Zdobywamy Cathedral Rock w Sedonie

park stanowy w sedonie

Gigantyczne czerwone skały, kaniony, granitowe łuki oraz zapierające dech w piersiach widoki sprawiają iż miasteczko Sedona w stanie Arizona zaliczane jest do najbardziej malowniczych i spektakularnych miejsc w USA.

W czasie dzisiejszej wyprawy zdobywam wraz z grupą znajomych górującą ponad Sedoną potężną Cathedral Rock. Ta formacja skalna została uznana w 1920 roku przez rząd Stanów Zjednoczonych za pomnik przyrody i  na jej terenie utworzono Park Stanowy „Red Rock State Park”.


Wejście na Cathedral Rock w Sedonie
Skąpany w deszczu Cathedral Rock na 24h przed wyprawą.

Na początek kilka informacji o Sedonie.

Ponad 300 tysięcy lat temu obszar na którym leży obecnie Sedona pokryty był gruba warstwą miękkich osadów mineralnych i wulkanicznych naniesionych przez znajdujące się tutaj ogromne rozlewiska . Przez kolejne tysiące lat następowała powolna erozja terenu. Ruchy tektoniczne skorupy ziemskiej spowodowały podniesienie się płaskowyżu Colorado a pradawna delta rzeki zaczęła się powoli zapadać, drążąc w miękkich osadach przedziwne formacje. Rzeka „Verde River” przepływająca obecnie przez Sedonę, wciąż powoduje erozję położonych na jej brzegach terenów wtapiając się jednocześnie w przepiękne krajobrazy płaskowyżu Kolorado.

sedona-rzekaObecnie rzeka „Verde River” przypomina zwykły górski potok.

Pomimo iż na terenach otaczających Sedonę znajdują się setki formacji skalnych, tylko niektóre z nich zostały określone jako unikatowe i wpisane na listę ” Zabytków Dziedzictwa Przyrody USA”. Co roku tysiące turystów wyrusza malowniczym szlakiem ciągnącym się u podnóża Cathedral Rock, aby podziwiać niepowtarzalne krajobrazy Parku Stanowego.

Wyrastające z ziemi czerwone monity skalne, krystalicznie czyste strumienie oraz granatowe niebo usiane białymi chmurami stanowi ą idealne tło dla miłośników fotografii. Park otwarty jest dla turystów przez cały rok. W letnie upalne miesiące można wybrać się z rodziną na piknik, szukając ciszy i schronienia w cieniu drzew rosnących nad potokiem. Jesień z kolei przyciąga magią kolorów. Okoliczne drzewa zmieniają swe barwy przeistaczając cały park w kolorowy, żyjący i falujący na wietrze obraz malowany ręką matki natury.

Jednak Cathedral Rock to nie tylko miejsce na rodzinny piknik, to także wyzwanie dla miłośników wypraw skalistymi szlakami i pasjonatów wspinaczek górskich.

Zdobywamy Cathedral Rock.

Główny szlak prowadzący do Cathedral Rock został sklasyfikowany jako średnio trudny i polecany jest głównie osobom w posiadającym dobrą kondycję fizyczną. Aby osiągnąć cel jakim jest punkt widokowy na samym szczycie, należny wspiąć się prawie 350 metrów po stromych podejściach skalnych. Szczególnie drugi odcinek szlaku, tuż przy strzelistych monolitach  jest stosunkowo trudny i wyzywający. Turysta natrafi tutaj bowiem na liczne, wąskie przejścia pomiędzy skałami oraz małe, wykute w skale otwory służące jako schody, którymi trzeba się wspiąć kilka metrów na stromą półkę skalną.

Szlak prowadzący na szczyt jest niestety w kilku punktach słabo widoczny. Oznaczono go bowiem  stertami  usypanych kamieni. Niekiedy mocno odznaczający się na powierzchni czerwonej skały szlak  ginie pośród roślinności i leżących luźno odłamków skalnych. Dla osób o słabszej kondycji przygotowano i oczyszczono na szlaku kilka miejsc (półek skalnych) w których można odpocząć i schronić się przed palącym słońcem. Wyzywające i męczące podejście jest jednak nagradzane cudownymi widokami roztaczającymi się na przepiękną dolinę. Kolorowe kwitnące głównie w maju kaktusy i agawy oraz krwistoczerwone strzeliste skalne formacje zdają się sięgać granatowego nieba i przyprawiają o zawrót głowy. Nigdzie indziej w na szlakach turystycznych w Stanach Zjednoczonych (oprócz Bryce Canyon) nie spotkałem tak fantastycznej gry kolorów.

przewodnik-po-usa-sedona-drogowskaz

przewodnik-po-usa-sedona-szlak-startCathedral Rock widziany ze szlaku.

przewodnik-po-usa-sedona-wyjscieStrome podejścia…

przewodnik-po-usa-sedona-kaktusyKaktusy…

przewodnik-po-usa-sedona-na-drzewoDrzewa…

przewodnik-po-usa-sedona-na-szczycie2i piękne widoki.

przewodnik-po-usa-sedona-zejscieNikt nie mówił że będzie łatwo.

przewodnik-po-usa-sedona-na-szczyciePrawie  u celu…

sedona-widok-szczyt2Cathedral Rock zdobyty !

sedona-widok-szczytPięknie…

Pomimo iż cały szlak ma tylko 1.5 mili długości, wyjście na szczyt zajmuje średnio półtorej godziny, zejście natomiast około 45 minut. Przed wyprawą (szczególnie w miesiącach letnich) należny zaopatrzyć się w odpowiednią ilość wody, nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne.

Miłośników zjawisk paranormalnych zainteresuje zapewne informacja, iż w punkcie widokowym na szczycie Cathedral Rock znajduje się jeden z najpotężniejszych w USA „vortexów” (czakram) , czyli punktów posiadających niezwykłą moc energetyczną. Bardzo często na szczycie możemy spotkać medytujące osoby które poddają się działaniom zbawiennej energii.

sedona-vortexJeden z wielu „Vortexów” znalezionych na szlakach Sedony.

Jak dotrzeć do Cathedral Rock?

Wyjeżdżając z Sedony, należy udać się droga AZ 179 na południe. Po przejechaniu około 3,4 mili od centrum miasta należny  skręcić w prawo w drogę „Back O Beyond Rd.” i przejechać około 0.6 mili aż do wyraźnie oznaczonego parkingu. Tutaj zaczyna się szlak prowadzący do Cathedral Rock.

Mapka Google z zaznaczoną trasa dojazdową do Cathedral Rock (kliknij aby powiększyć)

Sedona-Arizona-Mapa

Zobacz również materiał video mojego wejścia na Cathedral Rock


Aktualizacja: czerwiec 2019
© interameryka.com – wszelkie prawa zastrzeżone.
Kopiowane bez zgody autora zabronione.

4 komentarze

  1. Cześć,
    chciałam tylko zaznaczyć, że szlak na Cathedral Rock nie zaczyna się (już?) na drodze Cathedral Rock Trail. Byliśmy w Sedonie jakieś trzy tygodnie temu, na pewniaka wjechaliśmy w opisaną odnogę, a tutaj niemiła niespodzianka 🙂 Niestety, z poziomu drogi 179 nie ma żadnych wskazówek ani strzałek, które sugerowałyby gdzie należy skręcić.
    Parking i początek szlaku znajdziecie skręcając w Back O Beyond Rd. Dotarliśmy na górę tuż przed zachodem słońca – pięknie było 🙂

  2. Byłem dzisiaj na Cathedral Rock. Wspaniała wyprawa i cudowne widoki. Polecam!!! Trasa nie jest łatwa ale z młodymi nastolatkiem weszliśmy w 20 minut. Zejście zajęło nam pół godziny.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię