Wieża Diabła -symbol stanu Wyoming

Pośród bezkresnych równin stanu Wyoming dumnie wznosi się ku niebu majestatyczna Wieża Diabła (Devil’s Tower). Widoczna z odległości kilkunastu kilometrów ogromna bazaltowa skała zdaje się swym szczytem dotykać chmur.

To biali ludzie stworzyli tą groźnie brzmiącą nazwę dla tej niezwykłej formacji geologicznej. Zamieszkujący od wieków te tereny Indianie nadali temu miejscu nazwę „Góra Niedźwiedzia” i stworzyli piękna legendę.

Opowiada ona o tym jak bogowie stworzyli tą górę chcąc ochronić siedem dziewcząt ściganych przez groźne niedźwiedzie. Dziewczęta uciekając schroniły się na niewysokiej skale, a bogowie chcąc je uratować podnieśli ja do nieba.

Rozwścieczone niedźwiedzie zryły zbocza góry pazurami, daremnie próbując dosięgnąć swe niedoszłe ofiary a ich ślady widoczne są do dziś w postaci wyżłobień na ścianach.
Po dzień dzisiejszy możemy oglądać na niebie siedem ocalonych sióstr, gwiazd tworzących na sklepieniu niebieskim otwartą gromadę gwiazd zwaną „Plejady”.

wieza-diabla-usa-zboczeŚlady „niedźwiedzich pazurów” widoczne z bliska

wieza-diabla-usa-przewodnik
W rzeczywistości „Góra Diabła” powstała na skutek intruzji wulkanicznej, czyli wciśnięcia się magmy w wyższe partie skorupy ziemskiej bez wydostania się na powierzchnie ziemi. Zastygająca magma utworzyła skały głębinowe, które zostały odsłonięte na skutek erozji sąsiednich miękkich warstw skalnych.

Góra położona jest niedaleko miejscowości Hulety we wschodniej części stanu Wyoming, nad rzeka Belle Fourche. Ma wysokość 1558 metrów n.p.m., a licząc od podstawy 386 metrów.

Większość ludzi przyjeżdża w okolice Devil’s Tower aby podziwiać Diabelską Górę wkomponowaną w otaczające ją malownicze prerie. Tylko nieliczni zabierają w podróż do Wyoming sprzęt alpinistyczny aby zmierzyć się z  „diabelską górą”.

wieza-diabla-usa-wspinaczkaAlpiniści próbują swych sił na pionowych zboczach Devil’s Tower

W Parku Narodowym (Devil’s Tower National Monument) utworzono pięć szlaków przystosowanych do turystyki pieszej. Są to: Joyner Ridge Trail, Red Beds Trail, South Side and Valley View Trails, The Tower Trail

Szlaki nie są trudne technicznie a najdłuższy z nich (Red Beds Trial) liczący 2.8 mili można pokonać w nieco ponad dwie godziny. Szlak ten prowadzi dookoła Devil’s Tower zapewniając przez cały czas wspaniałe widoki na górę oraz otaczający ją Park Narodowy. Trasa głównie biegnie zboczami niewielkich, porośnięte trawą wzniesień porośniętych grupami drzew iglastych.

Gdzieniegdzie można natrafić na niewielkie kolonie licznie zamieszkujące te tereny piesków preriowych. Te małe, sympatyczne zwierzątka z niecierpliwością wyczekują na turystów od których w bardzo łatwy sposób mogą wyłudzić wszelkiego rodzaju łakocie. Pamiętajmy jednak, że dokarmianie zwierząt na szlaku jest surowo zabronione.

piesek-preriowy-usajpgWszechobecne pieski preriowe.

wieza-diabla-usa-szlak3Góra Diabła, lasy oraz wszechobecna preria.

wieza-diabla-usa-szlak
Wieża Diabła widziana ze szlaku Red Beds Trial

Najbardziej popularną trasą jest „The Tower Trial” (1.21mili). Prowadzi ona wzdłuż bazaltowych pierścieni otaczających podstawę góry i zapewnia fantastyczny widok na wznoszącą się ponad głowami gigantyczną ścianę Devil’s Tower.

