Pośród równin stanu Wyoming dumnie wznosi się ku niebu majestatyczna Wieża Diabła (Devil’s Tower). Widoczna z odległości kilkunastu kilometrów ogromna bazaltowa skała zdaje się swym szczytem dotykać chmur.
Jeśli zastanawiasz się, czy warto odwiedzić to wyjątkowe miejsce jakim jest Devils Tower National Monument zachęcam do przeczytania poniższego przewodnika. Dowiesz się o wielu ciekawostek o tej niezwykłej formacji skalnej, atrakcjach, szlakach i indiańskich legendach.
Góra Devil’s Tower położona jest niedaleko miejscowości Hulety we wschodniej części stanu Wyoming, nad rzeka Belle Fourche. Ma wysokość 1558 metrów n.p.m., a licząc od podstawy 386 metrów. W słoneczny dzień, Wieża Diabła widoczna jest już z odległości 20 km.
Jeśl zwiedzacie dalsze okolice np. “Głowy Prezydentów” w Mt. Rushmore, moim zdadniem warto poświęcić niewiele ponad 2 godziny (210 km) aby dotrzeć do tego miejsca.
To biali ludzie stworzyli tą groźnie brzmiącą nazwę dla tej niezwykłej formacji geologicznej. Zamieszkujący od wieków te tereny Indianie nadali temu miejscu nazwę “Góra Niedźwiedzia”, opisując historię w przepięknej legendzie. Opowiada ona o grupie siedniu indiańskich dziewcząt, które były ścigane przez gigantyczne niedźwiedzie. Dziewczynki wspieły się na niewielką skałę i mogląc się do Wielkiego Ducha prosiły o ratunek.
Bogowie chcąc ochronić dziewczęta zaczeli podnosić skałę do nieba.
Rozwścieczone niedźwiedzie zryły zbocza góry pazurami, daremnie próbując dosięgnąć swe niedoszłe ofiary a ich ślady widoczne są do dziś w postaci wyżłobień na ścianach.
Po dzień dzisiejszy możemy oglądać na niebie siedem ocalonych sióstr, gwiazd tworzących na sklepieniu niebieskim otwartą gromadę gwiazd zwaną “Plejady”.
W rzeczywistości “Góra Diabła” powstała na skutek intruzji wulkanicznej, czyli wciśnięcia się magmy w wyższe partie skorupy ziemskiej bez wydostania się na powierzchnie ziemi. Zastygająca magma utworzyła skały głębinowe, które zostały odsłonięte na skutek erozji sąsiednich miękkich warstw skalnych.
Większość ludzi przyjeżdża w okolice Devil’s Tower aby podziwiać Diabelską Górę wkomponowaną w otaczające ją malownicze prerie. Tylko nieliczni zabierają w podróż do Wyoming sprzęt alpinistyczny aby zmierzyć się z “diabelską górą”.
W Parku Narodowym (Devil’s Tower National Monument) utworzono pięć szlaków przystosowanych do turystyki pieszej. Są to: Joyner Ridge Trail, Red Beds Trail, South Side and Valley View Trails, The Tower Trail
Szlaki nie są trudne technicznie a najdłuższy z nich (Red Beds Trial) liczący 2.8 mili można pokonać w nieco ponad dwie godziny. Szlak ten prowadzi dookoła Devil’s Tower zapewniając przez cały czas wspaniałe widoki na górę oraz otaczający ją Park Narodowy. Trasa głównie biegnie zboczami niewielkich, porośnięte trawą wzniesień porośniętych grupami drzew iglastych.
Gdzieniegdzie można natrafić na niewielkie kolonie licznie zamieszkujące te tereny piesków preriowych. Te małe, sympatyczne zwierzątka z niecierpliwością wyczekują na turystów od których w bardzo łatwy sposób mogą wyłudzić wszelkiego rodzaju łakocie. Pamiętajmy jednak, że dokarmianie zwierząt na szlaku jest surowo zabronione.
Okolice są również bogate w dziką zwierzynę i ptactwo. O tym co napotkacie na szlakach można przeczytać na tablicach informacyjnych oraz z Visitor Center.
Najbardziej popularną trasą hikingową jest “The Tower Trial” (1.21mili). Prowadzi ona wzdłuż bazaltowych pierścieni otaczających podstawę góry i zapewnia fantastyczny widok na wznoszącą się ponad głowami gigantyczną ścianę Devil’s Tower.
Urozmaicona licznymi głazami i odłamkami skalnymi, prowadzi głównie przez las otaczający górę. Mniej więcej w połowie znajdują się stanowiska z lornetkami (płatne $0,25). Możemy ich użyć aby dokładnie przyjrzeć się majestatycznej górze oraz spróbować odnaleźć grupki alpinistów wspinających się na szczyt.
Szlak prowadzi nas również do słynnego południowego zbocza góry, gdzie można dostrzec prawie 70cio metrowe pozostałości po drabinach, które były użyte do pierwszego zdobycia Diabelskiej Góry w 1893 roku. Całą trasę można ją pokonać w nieco ponad godzinę.

Przydatne informacje:
Opłata za wejście na teren parku $25 (ważna przez 7 dni)
Zachodnia ściana Devil’s Tower zamknięta jest dla wspinaczek od połowy maja do końca czerwca ze względu na okres godowy jastrzębi których liczne gniazda znajdują się w zagłębieniach skalnych.
Pomoc medyczna: W czasie sezonu (Marzec-Październik) na miejscu dyżurują służby ratownicze. Poza sezonem nie prowadzone są żadne dyżury służb medycznych na terenie parku. Najbliższy szpital znajduje się w odległości 60 mil.
Przewodnik po USA -Wieża Diabła (Devil’s Tower) lokalizacja.
“Widoczna z odległości setek kilometrów ogromna bazaltowa skała”…potężna!
Ciekawe zdjecia i oczywiscie temat.Jednak to nie gora,ktora powstala za sprawa zastyglej lawy wulkanicznej.To jest pozostalosc po drzewach edenu”gigantyczne drzewa za czasow gleboko przedpotopowych,takich widokow jak ta “gora”;:-))jest na ziemi cala masa,rzecz jasna sa przeroznej wielkosci nawet srednica siegaja do 60 km.Dzieki google earth mozna podziwiac takie pozostalosci na dnie oceanow.Pozdrawiam.
Ciekawa teoria na temat Devil’s Tower. Wszystkie źródła mówiące o powstaniu tej “góry” w 100% potwierdzają teorię wylewu lawy/magmy.
Mario! Gdzie korzenie i co stało się z pniem?
To ja zadam inne pytanie.
Dlaczego uważasz, że to nie ma korzeni? Widać tylko górę
W jaki sposób powstały idealnie ukształtowane sześciokątne kształty?
Lawa miała linijkę.
Teraz tylko sprawdzić jak zbudowane są komórki roślin…
Oczywiście, że lawa ma linijkę. Musi ją tylko pożyczyć od wombata, gdy ten akurat nie sra (kupy wombatów są pięknymi, równiutkimi sześcianami).
takie rzeczy i taaakie drzewa to tylko w Mario Brothers na Atari
Dopisz jeszcze, że Ziemia jest płaska.
Mario = mistrz “intelektu”