Szlak Cathedral Rock w Sedonie

Zobacz moje przewodniki po USA: sklep.interameryka.com

Gigantyczne czerwone skały, kaniony, granitowe łuki oraz zapierające dech w piersiach widoki sprawiają iż miasteczko Sedona w stanie Arizona zaliczane jest do najbardziej malowniczych i spektakularnych miejsc w USA.

Sedona - góra Cathedral Rock
Skąpany w lipcowym deszczu Cathedral Rock. Szlak zaczyna się po przeciwnej stronie góry

W czasie dzisiejszej wyprawy zdobywam górującą ponad Sedoną potężną Cathedral Rock. Ta formacja skalna została uznana w 1920 roku przez rząd Stanów Zjednoczonych za pomnik przyrody i  na jej terenie utworzono Park Stanowy Red Rock State Park.

sedona-rzeka

Pomimo iż na terenach otaczających Sedonę znajdują się setki formacji skalnych, tylko niektóre z nich zostały określone jako unikatowe i wpisane na listę ” Zabytków Dziedzictwa Przyrody USA”. Co roku tysiące turystów wyrusza malowniczym szlakiem ciągnącym się u podnóża Cathedral Rock, aby podziwiać niepowtarzalne krajobrazy Parku Stanowego.

Wyrastające z ziemi czerwone monity skalne, krystalicznie czyste strumienie oraz granatowe niebo usiane białymi chmurami stanowi ą idealne tło dla miłośników fotografii. Park otwarty jest dla turystów przez cały rok. W letnie upalne miesiące można wybrać się z rodziną na piknik, szukając ciszy i schronienia w cieniu drzew rosnących nad potokiem. Jesień z kolei przyciąga magią kolorów. Okoliczne drzewa zmieniają swe barwy przeistaczając cały park w kolorowy, żyjący i falujący na wietrze obraz malowany ręką matki natury.

Jednak Cathedral Rock to nie tylko miejsce na rodzinny piknik, to także wyzwanie dla miłośników wypraw skalistymi szlakami i pasjonatów wspinaczek górskich.

Szlak Cathedral Rock.

Sedona w Arizonie - szlak
Początek szlaku Cathedral Rock Trail

Główny szlak prowadzący do Cathedral Rock został sklasyfikowany jako średnio trudny i polecany jest głównie osobom w posiadającym dobrą kondycję fizyczną. Aby osiągnąć cel jakim jest punkt widokowy na samym szczycie, należny wspiąć się prawie 350 metrów po stromych podejściach skalnych.

Szczególnie drugi odcinek szlaku, tuż przy strzelistych monolitach  jest stosunkowo trudny i wyzywający. Turysta natrafi tutaj bowiem na liczne, wąskie przejścia pomiędzy skałami oraz małe, wykute w skale otwory służące jako schody, którymi trzeba się wspiąć kilka metrów na stromą półkę skalną.

Szlak prowadzący na szczyt jest niestety w kilku punktach słabo widoczny. Oznaczono go bowiem  stertami  usypanych kamieni. Niekiedy mocno odznaczający się na powierzchni czerwonej skały szlak  ginie pośród roślinności i leżących luźno odłamków skalnych.

Dla osób o słabszej kondycji przygotowano i oczyszczono na szlaku kilka miejsc (półek skalnych) w których można odpocząć i schronić się przed palącym słońcem. Wyzywające i męczące podejście jest jednak nagradzane cudownymi widokami roztaczającymi się na przepiękną dolinę. Kolorowe kwitnące głównie w maju kaktusy i agawy oraz krwistoczerwone strzeliste skalne formacje zdają się sięgać granatowego nieba i przyprawiają o zawrót głowy. Nigdzie indziej w na szlakach turystycznych w Stanach Zjednoczonych (oprócz Bryce Canyon) nie spotkałem tak fantastycznej gry kolorów.

przewodnik-po-usa-sedona-drogowskaz

przewodnik-po-usa-sedona-szlak
Szlak prowadzący do Cathedral Rock – START
Sedona - szlak Cathedral Rock
Po 300 metrach rozpoczyna się najtrudniejsza część na szlaku…
Szlak w Sedonie: Cathedral Rock
Na szlaku możemy podziwiać niezwykłą przyrodę….
Sedona - najładniejsze szlaki
Prawie u celu – formacje skalne na których znajdują się tajemnicze Vortexy
Sedona szlaki
Półka skalna nad przepaścią – tak kończy się szlak Cathedral Rock

Pomimo iż cały szlak ma tylko 1.5 mili długości, wyjście na szczyt zajmuje średnio półtorej godziny, zejście natomiast około 45 minut. Przed wyprawą (szczególnie w miesiącach letnich) należny zaopatrzyć się w odpowiednią ilość wody, nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne.

Sedona - szlak cathedral rock
Cathedral Rock – punkt widokowy na skalnej półce.

Miłośników zjawisk paranormalnych zainteresuje zapewne informacja, iż w punkcie widokowym na szczycie Cathedral Rock znajduje się jeden z najpotężniejszych w USA “vortexów” (czakram) , czyli punktów posiadających niezwykłą moc energetyczną.

Bardzo często możecie tutaj spotkać medytujące osoby, które poddają się działaniom zbawiennej energii.

Jak dotrzeć do Cathedral Rock?

Wyjeżdżając z Sedony, należy udać się droga AZ 179 na południe. Po przejechaniu około 3,4 mili od centrum miasta należny  skręcić w prawo w drogę “Back O Beyond Rd.” i przejechać około 0.6 mili aż do wyraźnie oznaczonego parkingu. Tutaj zaczyna się szlak prowadzący do Cathedral Rock.

Mapka Google z zaznaczoną trasa dojazdową do Cathedral Rock (kliknij aby powiększyć)

Sedona-Arizona-Mapa

Zobacz również materiał video mojego wejścia na Cathedral Rock

Interamerykahttps://www.interameryka.com
Przewodnik po USA: Paweł Paluch (Interameryka). Już ponad 20 lat mieszkam w USA, moją pasją jest podróżowanie i odkrywanie Ameryki. Jeśli wybierasz się zwiedzić USA chętnie pomogę Ci zaplanować podróż po USA.
4 komentarze
  1. Cześć,
    chciałam tylko zaznaczyć, że szlak na Cathedral Rock nie zaczyna się (już?) na drodze Cathedral Rock Trail. Byliśmy w Sedonie jakieś trzy tygodnie temu, na pewniaka wjechaliśmy w opisaną odnogę, a tutaj niemiła niespodzianka 🙂 Niestety, z poziomu drogi 179 nie ma żadnych wskazówek ani strzałek, które sugerowałyby gdzie należy skręcić.
    Parking i początek szlaku znajdziecie skręcając w Back O Beyond Rd. Dotarliśmy na górę tuż przed zachodem słońca – pięknie było 🙂

  2. Byłem dzisiaj na Cathedral Rock. Wspaniała wyprawa i cudowne widoki. Polecam!!! Trasa nie jest łatwa ale z młodymi nastolatkiem weszliśmy w 20 minut. Zejście zajęło nam pół godziny.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię

Interameryka Mam na imię Paweł, mieszkam w USA od 2002 roku i spełniam marzenia osób, które chcą wyruszyć w podróż po Stanach Zjednoczonych.
Polecam moje EBOOKI-PRZEWODNIKI
, a jeśli potrzebujesz dokładnego planu skorzystaj z mojej pomocy przy PLANOWANU PODRÓŻY PO USA.

Tutaj znajdziecie więcej informacji o mnie:
ZAPRASZAM!

Przewodnik po USA

Przeczytaj

JESZCZE WIĘCEJ DO CZYTANIA

Droga 66: Cool Spring Station

Droga 66 to miejsce kultowych stacji benzynowych. Jedna z nich o nazwie Cool Spring Station to zdecydowanie najbardziej...

Sedona Subway: Sekretna Jaskinia

Sedona to nie tylko jedne z najciekawszych szlaków w USA ale również unikalne jaskinie, które wciąż są na...

Arizona: Page i Lake Powell – najciekawsze atrakcje.

Jezioro Lake Powell to jedna z największych atrakcji turystycznych leżących na granicy dwóch stanów Utah i Arizony. Jest...

Kanion Kolorado. Najlepsze Punkty Widokowe.

Który z punktów widokowych w Wielkim Kanionie Kolorado jest najlepszy? Który z nich wypełni Twoje serce podziwem i...