Kontrola celna w USA (2024)

Zobacz moje przewodniki po USA: sklep.interameryka.com

Kontrola Celna w USA. Co można wwieźć do USA.

Podróż do USA i kontrola celna w USA bez stresów? To proste, wystarczy zapoznać się z podstawowymi zasadami dotyczącymi przewozu towarów oraz żywności na teren Stanów Zjednoczonych.

Przed podróżą do Stanów Zjednoczonych proszę koniecznie zapoznać się z informacją jak wypełnić dokument Deklaracji Celnej przy wjeździe do USA. Ma to ścisły związek z rodzajem i ilością towarów jaką można wwozić do USA.

Przewodnik po Stanach Zjednoczonych USA
SKORZYSTAJ Z MOJEGO PORADNIKA I ZAOSZCZĘDŹ DO $300 PODRÓŻUJĄC PO USA

Do Stanów Zjednoczonych można wwieźć praktycznie wszystkie wszystkie produkty spożywcze, które można zakupić w polskich sklepach. Aby uniknąć kłopotów proszę dopilnować aby były one oryginalnie zapakowane.

UWAGA: W deklaracji celnej, którą wypełnia się na pokładzie samolotu lub w formie elektronicznej po wylądowaniu w USA (ale przed odbyciem kontroli granicznej) należy zaznaczyć krzyżyk (punkt 11) jeśli wwożona jest do USA jakakolwiek żywność. Nawet jeśli posiadacie przy sobie produkty znajdujące się na liście dozwolonych artykułów, które można wwieźć do USA.

Lista produktów spożywczych, które można wwieźć do USA:

 • Przyprawy i sosy ( keczup, musztarda, majonez)  oraz te sosy które nie zawierają produktów pochodzenia zwierzęcego.
 • Oleje (oliwkowe, słonecznikowe oraz inne pochodzenia roślinnego).
 • Pieczywo (chleb, bułki, obwarzanki, pączki, drożdżówki, placki. Praktycznie każdego rodzaju wypieki które nie zawiera “surowych” owoców/warzyw. Nie można na przykład wwieźć domowego wypieku placka który jest udekorowany świeżymi truskawkami. Można jednak przewieźć placek który został upieczony wraz z truskawkami. Truskawki kwalifikują się to wówczas jako owoce przetworzone (processed products).
 • Cukierki, czekolady, batony
 • Masło, margaryna, jogurty, śmietana. Są to wszystko tzw. produkty przetworzone.
 • Sery. Dozwolone są wyłącznie tak zwane “twarde sery” (solid cheese), które nie zawierają dodatków mięsa. Tradycyjne zakopiańskie oscypki, można więc bezpiecznie przewieźć do USA.
 • Ryby oraz inne “seafood” praktycznie w każdej formie. Mogą być świeże, pieczone, wędzone, mrożone czy gotowane.
 • Suszone owoce: jabłka, gruszki, brzoskwinie, śliwy itp.
 • Soki. Muszą być oryginalnie zapakowane w butelce lub kartonie. Niestety nie można przewozić domowej roboty soków, chyba że uda się je tak zapakować aby wyglądały na kupione w sklepie.
 • Kawa. Wszelakiego rodzaju kawy palone np. kawa zbożowa, kawa inka, kawa w ziarnach, kawy mielone, rozpuszczalne itp. Nie wolno przewozić surowych owoców kawy.
 • Mąka, ryż, kasza, płatki owsiane, kukurydziane itp.
 • Przyprawy. Wszystkie suche (przetworzone) przyprawy są dozwolone. Nie wolno jednak przewozić np. magi jako “zielonych” liści.
 • Grzyby. Każdego rodzaju grzyby są dozwolone (suszone lub surowe). Ważne aby były dokładnie wyczyszczone (nie mogą zwierać ziemi).
 • Orzechy. Dozwolone wyłącznie w formie przetworzonej czyli: suszone, mielone (mogą być mielone surowe), pieczone itp. Nie wolno przewozić “surowych” owoców orzecha który wciąż znajduje się w skorupie.
 • Miód. Dozwolone jest przewożenie miodu w formie płynnej, stałej (propolis i inne podobne wyroby). Przepisy nie określają maksymalnej ilości miodu jaką można wwieźć do USA. Proszę jednak nie wwozić więcej niż do tzw. “użytku własnego”.

Ile alkoholu można przewieźć do USA?

Nie ma restrykcji jeśli chodzi o ilość alkoholu jaką można przewieźć do USA. Według oficjalnych informacji na stronie urzędu imigracyjnego ilość alkoholu jaką można przewieźć do USA nie może przekraczać ilości przeznaczonej do “użytku własnego”.

Strona internetowa US Custom and Border Protection nie podaje jak należy interpretować ilość alkoholu “do użytku własnego”.

Na pewno do USA można wwieźć 1 litr alkoholu na osobę – taka ilość alkoholu w dowolnej postaci (wino, wódka, nalewki) nie podlega ocleniu.

Ile Alkoholu można przewieźć do USA

Alkohol zakupiony w sklepach bezcłowych na lotnisku również podlega takim samym prawom jak alkohol zakupiony w każdym innym sklepie w Polsce.

Należy pamiętać, że alkohol (wino, piwo, nalewki) może wwieźć do USA jedynie osoba pełnoletnia, która (według prawa amerykańskiego) ma ukończone 21 lat w dniu przekroczenia granicy z USA.

Czy można przewieźć do USA domowej roboty wina, nalewki?

Tak. Możemy legalnie przewieź do USA domowej produkcji alkohol. Dozwolone jest wwiezienie do USA domowej roboty wina, piwa, wódki, nalewki itp.
Butelki w których przewożony jest alkohol nie muszą być hermetycznie zamknięte, powinny jednak posiadać  nalepki informujące jakiego rodzaju alkohol się w nich znajduje. Na przykład domowej produkcji wino powinno mieć nalepkę “homemade wine”. To w zupełności wystarczy.

Ile papierosów można przewieźć do USA?

Do Stanów Zjednoczonych można przywieść maksymalnie 200 sztuk papierosów (proszę przeliczyć to na ilość paczek).

Nie wolno przewozić do USA papierosów własnego wyrobu. Można natomiast przewozić luźny tytoń przeznaczony do palenia (fajki, papierosy itp) w rozsądnych ilościach “do użytku własnego”. Jeśli wybieracie się do USA na 30 dni ilość tytoniu powinna być proporcjonalna do ilości w jakiej zostanie użyty w tym czasie. Liczba cygar jaką można bez cła wwieźć do USA to 100 sztuk. UWAGA: wciąż obowiązuje embargo na przewóz cygar z Kuby do USA.

Ile pieniędzy można przewieźć do USA?

Do USA można przywieść środki pieniężne o maksymalnej wartości 10 tyś. dolarów (lub równowartości w innej walucie).  Aby przewieźć przez granicę z USA większą ilość pieniędzy należy zgłosić to w czasie kontroli celnej. Należy wówczas wypełnić formularz 4790.

Ile pieniędzy można wwieźć do USA podróżując z rodziną?
Jeśli przekraczacie granicę wspólnie całą rodziną, wówczas do USA można wwieźć maksymalnie 10 tyś dolarów. Ta kwota pieniędzy jest wspólna i dotyczy wszystkich członków rodziny. Jeśli rodzina wwozi do USA większą kwotę niż 10 tyś dolarów również należy wypełnić formularz 4790.

Produkty, których NIE MOŻNA wwozić do USA.

Generalnie nie można wwozić do USA żadnych nieprzetworzonych produktów pochodzenia zwierzęcego. Wszystkie “domowej produkcji” wędliny typu kiełbasa, szynka, kabanosy itp.

Kontrola na lotnisku w USA
Specialnie szkolone psy na lotniskach w USA wyczują wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego wwożone do USA.

Jedynie produkty pochodzenia zwierzęcego jakie można przewieźć do USA to oryginalnie zapakowane puszki z wyrobami mięsnymi  lub oryginalnie (przez producenta) zapakowana próżniowo kiełbasa, kabanosy lub inne wędliny.
(Aktualizacja marzec 2022 – nie można wwozić do USA produktów pochodzenia zwierzęcego, które są próżniowo zapakowane)
Ważne aby produkty na nalepce z nazwą posiadały również informacje o tym, że jest to mięso przetworzone i można je bezpiecznie przechowywać poza lodówką ( tzw. shelf-stable without refrigeration.)

Produkty, których nie można wwozić do USA:

 • Surowe owoce i cytrusy : jabłka, gruszki, wiśnie, śliwy, banany, pomarańcze itp.
 • Surowe warzywa: pomidory, słonecznik, marchewki, ogórek itp.
 • Sadzonki, kwiaty, zaszczepki oraz inne “żywe” rośliny. Bardzo często osoby z Polski próbują przewieźć do USA sadzonki pomidorów, ogórków itp. prosto z ogródka. Niestety musicie się liczyć z konfiskatą na lotnisku.

Przewóz leków do USA – rodzaje i ilość.

Przewóz leków do USA

Generalnie do USA można, wozić praktycznie wszystkie leki, które można kupić w polskich aptekach bez recepty. Należy przestrzegać jedynie zasady aby leki znajdowały się w oryginalnych opakowaniach.

Ilość leków, którą można wwieźć do USA jest określona na stronie US Food and Drug Administration jako ilość “do użytku własnego”.  Jednak ilość leków nie może przekraczać zapotrzebowania na okres dłuższy niż 90 dni.

Jakie leki można przewieźć do USA?
Bez recepty do USA można przewieźć witaminy i suplementy zakupione w aptece oraz zioła (wyłącznie suszone lub sproszkowane), które będą oryginalnie zapakowane. Można także przewieźć syropy, leki przeciwbólowe i na przeziębienie, ale tylko te, które można kupić w aptece bez recepty.

Czy można przewieźć do USA leki na receptę?
Leki zakupione w Polsce na receptę można przewozić do USA. Podlegają one jednak pewnym restrykcjom.

Wszystkie leki specjalistyczne (tzw: non-traditional treatments typu antybiotyki, leki antydepresyjne, morfina, leki psychotropowe itp.) aby je przewieźć do USA musicie przedstawić na lotnisku oryginalną receptę  (lub kopię) wystawioną przez lekarza. Informacja na recepcie powinna również określać dokładną ilość tabletek (dawek) jaka jest Wam niezbędna w czasie pobytu w Stanach Zjednoczonych.

Nie ma znaczenia czy leki które przewozicie do USA znajdują się w bagażu podręcznym czy w rejestrowanym. Kontrola celna odbywa się dopiero po obiorze walizek z którymi przylecieliście.

Co można mieć w bagażu podręcznym do USA?

Osoby podróżujące samolotem do USA będą mogli przewieźć w bagażu podręcznym wszystkie wyżej wymienione produkty spożywcze, które są dozwolone przez US Custom and Border Protection. 

Z ograniczenia wagowego w bagażu podręcznym wyłączone są np. lekarstwa na receptę i odżywki dla dzieci pod warunkiem przewożenia ich w oryginalnych, nieotwartych opakowaniach.

Również produkty zakupione na lotnisku w strefie bezcłowej mogą być przewożone (bez limitów) jako część bagażu podręcznego. UWAGA: Towary ze strefy bezcłowej muszą pozostać zapakowane oryginalnie i należy posiadać również dokumentem zakupu.
Nie należy również w żaden sposób naruszyć specjalnych toreb (tzw. opakowań STEB ) do których zostały zapakowane towary.

Czu można przewozić żywność w bagażu podręcznym?

Lecąc do USA w bagażu podręcznym można mieć również kanapki, owocem, warzywa oraz inne przekąski (snaki), które spożyjemy w czasie trwania lotu. Nie wolno jednak tych produktów wwieźć na terytorium Stanów Zjednoczonych. 
Po wylądowaniu, jedzenie należy je wyrzucić do specjalnych pojemników znajdujących się przed stanowiskami kontroli celnej.

Kanapki - jedzenie do samolotu USA
TAK – do bagażu podręcznego możemy zabrać nasze ulubione kanapki.

Podróż do USA Krok po Kroku + przewóz prezentów

Co można przewieźć do USA – materiał videoZOBACZ RÓWNIEŻ:

CO MOŻNA WWIEŹĆ LECĄC DO USA.
CZY ZAMYKAĆ WALIZKĘ (BAGAŻ REJESTROWANY) NA KŁÓDKĘ
NIE WYRZUCAJ KARTY POKŁADOWEJ PO PRZYLOCIE DO USA!
DO USA BEZ WIZY – PODSTAWOWE INFORMACJE
PODSTAWOWE INFORMACJE DLA OSÓB PRZYLATUJĄCYCH DO USA
WNIOSEK ESTA – PYTANIA I ODPOWIEDZI

Źródło – US Custom and Border Protection (link – KLIK)

 

© interameryka.com - przewodnik po USA 
Przewodnik-po-USA - ebook
podróż do USA - konsultacja

 

Interamerykahttps://www.interameryka.com
Przewodnik po USA: Paweł Paluch (Interameryka). Już ponad 20 lat mieszkam w USA, moją pasją jest podróżowanie i odkrywanie Ameryki. Jeśli wybierasz się zwiedzić USA chętnie pomogę Ci zaplanować podróż po USA.
889 komentarze
 1. ciekawe informacje , a najbardziej zaciekawila mnie informacja na temat przewozu wedlin na teren usa , otoz moja mama na swoje nieszczescie wlasnie przewozila kielbase , ktora zostala jej zabrana , a na domiar zlego musiala zaplacic 300dolarow kary , czy to jest mozliwe?

 2. Oczywiście, ze jest to możliwe jednak mało spotykane. Zdecydowana większość prób wwiezienia na teren USA wędliny oraz domowych wyrobów kulinarnych kończy się wyrzuceniem takowych do kosza przez celnika i ….pogrożenia palcem.
  Obawiam się, że mama trafiła na jakiegoś strasznego służbistę, który na dodatek miał zły dzień.
  Proszę pamiętać, że na pokładzie samolotu wypełnia się deklarację celną, w której wyraźnie jest napisane o grożącej karze ($$) za wwiezienie na teren USA żywności nie która nie zostanie uwzględniona w powyższej deklaracji.
  Jak jednak wspomniałem większość złapanych na “przemycie” Polaków dostaje upomnienia a żywność ląduje w koszu…

 3. Witam – ciekawe informacje – wiele mi dostarczyly danych na temat wywozu do usa.
  Mam pytanie – czy moge zapakowac do walizki swieczki ozdobne zapachowe – oczywiscie beda w woreczlu foliowym z zamknieciem. Boje sie ze moga byc problemy na lotnisku po wyladowaniu – tym bardziej ze lece z przesiadka. Czy w razie kontrolu bede musiala zaplacic jakies clo?
  Zaznaczam ze chce zabraz az 4 sztuki takich swieczek :)…..takie prezenty dla znajomych.
  Dziekuje za odpowiedz – pozdrawiam

 4. @Maryla
  Nie będzie żadnego problemu na granicy przy wwozie ozdobnych swieczek zapachowych na terytorim USA, o ile nie są to “jadalne świeczki” 🙂
  Na pewno nie będzie Pani musiała też płacić cła.

  Najbardziej kontrola celna na lotniskach w USA jest przewrażliwiona na punkcie żywności…..

 5. Dziekuje za szybka odpowiedz – uspokoilam sie troche :)….chociaz obawa pozostaje.
  Sa to swieczki o zapachu kawy i zielonej herbaty – mam nadzieje ze bedzie OK.
  Jak wroce to zamelduje sie i napisze jak bylo.
  pozdrawiam

 6. Jestem pewien, że będzie ok.
  Mógłbym się zastanawiać jak zareagują celnicy amerykańscy gdyby świeczki były o zapachu marihuany 🙂 ale zielona herbata, kawa czy nawet zapach whisky będzie ok 🙂

  Czekamy na “raport” z kontroli celnej 🙂

 7. Witam, witam serdecznie – juz wrocilam i jestem zauroczona pieknymi widokami jakie moje oczy mogly zobaczyc :). Jestem jeszcze pod wrazeniem, zrobilam bardzo duzo zdjec – jednym slowem bylo wspaniale. Mam nadzieje, ze jeszcze kiedys bedzie mi dane poleciec i zobaczyc wschodnie wybrzeze – wize mam na wiele lat.
  Co do kontroli – owszem byla – rozpakowali mi wszystkie swieczki i sprawdzali “takim papierkiem” czy czasem nie ma w srodku narkotykow , ale bylo OK. Sam celnik pakowal wszystko pozniej i swieczki byly jak ze sklepu 🙂
  Pozdrawiam serdecznie – bede zagladala tutaj czasem – wiele informacji mozna sie dowiedziec. Ciesze sie ze znalazlam taki ciekawy przewodnik po Stanach.
  Wszystkiego dobrego zycze.

 8. 🙂
  No prosze, celnicy musieli przechodzic rowniez kursy pakowania towarow skoro im tak dobrze wszystko poszlo 🙂

  Zapraszam ponowinie do odwiedzenia USA jak rowniez do zagladania na nasza strone, facebook oraz na kanal Youtube

 9. witam 🙂
  mam pytanie dotyczące leków bo już sama nie wiem jak mam to wszystko rozumieć

  jeśli mam cukrzycę i nadciśnienie i stale przyjmuję leki w postaci tabletek czy to oznacza, że nie będę mogła ich wwieźć do USA? czy one mogą być postrzegane jako “non-traditional treatments”?
  czy może jednak obok leków powinnam posiadać dodatkowo receptę od polskiego lekarza napisaną po polsku z aktualną datą i to załatwi sprawę? (przypuszczam, że takiej recepty i tak nie zrealizuję na terenie USA więc będe musiała z Polski wziąć odpowiednią ilość lekarstw do długości mojego pobytu)

  z góry dziękuję za pomoc 🙂

 10. @Karina

  Poniżej wklejam fragment informacji zamieszczonej na rządowej stronie internetowej dotyczącej wwożenia leków do USA:

  Declare all drugs, medicinals, and similar products to the appropriate CBP official;
  Carry such substances in their original containers;
  Carry only the quantity of such substances that a person with that condition (e.g., chronic pain) would normally carry for his/her personal use; and
  Carry a prescription or written statement from your physician that the substances are being used under a doctor’s supervision and that they are necessary for your physical well being while traveling.
  (…)
  Please note that only medications that can be legally prescribed in the United States may be imported for personal use. Be aware that possession of certain substances may also violate state laws. As a general rule, the FDA does not allow the importation of prescription drugs that were purchased outside the United States. Please see their Web site for information about the enforcement policy for personal use quantities.

  źródło:
  http://www.cbp.gov/xp/cgov/travel/clearing/restricted/medication_drugs.xml

  Tutaj również znajduje się link do strony rządowej USA z informacją na temat leków.
  http://www.pharmacy.ca.gov/publications/foreign_countries.pdf

  Z doświadczenia jednak wiem, że życie weryfikuje przepisy (nawet w USA). Osobiście znam bardzo wiele osób, które przylatując do USA zabierają ze sobą z Polski całe zestawy leków przepisane im przez lekarzy. Niekiedy “zapas” ma wystarczyć na pół roku pobytu w USA.
  Nie spotkałem się do tej pory z sytuacją, iż na lotnisku zabrano komuś leki. Praktycznie nikt z przyjeżdżających nie wpisywał również w deklaracji celnej iż przywozi do USA leki.
  Proszę jednak pamiętać, że zgodnie z prawem leki powinny zostać wpisane w deklarację celną, powinny znajdować się w oryginalnych opakowaniach, ich ilość powinna odpowiadać zalecanej przez lekarza dawce i leki powinny być przepisane przez lekarza (osoba wjeżdżająca do USA powinna posiadać przy sobie wystawioną przez lekarza receptę).

 11. Czyli krotko mowiac: nie wwozimy witaminek i gripeksu na przeziebienie, bo moga skonfiskowac, moga wlepic mandat a stanowisko USA jest takie, ze te rzeczy mozna kupic sobie w aptece na miejscu, jesli bedzie potrzeba. Inne opcje na wlasne ryzyko?

 12. @Damian
  Zgodnie z prawem …nie wwozimy. Lepiej nie narażać się na mandat.
  Inna opcja jest taka jak wspomniałeś – na własne ryzyko. Jeśli zostaniesz przyłapany możesz grzecznie przeprosić, przyznać się do winy, że nie doczytałeś informacji na formularzu który wypełniałeś (lepiej się przyznać niż kombinować …) i co najwyżej powinni Ci kazać wyrzucić leki do kosza …

 13. Witam.

  Niedługo wyruszam w moją pierwszą podróż do USA, chcę zabrać słodycze,ptasie mleczko i ciasto sękacz. Jak wyżej przeczytałem nie ma z tym problemu. Natomiast moje pytanie jest takie:
  Czy wszystkie te rzeczy muszę oznaczyć w deklaracji celnej?
  Czy w pozycji 11 a zaznaczyć “yes” i co za tym idzie w pozycji 15 wpisać wartość tych produktów w $?

 14. @Zbyszek
  Prawdę mówiąc osobiście w rubryce nr 11 deklaracji celnej przy wlocie do USA zaznaczałem “no” gdy wwoziłem do Stanów podobne rzeczy o których piszesz (w małych ilościach – tzn kilka opakowań słodyczy + wypieki domowe+suszone owoce itp).

  W punkcie nr11 deklaracji celnej chodzi głownie o to aby zapobiegać wwożeniu do USA produktów nieprzetworzonych na których mogą znajdować się bakterie/zarazki/żywe organizmy.
  Proszę pomyśleć logicznie: co by się stało, gdyby każdy mógł bez ograniczeń przywieźć z egzotycznego kraju swoje ulubione nieprzetworzone jedzenie, sadzonki, rośliny, robale (w Ameryce Płd. zjada się pieczone karaluchy i inne paskudztwa). Tutejszy departament zdrowia nie byłby w stanie nadążyć prawdopodobnie ze szczepieniami ochronnymi na wszystkie zarazki jakie przekraczały by granicę USA drogą powietrzną, morską czy lądową.

  Dlatego została wcielona w życie Deklaracja Celna którą wypełnia każdy przekraczający granicę USA.
  A ponieważ Polska do krajów egzotycznych nie należy nie musimy się obawiać, że ktoś nam odbierze na lotnisku orzeszki, słodycze czy domowe wypieki lub napoje (choć z tymi drugimi trzeba uważać) – celnicy nie przepadają za roztworami wodnymi.

  pozdrawiam
  Pawel

 15. @Piotrek
  Oczywiście, że tak. Nie ma problemu z wwiezieniem do USA sprzętów elektronicznych: laptop, aparat, tablet, kamera video, gps… itp.
  Nawet jeśli posiadać będziecie po dwie lub trzy sztuki nikt nie będzie robił z tego powodu problemów. No chyba, że ktoś będzie miał przy sobie worek tabletów…to będzie lekko podejrzane

  pozdrawiam
  Pawel

 16. @ewelina
  Nie sądzę aby był problem z wymienionymy przez Ciebie produktami (jeśli oczywiście jest to przyzwoita ilość np. kaszy 1kg..)
  Proszę pamiętać, że w Stanach istnieją również polskie sklepy …..w których można kupić praktycznie wszystko.
  Czasem nie opłaca się wwozić drzewa do lasu

  pozdrawiam !

 17. Witam to moze teraz z innej strony, z Chicago do Wawy , ile mozna wziasc alkohlu ? na roznych stronach czytale ze do 1 litra na glowe czy to jest aktualne ?
  ps. lot jest bezposredni .

 18. @rafalski
  Niestety nie wiem ile można przewieść alkoholu 🙁 To chyba zależy od przepisów obowiązujących w Polsce. Z tego co pamiętam to w sklepie bezcłowym na lotnisku O’Hare w Chicago rodacy kupują zdecydowanie więcej niż litr na głowę ….oj zdecydowanie więcej 🙂

  • Można przywieść do USA do 5 litrów alkoholu na osobe. Oczywiście jeśli kupicie alkohol w strefie wolnej od cła to możecie włożyć do bagazu podręcznego. Natomiast jeśli ktoś podróżuje w Stanach z przesiadka to trzeba ten alkohol przełożyć i nadać z walizka inaczej obsługa lotniska zabierze wam ten alkohol.

 19. Wyjeżdżam po raz drugi do USA i obiecałam znajomej, że przywiozę jej bochenek chleba wieloziarnistego. Z tego co rozumiem przewóz tego produktu nie będzie problemem? Trzeba go jakoś specjalnie opakować?
  Mam jeszcze pytanie dotyczące leków. Wyjeżdżam na 4 miesiące i muszę zabrać ze sobą 4 opakowania tabletek antykoncepcyjnych, oststnim razem brałam tylko 2 i nie było prolemu. Rozumiem, że powinnam wziąć ze sobą odpis recepty, tak?
  Dzięki:)

 20. @Paulina
  Z wwiezieniem chleba do USA nie powinno być najmniejszego problemu. Najbardziej kontrola celna w USA uczulona jest na produkty które mogą się łatwo zepsuć np. domowej roboty wędliny, sery itp. Przygotujcie się, że możecie je stracić. Jednakże te same produkty zapakowane próżniowo najczęściej przechodzą bez problemu.
  Proszę na wszelki wypadek zabrać ze sobą receptę na tabletki ale nie są to leki których zabroniono by wwozić do USA w większych ilościach. Gdybyś miała np. 20 opakowań to pewnie mogło by to wzbudzić podejrzenia…

 21. @Elzbieta
  Nie bedzie z tym problemow. Na pewno zostaniesz poproszona na osobista kontrole ale “towar” przejdzie. Ja wiozlem kiedys z Polski do USA rowniez alkohol w butelce przypominajacej duzy naboj od karabinu. Sluzba celna w USA poprosila mnie na osobista kontrole. Na koniec sami sie zaczeli smiac z calej tej sytuacji.

 22. Mam pytanie, jesli wszystko pójdzie dobrze za 2-3 miesiące mogę się znaleźć w USA na rok, czy mogę zabrać torbę leków? W sensie strepsilsy, cholinexy, nurofeny, syropy na gardło, witaminy, flushe, plushe itd. oraz od allegrii, jak zyrtec itp? na większość z nich nie ma recepty, no mam znajomą lekarz, to mogłaby to wszystko wypisac na recepcie, może wtedy by jakoś przeszło? Z historii pewnej dziewczyny, wiem, iż lepiej przywieźć swoje leki, niż kupować te w usa.

 23. Hmm….
  Ja z doświadczenia wiem, że leki kupowane w USA są zdecydowanie lepsze i działają błyskawicznie. To samo mogą poświadczyć wszyscy moi znajomi z PL którzy odwiedzili mnie w Stanach i niestety złapało ich albo mocne przeziębienie, zatrucie, gorączka itp. 2-3 dni na amerykańskich lekach i jak ręką odjął. Oczywiście trzeba wiedzieć jakie lekarstwa podać….
  Mam również znajomą farmaceutkę z PL, która ma tutaj swoją aptekę. Różnica (szczególnie w witaminach i wszystkich podobnych “flushach i plushach” jest ogromna. (na plus dla USA). Wystarczy tylko sprawdzić na etykietce skład (ile jest witaminy w witaminie) i sam się o tym przekonasz.
  Regularnie 2 razy w roku wysyłam do PL dla rodziny paczkę właśnie z lekami, witaminami i innymi “uodparniaczami” na choroby.
  Lecę do PL w lipcu i już mam całą zamówień na leki od znajomych….

 24. Będę leciała do Ameryki na kilka dni, nawet nie na tydzień, to chyba mogę wziąć po listka leków. Muszę je brać i to koniecznie.
  Będę na konferencji, nie będzie czasu aby szukać lekarza żeby wypisał receptę, nie będzie czasu aby poszukać apteki, to wolę w tym czasie coś zwiedzić.
  Poprzednio jak byłam miałam w malutkiej saszetce, na której był napis “Apteczka”, nikt nie sprawdzał co jest w środku, leki miałam na kilka dni. Saszetka była “wystawiona” tak jak płyny.

 25. @Alicja
  Nie sądzę abyś miała jakiekolwiek problemy przy wwiezieniu takiej leków do USA. Tak jak wcześniej wspomniałem – tylko większa ilość leków może wzbudzić podejrzenia na lotnisku.
  Bardzo dobrze przewiozłaś leki będąc ostatnio w Stanach. Kontrola celna na lotniskach w USA lubi gdy wszystko jest jasno i wyraźnie oznaczone i oddzielone od pozostałych towarów. Ułatwia im to pracę i zdecydowanie bardziej przychylnie patrzą na osobę którą odprawiają. Ja często latam po USA i zawsze w czasie kontroli na lotniskach staram się wszystko uporządkować, tak aby służby ochrony nie musiały przeszukiwać bagażu. Gdy zainteresuje ich jakiś pojemnik, wówczas wyciągam go i pokazuję tylko jego zawartość a nie szukam pojedynczych rzeczy porozrzucanych w różnych miejscach w walizce.

 26. Ja planuje podroż motocyklem po amerykach , Anchorage -Ushuaia, leków mam na prawie rok , co mam zrobić ,aby nie mieć problemów.Nie wiozę w ich w papierowych pudełkach są wszystkie w listkach/brak miejsce/

 27. Lecę w tym tygodniu do USA. Chce zabrać więcej niż 1 litr alkoholu (ech, my Polacy… ;)). Czy jeśli przyznam się do nadwyżki (w sumie o 2l) w deklaracji i z chęcią zapłacę cło, to nie będzie problemów? Czy też każda nadwyżka, nawet zadeklarowana, jest od razu konfiskowana i podlega karze?

  Mam także pytanie a propos leków – czy mogę wwieźć kilka opakowań maści bursztynowej? Bez uzasadnienia/recepty? To też jest traktowane jako lek?
  Czy mogę wwieźć np.tabletki na gardło, espumisan?

 28. Osobiście nie miałem nigdy problemów z nadwyżką alkoholu, którą wwoziłem do USA, myślę więc, że wszystko powinno być ok.
  To samo dotyczy maści bursztynowej – nie uznawana jest za lek. Tabletki na gardło też “przejdą” bez problemu

 29. Co za kraj.mam przepisane od lekarza tabletki uspokajające do samolotu,bo bardzo boję się latać-to jak mam im pokazać receptę-skoro ją właśnie zrealizowałam żeby mieć tabletki??!!!

  • USA to kraj w którym kontrolują czy nie wwozi Pani tabletek które przerobić można na narkotyki lub inne środki odurzające w większych ilościach. Wiec jeśli Pani nie przewozi leki w rozsądnych ilościach proszę się o nic nie martwic o kontrole celna na lotnisku w USA

 30. Witam! Kupiłem sobie poleasingowego laptopa m. in. na podróż do USA. Komputer ma zainstalowany system Windows (legalnie – jak to określiła firma sprzedająca laptopa) jest nalepka na obudowie, ale papierów na niego nie mam. Czy mogą na granicy żądać ode mnie papieru potwierdzającego legalność Windowsa?

  • @spas
   Nikt nie będzie sprawdzał przy odprawie celnej w USA legalności oprogramowania. Co najwyżej (w co bardzo mocno wątpię), poproszą aby włączył Pan laptopa aby sprawdzić czy zadziała.

 31. Dziękuję bardzo za informację. Już zastanawiałem się, czy w ogóle brać komputer (a przecież do tego celu go kupiłem) – lepiej nie mieć przy sobie laptopa w czasie pobytu, niż narobić sobie kłopotów na lotnisku. Tak nawiasem mówiąc napiszę do sprzedawcy żeby dosłał papiery na system. Pozdrawiam!

 32. @pawel
  Informacje na temat wwożenia do USA produktów z Polski to temat rzeka. Porady jakie są tutaj podawane bazują na mojej (jak również czytelników) osobistej wiedzy oraz praktyce. Ja również mam kilkunastoletnie doświadczenie, ale w kontroli celnej jaką przechodzi się na lotnisku O’Hare w Chicago po przylocie z Polski do USA. Proszę pamiętać, że kontrola na granicy USA-Kanada wygląda zupełnie inaczej niż na lotniskach.
  Nigdy nie sugerowałem aby celników traktować jak idiotów, to osoby które bardzo sumiennie i skrupulatnie wykonują swoją pracę.
  A konsekwencje, które poniosłem ja lub moi czytelnicy/znajomi gdy zostali przyłapani na wwiezieniu do USA niedozwolonych rzeczy kończyły się na tym, że przedmioty zostały “konfiskowane” lub wyrzucane po prostu do kosza.

  Bardzo proszę więc przelecieć się kilka razy na trasie Polska-USA a następnie dodać tutaj swoje cenne spostrzeżenia

  Pozdrawiam
  Paweł.

 33. Witam ..Pytanie: jak sie sprawa ma w stosunku do dysków hdd, mam tu na myśli ich zawartość (filmy, muzyka itp.) czasami ciężko jest wykazać ich oryginalność 😉 – a w stanach swojego czasu dużo się mówiło o prawach autorskich i ich ochronie.
  .. kolejna sprawa: pare ‘goracych kubkow’ (tak~30;), jakieś słodycze różnej maści (oryg. pakowane), witaminy w postaci ‘pluszzzy’ z tego co wyczytałem wcześniej nie powinny stanowić problemu – ale czy warto odznaczac na deklaracji chaczyk przy pozycji ‘żywność’?, czy tak wypełniona deklaracja z automatu kieruje cię na inspekcje bagarzu?
  Dzieki za info i pozdro z PL.

  • To zależeć będzie ile dysków twardych będziesz przewoził. Jeśli kilka to nie powinno być problemów, ponieważ przeciętny turysta w obecnych czasach przeważnie posiada przy sobie 1-3 dyski (ja zawsze wożę 2). Jeśli będziesz miał 10-15 to na pewno zainteresuje służby celne USA. Pamiętaj, wszystko co jest “niestandardowe” wzbudzi podejrzenia.
   Podobnie jak ilość “gorących kubków”. Nie wiem czy +/- 30 to dużo czy mało. Mogą rzucić się w oczy, więc lepiej przygotuj sobie jakieś logiczne wytłumaczenie.
   Witaminy, czekolady, plusze itp nie wzbudzają podejrzeń. Tego nie odznaczamy w deklaracji ponieważ nie jest to “żywność nieprzetworzona”.
   Na inspekcję bagażu idzie się na zasadzie “losowania” (zobacz mój fil ma YT) na końcu pokazuję jak przechodzę kontrolę celną.

 34. Witam serdecznie.
  Długo szukałem strony z informacjami o tym, co można, a czego nie można wwieź do USA. Cieszę się, że w końcu taką znalazłem!
  W październiku jadę z dziewczyną do USA. Chciałbym się jej tam na miejscu oświadczyć 🙂 Czy mam wpisać pierścionek zaręczynowy do deklaracji celnej? Nie chciałbym, żeby w trakcie kontroli celnej dziewczyna zobaczyła pierścionek i niespodziankę…
  Pozdrawiam

  • Gratulacje!! Proszę tylko wybrać jakieś romantycznie miejsce (najlepiej w którymś z Parków Narodowych).
   Pierścionka nie trzeba wpisywać w deklaracji celnej przy przekraczaniu granicy z USA. No chyba, że masz ich większą ilość (np 10) co może wydać się podejrzane.

   Powodzenia!

 35. Witam, za 2 tyg. będę na Okęciu, kierunek -NY. Pierwszy raz w życiu – więc strach jest. Prosiłabym więc o pomoc w odp. na parę pyt.:
  1. ze względu na posiadaną endoprotezę(stal) barku i powikłania pooperacyjne rok temu, muszę mieć przy sobie oraz na 3 mies. pobyt w US, leki przeciwbólowe. Mam jeszcze nie zrealizow. receptę. Czy ksero recepty, wystarczy, by potwierdzić zasadność posiadania przeze mnie tych leków (bagaż główny i 1 listek podręczny)?
  2. Czy czekają mnie dodatkowe indywidualne kontrole w związku z endoprotezą i metalowymi obręczami wokół niej (czy zabrać ze sobą wypis po polsku i zdjęcie rtg – jako dowód)? Czy będę piszczeć i “błyszczeć” metalem?
  3. Czy jeśli nie zaakceptują mnie po przylocie i będę musiała się mocno tłumaczyć, by udowodnić celowość pobytu, oni skontaktują się z organizacją, która mnie zaprosiła (wyjaśnienia)? czy będę czekać(“w komórce”) na najbliższy rejs powrotny do PL
  4. Iile papierosów można przewieźć?
  Dziękuję za pomoc, pozdrawiam.

  • @Marta
   W USA leki przeciwbólowe są ogólnie dostępne więc tak czy inaczej nikt nie będzie Cię sprawdzał dlaczego wwozisz do Stanów takie leki. Przepisy mówią głównie o przewozie leków “specjalistycznych”. Ksero recepty warto mieć przy sobie.
   Jeśli chodzi o Twoje protezy, to odpowiedź na pytanie brzmi TAK. Zabierz ze sobą zdjęcie RTG jako dowód będzie Ci to potrzebne przy wylocie z USA. Przy wlocie do USA nie będziesz musiała przechodzić przez tzw. “bramki” i nikt nie będzie Cię specjalnie kontrolował i wypytywał o szczegóły. Po prostu przejdziesz przez standardową kontrolę dokumentów + ewentualnie prześwietlenie bagażu i to wszystko.
   Jeśli chodzi o przewóz papierosów do USA to możesz przewieść jeden karton.

  • Do USA można wwieść 200 sztuk papierosów (uwaga – nie paczek ani kartonów tylko sztuk). Urząd Celny USA podaje, ze wartość wwożonych papierosów nie możne przekraczać $800

 36. Za parę tygodni wyjeżdżam do Meksyku i będę mieć przesiadkę w Dallas. Chciałam się zapytać czy będę miała problemy, jeśli w bagażu umieszczę słoik bigosu domowej roboty lub inne przetwory?

  • @marteczka
   Proszę się dowiedzieć, czy będzie Pani zmieniała w Dallas terminal. Jeśli nie, to praktycznie nie obowiązywać będzie Panią kontrola celna przy wjeździe do USA. Dlaczego? Ponieważ przylatując i odlatując z tego samego terminalu w USA nie wychodzi Pani poza strefę kontroli celnej. Jest to traktowane jako lot tranzytowy.
   Gdy jednak zmienia Pani terminal, wówczas obowiązuje Panią kontrola celna i z bigosem mogą być problemy ponieważ zwiera on wędlinę a takowa wolno wwozić do USA tylko w oryginalnych hermetycznych opakowaniach (np w konserwach lub próżniowo, fabrycznie pakowaną).

 37. lecę niedługo do USA i mama prosiła mnie o zioła typu świetlik, kozieratka oraz kremy do rąk i maść rozgrzewającą. czy mogę to przewieść ?

  • @misiek
   Oczywiście, że tak. Nie ma problemów z wwiezieniem tego do USA. Są to leki / kremy typu “over the counter” -czyli takie, które można kupić w Stanach bez recepty, więc można je także wwozić na terytorium USA.

 38. Wyjazd na targi elektroniczne do Vegas . Mam pytanie , nie znam angielskiego a wybieram się na targi CES do Vegas , obawiam się trochę pytań celnika , czy jest możliwość że będzie na lotnisku w Los Angeles polski tułmacz ? .

  • Niestety w Vegas na pewno nie będzie Polskiego tłumacza. Nie sądzę jednak abyś miał problem. Będą mieć na lotnisku urwanie głowy w czasie targów CES. Zjeżdżają się do Las Vegas ludzie z całego świata i mało kto z nich mówi po angielsku (głownie Chińczycy. Co 2 lata jeżdżę na CES i wiem jak to wygląda od kuchni. Proszę się więc nie przejmować. Poza tym na targi musiałeś się zarejestrować więc chłopaki już Cię mają w komputerze i wiedzą kim jesteś.

 39. Mam pytanie odnośnie wwiezienia obrazów do USA, są one pamiątką po zmarłym teściu. Jest ich około, 10, przy czym dwa z nich nie mieszczą się w walizce, więc nie wiem czy mogę je nadać osobno. Jak to jest z obrazami?

  • @ Agnieszka. Niestety nie wiem jak wyglądają procedury związane z przewozem obrazów do USA. Na pewno możesz je nadać osobno, gdy nie zmieszczą się w walizce. Na pewno zapłacisz dodatkowo za ten “bagaż”. Ale nie umiem odpowiedzieć Ci na pytanie jak będzie wyglądała odprawa celna. Jeśli są to stare obrazy to musisz prawdopodobnie postarać się o jakieś zaświadczenie, że nie wywozisz dzieł sztuki itp.

 40. kurcze a leki ratujące życie??? jeśli ktoś ma astmę? albo coś gorszego i bierze leki do końca życia? to co ma zrobić??? chore po kiego grzyba ludziom żarcie, kosmetyki, i inne głupie rzeczy skoro wszystko jest na miejscu? po co? ludzie to głupota kartofle jeszcze niech biorą ze sobą no porażka, najważniejsze są te rzeczy niezbędne nie żarcie! leki, nie wiem które trzeba mieć! żarcie? po co? durne przepisy mają i tyle. leki jeśli są w opakowaniach i masz jakiś dokument to jaki problem? choreeeeeeeeee

  • @Agnieszka
   Zioła możesz wysłać do USA bez problemów. Recepta nie jest potrzebna. Poza tym są to prawdopodobnie “suszone zioła” więc nic się nie stanie nawet w czasie kontroli. Co innego gdyby były to “żywe”, znaczy jeszcze zielone rośliny. Wówczas mógłby być problem.
   Choć znam osobiście parę osób, którym udało się przewieźć do USA zaszczepki kwiatków z Polski.

   • Cześć! Mam dwa kremy na trądzik wydawane na receptę, nie są bardzo niezbędne, ale po kilku dniach bez nich skóra wygląda fatalnie. Nie są to też bardzo mocne leki z hormonami, a bardziej apteczne preparaty. Czy mogę przewieźć takie produkty w bagażu podręcznym? Jeśli tak, to czy potrzebuję recepty i czy muszą być w oryginalnym opakowaniu?

  • Jak masz zioła suszone czy herbatę to lepiej nadaj w bagazu nie wkładaj do walizki podręcznej. Oszczędzisz sobie czasu. Będą sprawdzać pakowania z ziołami i herbata czy przypadkiem nie zawierają niedozwolonych substancji. Może cie to kosztować spóźnieniem się na samolot. Jeśli jednak maja wszystko pod ręka wszystko przechodzi sprawnie od 5 do 10 minut, jeśli im zabraknie roztworu do sprawdzania niedozwolonych substancji może to zając i pół godziny. Po co masz ryzykować.

 41. Witam. Czy na przy kontroli na lotnisku w USA będą stanowiły problem opakowania zamknięte hermetycznie ( kupione w sklepie ) z kabanosami/kiełbaskami ?

 42. Mam pytanie. Jak wygląda możliwość przywiezienia do USA porcelany, która może być potraktowana jako dzieło sztuki? Ewidentnie współczesna, coś mi się kiedyś obiło o uszy że potrzebny jest rachunek wskzujący na jej zakup????

  • Nie slyszalem jeszcze aby ktos na granicy mial problemy z przewiezieniem porcelany. Wiele osob wwozi do USA cenne slubne zestawy i nikt mi nigdy nie zglaszal zastrzezen o zaostrzonej kontroli.
   Poza tym (jak piszesz) porcelana ewidetnie wyglada na wspolczesna wiec mozesz byc spokojna…

 43. Witam,jadę do USA Z dziećmi. Jedno z nich to niemowlę. Czy mogę. Zabrać sloiczki z jedzeniem własnej Roboty, kaszki, chrupki,oryginalnie zapakowane paroweczki,kabanoski(hermetycznie)? Leki dla dzieci. Typu paracetamol itp.krople do nosa? Wiem, że mogę wszyskto kupić w USA ale na początek nie wiem jak dzieci zareagują na zmianę czasu, klimatu i do sklepu nie zawsze jest blisko.

  • @Justyna
   Jeśli jedzenie dla dziecka jest hermetycznie zapakowane, to tak -możesz je zabrać do USA. Z lekami “zwykłymi” na przeziębienie nie ma również problemu. Jeśli są to np. antybiotyki to musisz mieć przy sobie receptę od lekarza.
   Gdyby ktoś pytał dlaczego przewozisz własnej roboty jedzenie dla dziecka -powiedz, że dzieciak ma alergię i musisz mieć pod kontrolą to co je.

 44. Justyna,
  Ponieważ również wybieram się z maluchem do Stanów, jak będziesz miała chwilę napisz czy były jakieś problemy z jedzeniem, które zabraliście z Polski
  Pozdrawiam,
  dororota

 45. Hej, o ile mi wiadomo wwożenie gazu pieprzowego jest zabronione? Dostałam “w prezencie” od chłopaka na kilkumiesięczny pobyt w Stanach i obawiam się, ze mi go zabiorą. Rozpaczać nie będę, ale nie chcę mieć problemów z wjazdem do USA..

 46. Hej , zastanawiam się czy można przewozić w bagażu rejestrowanym skóry baranie zakupione w górach , i czy można słodycze typu batoniki i czekolady przewozić w bagażu podręcznym w większych ilościach ?

  • Jeśli są to skóry zakupione w sklepie, można je przewozić (najlepiej mieć przy sobie paragon ze sklepu). Mam nadzieję, że nie jest tych skór dużo…do 2-3 nikt się nie przyczepi ale z większą ilością już może wydać się to podejrzane.
   Nie ma problemu z przewożeniem słodyczy w większych ilościach w bagażu podręcznym.

 47. Witam,

  Bardzo fajna stronka 🙂 Pytanie związane z lekami. Żona jest astmatyczką. Bierze też pigułki antykoncepcyjne. W Stanach będziemy przez 8 dni. Czy jeśli w apteczce będzie miała swój inhalator plus pigułki (jeden listek, pewnie w trakcie użycia) to również należy posiadać recepty?

  Czy takie leki można wtedy mieć w bagażu podręcznym?

  • Jeśli chodzi o pigułki nie będzie problemu z przewozem ich do USA w bagażu podręcznym. Na Inhalator to proszę raczej mieć receptę od lekarza. Chodzi tutaj glownie o sprawy związane z bezpieczeństwem lotu, na pewno w czasie kontroli bezpieczeństwa przy wsiadaniu do samolotu w Polsce czy w innym kraju będą zadawać pytania. Przy przylocie do USA i kontroli na lotnisku nie będzie problemow z tym, ze posiadacie inhalator.

 48. Witam 🙂 Mam pytanie o wizy pobytowe 🙂 Lecę do Chicago w poniedziałek i mam pytanie, czy jest jakaś zasada przy wbijaniu wizy pobytowej ??

 49. Superrrr!!!!!! Marze o polskim chlebie zytnim juz od dawna!!! Powiem tesciowej to mi przywiezie za kilka dni 🙂 Juz sie doczekac nie moge!
  Dzieki

 50. Mam pytanko,lecę do USA i czy muszę kupić bilet powrotny,nie wiem kiedy dokładnie będę wracała, za miesiąc czy dwa.To wielki kraj i tyle do zwiedzania,więc trudno zaplanować powrót,proszę o odpowiedż-pozdrawiam.Ps.świetny poradnik,gratuluję pomysłu:-)

  • Hej Ewa. Aby wjechać od USA nie musisz mieć wykupionego biletu powrotnego. Ważne jest abyś nie zamykała sobie drogi powrotu do USA w przyszłości i wyjechała na kilka dni przed terminem upływu wizy turystycznej (którą otrzymasz na lotnisku w USA).
   Wizę turystyczną otrzymasz prawdopodobnie na pół roku.
   Pozdrawiam!

 51. a ja tak z innej perspektywy. mieszkam w stanach juz kilka lat….na florydzie, gdzie polakow za duzo nie ma. z jedzeniem w miare nie jest najgorzej, mozna dostac polskie produkty, takie jak barszcz, zurek w kartoniku, czekolady. o wedlinach mozna zapomniec, a kielbasa polska to cos podobnego do kielbasy ale nawet zjadliwe. z lekami nie ma zadnego problem. mnie zas chodzi o przesylke lotnicza z suszonymi grzybami, zawaksowanymi. dwa razy zamawialam suszone grzyby ze stron internetowych tutaj w stanach I nawet nie chce mowic co mi przyslali…I z czym….wiec moje pytanie tutaj…czy mama moze przeslac mi paczke z suszonymi grzybami??? te tutaj nie dosc ze cholernie drogie I w malej ilosci, to jeszcze nie wiesz co to jest.

  • Z Polski można bez problemu wysłać paczkę z suszonymi grzybami do USA Sam takie dostaję przed świętami. Niech wyślą Ci listem priorytetowym (zapakowane w kopertę z “bąbelkami”). Przesyłka lotnicza będzie około 20-30 zl.

 52. A ja mam pytanie odnośnie domowych przetworów (jakiś dżem, sok, itp) i suszonych grzybów (będę spędzać pierwsze święta poza PL i bardzo bym chciała mieć chociaż jakąś namiastkę pierogów czy kapusty z grzybami…)
  Pozdrawiam!

 53. Witam, lecę do US przez Paryż, mam pytanie, czy jeżeli kupię alkohol na lotnisku Chopina w strefie bezcłowej w ilości 1,5 l to, czy będzie problem z jego wwiezieniem w torebce sklepowej?

  • Dobrze gdyby przewożony do USA słoik z “własnej roboty grzybami” wyglądał jakby go Pan kupił w sklepie. Proszę więc kupić jakieś grzyby marynowane i zamienić zawartość słoika. Na lotnisku w stanach nie lubią jak do USA wwozi się własnej roboty produkty spożywcze (z małymi wyjątkami)

 54. Dzień dobry. Czy można w bagażu podręcznym wwieźć to USA 5 opakowań kabanosów, przypraw w sasźetkach i szklanych oryginalnych buteleczkach. Także, siostra kupiła mąkę. Czy bedą jakieś problemy z mąka jeśli zapakuje ja w nadana walizkę. No i dostałam 0,5 L żubrówki. Czy można ja zapakować w nadamy bagaż (ostrożnie żeby sie nie zbiła). Dziękuje za odpowiedz.

  • Tak, można wwieźć te produkty do USA. Wszystko co jest zapakowane w oryginalne “sklepowe” opakowania można przewieźć w bagażu podręcznym. Z mąką i alkoholem nie będzie również żadnych problemów przy kontroli celnej w Stanach.

 55. Szukałam w internecie info ale nie mogę znaleźć konkretnej odpowiedzi czy można przesłać do Stanów słodycze (śliwki w czekoladzie itp) pakowane oczywiście hermetycznie.

 56. Hej. Chcialabym przewieźć w bagażu podrecznym zioła – dokladnie czystek- do USA. Ponad 200 gram.Wypakowalam ziola z oryginalnego pudelka, bo zajmowalo za duzo miejsca i przesypalam do dwóch sporych zamykanych torebek plastikowych. Zastanawiam się czy mogę mieć problemy i czy ryzykować. Ziola w tych torebkach mogą wyglądać nieco podejrzanie…sama nie wiem:/

 57. Witam serdecznie , wyjezdzam do USA za 3 tygodnie mam pytanie czy mogę zabrać 1 litr spirytusu ? proszę o odpowiedz będę wdzieczna 🙂

  • Według przepisów celnych do USA można wwieźć 1 litr alkoholu, który nie podlega ocleniu. Osoba wwożąca alkohol musi mieć jednak ukończone 21 lat. Przepisy nie podają czy może to być spirytus, wino czy inny alkohol.
   Można oczywiście również wwieźć do USA więcej niż 1 litr, wówczas trzeba się liczyć z tym, że alkohol może podlegać ocleniu (bardzo rzadko to się zdarza i trzeba naprawdę wwieźć dużą ilość alkoholu aby się celnik doczepił).
   Życzę miłej podróży.

 58. Witam , serdecznie dziekuje za odpowiedz jesteś super facio masz ogromna wiedze i dziekuje ze pomagasz innym którzy nie posiadaja takiej wiedzy , DUZA 5 dla Ciebie 🙂 tak trzymaj ! a ja lece na Floryde chce tam przezimować mysle ze slonca nie braknie , pozdrawiam serdecznie teraz jeszcze z Polski

 59. z grzybami suszonymi mam problem wysłałam listem poleconym -w kopercie z bąbelkami do 2 kuzynek jedna do Hartford ,druga Floryda już wiem że wracają (NJ urząd celny) jestem ciekawa jakie koszty jeszcze poniosę 🙁

  • Hmm..do mnie osobiście (Chicago) co najmniej 2 razy w roku przychodzi paczka z Polski (koperta bąbelkowa) z grzybami suszonymi. Może dla tego, że jest wysyłana zwykłym listem (nie poleconym).

 60. A czy nie ma problemu z wwiezieniem chleba bezglutenowego? Jest on hermetycznie zapakowany, mysle zeby wziasc ze soba kilka opakowan (nawet 10) na 2 tygodniowe wakacje. Czy bedzie z tym problem? Czy w deklaracji celnej podac ze mam chleb?

  • Przepisy oficjalnie mówią, że za próbę wwiezienia nielegalnej ilości leków do USA grozi kara grzywny $500. W praktyce jednak leki lądują w koszu (no chyba, że ktoś jest bardzo niemiły i zaczyna się kłócić z pracownikami ochrony na lotnisku) wówczas można wylądować w areszcie lub otrzymać karę pieniężną + notkę w systemie bezpieczeństwa.

 61. hej, jestem tajemniczym mikołajem, wylosowałam dziewczynę z NY, kupiłam oscypki, chciałam polską wódkę, słodycze i kosmetyki. Co zrobić, żeby paczka dotarła. Darować sobie wódkę? nawet 0,2? Oscypki muszą być pakowane hermetycznie ? słodycze są w oryginalnych opakowaniach kosmetyki do kąpieli też

  • Gosia. Jeśli wysyłasz paczkę lotniczą to wódka do USA nie przejdzie. Jeśli jest to morska to nie powinno być problemów z wódką, oscypkami (zapakowanymi hermetycznie) itp.

 62. Ta strona to kopalnia wiedzy!
  Znalazłam odpowiedź na wszystkie pytania dotyczące tego, co mogę zabrać ze sobą.
  Jestem pełna podziwu dla Prowadzącego tę stronę.
  Dziękuję.

 63. Hey. wybieram sie w podroz do Polski z 4 miesiecznym niemowlakiem mam pytanie zwiazane z przewozem w bagazu podrecznym mleka w proszku, oraz wody. Jak moge go zapakowaci jaka ilosc zabrac aby nie bylo problemu przy kontroli???
  Dziekuje

  • Możesz przewieźć dla dziecka w bagażu podręcznym do 100 ml płynu (np. woda w butelce aby ją można dodać później do mleka w proszku). Wodę dodatkowo zapakuj do woreczka (zip-lock). W czasie przechodzenia przez kontrolę należy wyciągnąć to wszystko z bagażu podręcznego i położyć w plastikowym pojemniku do którego wkłada się rzeczy jadące do prześwietlenia. Najmniejszy problem jest z mlekiem w proszku. Możesz go zabrać dowolną ilość do samolotu. Gdy ja podróżowałem z dzieckiem z USA do Polski zabrałem do bagażu podręcznego dosyć dużo mleka w proszku. Następnie na pokładzie samolotu poprosiłem stewardesę o wodę ( w samolotach rozdają przecież wodę za darmo). Poprosiłem również aby stewardesa podgrzała mi ją delikatnie w kuchence mikrofalowej. Tym sposobem dzieciak w samolocie miał stały dostęp do cieplutkiego mleka.
   Powodzenia!

 64. dziekuje za pomoc;) a jeszcze jedno do czego zapakowales mleko w proszku. czy nie bedzie problemu jak zabiore cala nie otwarta puszke (354g)?

 65. Cześć, niedługo wybieram się do USA. Wiem, że można wwieżć 1 l alkoholu na głowę. ALe czy to dotyczy butelek umieszczonych w bagażu rejestrowanym czy wogóle? Bo chciałbym włożyć do torby flaszkę i dokupić jeszcze w PL na lotnisku do podręcznego…

  • Do USA można wwieźć tylko 1 litr alkoholu na głowę według oficjalnych przepisów. Nieoficjalnie mogę przekazać, że jak dotąd nie słyszałem aby komuś na lotnisku w USA zarekwirowali dodatkowy alkohol (dotyczy to alkoholu kupionego w sklepie bezcłowym na lotnisku w Polsce). Trzeba mieć jednak przy sobie rachunek.

 66. Witam. W najbliższym czasie wybieram się z wizytą do koleżanki mojej cioci do Chicago. Nie znam sława po angielsku i boję się z tego powodu odprawy na lotnisku. Czy mogę liczyć tam na jakąś pomoc? Nie będę nic takiego przewoziła, no może trochę suszonych grzybków jak je zapakować (do którego bagażu)i czy zgłaszać?
  Pozdrawiam

  • Na lotnisku w Chicago pracuje sporo Polaków więc akurat tym najmniej bym się przejmował. Zawsze w Chicago znajdziesz kogoś kto mówi po polsku. Grzyby suszone możesz spokojnie wwieźć do USA. Nie musisz ich wpisywać w formularz zgłoszeniowy, który wypełniasz w samolocie. Gdybyś przewoziła “żywe, świeże” grzyby lub rośliny/kwiaty mogłabyś mieć problemy. Grzybki najlepiej zapakować do jakiegoś małego papierowego woreczka. Nie owijaj ich w folę aluminiowa. W czasie prześwietlenia bagażu na lotnisku w USA celnicy nie zobaczą co jest opakowane w folię i będziesz musiała to wszystko odpakować.
   Powodzenia!

 67. Chcę zabrać do USA jedną ampułko-strzykawkę z adrenaliną. Syn jest uczulony na owady.
  Czy będę miał problem na granicy z przewozem w brgażu rejsowym?

  • Ponieważ adrenalina jest lekiem który jest dostępny wyłącznie na receptę proszę poinformować służby graniczne na lotnisku o tym, że przewozisz ampułko-strzykawkę. Musisz to zgłosić już w Polsce (w czasie przejścia przez bramki kontrolne) oraz po wylądowaniu w USA gdy będziesz przechodziła kontrolę bagażu. Poinformuj służbę (koniecznie przed tym jak Twoja walizka wysłana zostanie do kontroli), że posiadasz w bagażu medical syringes (tzw. injection needles).
   Nie powinieneś mieć wówczas żadnego problemu przy wlocie do USA.
   Może też zdarzyć się, ze w USA nie będziesz musiał przechodzić dodatkowej kontroli …więc nigdzie nic nie zgłaszasz.

 68. Super, że tu trafiłam! Niebawem lecę do USA i mam pytanie w związku z powrotem: czy mogę przewieźć 2 litrowe butelki whisky? Mam zamówienie na Fireballa 🙂

  • Przepisy nie podają jaką dokładnie ilość alkoholu można wwieźć do USA. Wyraźnie jest napisane natomiast, że “większa ilość przewożonego alkoholu może wydać się podejrzana i może podlegać ocleniu” Przypuszczam, że mowa jest tutaj o naprawdę dużej ilości alkoholu wwożonego do USA (co najmniej 7-10 litrów)
   Tak brzmi oryginalny tekst na stronie rządowej.

   “There is no federal limit on the amount of alcohol a traveler may import into the U.S. for personal use, however, large quantities might raise the suspicion that the importation is for commercial purposes…”

 69. Mam pytanko w jaki sposób mogę wysłać do USA przyprawy do produkcji wędlin. Co mam napisać w opisie żeby to przeszło, bo ostatnio jedna firma kurierska zakwestionowała mi to że podchodzą pod spożywkę. Może ktoś ma jakiś pomysł. Z góry dziękuję za podpowiedź.

  • Ciekawe pytanie. Wiem, że jeśli wysyłasz paczkę morską z Polski do USA (i odwrotnie) to się nie przyczepiają do zawartości tak bardzo.
   Przesyłkę lotniczą do USA mogą (i mają prawo sprawdzać). A to są przyprawy w płynie czy w proszku?

 70. Witaj,
  Przeczytałam wszystko bardzo dokładnie i wiele rzeczy stało się jasnych. Jednak mam pytanie – chce zabrać kilka puszek konserw/pasztetów – oryginalnie zapakowane – na campingu w parku się przyda 🙂 ) i kiełbasę dla znajomych zapakowaną firmowo- próżniowo oraz paczkę żelek/jedną czekoladę i winko dla znajomych (bo rozumiem, że wszystko “oryginalne” dopuszczalne).
  Czy powyższe rzeczy powinnam zgłosić w którymś z punktów deklaracji celnej?
  Będę wdzięczna.
  Pozdrawiam

 71. Bardzo dziękuję! Dzięki za wszystkie wiadomości. Strona jest skarbnicą wiedzy. Mój wyjazd do USA wydaje się teraz znacznie prostszy. 🙂
  Pozdrawiam

 72. Za tydzień lecę do Portland (Oregon) , mam 73 lat i nie znam angielskiego , przy wypisywaniu kart celnych już na pokładzie samolotu z Amsteredamu wiem , ze sobie nie poradzę , z racji nie znajomości języka i wielkości druku (byłam przed 5 laty (druki rozdano do wypełnienia ale nie odebrano), jeżeli wpiszę tylko swoje personalia -muszę się liczyć z kłopotami ?,ile może ważyć bagaż zasadniczy i podręczny?.Dziekuję.

  • Jeśli na druku który dostaniesz w samolocie wpiszesz tylko swoje dane, nic się nie stanie.Gdy samolot wyląduje i podejdziesz do stanowiska kontroli celnej wówczas poproszą Cie o uzupełnienie druku. Jeśli powiedz im ze nie znasz angielskiego pomogą Ci to wypełnić lub poproszą tłumacza.
   Problemy miałabyś wówczas, gdybyś przewoziła coś nielegalnego. W USA nie karzą za to, ze nie potrafisz wypełnić druków. Poza tym jesteś w wieku tzw. “Senior Citizen” wiec masz prawo nie radzić sobie z pewnymi rzeczami.
   Proszę się niczym nie przejmować tylko wsiadać do samolotu i lecieć do USA.
   Jeśli chodzi o bagaż, to podręczny nie możne przekraczać 8 kg a bagaż zasadniczy 23 kg

 73. Przydatne informacje, dziekuję! Mam pytanie, czy polski czosnek będzie traktowany jak swieza roslina? Czy miód w oryginalnym opakowaniu, z etykieta itd, tez jest zakazany? Rozumiem, ze jeśli przewoze dozwolone rzeczy w dozwolonych ilosciach, to wtedy nie trzeba tego wpisywac do druku? Z gory dziękuje za odpowiedz.

  • Z przewiezieniem miodu do USA nie będziesz miała problemów, ponieważ jest on oryginalnie zapakowany. Może być kłopot z czosnkiem ponieważ tak jak piszesz będzie on traktowany jako “żywa roślina” a takich nie wolno wwozić do USA.
   Możesz natomiast wwieźć dozwolone rzeczy w rozsądnej ilości. Jeśli przewozisz np. do USA polskie słodycze to 5-10 sztuk czekolady nikogo nie zdziwi. Natomiast 20 czekolad może już wzbudzić podejrzenia przy kontroli na lotnisku.

 74. Witam,
  Nigdzie nie umiem znaleźć drugiej strony deklaracji celnej. Jaki jest sens hasła “food” w tej deklaracji. Piszesz, że nie trzeba zgłaszać czekolady. No, ale jest to w sumie żywność?
  Jak ma się w bagażu podręcznym i/lub rejestrowanym powiedzmy 2 paczki ciastek i 3 czekolady (ilości osobiste) to lepiej zaznaczyć, że wwozić się żywność i powiedzieć co to jest celnikowi?

  • Hasło żywność w deklaracji celnej odnosi się głownie do “naturalnej” formy żywność np. wędliny, owoce, domowe wypieki itp. Wszelakiego rodzaju słodycze zakupione w sklepie (najlepiej w oryginalnym opakowaniu) można wwozić do USA. Nie trzeba tego zgłaszać ani zaznaczać w deklaracji celnej.

 75. Witam , mam pytanie , czy mogę mieć 4 kilogramy cukierków zapakowanych oryginalnie ze sklepu i 4 bombonierki i 6 czekolad ?
  Mam jeszcze pytanie czy kasze gryczana mogę przewieść do USA ?

 76. Witam,
  na część odpowiedzi znalazłem odpowiedź, niemniej jednak mam małe obawy, gdyż wysłałem znajomym w USA paczkę za pośrednictwem firmy kurierskiej UPS z zawartością:
  – kilka paczek słodyczy (ptasie mleczka, śliwki, wiśnie w likierze, baryłki, pierniki, czekolady)
  – kilka płyt CD z polską muzyką (w tym kolędami)
  – książki-albumy foto o Polsce
  – torbę na ramię jako prezent (materiał syntetyczny, nie skóra, tzw. reporterka)
  – kilka “souvenirów” z PL, tzn. jakieś podkładki pod kubki, breloczki, foremki do lodu, ręcznik etc
  Wszystko zgodnie z wytycznymi UPS musiałem umieścić na deklaracji, dodatkowo pan w oddziale UPS musiał ze mną rozpakować i spakować ponownie paczkę przy kamerze (takie mają teraz wytyczne).
  Kwestia jest taka – czy taka zawartość przejdzie na odprawie celnej, chodzi o słodycze (w tym z alkoholem), płyty CD? Bardziej niepokoi mnie ewentualne cło i podatki, którymi mogliby obciążyć moich znajomych, a tego wolałbym uniknąć – w końcu to prezenty. Opisana jako gifts, na deklaracji wartość sumaryczną dałem 160PLN (czyli ok 40USD). Paczka leci do NY, więc ląduje na Newark.
  Jeśli naliczą jakieś opłaty to jakiego rzędu można się spodziewać. Dziękuję z góry za pomoc.

 77. Witam, w piątek lece do USA po raz drugi, mam zieloną kartę i chciałbym przewieźć konsolę DJ kupioną w polsce z widocznymi śladami użytkowania i ma juz pare ładnych latek, czy mogę je bez problemu przewieźć? Proszę o opinię? 🙂

  • Nie będziesz miał żadnych problemów z przewiezieniem z Polski do USA konsoli. Gdybyś miał ich kilka sztuk i na dodatek nowe, wówczas wszystko wskazuje na to, że chcesz je sprzedać. Jedna (lub dwie) używane sztuki nikogo nie zainteresują przy kontroli celnej na lotnisku w USA

 78. wielkie dzięki teraz nie mam wątpliwości !! 🙂 A czy będę musiał za to cło płacić czy bezproblemowe do nieoclenia?

 79. Witam,
  Lecimy na 3 tygodnie na Florydę z rocznym dzieckiem. Myślę żeby zabrać ze sobą zapas mleka modyfikowanego, sprawdzoną kaszkę szt. 3 i kilka słoiczków z obiadkami na pierwsze dni żeby mieć czas na wprowadzanie nowości amerykańskich bez szoku dla małego żołądka. Myślałam również żeby na wszelki wypadek zabrać probiotyki w tabletakch i może jakiś syrop z ibuprofenem. Wiem, że wszystkie te rzeczy są dostępne w USA ale leki są mocniejsze od naszych polskich, a w przypadku dziecka lepiej podawać to co sprawdzone.
  Czy powinnam zadeklarować te rzeczy w deklaracji?
  Żywność pewnie nie bo to są wszystko szczelnie oryginalnie zapakowane produkty, ale co z lekami. Wszystkie które planuję zabrać są over the counter w USA a w Polsce też na nie się nie wystawia recepty.

  • Wszystkie leki, które są dostępne w Polsce bez recepty (większość również w USA) można przewozić bez problemów. Oczywiście nie można zabierać ze sobą do samolotu podejrzanych ilości (np. 30 opakowań). Wówczas ktoś na pewno się zapyta dla czego przewożona jest tak duża ilość leków i trzeba będzie się tłumaczyć. Leki można wwozić, wszystko w granicach rozsądku. Jeśli ktoś ma przepisane leki przez lekarza w Polsce i leci do USA na 3 tygodnie, logiczne będzie posiadanie przez tą osobę około 30 tabletek. 150 tabletek, już wzbudzi podejrzenia.

 80. Czy jeżeli przewoze w bagazu kilka pasztetow oryginalnie zapakowany ch ze sklepu, powinnam zaznaczyć to w punkcie 11 custom declaration?

  • Produkty oryginalnie zapakowane (ze sklepu) nie trzeba podawać w formularzu custom declaration. Nawet jeśli przewozisz ich kilkanaście sztuk. To są zwykłe produkty spożywcze do użytku codziennego tak jak czekolady, dżemy, cukierki itp.

 81. Witam, mam pytanie czy są jakieś ograniczenia jeśli chodzi o wwiezienie pieniędzy $ lecę NY na I komunię św. i zastanawiam się czy mogę do telegramy włożyć kasę$?

 82. W przyszłym tygodniu wybieram się do Waszyngtonu i zostałem poproszony o przywiezienie paru rzeczy , jest to moja pierwsza wizyta w USA więc obawa jest . A te rzeczy standardowo trochę słodyczy parę czekolad , ptasie mleczko to wiem że mogę mieć , a chodzi mi o ser żółty , kabanosy , parówki , przyprawy , wszystko w rozsądnych ilościach po dwie , trzy sztuki , oczywiście wszystko w fabrycznych opakowaniach i czy nadać na bagaż czy lepiej mieć w podręcznym ?

  • Generalnie do USA można wwozić produkty spożywcze o których piszesz jeśli są oryginalnie zapakowane (kupione w sklepie). Jeśli chodzi o kabanosy to również nie powinieneś mieć problemów. Każde produkty mięsne wwożone do USA podlegają kontroli i należy zgłosić w deklaracji celnej, że się je posiada. United States Department of Agriculture (odpowiednik polskiego Sanepidu) co pewien czas wydaje oświadczenia z jakiego kraju produkty mięsne nie mogą być wwożone do USA. Polska generalnie nigdy nie była na “czarnej liście” więc przypuszczam, że spokojnie wwieziesz kabanosy.
   Jeśli nawet Polska byłaby na “czarnej liście” to każą Ci wyrzucić kabanosy do specjalnego pojemnika. Nie czuj się więc zagrożony, że możesz zostać zawrócony do Polski z powodu wwożenia do USA produktów mięsnych.

 83. Witam ,
  córka mojej klientki niedługo wylatuje do USA z namalowanym przeze mnie obrazem portretem na zamówienie czy muszę wystawić jakiś certyfikat i zaświadczenie że obraz jest namalowany przeze mnie w roku 2016 obraz nie jest kopią itp.Obraz będzie dobrze zapakowany.Co robić by nie miały problemów. Czeka mnie także podobna wysyłka do Kanady

  • Wszystkie obrazy oraz inne dzieła sztuki są zwolnione z cła. Obraz (jak każdy inny przedmiot wwożony do USA) może oczywiście zostać skontrolowany przez celnika. Restrykcje odnośnie “works of art” stosowane są głównie do obrazów i dzieł sztuki, które uznane są za “zabytkowe’. Służby mają całą listę kryteriów jakie mają te przedmioty spełniać. Skoro obraz nie jest zabytkowy, proszę się niczym nie martwić. Nie trzeba go wpisywać w deklarację celną.
   Więcej informacji na ten temat można znaleźć: http://www.cbp.gov/sites/default/files/documents/icp061_3.pdf

 84. Witam. Ja mam poważniejszy problem. Pracuję na statku. Następny kontrakt zaczynam od San Francisco. Jadę na 6 miesięcy. Potrzebuję mnóstwa leków tylko na receptę. 200 tab.przeciwko depresji, 200 tab. (hormony) na chorą tarczycę, 400 tab.na epilepsję. I mam pytanie, czy przewiezienie w bagażu (oczywiście niepodręcznym, tylko nadanym) również mogę mieć problemy? Czy powinnam mieć zaświadczenia od moich specjalistów? Nie chcę, ażeby mój pracodawca się dowiedział, bo wtedy nie mam czego szukać na statku.. Do tej pory się udawało (ale to były 4 miesiace), i jeszcze od USA nie zaczynałam. Wracałam do domu z Los Angeles, czy Miami, ale leków już nie mialam..

  • Przy takiej ilości specjalistycznych leków powinnaś mieć przy sobie zaświadczenie od lekarza. Regułą jest, że leki które są wwożone do USA powinny wystarczyć jednej osobie na max 3 miesiące. Ponieważ Ty jedziesz do legalnej pracy na 6-mcy więc nie powinnaś mieć żadnych problemów z przewozem takiej dużej ilości leków. Zaświadczeni jednak powinnaś mieć. Bagaż który nadajesz i podlegać może kontroli (przy wyjściu wyrywkowo sprawdzają niektóre osoby).

 85. Witam! Świetna stronka z poradami! Lecę po raz pierwszy do USA z Warszawy do Chicago , lot bez pośredni 4 lipca 2016r, czy może ktoś w tym czasie leci? Tyle się słyszy o tym co można , a co nie można przewieźć, znajomi mówią nic nie bierz , nie ryzykuj , nie wpuszcza Cie , a tu proszę , grzybki suszone, jakaś wędlinka , czy alkohol. Cieszę się, że trafiłam na tą stronę i filmik interesujący dla takich nowicjuszy jak ja! dzięki serdeczne za to że jesteś!! pozdrawiam

 86. Witam. Proszę o odpowiedz czy mogę zabrać z sobą w podróż do USA zestaw porcelany który ma być prezentem ślubnym, czy mogę ewentualnie zabrac prezent do bagażu podręcznego czy tylko bagaż rejsowy, który jak sie domyślam nie jest transportowany w sposób przewidziany do przewoz porcelany

  • Nie ryzykowałbym przewozu porcelany w bagażu podręcznym. Jakby na to nie patrzeć będzie to traktowane jako szkło a to jest uznane za materiał którego nie wolno wnosić na pokład.
   Proszę postarać się zabezpieczyć porcelanę i nadać ją w bagażu rejsowym.

 87. Chciałam jeszcze raz zapytać o małe dziełka sztuki: rysunek i akwarelę. To mają być prezenty. Sama je dostałam w spadku rodzinnym, więc nie mam na nie żadnych paragonów z galerii. Ale są podpisy artystów w dolnym rogu i daty (XX wiek). Czy muszę je zgłaszać w deklaracji, czy muszę szacować cenę?
  Serdecznie pozdrawiam.

  • Jeśli wwozisz dzieła sztuki do USA to nie musisz zgłaszać ich do deklaracji celnej. WAŻNE: jeśli zapytają Cię o wartość każdego z nich to musisz oszacować ją na poniżej 2.500$. W innym wypadku musisz je zgłosić w deklaracji.

 88. Mam pytanie czy córka (15 lat) może mieć w bagażu rejestrowanym pół litry wódki na prezent dla wujka?Czy raczej nie podawać ze względu na jej wiek?

  • Alkohol do USA mogą wwozić tylko osoby które ukończyły 21 lat. Jeśli leci sama to w przypadku kontroli walizki mogą w najgorszym wypadku wyrzucić alkohol do kosza. Kary na pewno nie zapłaci…to nie jest “towar” za przewożenie którego miałaby kłopoty.

 89. Hej. Super Blog ! Wyjeżdżam w czwartek do Stanów i strona zdecydowanie przydała się przy planowaniu 🙂
  Chciałam dopytać bo w necie znajduję różne przeciwstawne informacje dotyczące produktów mięsnych.
  Czy mogę zabrać do Stanów hermetycznie zapakowaną krakowską lub konserwy?
  Rozumiem, że na miejscu znajdę wszystko bez problemu, ale nie chcę zaczynać urlopu od biegania po Walmarcie i kupowania jedzenia 🙂
  Dziękuję za odpowiedź =D

  • Witaj. Tak możesz do Stanów zabrać hermetycznie zapakowaną wędlinę oraz konserwy. W Wallmart nie mają dobrego mięsa…same ochłapy. Już lepiej coś kupić w lokalnych sklepikach.
   Powodzenia!

 90. Niedługo lecę do Waszyngtonu, po raz pierwszy. Mam kilka obaw, np. Czy mogę spokojnie ofoliować bagaż rejestrowany czy będą w związku z tym jakieś problemy? Czy leki przeciwbólowe (kupowane w aptece na receptę) nie zostaną mi zabrane na kontroli? Oraz czy będzie problem z kroplami do nosa w bagażu podręcznym (podczas kontroli oczywiście, ponieważ choruję na nieżyt nosa, co wiąże się z koniecznością posiadania ich przy sobie24/24). Jak wygląda przewóz papierosów oraz zapalniczek? A także jak wygląda rozmowa na lotnisku, o co może mnie zapytać celnik ?

  • Leki przeciwbólowe w rozsądnej ilości (tzw. do użytku własnego) możesz spokojnie przewieźć do USA.
   Krople do nosa (ponieważ jest to płyn) nie mogą być w opakowaniu większym niż 100 ml
   Papierosy do Stanów możesz wwieźć w ilości do 200 sztuk (wówczas nie podlegają one ocleniu).
   Jeśli lecisz pierwszy raz do USA to celnik zapyta tylko o cel podróży, jak długo zamierzasz zostać w Stanach, zrobią Ci fotkę, wezmą odciski palców i …to wszystko!
   Udanej podróży!

 91. Znajomy który latał już do USA kilka razy, radzi mi abym zabrał ze sobą znaczną ilość gotówki w $ – nawet kilka tysięcy… Ma to na celu pokazanie celnikowi, że będzie się w stanie utrzymać samodzielnie podczas pobytu.
  Czy to prawda? Jest sens zabierać w podróż takie sumy??
  Lecę pierwszy raz na wizie turystycznej.

  Świetny poradnik!!!

  • Moim zdaniem zabieranie dużej ilości gotówki do USA jest bez sensu. Legalnie można wwieźć do USA 10 tys dolarów. Wszystko powyżej tej kwoty trzeba zgłosić przy odprawie.
   Poza tym w dobie karty kredytowych można pokazać przy odprawie na lotnisku w USA kilka kart i powiedzieć, że na każdej z nich jeśli limit np. 20 tys. dolarów. Czasy kiedy “udowadniało się” możliwość utrzymania w USA już dawno minęły.

 92. Mam pytanie odnośnie biletu powrotnego. Kupiłam tylko bilet w jedną stronę, gdyż mam zamiar zwiedzić Nowy Jork, pobyć tam na spokojnie przez 2 miesiące i nie chciałam tym razem planować pobytu co do dnia. (w zeszłym roku byłam w NY z mamą na 8 dni, zwiedzałyśmy strasznie szybko, tym razem chciałam to zrobić bardziej na chilloucie). Czy mogę mieć z tego powodu problem i mogą mnie cofnąć na lotnisku w NY? Naczytałam się wpisów na forach i trochę się teraz obawiam. Czy u nich w systemie widnieje informacja, że mam tylko bilet w jedną stronę? :(:(:(:( Same stresy…..

  • W czasie kontroli paszportowej w USA na pewno zostanie zadane Pani pytanie kiedy Pani planuje powrót. Związane jest to z wizą turystyczną, którą otrzyma Pani przy wlocie. Musi więc Pani określić mniej więcej długość pobytu w USA. Jeśli zamierza Pani przebywać w USA 2 miesiące – proszę podać taką datę. Brak biletu powrotnego o niczym nie świadczy. Ponieważ podczas ostatniego pobytu w USA wróciła Pani w terminie – to na pewno zadziała na korzyść.
   Proszę nie sugerować się bzdurnymi wpisami w internecie.

 93. Witam serdecznie! Na wstępie chciałabym podkreślić, iż ta strona to świetna sprawa! Istna skarbnica wiedzy 🙂
  Wiem, że były już tutaj pytania odnośnie leków, ale miałabym jeszcze jedno. Jadę na 3 miesiące do Ameryki i chciałam się zabezpieczyć w parę opakowań leków – polopiryna, inne przeciwbólowe, maści do oczu i krople żołądkowe. Znam je i wiem, jak dokładnie używać. Chciałam to nadać w bagażu rejestrowanym. Tak łącznie z 7-8 sztuk. Czy będzie to jakiś problem? Czytałam tutaj, że jest jakaś ankieta, w której to zgłasza się rzeczy, które wwozi się do USA. Czy tam jest pozycja na leki i mam je wyszczególnić? Jest to mój pierwszy wylot do USA i jestem zupełnie zielona 😉
  I jeszcze słodycze – oryginalnie zapakowane w bagażu rejestrowanym to ok, prawda?
  Z góry dziękuję za odpowiedź!

  • Witaj. Tego typu leki możesz swobodnie wwieźć na teren USA. Wszystkie obostrzenia dotyczą leków na receptę (bardziej specjalistycznych – zawierających np. substancje psychotropowe, narkotyk (jako środek znieczulający) itp). Poza tym, ilość leków którą będziesz miała ze sobą wskazuje na to, że są one tylko do Twojego użytku (nie na handel). Proszę się więc nie przejmować.
   A słodycze..można wwozić w każdej ilości.

 94. Witam! Mam takie pytanie – jadę do USA po raz pierwszy i wujek poprosił mnie bym przywiozła mu trochę suszonych grzybów – czy muszę ich przewóz zgłaszać przy wypełnianiu formularzu na pokładzie czy też nie? Już się pogubiłam :< Nie ukrywam, że trochę się denerwuję, gdyż nie chcę mieć jakiś nieprzyjemności już na "dzień dobry" :O a lecę z przesiadką w Londynie….

  • Grzyby suszone możesz bez problemu przewieźć do USA. Nie będziesz miała z tym żadnych kłopotów podczas kontroli w USA. Nie musisz grzybów nawet wpisywać w deklaracji celnej (w sekcji żywność “food” ). Są one na liście produktów/rzeczy dozwolonych.

 95. Hej, mam pytanie w sprawie kawy. Chodzi o to, że mój chłopak jest marynarzem i w Kolumbii kupił sporą ilość kawy (chyba z 10 paczek) ma również jakieś lekarstwa, które brał ze sobą w razie potrzeby. Teraz okazało się, że będzie wracał do Polski z Jamajki przez Miami do Frankfurtu i do Polski. Moje pytanie brzmi: czy w czasie takiego przelotu gdzie walizka idzie z samolotu do samolotu mogą sprawdzać lub przyczepić się do tych rzeczy? Pozdrawiam

  • Obecnie nie ma żadnych restrykcji jeśli chodzi o wwożenie kawy czy herbaty na teren USA. Oczywiście mówimy tutaj o ilościach przyzwoitych (jak podają przepisy “do użytku osobistego – nie na handel). 10 paczek kawy wwożonej do USA jest jak najbardziej ok.
   Lekarstwa – jeśli nie są to duże ilości (czyli również do użytku osobistego). Nie powinno być również problemów w czasie kontroli celnej w Stanach.

 96. Witam, a jak wygląda sprawa wywozu ze Stanów alkoholu? Lecimy i wracamy w dwójkę, chciałbym przywieź dwie pamiątkowe butelki whiskey (poj. 0,7 lub 1 l; po jednej na głowę). Czy mogę spotkać się na jakimś etapie podróży z kłopotami?
  Czy różnicę robi w tym momencie lot bezpośredni do Polski lub z przesiadką np. w Niemczech?
  Proszę o informacje.

  • Nie powinieneś mieć problemów z taką ilością alkoholu. Ja miesiąc temu przywiozłem z USA do Polski (z przesiadką w Berlinie) 2 butelki koniaku 0.75l oraz dwie butelki whisky 0.5l (wszystko w bagażu rejestrowanym). Niestety nie wiem jak to jest kiedy przewozisz alkohol z USA lecąc lotem bezpośrednio do Polski. Musisz sprawdzić online.

 97. Moja zona kilka lat temu przez przypadek wywiozla gaz pieprzowy z USA , miala przesiadke w Europie i jej bagaz nie dolecial na czas jak juz wrocila do polski tylko go jej przywiezli bo zostal na lotnisku w europie , w domu sie okazalo ze ma przecieta kludke i jakas karteczke wsrodku (lecz nie wiewm co to bylo bo wyrzucila } , gaz zostal na swoim miejscu , czy moze miec teraz jakies problemy z tego tytulu przy wjezdzie do USA ? nie ma jakiejs notki w recordzie ?

  • Zona nie będzie miała problemów z wjazdem do USA. Kartka w środku bagażu oznaczała to, że walizka została dokładnie sprawdzona ponieważ w czasie prześwietlenia wykryto podejrzany pojemnik. Należy pamiętać, że NIE WOLNO zamykać bagaży na kłódkę (chyba, że jest to specjalna kłódka z uniwersalnym zamkiem posiadająca certyfikat bezpieczeństwa. Taką kłódkę mogą otworzyć na każdym lotnisku służby graniczne).
   Jeśli znajdzie się walizka zamknięta na kłódkę – zawsze jest to podejrzane i kłódka jest przecięta a walizka przeszukana.

 98. Witam, mam pytanie o alkohol. Podróżowałem trochę po świecie i z każdej wyprawy przywoziłem 2-3 butelki lokalnych trunków do swojej “kolekcji”. Oczywiście sporo zostało wypite, ale część pozostała nienaruszona. Teraz emigruję na stałe do USA i ciężko mi się z tymi “eksponatami” rozstać więc chciałbym je ze sobą zabrać. Czy jak będę wwoził około 20 butelek różnych alkoholi to nie potraktują mnie jak alkoholika? Ile się należy akcyzy za taką ilość alkoholu (butelki w większości 1l) jak wpiszę to w deklarację?

  • Przepisy nie określają dokładnie jaka ilość alkoholu możesz wwieźć do USA. Nie ma wiec określonego limitu. Jednak na stronie rządowej (www.dhs.gov) jest napisane, że “większa ilość alkoholu wwożona do USA może być potraktowana jako przywóz do celów handlowych i może podlegać ocleniu..” Tak więc ciężko mi określić jak potraktują Twoje 20 butelek. W najgorszym wypadku zapłacisz 3% akcyzy. Akcyza zostanie nałożona na wszystkie trunki których całkowita wartość zostanie określa powyżej $200 (tzn. jeśli wycena np 15 butelek będzie $199 – to zapłacisz 3% akcyzy za pozostałe 5 butelek, których wartość już nie mieści się w “widełkach”)

 99. Witam, lecę do NY na 18-miesięczny kontrakt z dwójką malutkich dzieci i chciałabym zabrać ze sobą możliwie jak największą ilość mleka modyfikowanego. Oczywiście nie wystarczy na cały pobyt, ale chciałabym mieć dużo czasu na ewentualne przestawianie dzieci na inne mleko. Jaki jest limit na tego typu proszek?

  • Jeśli lecisz z małym dzieckiem do USA nie masz żadnych ograniczeń jeśli chodzi o zabranie mleka modyfikowanego (w proszku). Masz prawo nawet zabrać do samolotu większą ilość mleka w płynie niż jest dopuszczona przez przepisy (100ml). Musisz jednak to zapakować butelek i do wszystko razem do osobnego pojemnika (najlepsze są tzw. Zip-lock -nie wiem jak to się nazywa w Polsce).

 100. Będę leciała do Nowego Jorku na chrzciny. Kupiłam w Desie srebrną łyżeczkę i teraz nie wiem czy wolno mi ją wwieżć do USA Z Desy mam kwitek ze to łyżeczka francuska XIX/XX w. Czy trzeba ją zgłosić czy lepiej nie? A może włozyć ją w przybory podręczne i udać że to moja i piję kawę tylko ze srebrną łyżeczką? Teraz zaczynam się denerwować ha ha ha

  • Proszę się nie przejmować jedną srebrną łyżeczką wwożoną do USA. Restrykcje odnośnie srebra są stosowane wyłącznie dla przedmiotów uznanych za “zabytkowe” i mających wartość historyczną. Służby celne mają odpowiednie listy takich przedmiotów… na pewno nie ma na niej srebrnej łyżeczki z XIX w.

 101. Dzień Dobry!
  W sierpniu odwożę wnuka do rodziców do USA. Chciałabym przy tej okazji zabrać dla córki w prezencie zestaw obiadowy polskiej porcelany ( waży ok. 42 kg), jakieś polskie specjały typu miód, wędliny itp. i trochę innych upominków dla znajomych w USA. Obawiam się, że ze względu na wagę bagażu rejestrowanego będę musiała zapakować się w więcej walizek. Czy jest limit wartościowy “różności” przewożonych do Stanów? Czy wracając z 7-mio letnim dzieckiem mogę dokupić dla każdego biletu dodatkową walizkę bagażu rejestrowanego, a jeśli tak, to jak sprawnie ogarnąć logistycznie ten kram na lotnisku, żeby nie spowodować zamętu? Czy przed odprawą celną są dostępne wózki bagażowe? To mój pierwszy lot do USA(lotnisko NYC) i trochę się denerwuję

  • Limit wartościowy rzeczy które uznaje się za “prezenty” nie powinien przekraczać 100 dolarów.
   W formularzu, który wypełnia się w samolocie (Custom Declaration) należy wówczas zaznaczyć odpowiednią rubrykę i napisać (z drugiej strony deklaracji) jakie są to przedmioty.
   W formularzu jest dodatkowo informacja, że cło może jednak być nałożone na przedmioty których wartość przekracza $1000. Najlepiej więc proszę trzymać się w przedziale $350-450 jeśli chodzi o podanie wartości “prezentów”.
   Proszę uważać na wędliny. Teraz na lotniskach są szkolone pieski które świetnie sobie radzą z wykrywaniem tego typu produktów. Dawniej można było liczyć na szczęście, że jakoś walizka przejdzie. Obecnie jest zdecydowanie trudniej.
   Miód spokojnie można przewieźć.
   Tak, można dokupić dowolną ilość bagaży rejestrowanych.
   Wózki bagażowe są dostępne w miejscu gdzie odbiera się bagaż. Do odprawy podchodzi się tylko z bagażem podręcznym.

 102. Witam:)
  Znalazłam dużo przydatnych informacji,ale jeszcze mam pytanie o ten alkohol,tylko że dość w nietypowym opakowaniu.Otóż lecę do samotnej kuzynki,i chcę jej zawieźć taki jakby winiak kolorowy 38%,ale problemy są dwa:opakowanie jest w kształcie hmm.Sporego męskiego przyrodzenia(myslę że jej się przyda),a do tego ma nietypową pojemność,bo 1,25l. Pisał Pan,że można przewieźć tylko litr.Czy podczas kontroli w razie czego gdyby chcieli mi go skonfiskować,mogę upić przy celniku te 0,25?Wolałabym tego nie robic ze względu na wspomniany kształt członka,ale może tylko tak uratuję wg mnie najlepszy dla niej prezent?
  Bardzo proszę o odpowiedź,to dla mnie mnie bardzo wazne,żeby jej go dostarczyć!

  • Oficjalnie do USA można przywieźć 1 litr alkoholu który nie podlegać będzie ocleniu. Jedak stronie US Custom and Border Protection znajduje się informacja, że można przewieźć “więcej” alkoholu (nie podana jest żadna specyfikacja co znaczy więcej) tylko do użytku własnego. Jeśli weźmiemy to na logikę, to przewożąc 3-5 butelek teoretycznie jest to do “użytku własnego”. Przewożąc do USA 10 butelek – to już na pewno wzbudzi podejrzenia celnika.
   Ja miałem kolka lat temu podobną sytuację. Przewoziłem biały likier w 3 butelkach (po 0.5 litra) przypominających wyglądem plemniki. W czasie kontroli celnicy się nieźle uśmiali ale nikt nie doczepił się do tego, że alkoholu było ponad litr.
   Proszę tylko tego likieru nie przewozić w bagażu podręcznym. Na pokład samolotu można wnieść tylko 100ml płynów!

 103. Hej, fajny artykuł jak i dużo kometarzy, wiele się z nich dowiedziałem. Dzięki za to!
  Przy okazji tylko celem upewnienia się:
  1. Piszesz żeby walizki nie zamykać na kłódkę, a strecz folia wchodzi w grę?
  2. Mięsko… obracam się tej branży i rodzi się pytanie ile KG tego mogę max wwieść? Nie powiem że pare kg bym chętnie zapakował próżniowo już pokrojone 🙂
  3. Ten bagaż jest sprawdzany przez celnika przed rozmową czy już po wydaniu ostatecznej zgody na wjazd na teren USA?

  Dzięki

  • Zabezpieczenie walizki folią jak najbardziej wchodzi w grę. Gdyby służby celne chciały skontrolować zawartość wówczas zdejmują folię, kontrują i zakładają nową.
   Jeśli chodzi o przewóz mięsa to raczej trzymaj się bezpiecznej ilości. Niech to wygląda jakbyś przewoził wędlinę “dla siebie”. Przepisy celne w USA nie mówią jaka ilość mięsa jest zabroniona w USA.
   Bagaż jest sprawdzany po przylocie do USA już po rozmowie z urzędnikiem.

 104. Dzięki za odpowiedz. A jak się będzie sprawa miała jeżeli butelki z alkoholem nie mają banderoli? Dużo z nich kupowałem w strefach bezcłowych w portach/lotniskach a tam ich nie nalepiają. Czy lepiej zostawić takie jak są czy też dokleić polską banderolę odklejoną z butelki wódki.

  • Ja nigdy nie miałem problemów z przewozem alkoholu bez banderoli, nawet podczas kontroli na lotnisku gdy objaśniałem celnikom co to jest domowej roboty wiśniówka. Wystarczy mieć “rozsądną ilość” alkoholu i się nie czepiają.

 105. Koleżanka z USA powiedziała, że nie można wwozić piwa, ale jak rozumiem jak dwie butelki zabiorę (czy może lepiej puszki?) to będzie ok? Nie widzę nigdzie ograniczeń dotyczących piwa. Jeśli kupię w sklepie w Polsce, to nie oclą mi, tylko jeśli kupiłabym w strefie wolnocłowej, tak?

  • Piwo tak jak inny alkohol można wwozić do USA w rozsądnych ilościach. Jak przewieziesz kilka butelek (puszek nie polecam bo narobią hałasu w wykrywaczach metali) to się nic nie stanie.
   Ja będziesz chciała przewieźć 10 sztuk to pomyślą, że to na handel.

  • Jeśli ilość kurtek będzie “rozsądna” to nie widzę żadnego problemu. Wwożąc 3-4 sztuki można łatwo wytłumaczyć, że to prezent dla rodziny. 10 sztuk..to już może wzbudzić podejrzenia w czasie kontroli (jeśli oczywiście zostaniesz skierowany na kontrolę)

 106. Witam , mam pytanie co do przewozu spirytusu , czy 0,5 litra mogę przewiesc do usa ?
  kiedys czytałam ze nie wolno bo to latwopalne , czy to prawda ?

  • Nigdzie nie spotkałem się z ostrzeżeniami, że na pokład samolotu nie można wnosić spirytusu. Jeśli tylko butelka ma banderolę (ewentualnie rachunek ze sklepu bezcłowego gdy został spirytus kupiony na lotnisku) to można spokojnie zabrać go na pokład.

 107. jeszcze jedno pytanie mam , nie mam kart pokladowych ostatniego powrotu z usa , czy moge gdzies sprawdzic ze mnie odnotowali ze wylecialam ?

 108. Witaj , dziekuje ze odpisales na moje pytania , mam tylko probilem z otwarciem tej strony do sprawdzenia i-94 komp mi wyswietla “error 404” sluchaj a moze mam cos w razie czego jak mnie nie odnotowali ostatnio , jakies zaswiadczenia z tad czy cos ?

  • Już poprawiłem link na stronie. Teraz działa
   Tak, możesz użyć jakiekolwiek innego dokumentu potwierdzającego fakt, że opuściłeś terytorium USA w danym czasie (bilet lotniczy np. z przelotu do jakiegokolwiek miasta) itp.

 109. Dzien , Dobry , nie dziala nadal , moze wyslij ponownie poprawiony , jak nie zadziala to juz sie poddaje ,
  ale chcialam sprawdzic zeby miec pewnosc ze wszystko ok , poniewaz lece teraz za dwa tygodnia ,
  pozdrawiam Cie . Dla zabezpieczenia wezme zaswiadczenie z pracy ze po powrocie wrocilam do pracy czy moze byc ?

 110. Dzień dobry, w weekend wylatuję do Stanów na roczny staż. Mam dokumenty, które potwierdzają, gdzie i dokładnie przez ile będę go odbywać. Posiadam leki antykoncepcyjne (tabletki) na ten rok, czyli jest to 12 opakowań, każde w oryginalnym opakowaniu z receptą, włożone do bagażu rejestrowanego. Czy nie będę miała problemu z przewiezieniem ich do Stanów? Bardzo będę wdzięczna za odpowiedź.

  • Na stronie rządowej U.S. Customs and Border Protection jest wyraźnie napisane, że przetworzone wyroby pochodzenia zwierzęcego/roślinnego (mleko, sery, masła) wwożone do USA podlegają kontroli dep. zdrowia tylko w przypadku gdy przeznaczone są do dalszej sprzedaży na rynku Amerykańskim.
   Wwożenie tych produktów przeznaczonych do “indywidualnego spożycia” jest dozwolone.
   Więc masło roślinne można spokojnie przewieźć w bagażu podręcznym.
   Jedyny problem to temperatura. Masło pewnie się roztopi..ja bym umieścił je w bagażu rejestrowanym. Znajduje się on w luku bagażowym gdzie jest zimno.

 111. mam do zabrania zupki w proszku ( barszcz czerony , zurek …) i jeszcze przyprawy ( sol ziolowa , ziele angielskie ..) i sosy tez w proszku , i tak w sumie to tego mam po 8-10 sztuk , czy nie doczepia sie do tego ?

  • Można spokojnie zabrać zupki w proszku czy przyprawy do bagażu podręcznego czy rejestrowanego lecąc do USA. Są to produkty spożywcze “przetworzone” więc wg przepisów nie podlegają żadnym restrykcjom.
   Wracając z Polski często przywożę nawet większe ilości takich zupek i nigdy nie miałem problemów. Spokojne można zabrać nawet do 20 sztuk.

 112. Szanowny Panie

  Gratuluję stworzenia serwisu! Zastanawiam się czy umiałby Pan powiedzieć mi jak wyglada sytuacja z:
  -przewozem (wywóz i przywóz) starych ksiażek np. XIX wiek lub antyków? Czy to trzeba zgłosić, czy trzeba mieć na to jakieś dokumenty?
  -czasem odprawy w Warszawie i Chicago? Jaki zapas czasu trzeba przewidzieć?

  Dziękuję

  • Niestety mało mam wiadomości na temat przewozu do USA starych, antycznych książek.
   Na stronie rządowej jest jednie informacja, że jeśli takie przedmioty są przeznaczone do celów handlowych oraz ich wartość wyceniona przez rzeczoznawcę wynosi ponad $2500 podlegają one ocleniu.
   Wnioskuję więc, że jeśli wpisze Pan w deklaracji książki a wartość poda poniżej 2500 (wszystkich książek) nie zapłaci Pan cła.
   Wwożenie/wywożenie książek jest legalne. Proszę tylko jak wspomniałem wpisać ich wartość w deklaracji.
   Odprawa celna w Chicago trwa około 45 min. Liczę to od czasu wyjścia z samolotu do czasu wyjścia na lotnisko. Jeśli zdarzy się, że przylecą równocześnie 2 lub więcej samoloty wówczas czas może się wydłużyć.

 113. Jadę na Święta Bożego Narodzenia i z tym moje pytanie:
  Czy można zabrać ze sobą wypatroszoną rybę – karp- zapakowaną
  do woreczka foliowego próżniowo .
  Jeżeli ktoś ma taką informację to bardzo proszę o odpowiedź.

  • Nie sądzę aby udało się przewieźć do USA surową rybę. Proszę pamiętać, że zabronione jest wwożenie jakichkolwiek “organizmów” mogących zawierać żywe bakterie…

 114. Wwoziłem leki 3 razy zapakowane osobno, były rożne, także te na receptę w małym pojemniku 20x20x20 cm i nikt się tym nie interesował (ostatnio były w bagażu podręcznym). Jestem lekarzem wiec nie będę przygotowywać do okazania recepty sam dla siebie. Mogę mieć druki recept, a jak ktoś będę chciał to wystawię zaświadczenie/receptę na miejscu.
  Teraz chciałbym przewieźć 2 słoiku (lub butelki plastikowe) miodu – w bagażu rejestrowanym. Rozumiem, że trzeba to wpisać do deklaracji i przejdzie bez cła. Chyba jak i cukierki lub czekoladki.
  Odwiedziłem stronę: https://help.cbp.gov/app/answers/detail/…… I tam określono, że można to wwozić.
  Pozdrawiam, Grzegorz

  • Tak miód można wwozić do USA. Proszę wpisać do deklaracji i nie będzie problemów. Dwa słoiki to ilość którą można zakwalifikować jako “do użytku własnego” – bo takie są wymogi.

 115. Cześć
  Mam pytanie czy nie będzie problemu jak będę miał orginalną butelkę 100 ml olejku do e-papierosa?
  Lecę na miesiąc do USA a później do Korei Południowej.

 116. Witam! Lecę do USA na prawie pół roku. Muszę zabrać ze sobą leki na nadciśnienie, przeciwzakrzepowe i tarczycę, sporo tego. Czy mam to wpakować do bagażu rejestrowanego, czy część na pokład? A może lepiej wysłać kilka listów priorytetowych w bąbelkowych kopertach

  • Nie ma znaczenia czy leki będą w bagażu podręcznym czy w bagażu rejestrowanym. Kontrolę bagażu i tak przechodzi się dopiero po odbiorze walizki. Z takimi lekami jednak nie powinno być problemów na lotnisku w USA nawet gdybyś przechodziła szczegółową kontrolę.

 117. Witam, pewnie podobne pytania juz padły ale czy suszoną kielbase,miód oraz konfiture, nie domowej roboty, a zakupiona w sklepie (hermetyczne zapakowane rzeczy) uda mi się wwieźc na teren USA?
  Czy udałoby się przewieźć domowej roboty ketchup?
  Jeśli tak to co powinnam zaznaczyć w deklaracji? Lecę pierwszy raz i wolalabym uniknac problemów 🙂
  Serdecznie dziękuję za odpowiedz!

  • Wszystkie rzeczy zakupione w sklepach w oryginalnych opakowaniach można przewieźć do USA bez problemów. Ketchup domowej roboty także, ponieważ nie jest to produkt przetworzony. Nie wwozisz do USA “żywych” pomidorów ani żadnych innych owoców lub warzyw.

 118. Ja mam pytanie trochę z innej beczki (nawiasem mówiąc nie udało mi się przemycić swojskich wędlin do USA, zostały zarekwirowane). Natomiast chodzi o mój paszport – przy wjeździe na kontroli paszportowej wbili mi pieczątkę z datą wjazdu i dopuszczalną datą wyjazdu z USA, ale przy wylocie nie wbito żadnej pieczątki potwierdzającej mój wylot w ramach dopuszczalnego terminu. Będę miał problemy przy następnym wyjeździe do USA, czy może nie zauważyłem, jak mój paszport został przeskanowany w przez jakiś system i gdzieś jest zapisane, że nie przekroczyłem dopuszczalnej daty? Sprawa trochę stara, bo byłem tam we wrześniu, więc na pieczątce mam zezwolenie do marca i dopiero teraz zauważyłem tą sytuację.
  Z góry dzięki za odpowiedź i pozdrawiam 😉

  • Szkoda tych wędlin. To w sumie loteria. Zauważyłem, że od 2 lat na lotniskach mają miłe pieski które skutecznie poszukują wędlin itp. Szanse więc są bardzo marne.
   Jeśli chodzi o pieczątkę w paszporcie po opuszczeniu USA to proszę się nie martwić. Przy skanowaniu paszportu w czasie zakupu biletu informacja o Pana wylocie została już wprowadzona do systemu.
   Proszę na wszelki wypadek zatrzymać sobie kartę pokładową. Piszę o tym w tym artykule. Nie wyrzucaj karty pokładowej

 119. Dziękuję bardzo, kartę zachowałem na pamiątkę, więc nie będzie problemu. Z tymi wędlinami to się przyznałem sam, no bo i tak by znaleźli. Ale najdziwniejsze, że miałem wszystko zapakowane próżniowo, orginalnie, jak w sklepie (nawet jakiśtam paragon na wędliny miałem, więc niby wszystko OK), ale trafił się akurat celnik, któremu się nie spodobało plastikowe opakowanie, że niby mogło pęknąć w transporcie i takie tam inne pierdoły pociskał. Jedną konserwę z mięsem mi zostawił, bo opakowanie metalowe, to może być, ale wszystkie plastikowe opakowania z mięsami pozabierał. No trudno, ważne, że nie muszę się martwić, dzięki jeszcze raz 🙂

 120. czy można bez problemu w paczce wysłac do USA suplementy diety typu Fervex,Stoperan,Ibum itp 8 op.
  i 120 szt papierosów tj.6 paczek oraz pudełko słodyczy typu ferrero ?

  • Z suplementami diety nie będzie żadnych problemów. Zastanawiam się jednak co z papierosami. Na stronie rządowej jest informacja że można bez cła przewieźć do USA maksymalnie 200 sztuk papierosów (czyli 10 paczek). Chodzi tutaj jednak o przewóz fizyczny w czasie podróży np. z Europy do USA. Najprawdopodobniej zawartość paczki zostanie sprawdzona ale nie sądzę abyś musiał zapłacić jakieś cło. Mieścisz się w granicy przesłania papierosów w tym co mówią przepisy.

 121. Witam, mam pytanie chyba niezbyt często zadawane. Niestety nogdzie nie mogę znaleźć informacji ile mogę z USA do PL przywieźć w samolocie tytoniu do fajki? Ciekawe czy uda się tutaj znaleźć odpowiedź.

  • Ja znam tylko odpowiedź “w drugą stronę” czyli ile tytoniu do fajki możesz przywieźć z Polski (lub innego kraju) do USA.
   Odpowiedź – równowartość rynkową towaru do kwoty $800. Wszystko powyżej podlega ocleniu.

 122. Witam , tez sie zastanawialam nad tym wyslaniem papierosow , jestem obecnie w USA na Florydzie , spedzam tu zime wiec sie grzeje w sloncu , limit przywozu papierosow to 10 op. i tak jest , mysle zeby na nastepny raz przed wyjazdem wyslac kilka paczek i sprawdze czy sie nie doczepia do paczki z PL , dam znac pozdrawiam

 123. Oczywiscie ze dam znac , Ty nie raz mi tutaj pomagales , odpowiedziales na kazde pytanie dzieki temu jestem juz duzo madrzejsza w podrozowaniu do USA , dziekuje pozdrawiam z FL

 124. Czy ktoś podpowie jak jest z odżywkami dla sportowców(suplementy diety) Dodam że jestem marynarzem ,statek pływa po całem świecie, tylko mustruje w USA

  • Jeśli kupujesz laptopa w USA najlepiej nie wwozić go w oryginalnym opakowaniu. Mogą się przyczepić do tego, że był kupowany w USA i będą próbować go oclić. Proszę go wyjąć z pudełka, uruchomić i przewieźć tak jakby był już używany.

 125. Za tydzień lecę na miesiąc do Stanów i niestety ze względu na wrażliwy żołądek muszę zabrać w bagażu głównym leki bez recepty typu sylimariol, krople żołądkowe i ziołowe tabletki na uspokojenie (również bez recepty). Czy nie będę miała problemu na lotnisku jeśli będę miała w walizce miesięczny zapas powyższych leków?

 126. Witaj Pawle , nie wiesz czy ja bedac w USA moge zaplacic zakupy ne necie swoja karta kredytowa z PL ?
  konkretnie sklep Apple ?

  • Tak możesz w amerykańskich sklepach płacić kartą kredytową lub debetową wydaną w Polsce. Karta musi mieć tylko znaczek Visa lub MasterCard. To najbardziej popularne karty w USA.

 127. Mam 4 słoiki (szklane) oryginalnego miodu z pasieki (z pierwszej ręki) zapakowanego w firmowe opakowanie. Miód jest stały, a nie płynny. Poza tym chcę wziąć trochę cukierków, no i leki. Miód i cukierki zadeklaruję. Czy z takim miodem nie powinno być problemów? Lecę do rodziny i znajomych.
  Pozdrawiam,
  Grzegorz

 128. No i jeszcze jedno. Do USA lecę 4 raz. Czy mam wypełnić I-94 przez internet i ew. go sobie wydrukować przed wjazdem?
  Pozdrawiam, Grzegorz

 129. Chciałabym zapytać czy mogę mieć w bagażu rejestrowanym zapas leków uspokajających na receptę (ilość tylko taka żeby starczyło na czas pobytu w USA)?
  Czy ksero recepty na te leki powinnam mieć w bagażu razem z lekami czy może przy sobie?
  Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

 130. Witaj Pawle , mam pytanie takie czy moze wiesz : czy bedac 6 miesiecy w USA teraz wrocilam jestem w PL , czy musze tu byc tez 6 miesiecy i dopiero wyjechac ponownie ?

  • Możesz podróżować pomiędzy Polską a USA dowolną ilość razy. Ważne aby było to w datach wyznaczonych przez wizę. Mam wiele znajomych (nie mają amerykańskiego obywatelstwa) którzy latają do USA co miesiąc załatwiać jakieś sprawy biznesowe. Co prawda nie zostają w USA dłużej niż 3 tygodnie..
   Nie ma oficjalnych przepisów które określają jak długo możesz przebywać poza USA aby ponownie wjechać bez przeszkód. Wszystko zależy od urzędnika imigracyjnego na lotnisku. Przypuszczam jednak, że jeśli będziesz zostawała maksymalny limit czasu w USA na który pozwala Ci wiza turystyczna (6 miesięcy) a następnie po 1-2 miesiącach przylecisz znów do USA będą się dokładnie pytać jaki jest tym razem cel Twojej podróży do USA. Mogą już Ci nie dać wizy na pół roku tylko np. na 4 miesiące. Ale może też być sytuacja, że dostaniesz znów wizę na 6 miesięcy…..(to loteria).
   Gdy ponownie zostaniesz 6 miesięcy to za trzecim razem lepiej odczekaj co najmniej te 6 miesięcy w Polsce. Będzie to już podejrzane i mogą przypuszczać, że Twoje wyjazdy do USA są w celach zarobkowych a nie turystycznych.

 131. Czy mogę wysłać paczką z Polski do USA poroże jelenia i antylopy? Poroże oddziedziczyłem. Potrzebuję to jakoś udokumentować? Jakie warunki jeszcze muszę spełnić…

  • Robert. Obawiam się, że nie będę Ci mógł pomóc w tym temacie. Trzeba będzie skontaktować się z profesjonalną firmą kurierską. Oni powinni znać przepisy dotyczące takiego typu przesyłek.

 132. Witam, czy mozna przewiezc w bagażu rejestrowanym kilka paczek ziół, kilka opakowań suplementów oraz tabletek przeciwbólowych? Wszystkie wymienione są bez recepty w oryginalnych opakowaniach. Czy trzeba je deklarować? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Tak, można przewieźć zioła oraz suplementy w bagażu rejestrowanym. Jeśli ma Pani rozsądną ilość tabletek przeciwbólowych (np. jedno, dwa lub trzy opakowania) można je przewieść. Jeśli będzie to 10 opakowań, na pewno będą pytania czy na pewno potrzebna jest Pani taka ilość.

 133. Witam! Za miesiąc razem z mamą lecę do USA,moja mama codziennie przyjmuje leki przepisane przez lekarza. Mam pytanie czy leki może mieć przy sobie na pokładzie? Jak je spakować aby nie było problemów i zbędnego tłumaczenia? Z góry dziękuję za pomoc.

  • Można do USA przywieźć spokojne litrowy słoik miodu. W przepisach mówi się o ilości “dla własnego użytku”. Czyli np. dwa litry mogą jeszcze przejść ale przewiezienie trzech litrów miodu może być już traktowane jako przewóz towaru na sprzedaż.

 134. Strach czytać, smutno straszliwie się człowiekowi robi, jak patrzy na tysięczny raz powtarzane pytanie.
  Naprawdę jesteśmy już tak leniwi, że odpowiedź ma być “tu i teraz” i 10 sekund na oglądnięcie czy już pytanie się przypadkiem nie pojawiło jest zabójczym wysiłkiem?

  Wstyd!

 135. Chciałbym zapytać dlaczego byłem poddany na lotnisku (NC) dodatkowej kontroli z powodu ciecierzycy.Kupiłem w “Biedronce” -było to 2op.x 500 g wyprodukowane w Canada.Celnik wziął do ręki,obejrzał i bez słowa oddał mi z powrotem.Problem tkwi w rodzaju produktu czy kraju pochodzenia?
  Dziekuję.

  • Niestety nie wiem. Mogę się ewentualnie domyślać, że ciecierzyca mogła przypominać wyglądem jakieś objęte zakazem wwozu do USA produkty. Na pewno powodem nie był kraj pochodzenia.

 136. Czy mogę zabrać do bagażu głównego 0,5kg orzechów włoskich i 30dkg laskowych ale w skorupach (nie łuskane).Pytam bo informacje,które czytam w tej sprawie(Plus Media Group) brzmią dla mnie niezrozumiale i wręcz absurdalnie.Cytuję”Można przewieść wszystkie orzechy jeśli są gotowane,mielone,suszone,pieczone lub gotowane na parze”.Dziękuję i pozdrawiam

  • Orzechy można wwieźć do USA pod warunkiem, że nie są one “surowe”. Jeśli na przykład zerwałeś orzechy prosto z drzewa i chcesz je wwieźć do USA (oczywiście w skorupkach)- jest to zabronione.
   Orzechy muszą być “przetworzone”. Tak jak pisałem we wcześniejszym komentarzu który przytoczyłeś. Orzechy mielone, prażone, suszone itp. to “produkt” przetworzony. Chodzi głownie o to, aby nie wwozić do USA nasion (a orzech jest nasionem) z których można wyhodować sadzonki itp. USA to kraj imigrantów i stąd te restrykcje. Gdyby każdy próbował wwieźć nasiona ze swoich krajów mogłoby to doprowadzić do zaburzeń ekosystemu.

 137. Kilka pytań:
  Będę przewozić 3 mies. zapas leków przeciwdepresyjnych i psychotropowych. Wszystkie poza jednym nie są na liście zakazanej, a jeden z nich wiozę w ilości tylko 1 op. Na wszystkie mam recepty, zaświadczenia i historię choroby.
  Pytanie 1: bagaż podręczny czy rejestrowany? pół na pół? obawiam się przewozić wszystko w podręcznym, a z drugiej strony nie mogę rozpakować dużych opakowań. może tylko ten z listy w rejestrowanym?
  Pytanie 2: przy wysyłce tych samych leków z Polski pocztą (bez tego z listy zakazanej), czy poleca Pan jakąś konkretną firmę przewozową? Poczta Polska czy prywatni kurierzy?
  Pytanie 3: w którym momencie powinnam poinformować kogoś o tych lekach? Lecę z przesiadką we Frankfurcie.

  • Jeśli chodzi o przewóz leków z “zakazanej” listy to nie ma znaczenia w którym bagażu je umieścisz. Bagaż podręczny sprawdzą Ci przy wsiadaniu do samolotu na bramkach. Jeśli leki nie są “w płynie” to nikt się nawet nie zorientuje, że je przewozisz. Inna sprawa to kontrola bagażu już w USA. Jeśli zostaniesz wezwana do kontroli to musisz otworzyć wszystkie walizki jakie masz. Więc leki tak czy inaczej będą do sprawdzenia.
   Niestety nie mieszkam w Polsce i ciężko mi powiedzieć jaka firma sprawdza się najlepiej w przesyłaniu przesyłek do USA. Na przykład moja rodzina zawsze używa Poczty Polskiej wysyłając mi jakieś drobiazgi na święta.
   Nie musisz nikogo informować o lekach jeśli przywozisz je dla siebie a ich ilość jest wystarczająca na 3 miesiące. Jeśli leków jest więcej (niż na 3 miesiące) wówczas w deklaracji celnej (którą wypełniasz w samolocie lecąc z Frankfurtu do USA) wpisujesz leki oraz ich ilość. Z tyłu deklaracji jest specjalna tabelka “Description of Articles”.

 138. Witam
  Dużo powiedziano o lekach a co z suplementami? Chciałbym przywieźć na własny użytek witaminy i minerały w oryginalnych opakowaniach (blistrach) oraz np. taurynę w proszku i w oryginalnej puszce, czy też np witaminę C w proszku. U nas to sie kupuje bez recepty. Czy można takie rzeczy bez problemu przywieźć i czy trzeba suplementy wpisać w deklaracji?

  • Suplementy można wwozić do USA bez żadnych problemów. Oczywiście proszę pamiętać o ilości wwożonych suplementów. Według przepisów ma to być ilość na “własny użytek”. Przewożenie większej ilości może zostać uznane za “handel” i suplementy zostaną poddane ocleniu (podatek).

 139. Witam

  Mam pytanie odnośnie laptopa. Padła mi bateria, na kablu sprzęt działa. Mogę mieć problem z tego powodu? Lecę tranzytem przez Miami na Trynidad.

  Pozdrawiam

 140. Witam i mam jeszcze jedno pytanko przed wyjazdem.Koleżanka poprosiła mnie abym na pamiatkę przywiozła jej do Polski muszlę znalezioną osobiście na plaży Florydy. Czy z tego powodu nie będę miała kłopotów? Z góry dziękuję za odpowiedź i zarazem pomoc.Pozdrawiam!

 141. Witaj Pawle , mam pytanie odnosnie przysłania do Polski z USA telewizora , chodzi o to ze ma inne napiecie , ale moze wiesz czy mozna tutaj u nas zastosowac inna wtyczka zeby dzialal ?

  • Proszę sprawdzić na telewizorze jaka jest informacja naklejona z tyłu przy wtyczce do prądu. Jeśli jest 110-240 V to w zupełności wystarczy zwykła przejściówka. Jeśli jednak telewizor pracuje tylko na 110 V koniecznie trzeba będzie kupić transformator. A transformator można kupić w Polsce już z dowolną wtyczką do prądu.

 142. Witam
  Mam rezerwacje na lot do USA, na rezerwacji jest zapis o bagażu podręcznym a nie ma nic o bagażu rejestrowanym. Czy to jest w porządku, trochę się martwię

  • Szczerze mówiąc nie zwracałem nigdy uwagi czy mam informację o bagażu rejestrowanym na rezerwacji. Jeśli może Pan skontaktować się z liniami lotniczymi – proszę to zrobić.

 143. Witam serdecznie. Poza stresem bo lecę pierwszy raz do USA a mam 66 lat, mam pytanie: czy mogę na prezent dzieciom przewieźć lampkę typu tiffany której klosz bedzie wieziony w bagażu podręcznym. Reszty dowiedziałam się z tej super stronki. Bardzo proszę o odpowiedź jak ktoś wie.

  • Przewóz klosza do lampy w bagażu podręcznym może być problemem. Klosz to szkło (dokładnie to elementy witrażowe) – a więc może być to uznane za niebezpieczne narzędzie, którego nie wolno przewozić na pokładzie samolotu.

 144. Za 13 dni lecę do Nowego Jorku i mam w bagażu rejestrowanym spakowane prezenty dla dzieci: trzy bombki z imionami i ręcznie zrobionych na szydełku kilka aniołków na choinkę , dwie serwety ręcznie haftowane, wazon ze szkła szlifowanego ozdobiony maleńkim bursztynem i srebrem oraz dwie szklaneczki tzw kryształ do whisky, a po przeczytaniu wszystkich komentarzy wpadłam w panikę i mam wątpliwości czy to wolno wwieźć , proszę serdecznie o odpowiedź .

  • Jeśli wszystko będzie w bagażu rejestrowanym to nie powinno być żadnych problemów z przewozem tych rzeczy do USA. Nie widzę żadnych przeciwskazań (a przeanalizowałem przepisy co najmniej kilka razy pisząc ten artykuł).

 145. Jestem pod wrażeniem ogromu wiedzy udostępnionej na stronie 🙂 Widzę, że ma Pan bardzo dużą wiedzę i mnóstwo chęci. Gratuluję! Czytając kolejne komentarze postanowiłem i ja zapytać. Przepraszam za tak rozbudowaną wypowiedź, ale pragnę rozwiać wszystkie wątpliwości, a jednocześnie uniknąć niepotrzebnego spamu.
  Chciałbym wysłać paczkę do kolegi z USA, w której prześlę różne polskie smaki, głównie słodycze. Toruńskie pierniczki, paluszki, cukierki, coś z Wedla itp. Mam w związku z tym pytanie, czy do paczki mogę dorzucić oryginalnie zapakowane kabanosy, sok w butelce typu Kubuś, miód i malutką żubrówkę (0,1l lub nawet 0,05l)? Oczywiście wszystko w niewielkich, rozsądnych ilościach – będzie to upominek/prezent.
  Na poczcie powiedziano mi, że podczas nadawania paczki w Polsce konieczne będzie wypełnienie formularza CP72, gdzie wymagane jest wyszczególnienie zawartości przesyłki oraz zdeklarowanie jej wartości. Na wspomnianym formularzu jest również adnotacja, iż wszystko co zawiera paczka jest upominkiem. Czy wypełnienie takiego formularza nie będzie skutkowało dokładnym “przetrzepaniem” mojej paczki, a co za tym idzie, opóźnieniem jej doręczenie lub ewentualnym zawróceniem jej do mnie? Pytam, bo z poprzednich komentarzy i odpowiedzi wywnioskowałem, że jest duża różnica między paczką lotniczą a morską. zarówno po kątem dokładności jej sprawdzenia jak i w czasie doręczenia? Domyślam się, że podobną różnicę stanowi także rodzaj przesyłki (polecona-rejestrowana), a wypełnianie takiego formularza i naklejenie go na paczkę w moim odczuciu czyni z niej już paczkę rejestrowaną. Jak najlepiej wysłać przesyłkę ze słodyczami i podobnymi rzeczami do USA aby uniknąć problemów, dodatkowych kosztów i zawrócenia paczki?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam serdecznie i życzę wytrwałości!

  • Może zacznę od tego iż upominki (ilość), które zamierza Pan wysłać w paczce do USA są zgodnie z przepisami i nawet gdyby zawartość paczki została sprawdzona żaden z towarów nie powinie zostać oclony lub odrzucony przez służby celne jako towar, którego nie wolno przesyłać do USA. Zdecydowanie “najbezpieczniejszą” przesyłką będzie paczka morska. Bardzo rzadko (wiem z doświadczenia – co roku otrzymuję od rodziny w Polsce takie małe przesyłki) zawartość takich paczek jest sprawdzana.
   Przesyłka lotnicza podlega znacznie ostrzejszym przepisom i na pewno będzie prześwietlana. Wówczas polecam aby w paczce nie umieszczać kabanosów. Teoretycznie zapakowane oryginalnie powinny “przejść” kontrolę ale lepiej dmuchać na zimne. Jeśli służby celne znajdą w opisie zawartości wyrób “mięsny” to będzie dla nich sygnał ostrzegawczy. Pocztą lotniczą nie wolno również wysyłać substancji płynnych. Więc wysyłka alkoholu do USA drogą lotniczą odpada.
   W czasie wypełniania na poczcie formularza CP72 do paczki lotniczej należy dokładnie wyszczególnić całą zawartość przesyłki. Tak – proszę napisać, że jest to prezent i koniecznie podać maksymalną wartość przesyłki $35. Taka kwota pozwoli (teoretycznie) uniknąć otwarcia i przepatrzenia paczki.
   Przesyłka polecona i rejestrowana (jeśli jest wysłana drogą lotniczą) podlega dokładnie takim samym restrykcjom.
   Jeszcze podpowiem, że najlepiej wysyłać paczki do USA (morskie i lotnicze) w czasie sezonu świątecznego (Boże Narodzenie, Wielkanoc itp.). Służby pocztowe i celne mają wówczas bardzo dużo pracy i prawdopodobieństwo sprawdzenia każdej paczki jest zdecydowanie mniejsze.

 146. Witam jeszcze jedno pytanie. Jestem juz spakowana ale powstał problem czy walizkę zamykać na oryginalny kluczyk /samsonite/ czy w ogóle nie zamykać? Różne są odpowiedzi w internecie i w sumie nie wiem co zrobić. Dziękuję.

  • Walizki które będą w samolocie nie mogą być zamknięte na orginalne kluczyki. Jedyne zamknięcie jakie jest dopuszczalne to kłodki/zamki zatwierdzone przez Transportation Security Agency. Mają one specialne znaczki (czerwony symbol) – Tutaj można podglądnąć jak wygląda takie zamknięcie -> KLIK

 147. Cześć. Lecę niedługo na Hawaje. Dwie przesiadki dość krótkie, Frankfurt- 1 godz.15 min i Los Angeles 2 godz. 20 min, lot jedną linią lotniczą Lufthansa. Chcę zabrać trochę jedzenia typu konserwy, może kabanosy zapakowane oryginalnie, chleb, słodycze i alkohol w przyzwoitej ilości. Czy ewentualna kontrola bagażu będzie dopiero na Hawajach? Boję się, że jeśli wcześniej np w Los Angeles to nie zdąże na kolejny lot i nie wiem czy ryzykować. A drugie pytanie to czy takie produkty muszę gdzieś zgłaszać? Siostra chce zabrać kiełbasę z dzika swojej roboty zapakowaną próżniowo, czy jeśli zostanie znaleziona może mieć za to jakąś kare?

  • W przypadku lotu do USA z przesiadkami (jedną lub więcej) ostateczna kontrola bagażu rejestrowanego (głównego, przewożonego w luku bagażowym) odbędzie się dopiero w miejscu docelowym. W Twoim przypadku są to Hawaje (ponieważ główny bagaż zostaje nadany podczas odprawy na lotnisku bezpośrednio na Hawaje). Nawet jeśli wylądujesz wcześniej na terytorium USA wciąż nie będziesz mogła odebrać nadanego w Polsce bagażu a więc jego zawartość nie “kwalifikuje” się jeszcze do kontroli celnej. Dopiero w momencie odbioru bagażu na Hawajach przechodzisz kontrolę celną.
   Oczywiście podróżując z bagażem podręcznym musisz pamiętać, że bagaż podręczny oraz wszystkie inne rzeczy jakie przywozisz do USA lądując w Los Angeles kwalifikują się do kontroli.

 148. Zapierwszym razem wiozłam sadzonkę czarnej porzeczki z mojego ogrodu,ostro się wtedy tłumaczyłam,grzecznie przeprosiłam i uniknęłam kary.Za drugim razem wiozłam grzyby suszone,przeszły,ale się bałam.Teraz wysyłam pocztą,a teraz za trzecim nie biorę nic,co by mogło mi zaszkodzić.

  • Sadzonka to “żywa roślina” więc zgodnie z przepisami nie wolno przewozić takich rzeczy do USA. Grzyby suszone: to już “przetworzone żywe organizmy” – zgodnie z przepisami wolno je wwozić do USA. Proszę dokładnie zapoznać się z informacjami jakie podałem na stronie i na pewno będzie bezpiecznie.

 149. Witam wszystkich! Proszę uspokujcie moje obawy co do odprawy w usa lecę po raz pierwszy nie znam angielskiego nie wiem czy poradzę sobie na lotnisku z odprawa itd

  • Proszę się nie stresować. Moja mama (72 lata), zero znajomości angielskiego. Przylatuje do mnie do USA co 2-3 lata. Na lotnisku w czasie kontroli zawsze tylko podaje paszport+bilet powrotny. Mówi, że zupełnie nie ma pojęcia co do niej mowią. Tylko się uśmiecha.

 150. Witaj Pawle , ja pytalam o te sery biale co prawda zdziwilo mnie ze nie mozna ze sklepu , ale jeszcze Cie zapytam co do serkow plesniawych czy tez nie mozna ?

  • Serków białych i serków pleśniowych nie można wwozić do USA nawet jeśli są kupione w sklepie i oryginalnie zapakowane. Głównym powodem jest to, że tego typu produkty posiadają żywe kultury bakterii.

 151. Witam mam jeszcze parę wątpliwości i bardzo proszę o odpowiedż…czy walizke bagażu rejstrowego zamknąć typu kłódka malutka i czy ma być plakietka z podpisem… druga sprawa to kupiłam w firmie apart biżuterię srebrna w prezencie i złoty łańcuszek … gdzie to powinno być w bagażu podręcznym i czy wpisywać do deklaracji czy bez żadnych opakowań potraktować jak do własnego użytku … bardzo dziękuje … bardzo dobra strona tyle wiadomości naprawdę wielki szacun

 152. Witam,
  Wybieram się na Florydę i w związku z ty, mam pytanie.
  Czy można zabrać do Polski na pamiątkę np. muszelki z plaży?

  • Niestety nie. To zalicza się do wyrobów pochodzenia zwierzęcego. Jeśli jelita są wysuszone to tak. Podobnie nie można przewieźć np. kiełbasy oryginalnie zapakowanej ze sklepu -to produkt pochodzenia zwierzęcego który nie został poddany całkowitej “obróbce” i zawiera bakterie itp.

 153. Witam , mam pytakno , mam leki na 3 miesiace ( na senne , antydepresant i antykoncepcyjne ) mam recepty , czy nie bedzie problemu ilosci zgodne z recepta ?

 154. Witam, moje pytanie dotyczy wyjazdu służbowego, może będziesz w stanie mi pomóc. W poniedziałek wylatuję do USA na delegację i chciałabym zabrać ze sobą w bagażu rejestrowanym potrzebne materiały , a dokładniej zadrukowane etykiety samoprzylepne w dużej ilości ok 10 kg (gabarytowo jakieś 4-5 ryz papieru). Czy taką zawartość bagażu muszę zgłosić w deklaracji ? i jak wygląda procedura celna, muszę mieć ze sobą fakturę z dokładną wartością? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • W tym przypadku wszystko zależy od wartości towaru jaką zdeklarujesz w formularzu, który wypełnisz w samolocie. Nie sądzę aby wartość była większa niż np 1000$. Nie powinno być żadnych problemów z tego typu towarem.

 155. Dzien Dobry , mam pytanie chce zabrac do USA tj. hemoglobina w proszku ,sucha zwierzeca ze sklepu , wiesz do zrobienia kaszanki , czy moge to zabraz bez problemu ?

 156. Dzień dobry, wyjeżdżam do USA na 5 miesiecy, więc potrzebuję 10 opakowań leków antydepresyjnych(oczywiście będzie recepta), gdzieś wyczytałam, że można mieć zapas leków na maximum 90 dni. Czy mam wpisywać je w deklarację czy teżprzemilczeć, czy mogę mieć je w bagażu rejestrowanym, bo nie zmieszcza mi się w podręcznym? I jeszcze jedno, czy mogę przewozić nasiona?

  • Zapas leków może mieć Pani na tyle dni ile przebywać będzie Pani w USA. Mając receptę na wszystko proszę być spokojnym o przewiezienie tych leków do USA.
   Nasiona – według informacji na stronie rządowej nasiona muszą być “suche”. Nie mogą być to świeże nasiona wyciągnięte z warzyw, owoców itp.

  • Papierosy elektroniczne możesz mieć ze sobą na pokładzie samolotu lecącego do USA. Oczywiście nie możesz ich używać w czasie lotu. E-liquidy – ilość jaką możesz mieć przy sobie w samolocie to max 100ml. Ilość jaką możesz przewozić do USA (w bagażu rejestrowanym) określana jest przez przepisy jako “do użytku własnego”. Czyli np. 10 butelek 100ml będzie ok na miesiąc pobytu w USA. Jak wwieziesz 50 butelek to już mogą podejrzewać, że będziesz chciał to sprzedawać w USA. Wszystko więc trzeba robić z głową.
   I jeszcze jedno. Zawsze papierosa elektronicznego przewoź ze sobą w bagażu podręcznym – nigdy w bagażu rejestrowanym.

 157. Mam pytanie , musze zabraz 0,5 litra spirytusu i zadnego alkoholu wiecej nie bede miec , pyatma czy moge bo podobno jest latwopalny , ale czy beda mi badac co mam w butelce ?
  prosze o odpowiedz , Dziekuje

 158. Witam, wybieram się do USA mam kupiony już też bilet powrotny po 2 tygodniach jestem cukrzykiem na pompie insulinowej (zaświadczenie o swojej chorobie, posiadanej pompie i przyjmowanej insulinie mam) chce wziąć ze sobą 7opakowań insuliny w każdym jest 5ampułek (każda po 3ml) ponieważ boje sie jak moj organizm zareaguje na zmianę klimatu. Nie mam na nie recept ponieważ zostały już wykupione w aptece.
  Czy ktoś może przyczepić się do takiej ilości insuliny? (czy zaświadczenie wystarczy, a może lepiej ograniczyć tą ilość)
  Biorę też zestawy infuzyjne (wkłucia) w oryginalnym opakowaniu (10sztuk): Czy całe opakowanie powinno być w bagażu podręcznym, czy powinny być rozdzielone pół na pół, a przy sobie w podręcznym powinienem mieć tylko max 1-2 na podroż?
  Czy jeżeli w bagażu rejestrowanym będę mieć maść na recepte powinienem to wcześniej gdzieś zgłosić?

  • Możesz spokojnie wwozić do USA takie ilości insuliny. Zwłaszcza, że masz na to wszystkie niezbędne dzaświadczenia. Pamiętaj tylko aby nie mieć w bagażu podręcznym więcej niż 100ml płynów (wliczamy oczywiście w to insuline).
   Nie musisz zgłaszać maści którą masz w bagażu rejestrowanym.

  • Kosmetyki do USA wwieziesz bez problem. Nie ważne czy w bagażu podręcznym czy w rejestrowanym. W podręcznym jak zawsze pamiętaj – przewożąc np. perfumy max. pojemność to 100ml

 159. Dzień Dobry, bardzo ciekawe informacje. Wybieram się do Stanów po raz pierwszy i po przeczytaniu komentarzy mam tylko jedna prośbę. Nie znam angielskiego i obawiam się, że nie będę umiała wypełnić druku celnego. Czy może Pan mi pomóc i udostępnić taki”czysty” formularz

 160. Hej:-) rozumiem, że jedno opakowanie zwykłego ibupromu nie powinno narobić problemu i można śmiało brać ? A np. Espumisan? Oni mają jakiś rejestr leków z całego świata i sprawdzają co to, czy trzeba im to wyjaśniać? Czy leki lepiej wrzucać w bagaż nadany czy brać do podręcznego? I czy to trzeba wpisać w jakiś formularz?

  • Leki proszę przewozić w bagażu podręcznym. Jakie leki przewozić do USA, jakie wpisać w deklaracje? Głównie są to większe ilości leków które w Polsce uznawane są za “psychotropowe”. Służbom celnym chodzi o to aby pod “przykrywką” leków nie przewozić do USA substancji mogących służyć do produkcji narkotyków. To tak w wielkim skrócie.

  • Wędzone ryby można bez problemu przewozić do USA. Mówi o tym wpis na stronie U.S Customs and Border Protection “..- Fish – personal amounts of fish, abalone and other seafood are allowed and can be fresh, frozen, dried, smoked, canned or cooked”. Wędzony łosoś to “Smoked Salmon”.

 161. Dzień dobry ! coraz bliżej wyjazdu coraz bardziej się denerwuje 🙂 mam pytanie ponieważ będe mieć przy sobie prezenty w postaci biżuterii srebrnej i złotej, zegarek czy mogę to mieć w pudełeczkach czy muszę mieć luzem w jednym np woreczku jako do użytku własnego… opakowania oryginalne chciałabym przewieść …dziękuję pozdrawiam serdecznie

 162. Czy może w bagażu nadanym(rejestrowanym) spakować taką małą kuchenkę turystyczną na prąd(jedno pole grzewcze) ? Czy trzeba coś wpisywać i jak to wygląda w praktyce? Nie będzie problemów?

 163. Dziękuję bardzo. Za 2 miesiące lecę pierwszy raz do USA i nie byłem pewien, a chcę takową zabrać. Jak zwykle jesteś bardzo pomocny. Pozdrawiam gorąco 🙂

 164. Aa, a tu rodzi się pytanie, alb jestem już przewrażliwiony…
  Chciałem ją kupić i przewieźć bez pudełka, w bagażu rejestrowanym, tak aby nie zajmowała wiele miejsca. Czy w tym przypadku będzie ok? Czy muszę ją trzymać w oryginalnym pudełku?

 165. A ja mam trzy takie pytania
  1) jeśli ktoś dobrze nie nie mówi po angielsku to będzie ktoś na kontroli żeby mi pomóc będę lecieć do Austin.
  2)będę chciała zabrać dla siostry domowy chleb mogę?
  3) docelowo jak już wspomniałam lecę do Austin czy jak będę miała przesiadkę w nowym jorku to dwa razy przejdę kontrole?
  Dobra I jeszcze jedno ostanie :p
  4)czy wszystkie te rzeczy mogę mieć spakowane w walizce nie muszę wkładać och do bagażu podręcznego?
  5) ta kartkę która wypełniam w samolocie czy mogę mieć na brudno przygotowana ?

  • Odpowiadam na trzy pytania.
   1.Bardzo dużo osób przylatuje do USA z zerową znajomością angielskiego (np. moi rodzice) i zawsze przechodzą przez kontrolę. Na lotniskach chłopaki z Immigration Service wszystko ogarniają. Proszę się nie martwić.
   2. Tak można zabrać domowy chleb (ja zawsze mam niedojedzone kanapki z Polski ze sobą)
   3. Przez kontrolę imigracyjną tylko raz. W NY będziesz już wewnątrz terminala więc przejdziesz albo tylko kontrolę bagażu albo (jeśli twój lot będzie z tego samego terminala) nie będzie już żadnej kontroli. A jak z bagażami? Jeśli lecą bezpośrednio do Austin to nie będzie już żadnej kontroli. Jeśli je odbierasz w NY i musisz nadać ponownie – będzie kontrola bagażu.
   4. Tak jeśli się zmieści chleb i inne drobiazgi (z wyjątkiem ostrych narzędzi) możesz je mieć w bagażu podręcznym.
   5. Kartkę (Formularz Deklaracji Celnej) możesz sobie ściągnąć ze strony rządowej, wydrukować, wypełnić w domu i oddać ją na lotnisku. Nie jest wymagana dokładnie ta kopia którą rozdają w samolocie.
   Link do strony: https://www.cbp.gov/document/forms/form-6059b-customs-declaration-english-fillable

 166. Bardzo podoba mi się możliwość komunikacji z Tobą. Podajesz ludziom bardzo dużo informacji , których gdzie indziej nie znajdą. Tylko tak dalej! Dzieki

 167. Fajny artykuł, dzięki! Mam natomiast pytanie, bo znalazłem sprzeczne informacje w internecie. Jak jest z wysyłaniem produktów spożywczych do USA pocztą, czy obowiązują takie same zasady jak dla wwożenia osobiście? Chcę wysłać znajomej słodkości oryginalnie zapakowane.