Bardzo często można ze szlaku dostrzec maleńkie postacie ludzkie przyklejone gdzieś do skały. To alpiniści, którzy upodobali sobie pionowe zbocza góry i doskonalą tutaj swe umiejętności. Trasa szlaku nie jest trudna.

Urozmaicona licznymi głazami i odłamkami skalnymi, prowadzi głównie przez las otaczający górę. Mniej więcej w połowie znajdują się stanowiska z lornetkami (płatne $0,25). Możemy ich użyć aby dokładnie przyjrzeć się majestatycznej górze oraz spróbować odnaleźć grupki alpinistów wspinających się na szczyt.
Szlak prowadzi nas również do słynnego południowego zbocza góry, gdzie można dostrzec prawie 70cio metrowe pozostałości po drabinach, które były użyte do pierwszego zdobycia Diabelkskiej Góry w 1893 roku.
Całą trasę można ją pokonać w nieco ponad godzinę.

wieza-diabla-usa-szlak-las
The Tower Trial – prawie jak w polskim lesie…
wieza-diabla-usa-gora

wieza-diabla-ameryka-informacje
Jak powstawała „Wieża diabła”

wieza-diabla-usa-autostrad

wieza-diabla-usa-zachod
Zachody słońca w Wyoming….


 
 
Przydatne informacje
Opłata za wjazd samochodem na teren parku (ważny przez 7 dni) $10
Opłata za wejście na teren parku $5 (ważna przez 7 dni)
Wspinaczka: Brak opłat, wymagany wpis w książce „wyjścia” (sign-in before climbing).
Zachodnia ściana Devil’s Tower zamknięta jest dla wspinaczek od połowy maja do końca czerwca ze względu na okres godowy jastrzębi których liczne gniazda znajdują się w zagłębieniach skalnych.
Kemping: W miejscach nieoznaczonych nie wolno rozbijać namiotów i zostawać na noc. Na terenie Parku Narodowego znajdują się dwa bardzo dobrze przygotowane pola kempingowe. Kempingi otwarte są od Marca do Października
Hotele/Motele: Najbliższy motel znajduje się w odległości 12 mil od Devil’s Tower w miejscowości Hulett

Pomoc medyczna: W czasie sezonu (Marzec-Październik) na miejscu dyżurują służby ratownicze. Poza sezonem nie prowadzone są żadne dyżury służb medycznych na terenie parku. Najbliższy szpital znajduje się w odległości 60mil.

 

Przewodnik po USA -Wieża Diabła (Devil’s Tower)  lokalizacja.

wieza-diabla-mapa

Paweł Interameryka
Mam na imię Paweł, mieszkam w USA od 2002 roku i spełniam marzenia osób, które chcą wyruszyć w podróż po Stanach Zjednoczonych. Polecam moje EBOOKI-PRZEWODNIKI, a jeśli potrzebujesz dokładnego planu skorzystaj z mojej pomocy przy PLANOWANU PODRÓŻY PO USA. Tutaj znajdziecie więcej informacji o mnie i moim odkrywaniu Ameryki. ZAPRASZAM!
Przewodnik po USA

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

7 komentarze

  1. „Widoczna z odległości setek kilometrów ogromna bazaltowa skała” BŁAGAM 🙂 To tak jakby widzieć Manhatan z Waszyngtonu 🙂

  2. Ciekawe zdjecia i oczywiscie temat.Jednak to nie gora,ktora powstala za sprawa zastyglej lawy wulkanicznej.To jest pozostalosc po drzewach edenu”gigantyczne drzewa za czasow gleboko przedpotopowych,takich widokow jak ta „gora”;:-))jest na ziemi cala masa,rzecz jasna sa przeroznej wielkosci nawet srednica siegaja do 60 km.Dzieki google earth mozna podziwiac takie pozostalosci na dnie oceanow.Pozdrawiam.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię