroznik nigdy nie wybiera sie bez mapy i wczesniej opracowanej trasy.Numer autostrady prowadzi do danego miasta,autostrady sie rozwidlaja i ciagna sie setkami a nawet tysiacami mil i trudno podac wszystkie miejscowosci.Mapy i atlasy sprzedaje ksiegarnia a szczegolowe kazda jedna stacja benzynowa przy trasie.Mapy stanowe sa za darmo w kazdym Welcome Center lub Visitor Center.Ponadto kazdy sklep typu supermarket sprzedaje mapy danego regionu.Punktow sprzedazy map jest mnostwo,trzeba tylko pytac.
    Odnosnie przekroczenia milazu. W USA podrozuje sie bez ograniczenia na terenie stanu i czasam kilku osciennych stanow.Jezeli zaznaczymy na poczatku rozmowy ,ze jedziemy do innych stanow placimy $ 0.25 za mile.Najtaniej podrozowac po zachodzie kraju bo nie ma ograniczenia milazu i zwykle obejmuje to 4 stany.
    Mam spore doswiadczenie ,przejechalam wypozyczonymi samochodami ok.100 tys mil odwiedzajac rozne zakatki ziemi.

  5. Witam
    opcja dodatkowego ubezpieczenia przy wypożyczeniu samochodu dotyczy rezydentów USA (sprawdzałem na hotwire.com i priceline.com).
    Potrzebuję wypożyczyć samochód na wakacje za 3 tygodnie. Co najlepiej w tym momencie zrobić? Gdzie mogę dostać takie ubezpieczenie dla Polaków? Czy mogę je kupić po prostu w PL?
    Proszę o poradę

  6. ja pożyczałem w 2012 za pośrednictwem TravelJigsaw, to pośrednik, ale dostałem samochód z Alamo po cenie niższej niż gdybym wziął w Alamo bezpośrednio, w tym roku znowu zarezerwowałem, płacisz w złotówkach – od razu masz pełną cenę zawierającą ten ichniejszy tax, wypożcyzenie obejmuje AC + OC + SLI + UMP, infolinia po polsku, uważam, że rewelacja

  7. Jakie są konsekwencje gdy zarysowałem samochód, odpadło trochę lakieru z przodu, jeżeli wypożyczyłem samochów w USA i mam wykupione ubezpieczenie z samochodem od uszkodzeń samochodu? Proszę o szybką odpowiedź

  8. Jeśli masz wykupione ubezpieczenie razem z samochodem który wypożyczyłeś w USA to nie musisz się niczym martwic. Gdy będziesz oddawał samochód do wypożyczalni sporządzony zostanie na miejscu “protokół” i reszta zajmie się już wypożyczalnia.
    Zapytają Cie gdzie to się stało, jak się to stało, czy brały w tym udział osoby/samochody trzecie itp. To standardowe pytania
    Gdy naprawia już szkodę, otrzymasz przez email lub listem informacje o całej procedurze.
    Tak wiec – no worry

  9. Witam,

    Mam pytanie. Czy wiecie dlaczego ceny dla Polaków sa wyższe o ok 400 usd? Wpiszcie sobie np alamo przypadkowe daty np z chicago (będziemy jechać 66). Zmieniajcie kraj rezydenta. Dla Niemcow, Amerykanow midsize SUV to 500 usd srednio, dla PL 900. Napisalam juz do nich o wyjasnienie. Co to za rasistowskie dzielenie ludzi …

  10. rentalcars.com – tą stronę polecam. A praktycznie podpowiem… za 6 dni za Chevroleta Captiva(SUV) całkowite koszta były 758 zł polskich+30$ ubezpieczenie od zgubienia kluczyków i braku paliwa. Warunek-rezerwację robiłem ponad miesiąc wcześniej przez powyższą stronę. Wypożyczałem też samochód z marszu bezposrednio w wypożyczalni – hyundai accent jednego dnia cena była 100$ za dzień innego dnia w innej wypożyczalni 75$ za dzień. Wszystkie ceny są cenami z pełnym ubezpieczeniem OC i AC(z polskiego). Przez stronę którą podaję dla przykładu można było wziąć Forda Mustanga za 65$ za dzień.

  11. cześć, wybieramy się do las vegas w lipcu. czy samochód rezerwować już dziś czy lepiej jak już będziemy na miejscu?(w razie np. opóźnienia lotu etc.). Zauważyłem, że na hotwire.com trzeba płacić już w chwili dokonania rezerwacji auta. Ma to wpływ na cenę?

    Jeszcze jedno pytanie, piszecie żeby nie wypożyczać auta tej klasy jakiej się docelowo zamierza wypożyczyć, tylko najtańsze, ponieważ często się zdarza, że w to miejsce otrzymujemy auto klasy wyższej. I takie pytanie, na hotwire.com są promocje na różne kategorie aut. W związku z powyższym rezerwować to najtańsze z promocji? bo np. cena najtańszego auta bez zniżki jest wyższa od tego objętego promocją.

    • Witam.
      Samochód w USA opłaca się rezerwować online ponieważ możecie trafić na promocyjną cenę. Jeśli wypożyczacie je na miejscu to żadne zniżki nie obowiązują (chyba, że macie kupony rabatowe). Jeśli więc online nie znajdziecie dobrej ceny, wówczas nie ma różnicy czy zrobicie rezerwację czy pożyczycie autko na miejscu. Jak zauważyłeś online trzeba płacić od razu. Ma to miejsce w dwóch przypadkach:
      1. Jeśli jest cena promocyjna na samochód (online).
      2. Niezależnie od ceny niektóre firmy rezerwujące samochody online (hotwire.com) od razu chcą mieć Wasze $$ …taka jest po prostu polityka firmy.
      Jeśli np. rezerwujecie samochód w USA bezpośrednio przez strony wypożyczalni (avis.com, hertz.com, alamo.com itp.) omijając pośredników – wówczas całość opłaty za wypożyczenie samochodu pobierana jest dopiero w dniu oddania samochodu.

      A teraz kilka słów o systemie wypożyczania najtańszego auta i zamiany go na droższe.
      1. Nie rezerwujcie “najtańszego auta” tylko auto o klasę niższe, niż to, które chcecie wypożyczyć.
      2. Jeśli chcecie wypożyczyć w USA np. SUV i znajdziecie online promocyjną cenę (naprawdę dobrą), wówczas opłaca się wypożyczyć tego SUV online.

  12. Cześć,
    nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie a propos wypożyczenia samochodu i międzynarodowego prawa jazdy. Czy ono konieczne jest (rekomendowane) tylko w momencie odbioru samochodu, czy ma również znaczenie przy kontroli policyjnej? Pytam, ponieważ zastanawiam się, czy jako drugi kierowca też potrzebuję je wyrobić? Być może wystarczy, że wyrobi je tylko pierwszy kierowca (mąż) 🙂

    • Cześć. Tak, aby poruszać się samochodem po USA raczej potrzebne Ci będzie międzynarodowe prawo jazdy. Na internetowej stronie rządowej USA jest napisane, ze (cytuje)
      “…aby kierować samochodem w USA polecamy posiadać przy sobie międzynarodowe prawo jazdy…”
      “..While you do not always need an IDP to drive in the United States, it is recommended that you obtain one in advance if you intend to do so..”

      Nie jest to jednak określone przepisami w zadnym ze stanów, wiec jazda na polskim prawie jazdy nie jest zadnym wykroczeniem drogowym. Jednak dla komfortu psychicznego osoba kierującą samochodem (czy to będziesz Ty czy mąż) powinna mieć taki dokument.

  13. WItam serdecznie,

    Mam pytanie odnośnie przekraczania granicy wypożyczonym samochodem.
    Chciałabym w przyszłym roku zrobić trasę północ-południe – z Alaski przez Kanadę do Kaliforni. Szukam, szukam i na stronach wypożyczalni nie mogę wpisać opcji zwrotu auta w innym miejscu niż Alaska. Czy jest jakaś inna opcja? Kupno auta nie wchodzi w grę.

    Pozdrawiam,
    Weronika

    • Wypożyczenie samochodu na Alasce i zwrot w Kalifornii będzie Cię kosztowało fortunę (jeśli znajdziesz taką opcję). Sprawdziłem kilka wypożyczalni i żadna nie oferuje wypożyczenia ze zwrotem poza Alaską.
      Jedynym wyjściem jakie widzę to wypożyczyć samochód na Alasce, zwiedzić stan a następnie kupić bilet na prom (najtańsza opcja) i przedostać się do Seattle, gdzie będziesz mogła wypożyczyć samochód w “normalnej” cenie.

  14. Czesc,

    czy jest jakies ograniczenie jesli chodzi o liczbe osob mogacych kierowac wypozyczonym autem, tzn. czy w razie stluczki lub wypadku spowodowanego przez drugiego kierowce (nie tego, ktory wypozyczal i placil za auto), ubezpieczenie nadal dziala?

    • Gdy wypożyczacie samochód w USA musicie podać liczbę kierowców. Jeśli tylko jedna osoba będzie kierowała samochodem, wówczas cena pozostaje bez zmian. Za każdego dodatkowego kierowcę pobierane są opłaty $3-10/dzień. Wszystko zależy jednak od stanu w którym wypożyczony będzie samochód. Np. w Kalifornii nie pobierane są żadne opłaty, w NY to tylko $3/dzień w Nevadzie około $11. Istnieje kilka sposobów aby ominąć (w niektórych wypożyczalniach te opłaty) ale to musiałbym już opisać w nowym artykule na interameryka.com
      W razie stłuczki lub wypadku spowodowanego przez “niezarejestrowanego” kierowcę, ponosi on w całości odpowiedzialność za wypadek (jako osoba kierująca w tym czasie pojazdem). Nawet jeśli macie wykupione ubezpieczenie na samochód w wypożyczalni – w tym przypadku ono nie zadziała.

  15. Witam,
    Chciałbym wypożyczyć auto w Nowym Orleanie w lipcu. Mam 23 lata i gdy przeglądam różne strony z rezerwacjami, to czy te ceny zawierają te dodatkową dopłatę za mój wiek? Czy na miejscy dowiem się że muszę dopłacić np. 300$ ? Auto chciałbym wypożyczyć na 11 dni. Czytałem że depozyt to około 200-300$, możecie to potwierdzić ? Proszę o pomoc gdzie najlepiej w moim przypadku złożyć rezerwację ?

    • Aby wypożyczyć w USA samochód musisz mieć ukończone 21 lat. Jednak osoby w wieku 21-24 lat przeważnie muszą płacić dodatkowe $$ za każdy dzień wypożyczenia samochodu. Każda z wypożyczalni ma swoje własne opłaty, przeważnie jednak jest to kwota około 25-30$ dziennie. W każdej z wypożyczalni obowiązuje również depozyt (w wysokości 200-300$) który pobierany jest w dniu wypożyczenia. Nic więcej (oprócz depozytu) nie płaci się wypożyczalni (chyba, że samochód ma promocyjną cenę i zaznaczone jest w umowie, że cała kwota musi zostać wpłacona w dniu wypożyczenia). Dopiero w dniu zwrotu samochodu do wypożyczalni płaci się pełną kwotę (depozyt oczywiście jest wliczony).
      Niekiedy wprowadzone są restrykcje polegające na tym, że osoby które nie mają ukończonych 25 lat nie mogą np. wypożyczyć full-size SUV, Premium SUV lub mini-vanów. Wszystko jednak zależy od wypożyczalni.

  16. Witam,

    w lipcu mamy zamiar przylecieć na wschodnie wybrzeże, wynająć samochód, trochę pozwiedzać i oddać go na zachodnim. Czy są jakieś wypożyczalnie pozwalające na zwrot w innym miejscu (innym stanie) bez dodatkowych opłat? Czy można takim autem wjechać na teren Kanady?

    • Niestety już wszystkie wypożyczalnie w USA wprowadziły opłaty za zwrot samochodu w innym stanie. Wahają się one od $200-500.
      Niestety nie wszystkie z wypożyczalni pozwalają na wjazd samochodem do Kanady. Wiem, że Hertz, Dollar i Budget mają taką opcję, jednak muszą być poinformowane przed wypożyczeniem samochodu, że będziesz przekraczał granicę. Nie wiem jak pozostałe wypożyczalnie.

  17. Cześć!
    Dziękuję za bradzo przydatny poradnik. Zarezerwowałem auto w Nationalu. W momencie rezerwacji miałem pokazane, że cześć ubezpieczeń jest included i teraz moje pytanie czy są to pełne ubezpieczenia, czy tylko jakieś wersje “demo” i musze coś jeszcze dokupić? Mam:
    – Cdw-allocated Inclusive: INCLUDED
    – Slp: INCLUDED
    – Personal Accident Insurance / Personal Effects Coverage: $55.00
    Czy to wystarczający pakiet?
    Pozdrawiam.

    • Ubezpieczenie CDW+CLP to standard, który powinien Ci w zupełności wystarczyć na podróż samochodem przez USA.To są pełne pakiety. Oczywiście pewnie będą Ci jeszcze chcieli coś wcisnąć na miejscu w wypożyczalni, ale możesz im podziękować.

  18. Dzień dobry,
    chcę wypożyczyć auto w SF i po 19 dniach zwrócić w NY. Nie udało mi się znaleźć nigdzie oferty za mniej niż 1270 USD ( alamo ). Moja rezerwacja zawiera CDW, brak limitu kilometrów, drop fee i tax ale kiedy czytam posty powyżej wydaje mi się strasznie droga:-( Może jakoś źle szukam:-)

    • Jeśli wypożyczasz samochód i oddajesz go w innym stanie to najbardziej daje się we znaki opłata “drop fee”. To prawdopodobnie około $500. Większość informacji o cenach na tej stronie nie zawiera “drop fee”. Proszę szukać promocji w wypożyczalniach online -czasem trafia się okazja wypożyczenia samochodu bez opłaty “drop fee”.

  19. Dziękuję za przydatny artykuł. Właśnie skończyłem porównywać ceny z wypożyczalni internetowych i faktycznie polska strona rentalcars.com ma najlepsze ceny! I dochodzi do tego pełne ubezpieczenie!

  20. Być może coś się zmieniło, ale rentalcars niestety nie zawiera CDW, nadal trzeba zapłacić transzę w przypadku zdarzenia ubezpieczeniowego. Przynajmniej taki zapis widnieje w zapisach umowy. Na szczęście jest przynajmniej jedna strona, gdzie jest to już uwzględnione, ale nie chcę podawać, gdyż nie wiem czy wolno.

  21. Nie wiem czy ktoś pisał, ale… jak jest z samochodami z manualną skrzynią biegów? Jeśli nigdy nie jeździłem automatem, tym bardziej w “obcym” kraju, wolałbym nie ryzykować uciekania lewej nogi. Z tego co widzę dosłownie wszędzie są do wynajęcia samochody z automatyczną skrzynią i nigdzie w kryteriach wyszukiwania nie mogę odszukać manualnych. Podróż planuję na wrzesień, Los Angeles. Z góry dziękuję za info!

    • Nie spotkałem się nigdy z ofertą skrzyni manualnej. Prawdopodobnie musiałbyś zadzwonić konkretnie do wypożyczalni w tym miejscu gdzie będziesz odbierał samochód i zapytać czy mają modele z Manual Transmission.
      Automatyczna skrzynia nie jest taki straszna…pojeździsz w kółko na najbliższym parkingu i w ciągu 15 min będziesz wiedział o co chodzi.

  22. Serdeczne dzięki za szybką odpowiedź! Lata za kółkiem a człowiek taki ograniczony do trzech pedałów 😉 Skoro Pan tak twierdzi, to pewnie tak jest. Poza tym na w/w polecanych stronach manuali brak. No nic, do września jeszcze sporo czasu, może wśród znajomych(znajomych znajomych) ktoś ma automat i dałby się “przysiąść” i będę się czuł jak świeżak na egzaminie.
    Pozdrawiam!

    • Oczywiście,że można przejechać całe stany wynajętym samochodem w NY. Praktycznie wszystkie samochody w wypożyczalniach w USA mają nielimitowany milaż. Wypożyczalnie więc nie interesuje ile przejechałeś, jedynie to, aby samochód został oddany w terminie.
      Na przejechanie przez całe Stany min. musisz poświęcić 3 tygodnie.

    • Wszystkie samochody w wypożyczalniach w klasie “standard” i powyżej mają tempomaty. Przy niższych klasach (samochody ekonomiczne, samochody kompakt) to szansa 50% że trafi się samochód z tempomatem.
      Pamiętaj, że zawsze masz do wyboru kilka marek z danej klasy więc na pewno jakiś trafi się z tempomatem.

  23. Świetny, bardzo pomocny artykuł. Cała strona o podróżach po USA jest super 🙂 Dzięki za tak wyczerpujące odpowiedzi! Czytam od deski, do deski 😉

  24. a czy orientujecie się jak długo trzeba mieć polskie prawo jazdy aby wynając auto w USA? Ja robię teraz a będę we wrześniu w SF i chciałabym wynjąć auto.

    • Możesz wynająć samochód od razu. Nie ma żadnego okresu przejściowego. Dowiedz się w wypożyczalni czy nie musisz mieć międzynarodowego prawa jazdy. Ważne – jak masz poniżej 21 lat to nie będziesz mogła wynająć samochodu. Od 21-24 lat możesz możesz wynająć samochód ale będziesz płaciła ubezpieczenie (około 25$/dzień)

  25. Sprawdzałam orientacyjnie ceny na stronie rentalcars.com, podanej w artykule i czegoś tutaj nie rozumiem. W pierwszej chwili wybrałam opcję z wypożyczeniem auta w Miami i oddaniem do okolicach Niagara Falls. Oczywiście obok ceny wynajmu samochodu, pojawiła się opłaca za wybranie powyższej opcji zwrotu (500$). Była to jedyna informacja o dodatkowej zapłacie. Następnie zaznaczyłam opcję, w której jednak zwracam auto w Miami (po prostu po większej ilości dni, doliczony czas na powrót). Powyższa opłata oczywiście znika, nie mając racji bytu. Pojawia się natomiast informacja o innej (również prawie 500$) w związku z młodym wiekiem kierowcy. W obu przypadkach od razu zaznaczałam, iż wiek ten wynosi 24 lata. Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć dlatego przy zwrocie w innym miejscu nie podlegam opłacie za wiek, a przy oddaniu w tej samej lokalizacji już tak? A może po prostu coś przeoczyłam i opłata za wiek obowiązuje mnie w obu przypadkach? (Chociaż wydaje mi się, że przecież w takim wypadku powinna wyświetlać się pod informacją o opłacie za zwrot.) 500$ to jednak bardzo istotna sumka.

    • Opłata za oddanie samochodu w innej lokalizacji obowiązuje praktycznie w 95% wypożyczalni. Chyba, ze trafi się promocja -wówczas można uniknąć opłaty. Opłata za “młodego kierowcę (driving under 24) nie pokazywała Ci się gdy wybrałaś lokalizację w pobliżu Niagara Falls gdyż w stanie New York opłata obowiązuje tylko dla osób poniżej 21 roku życia (18-21 lat). Podobnie jest w stanie Michigan. Wszystkie inne stany pobierają opłaty gdy kierowca ma poniżej lat 24. Oto cała tajemnica z pobieraniem opłat.

  26. Witam,

    Mam pytanie: Chcemy wynająć w sierpniu auto na ok 3 tygodnie ( prawdopodobnie klasy SUV lub duży kompakt ). Jak dużej “blokady” na karcie kredytowej należy się spodziewać na czas wynajmu? – nie wiem jaki limit na karcie kredytowej jest nam potrzebny. Jeśli to trudno oszacować, to proszę chociaż o info orientacyjne – nie wiem czy mówimy o kilkuset dolarach, czy kilku tysiącach… Dziękuję za odpowiedź.

    • Kwota depozytu (blokady na karcie kredytowej) jaką pobiera wypożyczalnia to około 300-400$. Proszę jednak dowiedzieć się (jeśli wynajmujecie auto online) kiedy taka kwota zostanie pobrana. Niektóre wypożyczalnie pobierają całą kwotę od razu w momencie robienia rezerwacji (bez blokady środków na karcie), niektóre blokują $300-400 gdy odbieracie samochód na lotnisku i dopiero po oddaniu auta (w ostatnium dniu) pobierają całość z karty kredytowej.

  27. Witam
    Zamierzamy za pośrednictwem economycarrentals.com wypożyczyć we wrześniu na około 2 tygodnie auto na objazdówke po California, Nevada, Arizona, Utah. Auto na 2 osoby. Co Pan poleci? Suv, full czy compact?
    Czy zawarte w cenie ubezpieczenia wystarczą przy wynajmie:
    our rental includes:
    Unlimited mileage
    Rental Rates & VAT
    Airport Taxes
    Collision Damage Waiver
    Theft insurance
    Third party insurance / RLP + SLI
    Premium Location Fee
    Sales Tax
    Wheels, Glass & Underside insurance
    Additional Benefits With This Deal
    3rd Party 1 million USD
    ZERO Deductible
    Wheels, Glass & Underside cover

    Your rental excludes:
    Fuel
    Highway tolls (opłaty za autostrady)?
    No mandatory extras! FINAL price! Mam nadzieje, że cena jest końcowa i nie potrzebuje niczego więcej dokupować? Czy sugeruje Pan coś dokupić. Nie wiem czy to oferta z wkładem własnym czy bez. Właśnie wyrabiam sobie karte kredytową bo będe jedynym kierowcą a nie potrzebowałem wcześniej kredytówki.

    Pytanie mam jeszcze takie, czy przy rezerwacji auta opłata musi być dokonana z karty kredytowej której właścicielem jest kierowca czy może być z debetowej której właścicielem jest kierowca? Albo czy np może być karta kredytowa żony, bo akurat posiada od kilku lat?

    Dziękuje za odpowiedź : )

    • SUV opłaca się wynająć jeśli planujesz jakieś wyjazdy na trasy typu Off-Road. W innych przypadkach zwykły Compact Car sprawdzi się doskonale.
      Tak, Highway Tolls to są opłaty za autostrady. Jestem jednak pewien, że nie trafisz w czasie przejazdu na żaden płatny odcinek…
      Z opisu wynika, że nic więcej nie potrzebujesz, żadnego dodatkowego ubezpieczenia. Choć przypuszczam, że coś będą chcieli Ci wcisnąć przy wynajęciu.
      Jeśli chodzi o opłatę za samochód (online)to może być dokonana z dowolnej karty KREDYTOWEJ. Jednak kartę kredytową (wystawiona na Twoje imie i nazwisko) musisz mieć przy sobie w momencie wynajęcia samochodu w USA.

  28. Ostatnio wynajmowałem samochód w Portugalii i okazało się, że karta debetowa w EUR jak najbardziej spełniła swoją rolę, mimo, że na miejscu chcieli kredytowej (w momencie wypożyczania chcieli po prostu “a card” i tyle, a ja się jakoś nie przyznawałem, że to jest debetówka). Wtedy i tak kwotę około 200 eur w EUR miałem zablokowaną i wszystko grało, dostałem ją z powrotem po 2 tygodniach od przyjazdu z Portugalii. A jak wygląda kwestia karty kredytowej vs debetowej w Stanach?

    • W USA głownie przyjmują w wypożyczalniach karty kredytowe. Jeśli jednak masz kartę debetową to możesz nią zapłacić, jednak musisz udowodnić, że wracasz do Europy danego dnia pokazując bilet powrotny.
      Karta debetowa nie przejdzie w inny sposób. Pamiętaj że w czasie dokonywania płatności karta debetowa zawsze zapyta o PIN. Karta kredytowa pinu nie ma.

  29. Witam. Planuję wynajem na Florydzie Ford Clubwaggon dla 12 osób (będzie nas razem w aucie 7-osób) jak wygląda kwestia prawa jazdy ? Czy nasze z kat. B wystrarczy ? 🙂

    • Polskie prawo jazdy kat. B zupełnie wystarczy. W USA musisz mieć prawo jazdy na “busy” tylko wtedy jeśli taki samochód używany jest do celów komercyjnych/biznesowych. Tak więc możesz w Stanach na prawo jazdy kategorii B możesz wynająć i prowadzić nawet “mini autobus” do 16 pasażerów.
      Życzę miłej wycieczki!

  30. Witam, chciałabym wynająć samochód w Orlando i dojechać do Deerfield Beach gdzie planuję tygodniowy odpoczynek i później dalszą podróż do Miami. Z tego co widzę w Deerfield Beach nie ma wypożyczalni są jedynie w miejscowościach obok. Czy wypożyczalnie oferują możliwość zwrotu/wynajmu poza wypożyczalnią? Bo przy tygodniowym pobycie nie potrzebuję samochodu a wydaje mi się ze niewarto płacić za stojące auto.

    • Tak możesz oddać samochód poza wypożyczalnią w której wynajęłaś oryginalnie auto. Problem polega na tym, że większość z nich pobiera opłatę tzw. “Drop Fee” za zwrot w innym miejscu.
      Musisz się zorientować dokładnie w cenach. Czasem trafia się promocja gdzie anulują tą opłatę, lub jest ona w granicach $50 (normalnie to kwota $200-500).

  31. Niestety przy wynajmie auta w USA przez osoby poniżej 25 roku życia pobierana jest dodatkowa opłata młodego kierowcy w granicach 25$ + VAT za dzień. Ile wynosi w tym przypadku stawka VAT. Stan NEVADA.

  32. Przepraszam, że trochę z lenistwa…

    Czyli przykładowo ile będzie kosztowało ze wszystkim, łącznie z benzyną najęcie samochodu w LA i zrobienie wycieczki dookoła kaliforni (2000 km ?)

    • Objazd dookoła Kalifornii to pojęcie względne….ustalmy więc 2500 km.
      Samochód typu Standard SUV (np. Toyota RAV4)
      Wynajęcie na okres 14 dni = 400$ (ceny biorę z wypożyczalni RentalCars – wersja pl link https://goo.gl/qHI94Q)
      Trasa Los Angeles-San Diego-Vegas-Death Valley-Seqoia NP-San Francisco-Los Angeles (około 2500 km)
      Koszt benzyny średnio $2.40/galon
      Koszt całkowity benzyny około $600

  33. Informacje z Kalifornii, wrzesień 2016:

    – najlepszy sposób na darmowe “wynajęcie” GPS – kupujesz go w Best Buy i zwracasz po 15 dniach do sklepu, bo Ci się nie podobał
    – naprawdę najlepiej rezerwować auta w klasie “economy” – my dostaliśmy w tej cenie auto ze średniej póki, tj. Dodge Journey, a potem Kia Sedona (van), który dopiero w wypożyczalni na pustyni wymieniliśmy na normalnej (europejskiej) wielkości auto;

    – część ubezpieczenia warto wykupić w PL, np. OC za mienie najmowane. W Kalifornii obowiązkowe jest zarówno OC jak i AC. SIP (AC) kosztowało nas $11,68 dziennie, OC mieliśmy wykupione z PL;

    – benzyna jest po $2,50 za 4 litry;

    – warto pamiętać, ze ceny w USA podawane są w wartości netto;

    – no i Stany są przepastne! Jazda z jednego stanu do innego to nierzadko jak śmiganie po całej Europie 🙂

    Pozdrawiam!

  34. Słuszna uwaga pada w tekscie: nie szukajcie wypozyczalni krzak znacznie tanszych od uznanych marek, gwarantuje ze oddacie te oszczednosci w dodatkowych oplatach a calosc moze wyjsc drozej niz Hertz.

    • Uwaga sprawdzona co najmniej kilka razy. To co tanie okazuje się na koniec drogie. Wypożyczalnie samochodów stosują różne triki aby zachęcić do wynajmu. Lepiej szukać promocji w znanych wypożyczalniach online niż wynająć samochód po “atrakcyjnej cenie” z mało znanej, lokalnej wypożyczalni.

  35. Witam,
    W czerwcu br planuję wyjazd między innymi do LA na 3 dni gdzie będę wypożyczał jakieś autko. Ze względu na fakt, iż przylot mam na lotnisku Long Beach a wylot z LAX, muszę skorzystać z wypożyczalni na tych właśnie lotniskach. Przeglądam oferty z kilku porównywarek jak i stron konkretnych firm aby znaleźć tą najkorzystniejszą lecz nadal nie mogę zrozumieć tego depozytu pobieranego jako wkład własny. Oczywiście wiem jaki jest tego cel jednak chciałbym być pewien że nie będzie on przekraczał dostępnych na karcie kredytowej środków. Na jednym z portali (nazwy nie podam aby nie robić kryptoreklamy) przeczytałem bowiem taką informację:
    “Przy odbiorze samochodu wypożyczalnia zatrzyma depozyt na Twojej karcie kredytowej – stanowi on sumę Twojego wkładu własnego (do kwoty 12 500,00 zł), który zobowiązujesz się zapłacić w razie uszkodzenia lub kradzieży samochodu bądź zgubienia kluczyków.”
    Zdaję sobie sprawę że taki depozyt pewnie nie będzie wymagany przy aucie kompaktowym no i jest to sławetne “do kwoty” lecz mimo wszystko trochę ta kwota rzuca na kolana.
    Moje pytanie brzmi zatem:
    1). na jakiego rzędu kwotę depozytu (oczywiście plus-minus) powinienem się przygotować?
    2). czy robiąc rezerwację na polskiej stronie konkretnej wypożyczalni czy na którejkolwiek innej, mam pewność że ta rezerwacja została zatwierdzona i jest aktywna?
    3). czy za radio w samochodzie trzeba wnieść dodatkową opłatę?

    Przepraszam za tak banalne pytania ale lubię być doinformowany w wielu kwestiach zwłaszcza, że jest to moje pierwsze wypożyczenie samochodu gdziekolwiek.
    Dziękuję i pozdrawiam

    • Witaj. Zacznijmy od tego, że przy odbiorze samochodu każda wypożyczalnia w USA zatrzymuje na Twojej karcie kredytowej depozyt w kwocie $300-400. Niezależnie czy robiąc rezerwację online pobrana zostanie z Twojej karty cała kwota wynajmu (wraz z ubezpieczeniami, wkładem własnym itp.) czy nie. Teraz pojawia się kwota wkładu własnego. Każda z wypożyczalni definiuje to inaczej więc należałoby rozpisać tutaj każdą z wypożyczalni osobno. Jak sobie klikniesz na baner na górze mojej strony (nie podaję nazwy – reklama!) to praktycznie wszystkie wypożyczalnie które tam znajdziesz i w których zarezerwujesz auto mają wkład własny równy depozytowi jaki zostawiasz w chwil wynajmu (czyli te $300-400). Sprawdziło to już wiele osób – dlatego zdecydowałem wrzucić ten baner żeby sobie internauci klikali na sprawdzone rozwiązania.
      Jak otrzymasz potwierdzenie rezerwacji na emaila to na 100% jest ona już aktywna.
      Nie – za radio w samochodzie się nie płaci. Wyjątkiem jest jednak radio satelitarne SiriusXM. Praktycznie każdy z samochodów lepszej klasy ma je wbudowane. Jednak jest ono zablokowane. Jeśli chcesz go używać musisz to zgłosić przed wynajęciem auta – wówczas wypożyczalnia to odblokuje.

  36. Witam. Czy to możliwe ze oplata 500$ za oddanie w innym miejscu niż wypożyczenie już nie obowiazuje. Wyszukiwarka rentalcars.com.pl pokazuje mi oferte Almo na 30.06 z LA do 19.07 w Las vegas Suv toyota rav4 z dodatkowymi kierowcami, bakiem paliwa i gpsem za 3600 zl, czy możliwe ze do tego zostaną doliczone jakies koszty o których nigdzie nie pisza??? Dziekuje za odpowiedz

    • Opłata za oddanie samochodu w innym miejscu niż wypożyczenie nadal obowiązuje. Zdarzają się jednak oferty promocyjne w wypożyczalniach gdzie jest ona anulowana. Jeśli na potwierdzeniu wynajmu nie ma tej opłaty, to znaczy że jest ona anulowana.

  37. Dzień dobry,
    za 10 dni wylatuję z mężem do LA, wypożyczyłam auto bezpośrednio na stronie Dollar ok 2 m-ce temu (toyota corolla) w cenie 248$ za 2 tygodnie (cena total, ze wszystkimi podatkami wliczonymi, bez ubezpieczeń – te są dostępne dopiero na miejscu).
    Moje wątpliwości:
    1. W tej chwili to samo auto w tej samej taryfie kosztuje ponad 500$ (we wszystkich innych wypożyczalniach podobnie lub drożej) – czy nie ma w tym żadnego kruczka i po prostu tak nam się mogło dobrze trafić? Kwotę 248$ mam na potwierdzeniu rezerwacji, jest sumą wszystkich opłat (bez ubezpieczeń).
    2. Naczytałam się przed chwilą mnóstwo negatywnych opinii nt. Dollar i lekko się przestraszyłam. Czy nadal jest to wypożyczalnia godna polecenia (niezadowoleni klienci znajdą się zawsze i to na ogół właśnie oni piszą opinie w internecie, więc obraz firmy może być nieprawdziwy).
    3. Chcę na miejscu dokupić LDW z opcją zniesienia wkłądu do 0$ oraz LIS (Liability Insurance) – jakiego rzędu może być to kwota za 14 dni? (Nie mogę nigdzie znaleźć nawet przybliżonej informacji, na co się przygotować – raczej okolice 15$ na dobę czy 50$?)
    Będę wdzięczna za wszystkie informacje, bo lekko spanikowałam.
    Pozdrawiam.

    • Pani Ewo. Proszę skorzystać z polskiej wersji wypożyczalni rentalcars (baner umieściłem n górze strony ponieważ dużo osób o to pyta). Tam znajdzie Pani oferty różnych wypożyczalni – między innymi z Dollar. Ja często wynajmuję od nich samochody i jak do tej pory jestem zadowolony.
      Polecam wynająć auto przez rentacars ponieważ mają oni wliczone w cenę ubezpieczenia CDW (ubezpieczenie od uszkodzenia) oraz TP (ubezpieczenie od kradzieży). Oczywiście nie ma w tym pakiecie LDW. Koszt LDW zależy od typu samochodu i od wypożyczalni.
      Przeważnie za samochody najniższej klasy jest to $10-20/dzień za klasę wyższą $30-50/dzień
      Ubezpieczenie LIS (Liability Insurance) również zależy od wypożyczalni i waha się w granicach $10-15/dzień.

  38. Witam, planuje krótką, tygodniową podróż po okolicach Los Angeles i chciałem wynająć auto. Na szczęście, w moim wieku (19 lat) jest już taka możliwość tylko jeszcze mam problem ze zrozumieniem jednej rzeczy. Czy ja muszę kupować którekolwiek z ubezpieczeń jakie są oferowane przez wypożyczalnie aby legalnie poruszać się po drogach, czy jest to jedynie dodatkowa opcja? Z góry dziękuje za pomoc.

    • Musisz mieć obowiązkowo wykupione ubezpieczenie Liability Coverage (coś jak polskie OC). Bez tego niestety nie wyjedziesz z wypożyczalni. To ubezpieczenie jednak nie pokrywa kosztów jakie związane są z ewentualnym uszkodzeniem samochodu. Cały trik polega na tym, że podajesz w wypożyczalni swoją kartę kredytową. Jeśli uszkodzisz samochód i nie będziesz miał ubezpieczenia CDW (tylko samo Liability Coverage) wypożyczalnia ma prawo ściągnąć z Twojej karty kredytowej całą sumę na naprawę samochodu. Dla przykładu podam Ci, że np. wymiana uszkodzonego lusterka to prawie 400 $
      Na górze strony jest baner wypożyczalni rentalcars. Oni mają już w cenę wliczone ubezpieczenie CDW. Sprawdź ceny.

  39. Mam pytanie o te bezpłatne rezerwacje. Na rentalcars.com jest możliwa rezerwacja jedynie z bezzwrotnym depozytem. No więc prosiłabym bardzo o wskazanie, gdzie przykładowo mogę dokonać takiej rezerwacji tak, bym mogła zarezerwować bez tego depozytu. Będę ogromnie wdzięczna, bo jestem w tym temacie zielona, a chciałabym to już teraz ogarnąć 🙂
    Pozdrawiam!

  40. Niestety, strona wyszukuje tylko dla osób 20+. Rozumiem, że Liability Coverage mogę kupić w każdej wypożyczalni? Na większości stron nie ma tego podanego czyli zapewne bym dowiedział się dopiero na miejscu ale wolę się upewnić. Dziękuje jeszcze raz za pomoc 😉

  41. Bardzo ciekawy artykuł.
    Czy jeśli opłata za wynajem jest mniejsza niż kaucja to różnica jest zwracana po zwrocie czy dopiero za jakiś czas?
    Drugie pytanie, obecnie w Alamo jest w standardzie ubezpieczanie CDW ale napisane jest:
    “For US and Canadian Locations: Collision damage waiver (CDW) is not insurance.”
    Natomiast inne usługi tego typu są dobrowolne (Extended Protection, Roadside Assistance Protection).
    Czy ubezpieczenie CDW jest wystarczające i czy obejmuje również to obowiązkowe? czy warto pomyśleć o dodatkowych?

    • Praktycznie CDW to nie jest ubezpieczenie (jednak w Polsce wypożyczalnie samochodów nazywają to ubezpieczeniem). Jest to tzw. “waiver” – czyli “zobowiązanie” do zapłacenia kwoty w wysokości “udziału własnego” jeśli samochód zostanie uszkodzony itp. Każda z wypożyczalni ma inny “udział własny”. Przeważnie jest to kwota $300-400. Czyli jeśli ktoś rozbije samochód to wypożyczalnia pobiera tylko kwotę np. $400.
      Ubezpieczenie CDW jest wystarczające aby poruszać się legalnie po drogach w USA. Pozostałe ubezpieczenia to dodatkowe opcje które można (ale niekoniecznie trzeba) dokupić.

  42. proszę o info jak jest z godziną wynajmu. Czy mam podać na wyrost? przylatuję o 19:50, nie wiadomo ile zejdzie na formalności. Czy godzina wynajęcia to jest taka, że o wyznaczonej godzinie muszę być w wypożyczalni? czy mogę trochę się spóźnić? Oczywiście przy oddaniu to wiadomo, oddam wcześniej. Jest jeszcze zamieszanie na stronach- jeden raz dany model jest w klasie kompakt a potem nagle o 1 lub 2 klasy wyżej i dodatkowo dla tego samego modelu raz jest napisane, że bagażnik pomieści 1 torbę a raz że 2 lub nawet 3 (tak jest np. przy Fordzie Focus), zależy mi żeby zmieściły się 2 torby w bagażniku żeby nikogo nie kusić. Z góry dziękuję za odpowiedź.

    • Godzina wynajmu samochodu jest zawsze przybliżona. Ja przeważnie podaję około 1h po wylądowaniu (przeważnie tyle czasu zabiera mi odbiór bagażu + dojazd do wypożyczalni). Tak czy inaczej jako godzinę wynajmu wpiszą na dokumentach dokładny czas kiedy podpiszesz odbiór samochodu.
      Nie pomogę niestety z tym zamieszaniem w opisie do jakiej klasy zalicza wypożyczalnia dany samochód. Jeśli chodzi o bagażnik to najłatwiej sprawdzić w internecie (zdjęcia/video) jak dany samochód wygląda w rzeczywistości. Nie trzeba się wówczas domyślać ile walizek zmieści się w bagażniku.

  43. Mam wątpliwość. Wyżej, w swoim poście, piszesz: “Okazało się, że wypożyczając samochód na polskojęzycznej wersji strony mamy wliczone w cenę _pełne ubezpieczenie_!” Czy rzeczywiście rezerwując samochód przez polską wersję strony rentalcars.com otrzymuje się w cenie Supplemental Liability Insurance? Wydaje mi się, że w cenie jest tylko CDW + TP. Jeśli jest tak, jak mi się wydaje, gdzie dokupić SLI? Czy Ty je dokupujesz?

  44. Cześć. Mamy pytanie czy jeżeli wynajmuje samochód przez rentalcars i w pakiecie mam wliczone ubezpieczenia : CDW, TPL,TP, UMP i SLI to potrzebne mi jest jakieś jeszcze ubezpieczenie? Wkład własny nie jest wliczony czy mogę go wykupić na miejscu? Czy opłaca się dokupować to ubezpieczenie Extra dla USA od RentalCover.com?
    I co dają mi te ubezpieczenia w przypadku np: zarysowania auto lub kradzieży auta bo nie bardzo wiem jak mam rozumieć “W przypadku kradzieży samochodu polisa pokrywa koszty wymiany części do wysokości wkładu własnego na wypadek kradzieży. ” Czyli, że jak ukradną samochód to płaci ubezpieczalnia a ja tylko kwotę wkłady własnego?

    • Wszystkie dodatkowe ubezpieczenia jakie chcesz wykupić do wynajętego w USA samochodu zależą od Ciebie. W większości przypadków to co masz wliczone w pakiecie (CDW, TPL, UMP, SLI) powinno wystarczyć. Jak polecam dodatkowo dokupić Road Assistance. Kwota około $4-7/dzień (w zależności od klasy auta). Gdyby samochód odmówił posłuszeństwa gdzieś na pustkowiu to holowanie masz za darmo.
      “W przypadku kradzieży samochodu polisa pokrywa koszty wymiany części do wysokości wkładu własnego na wypadek kradzieży. ” – to znaczy, że Twoja odpowiedzialność finansowa kończy się na kwocie wkładu własnego. Może być to nawet $500

  45. Witam
    Mam pytanie, w lipcu i sierpniu planuję wraz z córkami (11,17lat) spędzic ok 6tyg w USA.Plan jest taki ażeby polecieć do SanFracisco tam wynając auto i przejechać na południe nie omijając Vegas LA Deathvalley , na wschód ,Flpryda i NY zaliczając po drodze atrakcje.Tam oddać auto i polecieć do domu.Czy to nie za długo na tyle dni i czy ubezpieczenia CDW, TPL, UMP, SLI są wystarczające? Czy warto dopłacać za chipa do płatnych autostrad? Pamiętam kilka lat temu w LA na lotnisku wypożyczyłem auto i lista dodatkowych opłat i podatkow wyniosła 3x wartość wypożyczenia.Była wtedy kolejka zmęczenie i nie wszystko zrozumiałem co do mnie mówiono tłumacząc temat trudny dla mnie i namawiając do wszystkiego.
    Będę wdzięczny za ogólne uwagi odnośnie mojego planu.

    • 6 tygodni na taką podróż po USA powinno wystarczyć. Wszystko zależy jak dokładnie chcecie zwiedzić USA. Jeśli chodzi o ubezpieczenia to CDW, TPL, UMP, SLI są wystarczające. Proszę dodać tylko (na wszelki wypadek) ubezpieczenie Road Assistance. Nie jestem fanem wykupywania elektronicznego czytnika do autostrad. Praktycznie tylko w okolicach Miami będą płatne autostrady oraz NY. Nawet gdybyś przejechał przypadkowo przez system elektroniczny to wypożyczalnia doliczy sobie około 30% wiecej do kwoty pobranej przez elektroniczną bramkę. Za czytnik z tego co pamiętam wypożyczalnie chcą około $100 na tydzień. Rozbój w biały dzień!
      Proszę pamiętać, że przejazd przez Nowy Meksyk, Teksas i Luizjanę (w kierunku Florydy) będzie nudny i zabierze Wam około 3 dni. Pozostała część (czyli Floryda – NY) już będzie zdecydowanie ciekawsza.
      Proszę sprawdzić ceny w wypożyczalni której banner umieściłem w nagłowku strony. Mają wliczone w cenę podstawowe ubezpieczenia i często mają ciekawe promocje. Internauci często pytają jaką wypożyczalnię samochodów polecam więc wrzuciłem baner żeby mieć “święty spokój”.

  46. Bardzo dziękuje za info,jezeli te stany są nudne to może polecisz mi inna trasę przez inne stany.Może też wiecej czasu poswiecic na wszystkie atrakcje zachodniego wybrzeża i wschód łacznie z Niagarą (czy moge tam dojechać i zobaczyc bez przekraczania granicy autem bo nie wiem czy wypozyczalnia zezwoli na wjazd do Kanady)?
    Pozdrawiam

    • Wyjazd wynajętym autem do Kanady to już zupełnie inna historia. Przeważnie nie ma problemów ale każda z wypożyczalni ma inne przepisy które to regulują. Trzeba po prostu to sprawdzić.

  47. Czy moja trasa jest OK czy masz jakieś uwagi i czy jest bezpieczna na jazde z 2 corkami 11 i 17lat.
    Trasa 6tyg:
    S Francisco,LA,LVegas,S Diego,Phoenix,Elpaso,Houston,N Orlean,Orlando,Miami,Washington,NY,Niagara

    Pozdrawiam

    • Podałeś trasę przejazdu przez USA w wielkim skrócie….ale chyba wiem o co chodzi.
      Trasa ok – jeśli możesz to nie nastawiaj się na zwiedzanie Houston. Mają tylko ładne centrum (czytaj wieżowce) ale poza tym nic tam nie ma ciekawego. Po drodze do Orlando polecam plażowanie w Pensacola Beach jak również w czasie przejazdu z Miami do Waszyngtonu koniecznie St. Augustine (cały dzień) oraz Savannah.
      Niagara …szczerze mówiąc szału nie ma. Więc jak będziecie zmęczeni przejazdem przez całe USA to niekoniecznie musicie tam gonić.

  48. Witam,
    planuje kolejna wizytę w Stanach i jestem nieco skonsternowana cenami, które tu podajecie. W zeszłym roku za wypożyczenie SUVa na 8 dni z pełnym ubezpieczeniem zapłaciliśmy ok. 1000$ (wypożyczalnia Dolar, lotnisko LAX). Mieliśmy wcześniej wykupione jakieś ubezpieczenie przez internet za 80$, ale uprzejma pani w okienku nas poinformowala, że to ubezpieczenie się do niczego nie liczy i musimy wykupić u nich (samo ubezpieczenie ponad 800$). Pamietam, że cena mnie zmrozila, ale każą to zapłaciłam. Możliwe to, żeby tyle kosztowało ubezpieczenie samochodu na 8dni? Czy najnormalniej w świecie zostalismy zrobieni w gigantycznego balona? Na co w takim razie zwracać uwagę następnym razem i gdzie przez internet mogę ubezpieczyć wynajmowany samochód?

    • Cena ubezpieczenia zależy od tego jaki pakiet sobie wykupujecie. To całkiem możliwe, że udało się Wam zapłacić za pakiet maksymalny, który pokrywa praktycznie wszystkie przypadki losowe uszkodzenia pojazdu, holowania, kradzieży, itp. Mam bardzo wiele email na temat wynajmu samochodu w USA. Na mojej stronie w nagłówku umieściłem baner do wypożyczali rentalcars (wersja polska), która ma wliczone w cenę podstawowe ubezpieczenia. Teoretycznie więc nie trzeba dokupywać już żadnego innego pakietu na miejscu. Niektóre jednak osoby wykupują dodatkowo tzw. Road Assistance – jest to tzw. holowanie pojazdu. Bardzo przydatne – polecam.

  49. Ślicznie dziękuję za odpowiedź 🙂 Szkoda tylko, że nie dostaliśmy żadnej możliwości wyboru, tylko uslyszelismy, że to jedyne słuszne ubezpieczenie. Ale będziemy mądrzejsi na przyszłość.

  50. Hej 🙂 mam pytanie odnośnie płatności za autostrady. Zarejestrowałam się na stronie thetollroads.com ale z tego co wyczytałam tylko niektóre drogi mogą być opłacone tym systemem. Co z pozostałymi? Jak za nie zapłacić? Nigdzie nie ma bramek aby płacić po drodze :/ obawiam się jakiejś ogromnej kwoty ściągniętej przez wypożyczalnie za brak opłat 🙁 dodatkowo pytanie czy debit mastercard która zarejestrowałam będzie przez nich honorowana czy musi być kredytowa? Będę wdzięczna za szybka odpowiedz bo mamy jeszcze tylko jeden dzień aby opłacić wstecz

    • Strona na której się zarejestrowałaś to tylko niewielka część jednego z “powiatów” w Kalifornii. Mała szansa, że skorzystasz z tych płatnych odcinków. No chyba, że będziesz tam często jeździła.
      System opłat na Twojej trasie powinien zależeć od tego gdzie będziesz się przemieszczała. W Kalifornii na przykład tylko 3% autostrad jest płatne. W Nevadzie wszystkie autostrady są za darmo, w Arizonie około 5%.
      Pamiętaj, że zawsze możesz ustawić GPS tak, aby omijał płatne odcinki.
      Wypożyczalnia pobiera zazwyczaj opłaty 30-40% większe za przejazdy przez płatne odcinki. Nie są to jednak duże kwoty, ponieważ opłaty za autostrady są w graniach 2$-6$ (zależy jaki odcinek pokonujesz).
      Karta debetowa jeśli została zaakceptowana przez system to znaczy, że będzie działać.
      Wszystkie opłaty jakich musisz dokonać wstecz najlepiej zrobić online…

  51. Wielkie dzięki za wyjaśnienie. Podpowiesz proszę na jakiej stronie mogę dokonać płatności za pozostałe płatne odcinki? Jechaliśmy 15 do San Diego i z tego co się orientuje to właśnie ona jest płatna a nie widnieje na tej stronie na której się logowałam. Tak samo arizona – jakich stron używać do rejestracji? Korzystam z map here we go i nie widzę tam opcji jakich dróg ma używać aplikacja tzn omijać płatne ..

    • Tutaj jest link do informacji/płatności na bramkach w South California: http://511sd.com/fastrak511sd/fastrakhome (znajdz link Unpaid Tools). Właśnie sprawdziłem i w Arizonie już nie ma żadnych płatnych autostrad. W HERE Maps kliknij na dole “settings/ustawienia” i wybierz opcję “disable toll roads/wyłącz płatne odcinki” Ja mam wersję EN więc zgaduje jak to będzie w wersji polskiej

  52. Witam,

    super przewodnik! Wybieramy się pierwszy raz do Stanów w przyszłym roku we wrześniu. Będziemy mieli 3,5 tygodnia na zwiedzanie i bardzo ambitnie chcielibyśmy przejechać z jednego wybrzeża na drugie (LA – NY). Liczymy, liczymy i ciągle nie wiemy czy tyle czasu nam wystarczy. Co o tym myślisz? Zastanawiamy się także, która opcja jest tańsza i wygodniejsza: wypożyczenie kampera i spanie w nim czy wypożyczenie osobówki i spanie w motelach/hostelach? Czy kamperem można się zatrzymywać i nocować “wszędzie” czy tylko na specjalnych i/lub płatnych parkingach? Jestes w stanie pomóc? Pozdrawiam serdecznie

    • 3.5 tygodnia zwiedzania USA + przejazd z zachodu na wschód. Raczej nastawiajcie się na bardzo intensywne zwiedzanie. Na West Coast musicie przeznaczyć co najmniej 2 tygodnie. Jeśli myślicie o wynajmie kampera to zdecydowanie polecam jak najmniejszy rozmiar (max 24 stopy). Wówczas macie pewność, że wszędzie dojedziecie i zaparkujecie (chodzi głownie o restrykcje na większości kempingów i w niektórych parkach). Nie wiem jak dużą grupą jedziecie i czy wszyscy się zmieścicie do kampera tego rozmiaru. To będzie najtańsza opcja zwiedzania i najbardziej wygodna.
      W wielu miastach (w centrum) w USA jest zakaz parkowania RV. Musicie więc liczyć się z tym, że samochód trzeba będzie zostawić poza centrum i dostać się do miasta transportem publicznym.
      Zwiedzanie wynajętym samochodem (nie kamperem) będzie o wiele szybsze i logistycznie lepsze. Minusem jednak są noclegi za które będziecie musieli dodatkowo płacić jeśli myślicie o zatrzymywaniu się w hotelach. Ja jednak na Waszym miejscu wynająłbym MiniVana którego łatwo można “przerobić” na sypialnię (składane 2 rzędy siedzeń z tyłu) + noclegi na polach namiotowych i od czasu do czasu w hotelach. Plusem tego rozwiązania jest bardzo szybka możliwość przemieszczania się, dojazd praktycznie wszędzie, parkowanie praktycznie wszędzie, najtańsze noclegi na polach namiotowych. Minus tego rozwiązana to tylko mało wygodne nocowanie w samochodzie lub pod namiotem.

  53. Mam takie pytanie:
    Wiem, że większe wypożyczalnie pozwalają na wjazd do Kanady samochodem wypożyczonym w Stanach, ale czy naliczają dodatkowe opłaty, albo każą wykupić dodatkowe ubezpieczenie za wjechanie do innego kraju, albo za oddanie samochodu w Kanadzie? (myślimy o wypożyczeniu samochodu w San Francisco a oddaniu Vancouver, albo odwrotnie) 🙂

    • Na pewno możecie wjechać wynajętym w USA samochodem do Kanady. Ważne aby sprawdzić czy firma w której wynajmujecie samochód może wystawić ubezpieczenie które ważne jest w Kanadzie. Jeśli tak, dopłacicie tylko odpowiednią kwotę i otrzymacie zaświadczenie o ubezpieczeniu. Jeśli firma nie posiada uprawnień aby wydać ubezpieczenie samochodowe, które ważne jest w Kanadzie – musicie na własną rękę wykupić takie ubezpieczenie (ale już gdzie indziej).
      Stawki za wynajem w USA i oddanie samochodu w Kanadzie są raczej dosyć wysokie. Wynajem w San Francisco i zwrot w Vancouver to opłata dodatkowa około 800-1000 dolarów. Lepszym rozwiązaniem będzie dla Was wynająć samochód w SF, oddać go w Seattle (koszt za zwrot w tej lokalizacji to około $300).
      Z Seattle możecie przejechać do Vancouver np. pociągiem lub autobusem.

  54. Witam ponownie, faktycznie temat ubezpieczeń samochodu i wypożyczalni w USA to temat rzeka. Od kilku dni spędza mi sen z powiek, gdyż wyjazd zbliża się szybko. Stąd moje pytanie. Czy możesz polecić mi jakąś sprawdzona wypożyczalnie (zastanawiałem się nad Thrifty i Dollar). I tak dla świętego (swojego) spokoju, czy jeżeli wynajmę samochód przez stronę, którą proponujesz (rentalcars) i nie będę dopłacał za inne dodatkowe nie zawarte w cenie wynajmu ubezpieczenia samochodu, to mogę podróżować spokojnie. Będę wdzięczny za odpowiedź i pozdrawiam.

    • Możesz spokojnie wynająć samochód z Thrifty lub Dollar Rent a Car. Nie będziesz musiał płacić za dodatkowe ubezpiecznia (ukryte itp). Pamiętaj jednak, że przy odbiorze samochodu na lotnisku wypożyczalnia będzie chciała Cię jeszcze namówić na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. Oczywiście nie musisz tego robić, to nie jest obowiązkowe. Podziękuj i odpowiedz, że masz już cały pakiet ubezpieczeń.
      Ewentualnie (jeśli będziesz pokonywał duże odległości) możesz wykupić dodatkowo tzw Road Assistance. Około $4-9/dzień w zależności od klasy autka. Wtedy na 100% będziesz podróżował spokojnie.

  55. Panie Pawle, ja w takim razie mam pytanie co oznaczać może w warunkach wynajmu przez rentalcars w wypożyczalni Alamo taka informacja – “Wypożyczalnia nie pobierze depozytu w momencie odbioru pojazdu.” ?

  56. Ja wybieram się do Stanów na 70 dni (niestety w lipcu) i zastanawiam się czy nie taniej będzie zarezerwować najtańszą opcję np w Thriffty i wykupić ubezpieczenie ze strony icarhireinsurance za około 100$. Strona którą podajesz oferuje cenę 2 razy wyższą za całkowity wynajem na tak długi okres… Spotkałeś się już z takim rozwiązaniem lub tą stroną? Mam też drugie pytanie. Planujemy podróż przez 11 zachodnich stanów, czy przy wypożyczeniu samochodu z Thriffty w LA nie będzie problemu z tak dalekimi podróżami? Nie mogę znaleźć tej informacji nigdzie na ich stronie…

    • Niestety nie znam szczegółów oferty ubezpieczeniowej oferowanej przez tą stronę. Musiałabyś poszukać opinii online osób, które z tej firmy korzystały.Teoretycznie na stronie wszystko wygląda ok..ale wiesz jak to jest w praktyce 🙂
      Przejazd przez całe stany wynajętym samochodem to nie problem. Praktycznie wszystkie wypożyczalnie oferują nielimitowane mile (unlimited miles). Nie spotkałem się nigdy z żadnymi obostrzeniami dotyczącymi podróży na większe odległości. Na pewno są ograniczenia gdybyś chciała wjechać do Meksyku czy Kanady. Ameryka jednak jest otwarta.

  57. Witaj, mam taki problem. Wypożyczyłem samochód przez stronę Rentalcars płacąc swoją kartą VISA. Nie było na niej napisane, że to karta debetowa, więc pomyślałem że wszystko OK. Pieniądze zostały mi pobrane z konta i wydrukowałem sobie rezerwację samochodu. Po paru dniach na wyciągu z konta zauważyłem, że przy tej transakcji widnieje wpis, że została zrealizowana przy pomocy karty debetowej. I tu moje pytanie. Czy ta karta w USA w wypożyczalni będzie honorowana, czy nie? Bardzo prosze o szybką odpowiedź, gdyż wylot już za 5 dni i nie wiem czego się spodziewać na miejscu. Pozdrawiam.

    • Wynajmując samochód w wypożyczalni w USA (będąc na miejscu) musisz posiadać kartę kredytową. Nie ma znaczenia jaką kartą (kredytowa czy debetowa) zapłaciłeś w wypożyczalni online. Transakcja została zrealizowana,otrzymałeś potwierdzenie rezerwacji a więc wszystko jest ok. Katę kredytową podajesz tylko będąc już fizycznie przy odbiorze samochodu. To z tej karty pobierany jest “security deposit”.

    • Jeśli na karcie nie ma wyraźnego napisu Karta Debetowa wówczas może się udać. W wypożyczalni nie będą mogli rozróżnić rodzajów kart. Chyba, że masz każdą transakcję zablokowaną numerem PIN. Wówczas niestety karta debetowa nie przejdzie.

  58. Witam jeszcze raz. Dziękuje Panu za szybką odpowiedź i chcę poinformować, że dowiedziałem się bezpośrednio dzwoniąc do Dollars, iż karta debetowa będzie akceptowana gdy przedstawię bilet powrotny i dwa dokumenty ze zdjęciem. Depozyt nie będzie blokowany na karcie, a pobrany i po oddaniu samochodu zwrócony na nią. Raz jeszcze dziękuje za szybką odpowiedź i pozdrawiam.

  59. Mi z kolei na pytanie o wypożyczenie samochodu na lotnisku JFK w Nowym Jorku z Dollara odpisali: “As per checking, our John F Kennedy Airport location does not accept debit card as a form of payment.”
    Wygląda więc na to, że w różnych lokalizacjach różnie to wygląda.

  60. Czesc, w wakacje lece z rodzine do LA. Lecimy z UK, jak kupowalismy bilety to byl dobry deal na auto w pakiecie z wypozyczalni AVIS.
    Mam pytanie o ubezpieczenie. Nasze obejmuje to:
    $/Day Customer Facility Chg
    Veh. License Fee
    Third Party Liability (TPL)
    Collision Damage Waiver (CDW)
    Unlimited Mileage

    Myslisz ze to jest wystarczajace? czy czego jeszcze brakuje?
    Jako opcje moge kupic jeszcze: PAI (Personal Accident Insurance), PEP (Personal Effects Protection), ESP (Emergency Sickness Protection), Extended Roadside Assistance/Roadside Assistance Plus

  61. Witam serdecznie,
    13 marca wylatujemy na 2 tyg do LA i mam pytanie odnośnie samochodu i kaucji.
    Wypozyczylem w Alamo poprzez Rentalcars, zawarte mam w cenie:

    Ubezpieczenie AC (z ang CDW)

    Ubezpieczenie OC (ang. TPL)

    Ochrona przed kradzieżą z wkładem własnym (ang. TP)

    Dodatkowe ubezpieczenia SLI od odpowiedzialności

    Ubezpieczenie UMP w razie kolizji z nieubezpieczonym kierowcą

    Opłata Biura Bezpieczeństwa Narodowego

    Podatki Lokalne

    Opłata za lokalizację premium

    Bak paliwa gratis

    Cena wynajmu obejmuje nieograniczoną liczbę bezpłatnych kilometrów.

    Zmiana długości okresu wypożyczenia wpływa na liczbę kilometrów, które można przejechać bezpłatnie. Może mieć również wpływ na kwotę, którą trzeba będzie zapłacić za każdy dodatkowy kilometr.

    W cenę wynajmu wliczonych jest do 3 dodatkowych kierowców w wieku 21 lub powyżej.

    Opłata Młodego Kierowcy dla kierowców w wieku pomiędzy 21 i 24 jest wliczona w cenę wynajmu.

    Co ważne:

    Samochód zawiera wkład własny w razie kradzieży w wysokości US$ 0.00 włączając VAT.
    Zainteresowalem się, czy faktycznie tak jest i napisalem do Alamo z zapytaniem, czy to prawda i dostalem taka odpowiedz:

    Thank you for choosing Alamo Rent A Car for your car rental needs! My name is Corie. I will be happy to help you today.

    That is correct since the rental is prepaid they will need a credit card just to put on file incase of incidentals.

    We look forward to seeing you in Los Angeles!

    Oraz do Rentalcars, gdzie odpowiedzieli to samo:

    Uprzejmie informuję, iż mimo wszystko będzie Pan potrzebował kartę kredytową lecz jedynie w celu preautoryzacji, kwota blokowana na koncie bedzie wynosić 0 USD.

    W przypadku kradzieży/uszkodzenia samochodu nie zostanie naliczona dodatkowa opłata. Nie zostanie też pobrany depozyt w momencie odbioru.

    Mogę spać spokojnie? Karta kredytowa zostanie tylko zaczytana, ale nie zablokują mi na niej nic?
    Oraz czy te wszystkie wliczone ubezpieczenia są ok? Brakuje czegoś?

    Dziękuję z góry za odpowiedź!

  62. Czy jest opcja wypożyczenia samochodu na czas nieokreślony? 🙂 albo opcja z możliwością szybszego/ poźniejszego zwrotu auta (gdyby w trakcie podróży plany uległy zmianie). Z góry dziękuję za odp 🙂

    • Nie spotkałem się jeszcze z taką ofertą. Na pewno możesz wynająć samochód na krótszy okres a następnie przedłużyć rezerwację. Najbardziej się opłaca to robić wynajmując samochód na “tygodniowe” okresy czasu. Np wynajmujesz na 2 tygodnie a następnie przedłużasz o kolejny tydzień.
      Lub drugi sposób. Wynajmujesz na 2 tygodnie. Oddajesz i wynajmiesz raz jeszcze (nawet w tej samej firmie). To czasem jest najtańszy ze sposobów. Nie wiem niestety czy i jak wypożyczalnie naliczają opłaty za wcześniejsze oddanie auta.

  63. Cześć, czytam z uwagą Twojego bloga i zastanawiam się nad opłacalnością wypożyczenia RV na objazdówkę w 2 osoby po Californi (San Francisco-LA-San Diego, Wielki Kanion- Kanion Antylopy-Zion-LasVegas-DeathValley-ParkSekwoi-może Yosemite-San Francisco) na początku kwietnia 2018 (10dni).

    Koszt wynajęcia samochodu osobowego wielkości standard to ok. 400$ (bez limitu mil) + paliwo z 600$ i 10 noclegów (Airbnb, Booking.com, motele) powiedzmy po ok 100$ za dobę = ok 2000$ + jedzenie.

    RV 21stóp wychodzi ok. 600$ za wynajem, + mile, odchodzi koszt noclegów no i gotować można sobie w kamperze ale za to koszt benzyny jest na pewno większy a RV jedzie sie też chyba wolniej.

    Wydaje mi się, że nawet jak weźmiemy RV to i tak trzeba płacić za postoje np. na kampingach. No zasadnicze pytanie czy mogę prowadzić RV posiadając polskie prawo jazdy kat. B?
    Czy jadac, jedząc i śpiąc w RV można zaoszczędzić na kosztach podróży czy wręcz przeciwnie?

    • Wynajmując RV do podróżowania po USA nie jest rozwiązaniem najtańszym. Prawdopodobnie cenowo wyjdzie tak samo jak nocowanie w hotelach i wynajem zwykłego samochodu. RV wynajmujesz głownie po to aby uciec od cywilizacji, budzić się w Parkach Narodowych i podziwiać widoki. Podróżując ze znajomymi wyjęcie RV już bardziej się opłaca ponieważ koszty rozkładają się na dwie lub więcej osób.
      Dużym minusem RV są ograniczenia parkingowe. Mniejsze Parki Narodowe mają bardzo mało wydzielonych miejsc dla RV, Podróżując RV nie wjedziesz do Doliny Monumentów ani do Doliny Śmierci (patrz warunki wynajmu). Zion National Park ma ograniczenia w ruchu dla większych RV itp. Oczywiście są również plusy ale, aby zwiedzić jak najwięcej miejsc w USA w jak najkrótszym czasie RV to nie jest dobry wybór.
      Tak. Możesz prowadzić RV mając polskie prawo jazdy kategorii B.
      Dla dwóch osób zdecydowanie polecam tzw. CamperVan. Rozmiar kwalifikuje go do przejazdu, pakowania itp wszędzie tam gdzie samochody osobowe. Idealne rozwiązanie dla dwóch osób:
      https://www.escapecampervans.com/
      https://www.jucyusa.com/

  64. Lubię przewidywać nieprzewidywalne wiec zarezerwowałem samochód już na sierpień 2018 przez Rentalcars (Thrifty) z odbiorem na lotnisku w Salt Lake City ufając z informacje zgrabnie i kompleksowo podane przez portal pośrednika. Kłopot w tym, że pośrednik informował w rezerwacji, że wypożyczalnia jest czynna 24h a jak później się doczytałem wg strony Thrifty jest jednak zamykana o 23:59.

    Mój samolot ląduje o 23.22, odbiór samochodu ustawiłem na 23.45 wiec będę miał ok 28 min na dotarcie do wypożyczalni (to akurat jest możliwe bo lotnisko wydaje się małe) i 14 minut na odbiór samochodu przed zamknięciem wypożyczalni.
    Dodatkowo w warunkach wypożyczalni znalazłem zapis, że jak się nie stawię albo spóźnię to nie muszą mi wydać ani samochodu ani zwrócić wpłaconych pieniędzy. Mam kilka pytań w związku z taką sytuacją
    1. Jak w praktyce wyglądają straty klienta, który np. z powodu opóźnienia samolotu i mając w całości opłacony wynajem nie odbierze go o ustalonej porze ale podejmie taka próbę następnego dnia rano?
    2. Ile w praktyce trwa odbiór samochodu (czyt. Czy 14 minut to wystarczający czas)?
    3. Czy Thrifty to jakaś uznana wypożyczalnia?
    4. Czy zmiana warunków wynajmu w Rentalcars (np przesuniecie terminu wynajmu na późniejszy) jest równoważne z anulowaniem dotychczasowej rezerwacji i dokonaniem kolejnej? Czy pobrana zaliczka przepada?

    Z obowiązku kronikarskiego podam, że próbowałem testowo zarezerwować samochód w Rentalcars w godzinach, w których wg Thrifty ich wypożyczalnia jest zamknięta. Pośrednik robi oczywiście taką rezerwację bez żadnego problemu mimo, że wg mnie klient nie ma żadnych sans aby odebrać w zamówionym czasie samochód.

    • Już kilka razy zdarzało mi się odebrać samochód z 2-3 godzinnym opóźnieniem beż żadnych efektów ubocznych (opłaty dodatkowe, kart itp). Zawsze jednak po wylądowaniu dzwoniłem do wypożyczalni informując o tym, że właśnie wysiadłem z samolotu i kieruje się w ich stronę. Jeśli samolot wyląduje o 23:22 to proszę jeszcze doliczyć co najmniej 30 min na to aby wyjść z samolotu, odebrać bagaż i …dopiero wówczas liczyć czas na dotarcie do wypożyczalni.
      W praktyce jeśli zameldujesz się o 12:59 to już Cię nie interesuje ile trwa procedura. Będziesz na pewno obsłużony do końca.
      Tak Thrifty to duża sieć wypożyczali – nie mogę narzekać na obsługę.
      W Rentalcars o ile pamiętam anulować można rezerwację na 48h przed odbiorem samochodu bez żadnych restrykcji finansowych. Proszę jeszcze się upewnić.
      Z tego co widzę Thrifty w Salt Lake City jest otwarte codziennie do 1 rano (z wyjątkiem sobót) Rozumiem więc, że lądujesz w niestety w sobotę.
      Jest jeszcze jedno wyjście. Zawsze możesz odebrać samochód rano..zaraz jak otworzą wypożyczalnie. Nie sądzę abyś miał z tego powodu jakiekolwiek problemy. Nie będziesz pierwszą osobą która tak zrobiła. A samoloty się często spóźniają…

  65. Cześć,
    Mam pytanie czy trzeba być właścicielem karty kredytowej na którą chce wynająć auto? Właściciel karty będzie ze mną podróżować i będzie obecny podczas wynajęcia i zwrotu auta natomiast nie ma 25 lat.

    • Właściciel karty kredytowej musi być osobą z którą wypożyczalnia podpisuje umowę wynajmu samochodu. Kierowcą samochodu może być jednak dowolna osoba posiadająca ważne prawo jazdy. Większość wypożyczalni pobiera za dodatkowego kierowcę opłatę (formalnie nazywa się to additional driver). Nic nie stoi jednak na przeszkodzie abyście się zamienili za kierownicą bez wiedzy wypożyczalni i wykupywania opcji dodatkowego kierowcy.
      WAŻNE! Jeśli osoba która nie jest wpisana na umowie wynajmu spowoduje wypadek, nie “zadziałają” ubezpieczenia które wykupione zostały w wypożyczalni.
      Gdy jednak samochód zostanie zatrzymany przez policję (kontrola, przekroczenie prędkości, mandat itp) wówczas policjanta nie interesuje kto jest wpisany jako “właściciel” samochodu na umowie. Ważne aby kierowca miał prawo jazdy (i nie jest ważny wiek prowadzącej samochód osoby).
      WNIOSEK: Najbezpieczniej jest zamieniać się za kierownicą gdzieś poza miastem, na odludziu, tam gdzie ryzyko stłuczki, wypadku jest minimalne.

  66. Cześć, chciałabym wynająć samochód na 4 dni w Miami, niekoniecznie zaraz po przylocie na lotnisku.
    Zaglądałam na stronę rentalcars.com, aby znaleźć dogodną lokalizację odbioru w Downtown (znalazłam ALMAO), pytanie czy brać oferowane na w/w stronie ubezpieczenie “Ekstra dla USA”? Ile wynosi tzw. “security deposit”.Serdecznie pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź!

  67. Witam serdecznie. Jestem pod wrażeniem profesjonalizmu w prowadzeniu bloga. Chciałbym zapytać, czy rozsądne jest wykupienie zamiast Road Assistance w wypożyczalni, ubezpieczenia w AAA? Przy wyprawie trwającej 25 dni cena w AAA średniego pakietu to ok. 120 USD ale na rok, więc zdecydowanie finansowo wychodzi korzystniej. Pisałem maila do AAA i odpowiedzieli mi, że nie będąc rezydentem USA mogę wykupić ubezpiecznie bez problemu, tyłku muszę podać jakiś adres w USA. To akurat nie jest dla mnie problem. Pozdrawiam gorąco.

    • Aby wykupić Road Assistance (AAA Roadsie Service) w firmy AAA wystarczy (tak jak piszesz) podać adres zamieszkania w USA (plus oczywiście swoje dane i markę/rocznik samochodu jakim będziecie podróżować). Kartę ubezpieczenia przysyłają w ciągu 7-10 dni na podany adres. Jeśli będziecie już w podróży zawsze można zeskanować lub zrobić fotkę karty i wysłać tą informacją emailem. W sumie najważniejszy jest numer “membership” jaki macie przydzielony.
      I to wszystko.

  68. Z góry przepraszam jeżeli moje pytanie wyda się głupie ale wypożyczam samochód za pośrednictwem Rentalcars która ma w swojej ofercie wiele firm np Alamo w USA więc do kogo idę odebrać samochód po wylądowanie ponieważ z twojego filmiku wygląda że odebrałeś w Rentalcars pomijając np stoisko Alamo

    • Rentalcars to tylko strona intermetowa na której “ogłaszają się” różne wypożyczalnie. Proszę więc iść zawsze do stoiska firmy, w której zrobiona została rezerwackja samochodu. Rentalcars nie ma swojego stanowiska na lotnisku.

  69. Witam, zarezerwowałem samochód w NY na 3 tygodnie z dodatkowym ubezpieczeniem oferowanym przez rentalcars (CDW,TP,UMP, TPL, SLI + to co daje rentalcars)
    I w instrukcji mam napisane: „Samochód zawiera wkład własny w razie kradzieży w wysokości US$ 0.00 włączając VAT. Wypożyczalnia nie pobierze depozytu w momencie odbioru pojazdu.”

    Czy oznacz to, że nie pobiorą depozytu? Czy to zupełnie coś innego?

    w wersji angielskie brzmi to tak:
    Deposit / Excess Amounts
    The car has a theft excess of US$ 0.00 including tax.
    The car hire company will not require a deposit when you pick your car up.

    • Wygląda na to, że w tym przypadku depozyt nie zostanie pobrany. Proszę jednak na wszelki wypadek wydrukować ten dokument aby okazać go na miejscu w wypożyczalni gdyby chcieli jednak zablokować na karcie kredytowej tzw “security deposit”.

  70. Witam, właśnie odebrałem wyżej wspomniany samochod i faktycznie nie pobrali depozytu, to znaczy zrobili autoryzacje na karcie na sumę 1 dolara. Przy jakiś dodatkowych kosztach pewnie zamienią tego dolara, ale plusem jest to że nie blokują depozytu teraz – więcej do wydania na wakacjach 😉

  71. Witam, za miesiąc wybieram się ze znajomymi do Stanów i chcielibyśmy wypożyczyć samochód. Zajrzałam na stronę, którą polecałeś i proszę o radę. Będzie nas 6 osób, więc potrzebujemy większego auta, ale w ofertach biur są auta na 7, 8, 12 osób lecz tylko 4 walizki. My będziemy mieli 6 średnich walizek + plecaki, torebki itp. Jaki samochód polecasz? Czy faktycznie zmieszczą się tylko 4 walizki? Czy można złożyć siedzenie i przewozić bagaż pomiędzy fotelami? Czy przepisy na to pozwalają?

    • Jeśli chcecie wynająć samochód dla 6 osób + walizki to w grę wchodzi tylko osobowy minivan dla 12 osób. Te typy samochodów nie mają bagażników, dlatego ostatni rząd siedzeń możecie śmiało użyć jako przestrzeń bagażową.

  72. A ja w wypożyczalni Dollar przy rezerwacji widzę takie coś:
    $43.83 USD / Day
    $216.99 Approx. Total
    Unlimited Miles

    Rate Details:
    1 Day at $43.83 per day. Unlimited mileage.
    Fees and Surcharges:
    Apt Conc Recov Fee (11.11%) – $18.90
    Cust Facility Chrg ($7.50 Per Day) – $7.50
    One Way ($125.40) – $125.40

    O co chodzi z tym 125,40$?

  73. Szanowny Panie bardzo dziękuję za odpowiedź. Proszę jeszcze o informację czy pobieranie dodatkowej opłaty za zwrot auta w innym miejscu niż wypożyczenie to norma? Czy poleciłby Pan jakąś wypożyczalnię. W planach jest początek podróży w LA do LV. I później z LV do Panama City. Serdecznie pozdrawiam.

    • Pobieranie dodatkowej opłaty za zwrot samochodu i innej lokalizacji to już praktycznie norma. Czasem zdarzają się promocje gdzie zwrot w inny miejscu jest darmowy. Trzeba jednak dobrze szukać w sieci. To rzadkie okazje….

      • Dzień dobry! Mam pytanie, czy jeżeli już na poziomie szukania auta przez rentalcars podaje, ze drop-off auta będzie w innej lokalizacji to czy ta cena jest uwzględniana w cenie końcowej za wynajem czy będzie doliczona dopiero osobno do karty kredytowej?

        Dziękuje!!!!

  74. Witam ,
    Wypożyczyliśmy samochód na 15 dni z Rentalcars
    Wliczone
    Ubezpieczenie AC ( ang. LDW)

    Ubezpieczenie OC (ang. TPL)

    Dodatkowe ubezpieczenia SLI od odpowiedzialności

    Ubezpieczenie UMP w razie kolizji z nieubezpieczonym kierowcą

    Opłata Biura Bezpieczeństwa Narodowego

    Podatki Lokalne

    Opłata za lokalizację premium

    Cena wynajmu obejmuje nieograniczoną liczbę bezpłatnych kilometrów.

    Zmiana długości okresu wypożyczenia wpływa na liczbę kilometrów, które można przejechać bezpłatnie. Może mieć również wpływ na kwotę, którą trzeba będzie zapłacić za każdy dodatkowy kilometr.
    Depozyt/wysokość wkładu własnego
    Wypożyczalnia wymaga wpłacenia kaucji w wysokości US$ 400.00 przy odbiorze samochodu. Jeśli wszystkie warunki zostaną spełnione, kaucja zostanie zwrócona po zwrocie samochodu.

    Samochód zawiera wkład własny w razie kradzieży w wysokości US$ 0.00 włączając VAT.

    W przypadku ubezpieczenia AC (ang. CDW) zapewnionego przez wypożyczalnię wynajmu samochodu, nie obowiązuje wkład własny w przypadku tego ubezpieczenia.

    Udział własny w szkodzie obowiązuje tylko dla tych części samochodu, które pokrywa Twoje ubezpieczenie AC. W przypadku zniszczenia innych części samochodu (np. przedniej szyby, opon czy podwozia), pokryjesz całkowity koszt naprawy.

    W przypadku ubezpieczenia AC (ang. CDW) zapewnionego przez wypożyczalnię wynajmu samochodu, nie obowiązuje wkład własny w przypadku tego ubezpieczenia.

    Ze względu na wahania kursów walutowych oraz innych ewentualnych opłat bankowych, wypożyczalnia wynajmu samochodu nie może być pociągnięty do odpowiedzialności za różnicę między kwotą zapłaconą a kwotą zwróconą.

    Mam Pytanie co mamy dokupic jeszcze aby miec pelne ubezpieczenie (np. przedniej szyby, opon czy podwozia,lawety) i czy bede musiala wplacac depozyt?
    Pozdrawiam Iwona

  75. Planuje wypożyczyć auto na 2 tygodnie na przełomie września i października. Nie mam jednak karty kredytowej a już jestem w USA. Czy istnieje taka możliwość, żeby auto było wypożyczone na moje dane, a jako zabezpieczenie była podana karta kredytowa mojej żony?

  76. Kolezanka ma wypukla karte debetowa (ING konto w USD) czy moze podac podczas rezerwacji on-line i pozniej na miejscu do depozytu? Ona bedzie main driver

    • Jeśli na karcie widoczny jest wyraźny napis “DEBET” mogą być problemy z wynajęciem samochodu. Większość wypożyczalni przyjmuje TYLKO karty kredytowe (jest to wyraźnie zaznaczone na umowie w czasie rezerwacji online).

  77. I jeszcze pytanie – jezeli nie uda sie uzyc karty debetowej kolezanki to ja mam karte kredytowa ale z limitem 6000pln. Czy rentalcars sciaga kwote 48h przed data startu wypozyczenia? Jak tak to jeszcze w PL uda mi sie splacic kwote za wypozyczenie i zostanie zapas. Koszt wypozyczenia wraz z ubezp bedzie ok 850 usd + depozyt pewnie ok 400 usd

    • Na karcie kredytowej muszą być co najmniej środki do pokrycia tzw “Security Deposit”. Jest to kwota która blokowana jest na karcie kredytowej w chwili gdy wynajmujecie samochód na lotnisku. Kwota “Security Deposit” zależy od klasy samochodu jaką wynajmujecie i waha się od $200-400.

  78. Cześć, lecę z rodziną na Florydę. Mamy zarezerwowane auto w ALAMO.
    Mam pytanie o ubezpieczenie. Nasze obejmuje:
    Cdw-allocated Inclusive INCLUDED
    Concession Recoup Fee 11.11 Pct (11.11%) INCLUDED
    Rental Car Facility Chg 4.85/day INCLUDED
    Tire Battery Fee .02 Day INCLUDED
    Florida Surcharge 2.00/day INCLUDED
    Vehicle License Fee .75/day INCLUDED
    UNLIMITED MILEAGE INCLUDED.

    Myślisz że to jest wystarczające do tego aby bez stresu zwiedzać Florydę ?
    Czy może jeszcze warto coś dokupić?

    Z góry dziękuje za odpowiedz i serdecznie pozdrawiam.

  79. Hej, miałbym pytanie o Międzynarodowe Prawo Jazdy. Słyszałem już różne opinie na ten temat. Czy polskie prawo jazdy wystarczy w zupełności do wypożyczenia auta w Kalifornii (Alamo / LA) i czy w razie kontroli drogowej polskie prawko + paszport są wystarczające (Kalifornia, Arizona, Nevada)?
    Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

  80. Witam,
    A jak wygląda sprawa wynajęcia kampera dla 4 osób?
    W taki sposób mamy zamiar zwiedzać USA.
    czy .wynajmę takie auto i gdzie?

    • “Zwykłe” wypożyczalnie które znajdują się na terenie lotnisk w USA nie mają w ofercie kamperów. Kampera musicie wynająć w wypożyczalniach niespecjalizujących się w tym rodzaju samochodów. Warunki wynajmu są podobne.
      Należy posiadać na pewno kartę kredytową (większość wypożyczalni już zaczyna wynajmować samochody na karty debetowe). Należy pamiętać również o wyborze odpowiedniego pakietu ubezpieczeń. Większość firm wynajmujących kampery oferuje różne pakiety. Podstawowe pakiety są tańsze ale mają przeważnie limitowaną liczbę darmowych do przejechania mil. Warto zwrócić na to uwagę!

  81. Witam

    Możesz coś więcej napisać o rentalcover? Korzystałeś może z ich usług? Wydają się być ok, ale jak jest w rzeczywistości?

    • Rentalcover polecam wszystkim osobom którym planuję podróże jako dodatkową formę ubezpieczenia. Jak dotąd miałem tylko (na szczęście) dwie osoby które skorzystały z tego ubezpieczania. Zero problemów. Trzeba tylko wypełnić kilka dokumentów. Co prawda były to przypadki tylko pękniętej szyby…. ale działa.

  82. Niestety miałam wypadek w USA (Kalifornii), raczej z mojej winy, w wyniku wypadku uszkodzone zostało moje auto (wypożyczone) i drugie auto (które też było z wypożyczalni, ale innej). Spisaliśmy raport policyjny, moja wypożyczalna nie obciążyła mnie żadnym kosztem i myślałam, że mam z głowy. Miałam wykupione full ubezpieczenie. Po jakimś czasie druga wypożyczalna wysłała mi listownie do Polski żądanie zapłaty za szkody w drugim aucie, a Hertz (moja wypożyczalnia) nie odpowiada na maile, polska infolinia jest niepomocna, a do amerykańskiego oddziału nie idzie się dodzwonić. Po dłuższym czasie braku kontaktu z Hertz skontaktowałam się z autorem listu i podałam mu kontakt do Hertza, żeby sam próbował się z nimi skontaktować. Czy “coś mi grozi” ze strony poszkodowanej wypożyczalni? Czy powinnam dalej usiłować uzyskać potwierdzenie z Hertz że przyjęli sprawę?

    • Według standardowej procedury firma ubezpieczeniowa w której miałeś wykupione ubezpieczenie powinna się bezpośrednio kontaktować z firmą ubezpieczeniową osoby poszkodowanej w wypadku. Po spisaniu raportu nie powinieneś brać już udziału w całym procederze roszczenia odszkodowania itp. Tak – dobrze zrobiłeś kierując autora listy do bezpośredniego kontaktu z firmą Hertz. Firmy ubezpieczeniowe mają się już same porozumiewać. Jak miałem stłuczkę wynajętym samochodem po spisaniu protokołu w wypożyczalni już nie zajmowałem się niczym. Podobnie – jadąc prywatnym samochodem miałem (nie z mojej winy) kolejną stłuczkę. Procedura identyczna. Spisuje protokół, firmy ubezpieczeniowe się ze sobą kontaktują.
      Jeśli ubezpieczenie nie było “fake” to nie masz się o co martwić.

  83. Cześć!
    Czy wypożyczając samochód przez pośrednika, obowiązują mnie “Terms&Conditions” przedstawione na ich stronie, czy raczej te, które są przedstawione na stronie firmy w której wypożyczam?
    Chodzi mi konkretnie o opłatę za drugiego kierowcę – w warunkach wynajmu Alamo, nie trzeba płacić dodatkowo, jeżeli drugi kierowca jest partnerem głównego kierowcy. Niestety chcąc wynająć samochód przez “rentalcars” już takiego zapisu nie widzę. Czy w związku z tym powinnam podczas rezerwacji dobrać sobie za opłatą opcję dodatkowego kierowcy czy już nie muszę?

    • Dodatkowego kierowcę “dopisuje” do dokumentów osoba która wydaje Ci samochód. Więc jest to w Twoim przypadku agent firmy Alamo i do niego należy ostateczna decyzja. Rentalcars to tylko pośrednik w transakcji.

  84. Dzięki za super artykuł. Pomógł mi przy wynajmie samochodu na Florydzie
    Teraz mam jednak mały problem, którego nie rozumiem. Szukam na stronie Rentalcars najlepszej oferty Las Vegas – Los Angeles
    I co mi się pokazuje
    15.08-23.08 – 2300 zł
    16.08-23.08 – 1400 zł
    Ten sam samochód – Rav 4, ta sama opcja
    Skąd aż taka różnica ?

    15 cały dzień spędzę w LV i w dalsze trasę ruszam 16.08 ale bez sensu wracać ponownie na lotnisko tylko po to by wypożyczyć samochód . Jak trzeba będzie to oczywiście wrócę bingo co przepłacać prawie 1000 tylko pytanie – skąd aż taka różnica ?

    Jakieś pomysły ?

    • Wygląda na to że od 15-23-go jest wysokie zapotrzebowanie na samochody i stąd taka wysoka cena. Proszę jeszcze tak na wszelki wypadek sprawdzić ceny na kilka dni przed datą przyjazdu. Zawsze można przecież anulować rezerwację w rentalcars za darmo na 24h przed datą odbioru.

  85. Witam,
    Dobra rada jeżeli chodzi o GPS, teraz samochody mają WiFi i wystarczy sprawdzić, czy takowe jest dostępne. Podłączamy telefon i działa Google Maps. PRAWO JAZDY MIĘDZYNARODOWE – zapomnijcie do 90 dni wystarcza zwykłe, ja mam wdane w 2002 i każdy z uśmiechem na ustach przyjmuje. Uwaga na skrzyżowaniach, jeżeli jest stop to nie stójcie jak cielęta, zasada tutaj jest taka, że stajesz przed nim i jedzie ten pierwszy, który wcześniej dojechał do skrzyżowania. Wybierajcie znane marki wypożyczalni, ceny wszędzie są podobne, w porównaniu do Polski bardzo tanio

  86. Witam,
    czytając komentarze wydaje mi się, że o ubezpieczeniu auta w USA wiem już chyba wszystko 🙂 Nurtuje mnie tylko jeszcze jedna kwestia. Planujemy wynająć auto w LA na 2 tygodnie przez Rentalcars i wykupić dodatkowe ubezpieczenie RentalCover. Zagłębiając się i czytając warunki polisy mamy informację o ograniczeniach polisy “9 400,00 zł na wypadek w całym okresie wypożyczenia”.
    Czy to oznacza, że w razie szkody (np szyb, opon, pomocy drogowej) to ubezpieczenie pokryje koszty tylko do tej wysokości, a wszystko co powyżej tej kwoty płacimy już z własnej kieszeni? Jeżeli tak, to czy to 9 400 to nie za mało jak na warunki w USA?

    • RentalCover ma dwa pakiety w swojej ofercie. Pakiet podstawowy “ubezpieczenie CDW” oraz “ubezpieczenie Extra”. W pakiecie CDW na pewno są duże – nie wiem jednak którego z pakietów dotyczy Pani zapytanie. Na pewno nie znam wszystkich szczegółów i ograniczeń każdego z pakietów. Kwota o której Pani piszę to około 2,500$ Na pewno pokryje to holowanie, uszkodzenia opon czy szyby….ale większe uszkodzenia typu stłuczka to zdecydowanie będzie mało.

  87. Dzień dobry, gratuluję świetnej strony! Mam pytanie dot. ubezpieczenia: czy gdzieś (online) można kupić samo roadside assistance? Mam zarezerwowany samochód w Dollar i na dokumencie jest info, że Premium Emergency Roadside Service nie jest w pakiecie ubezpieczenia (jego dokupienie na miejscu to $8.99 / dzień). Moje ubezpieczenie obejmuje CDW, THP, SLI, Zero excess i UMP.
    Drugie pytanie, to – jeśli nie wykupię roadside assistance – co się dzieje, kiedy komputer sterujący silnikiem czy pompą paliwa odmówi uruchomienia samochodu, pęknie opona, wysiądzie skrzynia biegów – czy tak unieruchomiony pojazd to zmartwienie dla wypożyczalni, czy ich to nie obchodzi i sam będę musiał sobie z tym radzić?

    • Skoro Premium Road Enmergency Assistance ti koszt $8.99 na dzień polecam zakup serwisu Road Assiatance na stronie AAA. Koszt w zależności od “pakietu” to od $59 do $125 na rok! Najbardziej optymalny pakiet wg mnie to $95.
      Masz wówczas wliczone w cenę holowanie pojazdu.
      Jeśli nie wykupisz Road Assistance to sam musisz ponieść koszty holowania do warsztatu. Naprawa to już sprawa wypożyczalni.
      Tak się składa, że piszę właśnie tekst o AAA więc zapraszam za kilka dni. Będą dostępne na stronie wszystkie informacje na ten temat.

  88. Cześć,
    super strona, znalazłem tutaj dużo przydatnych informacji. Dzięki.
    Moje pytanie odnośnie rentalcars.com:
    Niektóre oferty w żółtych okienkach mają informacje o dodatkowych kierowcach wliczonych w cenę (“Oferta specjalna”). Oferty te są dużo korzystniejsze niż naliczanie extra 15$ od dnia najmu za drugiego kierowcę. Czy rezerwując samochód w ten sposób muszę zaznaczać opcję “Dodatkowy kierowca” w zakładce “Wyposażenie”? (bo jest dostępna). W regulaminach nie znalazłem szczegółów takich “ofert specjalnych”. Czy naliczanie dodatkowego kierowcy na miejscu może kosztować więcej niż na rentalcars.com? (w razie gdyby “promocja” okazała się tylko wirtualna:)
    Masz może doświadczenie w tej kwestii? Z góry dzięki

    • Tak. Proszę zaznaczyć opcję dodatkowy kierowca nawet jeśli pojawi się “Oferta Specjalna”. Wszystkie dodatkowe oferty są zawsze droższe jeśli wykupuje się je na miejscu w wypożyczalni. Skoro online jest oferta darmowy kierowca na pewno nie będzie ona tylko wirtualną.

  89. Dzięki za odpowiedź.
    Dziwi mnie tylko czemu w takim razie mimo oferty specjalnej na darmowych, dodatkowych kierowców do rachunku doliczana jest opłata za drugiego kierowcę (165$).

    • A to dziwne. Skoro jest napisane że darmowy kierowca jest wliczony w cenę opłata $165 nie powinna być wliczona. CHYBA, że na końcu transakcji już na stronie gdzie ma być dokonana płatność odejmowana jest kwota $165. Proszę sprawdzić. Czasem w taki dziwny sposób firmy pokazują ile można zaoszczędzić.

  90. Doczytałem regulamin, jest w nim jednak informacja, że przy korzystaniu ze “specjalnej oferty” dodatkowi kierowcy są w cenie. Nie wiem czemu tego wcześniej nie zauważyłem. Zaryzykowałem, zarezerwowałem, nie dodałem przy tym dodatkowego kierowcy w zakładce “Wyposażenie” i wszystko jest OK. W potwierdzeniu rezerwacji jest jasno napisane, że 3 kierowców od 25 roku życia jest gratis. Pozdrawiam ->

  91. Cześć, dołączam do grona poprzedników chwalących stronę. Dobra robota!!
    Opierając się między innymi na powyższych informacjach poszukiwałem auta. Potrzebuję 8osobowego z Las Vegas do Des Moines. I napotkałem na problem. Czy to kwestia braku takich samochodów czy terminu (21-24 maja) lub trasy?

  92. Wypożyczalnia Enterprise w Colorado nie ma w pakiecie ubezpieczeń i nie wymaga żadnych, chciałbym jednak wykupic LDW i jakieś OC (TPL), ewentualnie Road Assistance. Jednak nie oferują TPL tylko SLI. Co zrobić? Czy to wystarczy, czy można TPL wykupić gdzieś indziej (hmm…na auto z wypożyczalni…)?

  93. Dobry wieczór, jestem w USA pierwszy raz. Chciałabym z chłopakiem wypożyczyć auto z Nowego Jorku do Orlando. Widzę na stronach, które Pan poleca ceny, które wyglądają nieźle – jakieś 170-180 za wynajem od południa w sobotę do wieczora we wtorek. Ale rozumiem, że dojdą do tego ubezpieczenia, no i podatki już na miejscu w wypożyczalni. Chciałabym więc zapytać: Jeśli widzę cenę 170 dolarów na stronie np. rentalcars.com/pl w incognito mode. To ile ostatecznie zapłacę z tymi obowiązkowymi ubezpieczeniami i innymi dodatkowymi opłatami? Pytam, bo kolega mnie przestrzegał, że to drugie tyle. Pozdrawiam serdecznie, Karolina

    • Do ceny wypożyczenia dojdą opłaty lotniskowe + podatek ale na pewno nie będzie to 2x więcej. Szacuję jakieś $90-120 więcej za cały okres wynajmu. Dodatkowy największy koszt to ubezpieczenia. Proszę więc wynajmując samochód przez rentalcars zaznaczyć opcję “ubezpieczenie extra w USA” Jest ono w cenie około $12-$16 dziennie w zależności od modelu wynajmowanego samochodu. I takie ubezpieczenie zupełnie wystarczy. Dodatkowo proszę się dowiedzieć jaka jest opłata za zwrot samochodu w Orlando. Może być to nawet $500.

  94. Po co wypożyczać samochód w USA? Średnie wypożyczenie z pełnym ubezpieczeniem to min 400-500 USA / 7 dni. Jak Ja byłem w USA (mam tam brata ciotecznego) to poprzez stronę kupiłem u dilera w USA sportowy volkswagen CC sport automatyk, 12 letni, przebieg przeszło 120 tys. mil, ale na chodzie za nie całe 600 USD. Wytrzymał w zwiedzaniu USA około 3500 km i jeszcze go sprzedałem na szybko za 300 USD, czyli koszt wozu kosztował mnie 300 USD plus paliwo. Byłem w USA 1 miesiąc, ciągle w trasie a zatem koszt wypożyczenia w wypożyczalni mnie samochodu kosztowałby za 30 dni około 1600-2000 USD. Na czysto zaoszczędziłem, jak widać min 1300 USD. Jeżeliby się popsuł w trasie, to kupiłbym następny (jakiś 15 letni) i tak byłbym na plusie. Tak się podróżuje po USA, własnym samochodem i nie ciąży mi na głowie, że dotkną mnie jakieś obciążenia z ewentualnego rozbicia samochodu wypożyczonego. Ale oczywiście jedna podstawowa zasada z własnym samochodem w USA to trzeba jechać wybitnie ostrożnie aby nie doznać żadnej stłuczki.

    • Proszę również pamiętać, że nie jest tak łatwo zarejestrować samochód w USA. Niektóre stany wymagają np. potwierdzenia zamieszkania (tzw proof of residency). Więc zanim kupicie samochód warto dowiedzieć się jak wygląda procedura rejestracji oraz… ubezpieczenia. Nawet podstawowe ubezpieczenie to również obostrzenia.

  95. Świetna robota z tą stroną:)
    Muszę dopytać, bo gubię się na tych stronach wypożyczalni aut. Czy jak chce zarezerwować auto w Alamo na LAX i wyświetla mi się informacja, że w cenie jest zawarte Damage Waiver i Extended Protection to czy jest tu zniesiony wkład własny i czy jest tu ochrona przed kradzieżą? Czy dopiero ta opcja jest dostępna na miejscu w wypożyczalni? Na stronie www nie znalazłam informacj, że wkład jest zniesiony do 0,00. Potrzebuje ochrony szyb i najlepiej opon, czy wiesz czy muszę dokupić tę opcję osobno w wypożyczalni, a może jest zawarta w DW? Oczywiście przeczytałam wiele warunków najmu z kilku wypożyczalni i nie jest to nigdzie jasno opisane.

    • Każda wypożyczalnia w każdej lokalizacji ma swoje własne przepisy. Np wynajmując w Kalifonii na lotnisku możesz mieć inne zasady niż w Kalifornii na przedmieściach. Przeważnie jednak jest ubezpieczenie (oczywiście minimalne) wraz ze zniesionym wkładem własnym. Z ochroną przed kradzieżą już może być różnie.
      Polecam więc zawsze dokupić dodatkowe ubezpieczenie ale TYLKO online. Takowe oferowane jest gdy wypożyczacie przez rental cars, ewentualnie możecie dokupić je przez stronę rentalcover.com

  96. Cześć,
    Mam pytanie, czy dozwolona jest jazda w stanach samochodem z wypożyczalni powyżej 3 miesięcy na polskim (ewnetualnie międzynarodowym) prawie jazdy?

    • Polskie/międzynarodowe prawo jazdy ważne jest na terenie USA tak długo jak ważna jest viza lub ESTA. Czyli …będąc w USA na ESTA można jedździć max 3 miesiące. Będąc w USA na wizie można jedździć max 6 miesięcy.

  97. Witam,
    Czy bez problemu wynajmę samochód na lotnisku w Miami (wypożyczalnia Dollar) posiadając tylko polskie prawo jazdy wydane w 2001r.?

  98. Czyli jak rozumiem Rentalcars będzie miał wliczone już ubezpieczenia TPL i CDW/LDW, tylko z jakimś ew. franczyzą (tu z kolei mam ubezpieczenie pokrycia wkładu własnego z karty PKO). Mowa o wypożyczaniu w Denver, zwrocie w SanFran.

    • Rentalcars nie może wydać samochodu który jest nieubezpieczony, więc wynajmują z “minimalnym” pakietem ubezpieczeń i nie mogą Cię zmusić do tego abyś wykupił u nich dodatkowe ubezpieczenie. To już zależy od Ciebie.

  99. Potrzebuję auto na 21 dni w San Francisco. Ceny na czerwiec około 3300 zł na rentalcars, natomiast na wrzesień kiedy to właśnie chcę lecieć 5000 zł w górę. Czy jest szansa, że to spadnie, czy to okres bardziej chodliwy niż czerwiec i nie ma co liczyć na spadek cen?

  100. Witam,
    Chciałbym przez jakiś czas korzystać w USA z samochodu znajomych tam mieszkających.
    Co w takim przypadku z ubezpieczeniem gdy ja prowadzę?
    Czy ubezpieczony jest pojazd czy kierowca?
    Czy znajomy musi dodać mnie do ubezpieczenia jako drugiego kierowcę?
    Z góry dziękuję za pomoc.

    • Ubezpieczony jest pojazd przez ubezpieczenie znajomego. Możesz oczywiści poruszać się w takim przypadku legalnie samochodem i w przypadku kontroli policyjnej nie będzie problemów. Inaczej wygląda sprawa kolizji…tutaj musisz się dowiedzieć czy ubezpieczenie pokryje szkody w przypadku gdy kierującym jest osoba trzecia. Jeśli będziesz dodany do ubezpieczenia wówczas na pewno szkody będą pokryte.

  101. Witam serdecznie
    Wybieram się z rodziną do stanów na Florydę do MIAMI. Będę wypożyczał samochód
    Pytanie jest jak dokładnie rozliczamy się z płatnymi drogami. Czy Ja musze coś wykupić? Czy jeżdżę gdzie chcę system miejski skanuję blachy i później wypożyczalnia ściąga z mojej karty kredytowej odpowiednie należności.
    Pytam, ponieważ boję się, że dodatkowo będę musiał zapłacić za mandaty za nie opłacenie Highway tolls.
    poproszę o info jeśli mogę prosić

  102. Witam , Chce wypożyczyć samochód w Washington i zwrócić w NY. Dodatkowo planuje trasę nad Niagare oraz do Bostonu. Czy muszę wykupić jakieś płatne autostrady? Dziękuję za góry za informację.

  103. Witam.
    Jak wygląda sytuacja z jazdą po różnych stanach? Np. Wypożyczając auto w NY to czy będę mógł nim jechać nad Niagarę i do Miami? W której wypożyczalni najlepiej wynająć auto żeby nie mieć problemu z poruszaniem się bez przeszkód po różnych stanach i czy np. wynajmując auto w SIXT to definitywnie nie można jechać do innych stanów czy trzeba za to dodatkowo płacić?

    • Praktycznie wszystkie wypożyczalnie pozwalają na przejazdy bez limitów mil do wszystkich stanów USA. SIXT już zmienił polisę i można od 2 lat poruszać się bez problemu po wszystkich stanach. Proszę jednak sprawdzić na wszelki wypadek w umowie. Ja często wynajmuję w Sixt przemieszczam się zawsze po co najmniej 3 stanach.

  104. Chcemy wypożyczyć samochód w salt lake city w 4 osoby, i oddać go w las vegas, po drodze Zion Park i Wiellki Canion. Jaki samochód najlepiej wybrać. Czy droga nr 15 jest płatna ? Jeśli tak gdzie ją opłacić ?

  105. Cześć.

    We wrześniu wybieramy się ze znajomymi na raod trip po zachodnim wybrzeżu USA.
    Planujemy wynająć samochód z odbiorem na lotnisku. Mam następujące pytanie.
    Co w sytuacji jeżeli doszłoby do wypadku z mojej wini, w którym uszkodzone zostałby w znacznym stopniu zarówno mój pojazd jak i pojazd osoby trzeciej? Pytanie wzięło się stąd, że wyczytałem (https://www.rentalcover.com/he/loss-damage-waiver-explained) (“LDW or CDW does NOT cover you for damage to another vehicle or if the accident results in injuries.”), że w przypadku kiedy dojdzie do wypadku z mojej winy i są ranni, to LDW I CDW nie pokryje szkód. Bardzo proszę o wyjaśnienie, czy to prawda, jeżeli tak to, czy są jakieś “dodakowe” ubezpieczenia na wypadek takiego wydarzenia?

    • W przypadku uszkodzenia z Pana winy pojazdu i osób należy wykupić ubezpieczenie od “odpowiedzialności” tzw Supplemental Liability Insurance (SLI)
      For damage to third party vehicles & property and injuries caused to other drivers & their passengers.

      • Bardzo dziękuję za odpowiedź.

        Jest jeszcze jedna kwestia, o którą chciałbym dopytać. Wiem, że jedną z popularniejszych opcji rezerwacji jest booking, tam natomiast nie widzę opcji wybrania poszczególnych ubezpieczeń dla wybranego samochodu. Czy będzie mi dane wybrać dodatkowe ubezpieczenie o jakim Pan napisał, tj. SLI, na miejscu, czy jednak chcąc możliwie najszerszy pakiet ubezpieczeń powinienem to robić za pośrednictwem innej platformy, która da możliwość wybrania odpowiednich ubezpieczeń za wczasu z pozycji internetu?

        • Na stronie booking ubezpieczenia dodatkowe powinny się pojawić jak dodasz samochód “do koszyka”. tzn pojawia się dodatkowy pakiet jednego ubezpieczenia dodatkowego i to jest właśnie to co polecam zakupić aby przy odbiorze samochodu nie sprzedali Ci dokładnie tego samego za 20% więcej. Oczywiście będzie również opcja wyboru innych ubezpieczeń przy odbiorze autka.

  106. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Faktycznie poszukałem i SLI się tam znajduje.

    Mam jeszcze jedno pytanie. Zauważyłem, że strona wypożyczalni na bookingu wskazuje, że przykładowo 7 osobowe auto pomieści 3 duże walizki (wskazany wymiar) oraz 1 małą (wskazany wymiar). Co w sytuacji jeżeli będziemy mieli w 5 osób bagaży ponad to? Nie zostaniemy wpuszczeni do samochodu, nawet jeżeli fizycznie bagaże pomieściłyby się?

  107. Dzień dobry. Jesteśmy właśnie większą ekipą (12 osób) w Las Vegas i chcemy wypożyczyć na 3 dni vana 12-osobowego. Najpierw wyszukałem taki w Alamo a potem znalazłem korzystniejszą ofertę w AVR Van Rentals. Czy jest Panu znana ta firma? Czy lepiej nie ryzykować i wybrać Alamo? Na coś trzeba szczególnie zwrócić uwagę?
    Pozdrawiam i z góry dziękuję.

      • Witam Panie Pawle. Mam pytanie do Pana. Zarezerwowałem samochód przez aplikacje Discover cars z Alamo z odbiorem na lotnisku. Będziemy w Los Angeles w marcu 2025r. Czytałem gdzieś u Pana na stronie że wypożyczając auto w Kalifornii można bezpłatnie dodać drugiego kierowcę. Czy może to być partnerka? Załatwia się to już w wypożyczalni na miejscu? Rezerwujac auto nie widziałem opcji dodawania drugiego kierowcy. Dziękuję i pozdrawiam.

  108. Hej!
    Razem już wtedy z żoną wybieramy sie na podróż poślubną po USA (startujemy w LA – troche parków narodowych – Las vegas- LA), chce wynając samochód przez booking (aktualnie chyba rentalcars) w cenie mamy: Ubezpieczenie na wypadek kradzieży i Ubezpieczenie AC (ang. CDW) z wkładem własnym o wartości 0 zł. Dodatkowo booking proponuje nam dodatkowe ubezpiecznie w którego skład wchodzi:
    Zwrot kosztów za uszkodzenie opon, szyb, podwozia i innych części
    Zwrot kosztów na wypadek awarii i holowania samochodu, utraty kluczy i opłat administracyjnych.
    Zwrot kosztów, takich jak transport awaryjny lub zakwaterowanie po wypadku.
    za dodatkowe 500zł, myśli Pan ze warto dopłacić?

  109. Hej!
    ruszamy w trasę wkrótce po stanach i zarezerwowałam samochód bezpośrednio z strony Alamo mam w nim zawarte CDW, EP i dodatkowo dokupiłam Roadside Assistance Plus. Jednak naczytałam się trochę że lepiej jest wypożyczać od pośredników takich jak Rentalcars/ Bookings.com bo mają lepsze oferty z dodatkowym ubezpieczeniem które pochodzi od innej całkowicie firmy ale ma większe obramowania co jest ubezpieczone. Nie ukrywam, że dla mnie to trochę czarna magia więc super byłoby poznać Twoją opinię na ten temat

    • Jeśli miałbym osobiście z czegoś zrezygnować to na pewno z EP (Extended Protection). Żeby zadziałało to musiałabyś naprawdę spowodować duże szkody (np wjechać samochodem do sklepu, uszkodzić jakiś budynek czy spowodować śmierć jakiejś osoby). Pamiętaj że najczęściej zdarzają się “uszkodzenia” samochodów typu zarysowanie karoserii, wgięcie zderzaka, pęknięcie szyby, rozbicie lub urwanie lusterka. To wszystko pokrywa CDW. Szkoda wydawać $$ na EP.
      Podobną opinię mam do co Radside Assistance. Alamo ma w miarę nową flotę samochodów więc mało prawdopodobne jest że auto zepsuje się gdzieś na środku pustyni, czy padnie akumulator itp. Ewentualnie możesz zgubić kluczyki…to najbardziej prawdopodobne…

      • Dziękuję za odpowiedź. Niestety na direct booking w Alamo te CDW i EP było z góry narzucone w rezerwacji ani tego nie dodałam ani nie odjęłam. W takim razie zastanowię się nad tym Roadside Assistance ale będziemy poruszać się po takich offroadowych terenach więc przynajmniej mimo wszystko nie będę czuła stresu z tym związanego.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię

Interameryka Mam na imię Paweł, mieszkam w USA od 2002 roku i spełniam marzenia osób, które chcą wyruszyć w podróż po Stanach Zjednoczonych.
Polecam moje EBOOKI-PRZEWODNIKI
, a jeśli potrzebujesz dokładnego planu skorzystaj z mojej pomocy przy PLANOWANU PODRÓŻY PO USA.

Tutaj znajdziecie więcej informacji o mnie:
ZAPRASZAM!

Przewodnik po USA

Przeczytaj

JESZCZE WIĘCEJ DO CZYTANIA

Umyj samochód przed zwrotem do wypożyczalni.

Naprawdę opłaca się umyć samochód przed oddaniem go do wypożyczalni. Wydając niespełna 15$ i poświęcając 20 minut na umyciei...

Ubezpieczenia samochodu w USA. Nie przepłacaj !

Ubezpieczenie samochodu w USA to dodatkowy wydatek kilkuset dolarów. Jest to niemała kwota, nierzadko porównywalna z podstawową ceną...

Jak wynająć samochód w Los Angeles

Wynajem samochodu w Los Angeles tak na prawdę nie jest skomplikowaną procedurą. Należy posiadać tylko podstawową wiedzę na...

Pomoc Drogowa “Roadside Assistance” w Stanach

Ubezpieczenie Roadside Assistance  powinna zawierać każda polisa, którą wykupujecie aby poruszać się po USA własnym samochodem. Jeśli w...