  • Tak. Jeśli chodzi o przesyłanie produktów pocztą obowiązują takie same zasady. Ze słodkościami jednak nie ma problemów ….możesz słodycze wysyłać do USA z Polski w dowolnej ilości.

 168. Dzień dobry,
  mam pytanie na temat nielegalnego pobytu w USA a latanie samolotem wewnątrz stanów. Czy mogę podróżować z polskim paszportem. Z tego co słyszałam, od momentu dojścia do władzy Trumpa, przepisy się zaostrzyły.

 169. odnośnie kontroli celnej córce przydarzyło się coś bardzo niemiłego. Ma wizę turystyczną, wyjechała, dostała się na kurs programowania, spodobalo jej się to, po miesiącu wróciła do Polski po swoje rzeczy i wjechała ponownie na pół roku bo na tyle dostała pieczątkę. Po tym pół roku wyjechała do Polski żeby nie być nielegalnie i znowu po kilku tygodniach chciała wjechać. Miała tylko bagaż podręczny. A tu kontrola jakby była zlodziejem lub terrorystą. Wszystko jej z bagażu wyjęli, otwierali nawet cukierki!!!!, prześwietlali ją, 5 osób ją przepytywało 2 godziny!!! dziewczyna ma 18 lat, jak odpowiadała na pytania powiedzieli że kłamie i że za to jest 5 lat więzienia!!!!! rozpłakała się z bezradnosci, wszystko nawet z portfela wyjęli, zdjęcia, wszystko!!!! Mogą tak ludzi straszyć? Nic nie mozna z tym zrobić? Potraktowali ją nieludzko, i dali jej tylko miesiąc pobytu odnotowujac w systemie że kłamie!!!. Chciałaby skończyć ten kurs a brakuje jej pół roku. Drugie pytanie czy gdyby w tym czasie, tego legalnego miesiąca wyjechała gdzieś obok, na jakąś wyspę i znowu wleciała to czy jest szansa, że wbiją jej kolejną pieczatkę z dłuższym np. 3 miesięcznym pobytem czy deportują ją… już się boję że na wszystko ich stać.

  • Oj to córka musiała mieć ogromnego pecha trafiając na jakiegoś upierdliwego Immigration Officer. Raczej z tym nic nie można zrobić. Takie rzeczy jak widać się zdarzają. Moim zdaniem gdy dostała się na kurs do szkoły powinna zmienić status wizy na studencką a nie podróżować na turystycznej. Wyjazd “na wyspę” i powrót do USA po tygodniu czy dwóch nie kwalifikuje się jako “ponowny wjazd” w czasie którego znów można otrzymać pieczątkę z datą pobytu. Ponieważ córka jest obywatelem Polskim, jedynie ponowny powrót do PL i wlot do USA kwalifikuje się na przyznanie nowej “wizy”.
   Na pewno ją nie mogą deportować ponieważ nie popełniła żadnego wykroczenia (np. nie wwoziła do USA nielegalnych rzeczy, miała ok dokumenty, nie przekroczyła długości pobytu itp). Mogą ją znów przepytać (ale niekoniecznie musi być to znów w tak “zastraszającej” formie). Gdyby tak się działo powinna mieć przy sobie telefon do polskiej ambasady, nie odpowiadać na żadne pytania tylko poprosić o rozmowę z konsulem w obecności prawnika.
   Skargę można złożyć: https://help.cbp.gov/app/answers/detail/a_id/175/~/complaint-of-rude-and-unprofessional-treatment
   Proszę się nie stresować tylko wysłać córkę ponownie na kurs….wszytko będzie dobrze. Niech się dziewczyna szkoli 🙂

 170. Witam , czy do imigration na lotnisku mozna podejsc we dwie os (moja narzeczona ma slaby ang i sie obawia ze sie nie dogada) . Drugie pytanie czy posiadajac inhalator na astme musze go zglaszac w druku i posiadac kopie recepy ?

 171. Witaj Paweł, czy moja rodzinka może mi przywieźć spirytus, i czy jest tak samo traktowany jak każdy inny alkohol (tj maks.1 litr na głowę)? A nasionka np.mięty, rukoli, oryginalnie zapakowane? Będę wdzięczna za jak najszybszą odpowiedź, bo bagaże mają już praktycznie spakowane.. 🙂
  PS.dodam tylko z trochę innej beczki, że leciałam ostatnio z małym dzieckiem do USA a w bagażu miałam (nie czytając nic wcześniej, więc naprawdę zupełnie nieświadoma konsekwencji, bo zawsze tak lataliśmy – i nie tylko my – do np.Indii gdzie wcześniej mieszkaliśmy, i gdzie również było to zakazane)..uwaga.. 2 wielkie paczki frankfuterek, boczek, 4 paczki parówek dla młodego, pomijam tu towary dozwolone;) NIKT mnie nie zaczepił, nikt nie przejrzał ręcznie bagażu (chyba nawet nie przeskanował), nie pamiętam nawet czy ktoś mnie obwąchał, nie zwróciłam na to nawet uwagi, myśląc że jak obwąchują to narkotyków szukają i tyle. Teraz wiem, że miałam więcej szczęścia niż rozumu ;]] ale rodzinki na to narażać nie będę.

  • Spirytus traktowany jest tak jak każdy inny alkohol (1l maksymalnie na głowę). Pamiętaj jednak, że to ilość która nie podlega ocleniu. Jeśli będziecie mieć więcej to nie posądzą Was o przemyt i będziecie płacić karę. Po prostu narzucone zostanie tylko cło na produkt (około 10%).
   Nasionka MUSISZ uwzględnić w deklaracji celnej. Co oznacza, że musisz (przy kontroli bagażu) pokazać je fizycznie pracownikowi straży granicznej. Do niego należy decyzja czy będziesz musiała wyrzucić czy wwieziesz nasionka.

   A z tymi kiełbaskami to trzeba uważać. Dużo ostatnio widziałem piesków obwąchujących bagaże.

 172. Witam. Lece do nowego jotku. Choruje na bialaczke i zazywam na to leki. Mam tez leki na tarczyce i trojglicerydy. Czy musze miec kopie recept? Trzeba to gdzies zglaszac?

 173. Musze to wpisywac w ten dokement co sie dostaje w samolocie? Lece z zona i bratem ktory ma 17 lat. Czy potrzebuje on zgode rodzicow? Czy mozemy w trojke podejsc do celnika po przylocie?

 174. Witam, czy mozemy przewiezc oryginalnie zapakowana gre PS4, na prezent na komunie chrzesniakowi, i zloty lancuszek z krzyzykiem w oryginalnych opakowaniach ,zapakowane w ozdobne torebki. Czy nalezy to wszystko wpisac do deklaracji do oclenia ,czy potraktuja to jako do uzytku wlasnego i rodziny.

  • Tak można takie rzeczy przewozić i nie podlegają one ocleniu. Proszę jednak wpisać to w deklaracji (ale tylko złoty łańcuszek) i proszę dopisać z boku “podarunek” (Gift).
   Na gry komputerowe nawet zapakowane oryginalnie nikt nie zwraca uwagi. Chyba, że ktoś przewodzi ilości hurtowe.

 175. Witam Panie Pawle w środę wylot troche się denerwuję bo LOT chce strajkować a to podróz mojego zycia….proszę mi zyczyć szczęścia dziekuję za wszystko pozdrawiam Ewelina … odezwę się po przylocie i opowiem wrażenia

 176. lece do usa z psem czy w punkcie 11 deklaracji celnej mam wpisac tak/ostatnio wpisalam i bylam na kontroli a potem sie smiali /nie znam jezyka ale pokzywali torbe z psem palcami i rechotali ale co nerwow to moje

  • W punkcie 11 deklaracji celnej jest mowa o nieprzetworzonych produktach pochodzenia zwierzęcego lub zwierzętach przewożonych do USA. Amerykanie bardzo zwracają uwagę aby nikt nie wwoził do USA “żywych” kultur bakterii itp.
   Jeśli nie przewozisz tego typu produktów itp nie zaznaczasz nic.

 177. Witam lecę do USA Kupiłem płyty CD w Empiku z muzyką i filmami razem jest około 60 szt .Czy nie będę miał problemów czy można wozić i czy muszę zgłosić do deklaracji celnej Dziękuje za informacje

  • Jeśli nie są to identyczne płyty można tego nie podawać w deklaracji. Zawsze można wytłumaczyć to, że jest to część prywatnej kolekcji. Proszę jednak być przygotowanym na rozmowę jeśli Twój bagaż będzie skierowany do prześwietlenia.

 178. Witam,
  Lecę z córką do Chicago. Czy w walizce osoby nieletniej może znaleźć się alkohol ? chcemy zabrać coś w prezencie, czy w ogóle będzie wiadomo , że jest jej walizka , a nie moja?

  Matylda

  • Alkohol może przewozić tylko osoba pełnoletnia (w USA to 21 lat). Każda z osób wg przepisów może bezpłatnie zabrać po jednej walizce. Jeśli alkohol będzie w obu walizkach ciężko wytłumaczyć, że obie walizki są jednej osoby a córka podróżuje tylko z bagażem podręcznym. Proszę pamiętać, że do kontroli celnej podchodzicie wspólnie – jako rodzina.

 179. Witam,
  Mam pytanie odnośnie nieszczęsnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Czy mogę wziąć kabanosy i kiełbasę, ale zapakowane oryginalnie w hermetyczne opakowanie z etykietą? Koleżanka, do której jadę tęskni za tymi smakami i chciałabym jej coś takiego zabrać.
  I drugie pytanie. Czy mogę wziąć miód bez etykiety? Mam z małej pasieki gdzie nie naklejają etykiet, a takie miody są o niebo lepsze od sklepowych…
  I oczywiście pytanie czy wpisywać to w deklarację?:) To nasz pierwszy wyjazd do USA więc sama nie wiem jak to wszystko wygląda na lotnisku.
  Z góry dziękuję i pozdrawiam 🙂

  • Kabanosy i kiełbasa to produkty pochodzenia zwierzęcego ale już poddane procesowi obróbki. Dodatkowo zapakowane hermetycznie – czyli spełniają warunki “bezpiecznego” przewozu żywności.
   Miód również można zabrać – na wszelki wypadek lepiej przelać do słoika z etykietą.

 180. Jeżeli mam w domu psa to muszę podawać, że mam kontakt ze zwierzętami hodowlanymi? Czy lepiej tego nie zaznaczać? Mogą mnie wtedy coś bardziej sprawdzać?

  • Proszę się nie przejmować kontaktem ze zwierzakami udomowionymi. Psy, koty, chomiki itp – tego się nie podaje. W formularzu głownie chodzi o wizytę na “farmach” i kontakt z tego typu zwierzakami.

 181. Lece do NY. Mam kilka pytan.
  1) Chce ze soba zabrac jakis makaron spaghetti, sosy typu knorr, jakies zupki chinskie, slodycze. Czy musze w deklaracji zaznaczac ze mam food?
  2) Czy musze tez cos wypisac tzn konkretne produkty jakie mam?
  3)Jezeli mam leki na recepte musze to tez jakos oznaczyc?
  4) Jezeli nie mam niczego na sprzedaz tylko do siebie to musze wartosc jakas tego deklarowac?
  5) W descrption of articles musze cos podac? Slabo znam angielski.

  • Makaron, sosy w oryginalnie zapakowanym słoiku, zupki z torebki itp. to wszystko przetworzone produkty które można zabrać do USA bez wpisywania ich w deklarację celną.
   Tylko większą ilość leków na receptę proszę wpisać do deklaracji (jako drugs). Jesli jedziesz np. na 2 tygodnie to powinieneś mieć ilość leków dokładnie odpowiadającą (z niewielkim zapasem) ilości jaką zużyjesz w 2 tygodnie. Nie musisz tego więc zaznaczać. Jeśli wwozisz dużo więcej niż potrzebujesz do użytku osobistego – musisz wpisać.
   Nie – wszystkie rzeczy do swojego użytku (telefon, aparat, kamera, tablet, zegarek itp) nie trzeba wpisywać. Dotyczy to głownie produktów NOWYCH oryginalnie zapakowanych które kontrola celna może uznać za towary nadające się do sprzedaży w USA
   Nie wpisuj nic w Description of Articles. – to całkiem normalne że nie musisz znać angielskiego i nie musisz wypełniać tej części formularza. Pamiętaj że to formularz do użytku ogólnego. Wypełniają go również Amerykanie, którzy mogą rozpisywać się w tych rubrykach.

 182. Dziękuję za szybką odpowiedź. Mam jeszcze pytania:
  1) Mam kartę Visa debetową w ING z podłączonym kontem walutowym w $. Czy będę mógł bez problemu płacić, wypłacać pieniądze w USA? Czy zapłacę tak za metro w NYC? Jakie są możliwosci zaplacenia ze metro?
  2) Jezeli wykupuje ubezpieczenie na np koszty leczenia do 600 000 PLN. I nie daj Boże stanie się coś. To u lekarza/ w szpitalu od razu pobiorą kase z ubezpieczenia?

  • Jeśli masz kartę debetową ze znaczkiem Visa lub MasterCard nie powinieneś mieć żadnych problemów z płatnością w USA. Mam sygnały, że są problemy jedynie w automatach na stacjach benzynowych. Trzeba po prostu płacić w środku.
   W Metro zapłacisz kartą kredytową (automaty) lub gotówką (jeśli znajdziesz kasę przed wejściem na stację – ale raczej już spotyka się rzadko kasy).
   Niestety nie wiem jak działają ubezpieczenia wykupione w Polsce. Najprawdopodobniej (tak działają ubezpieczenia kupione w USA) będziesz musiał zapłacić najpierw ze swoich pieniędzy a następnie rachunek przesyłasz do ubezpieczenia. Wówczas dostajesz $$. Niestety trzeba na to czekać…

 183. Super blog, bardzo dużo się dowiedziałem. Lecę pierwszy raz i chcę zapytać.
  Rozumiem, że mogę zabrać ( w rozsądnych ilościach dla siebie) konserwy, zupki, batony czekol. itp. produkty przetworzone.
  Czy to wszystko mam wpisać w deklaracji w pkt. 11, czy tylko zaznaczyć Yes. A mogę w ogóle nie podawać ?
  Dziękuję.

 184. Witam za 4 dni lecę do Warszawy z Chicago. Kupiłam tutaj dwie odżywki dla sportowców jedna jest zamknięta, zafoliowana, druga używam. Czy nie będzie problemu jak przewioze je w bagażu głównym?? Nie doczepia się na kontroli?? A co z peseta w głównym? Bardzo proszę o pomoc zależy mi by przewieźć do Polski te odżywki bez problemów.

  • Nie powinno być żadnych problemów z odżywkami dla sportowców. Środki takie traktowane są jako “supplements: Jeśli tylko ilość jaka jest przewożona będzie wskazywała, że jest to do użytku własnego (dwie odżywki to ilość ok) można przewozić je do USA. Zapewne gdyby było tych odżywek około 5-10 urzędnik celny zadałby kilka pytań.

 185. Na początku czerwca lecę pierwszy raz do USA. Mam kilka pytań:
  1.Czy mogę zabrać ze sobą ok. 1 kg krówek luzem tzn. każdy cukierek jest zapakowany w papierek ale wszystkie będą wsypane do woreczka foliowego?
  2. Czy mogę zabrać ze sobą kilka opakowań balsamów do ciała i innych kosmetyków-będzie to prezent dla rodziny?
  3. Mogę przewieźć słoik z miodem o wadze 1,25kg?
  4. Czy wszystkie powyższe rzeczy mam wpisać do deklaracji?

 186. Dziękuję za odpowiedź 🙂 Chodziło mi jednak o leki, które są robione w aptece na specjalne zamówienie; typu maści, globulki itp.
  Korzystając z okazji mam jeszcze pytanie dotyczące wizy J-1. Wlatuję do Stanów 29 maja. Program praca rozpoczynam od 07.06 – 15.09 i własnie 15.09 jest datą ważności wizy. Wiem, że mam jeszcze 30 dni na podróżowanie (minus te dni przed rozpoczęciem programu). Jednak na DS 2019 jest napisane, że okres ważności tego dokumentu nie może być większy niż 4 miesiące. 29 września mam bilet powrotny do Polski – czyli równe 4 miesiące i trochę się martwię, że może być z tym jakiś problem.

  • Leki tego typu (robione na zamówienie) to nie problem. Podlega to bardziej pod “Holistic Medicine” czyli wszelakiego rodzaju zioła itp. Wiza jaką ma Pani w paszporcie uprawia do wjazdu na teren USA. Termin w jakim trzeba opuścić terytorium USA otrzyma Pani dopiero przy wlocie. Będzie to pieczątka w paszporcie i data wystawiona przez urzędnika imigracyjnego. Tej daty należy przestrzegać.

 187. Lecę do USA i chciałabym w prezencie zabrać ze sobą jako prezent własnoręcznie namalowany obraz, jest na tyle duży że do torby nie wejdzie, czy bez problemu go przewiozę, jak go zapakować? Czy będę musiała rozpakowywać i pokazywać? Czy może lepiej zrolować ( bez ramek) i przewieźć w tubie?

  • Zdecydowanie lepiej przewieźć do USA obraz w tubie w bagażu podręcznym (tzn mieć go przy sobie). Będzie bezpieczniejszy. Nie chodzi tutaj o rozpakowywanie do kontroli – raczej o opłatę jaką sobie naliczą linie lotnicze za wniesienie na pokład ponad wymiarowego “bagażu”.

 188. przeprowadzam się z mężem, mamy dwa komputery stacjonarne, chcieliśmy je wysłać w oryginalnych opakowaniach ze względu na dobre dopasowanie kartonu, styropian itd. jednak gdzieniegdzie napotykam informację, że lepiej nie robić tego w ten sposób jeśli chodzi o cło, jak to jest?

  • Wysyłanie komputerów do Polski pocztą lotniczą czy morską (nawet używanych) to praktycznie 95% pewności, że urząd celny nałoży cło. Komputery niekoniecznie muszą być w oryginalnych opakowaniach. Chyba, że całość będziecie przesyłać zgodnie z prawem “mienia przesiedleńczego”. Wówczas przedmioty te są zwolnione z cła. Proszę dowiedzieć się jednak jak wygląda procedura rejestracji i przewozu/przesyłania do Polski mienia przesiedleńczego.

  • Jeśli z Polski do USA to proszę się nie spodziewać cła. Gdybyście przesyłali większe ilości towarów, które wyglądałyby jak na handel – wówczas musielibyście wyjaśnić jaki jest cel przywożenia sprzętu do USA.

 189. dziękuję za odpowiedź, czyli rozumiem, że nie mogę sobie wysłać np. sporego zapasu ulubionych kosmetyków, tam niedostępnych bo będzie wyglądać jakbym chciała to sprzedawać?

  • Wszystko zależy jak zostanie zinterpretowany “spory zapas”. Nigdzie na stronach rządowych nie ma tego określonego. Wszędzie jest napisane “w ilości do użytku własnego”.

 190. Właśnie pakuje sie na półroczny pobyt w USA z dwójką dzieci. Cel podróży operacja córki. Mam problem z lekami. Córka przyjmuje leki na receptę, zakupiłam leki na pół roku. Mam tez antybiotyki niestety brak recept ( zostały zrealizowane) chciałam zabrać ze sobą także leki przecigoraczkowe dla dzieci witaminy, krople do nosa itd. Czy muszę to wszystko zostawić.
  Może celnik podejdzie do tego inaczej jak zobaczy dokumenty medyczne. 🙁

 191. Lecę za kilka dni do USA z bratem i mój mały kuzyn poprosił w prezencie o zabawkowy pistolet. Jeżeli spakuję go w bagaż rejestrowany to mogę mieć jakieś problemy? (Pistolet jest taki zwykły plastikowy na kulki a drugi po włożeniu baterii wydaje dźwięki).

 192. Wielkie dzięki za artykuł! Niezmiernie mi się przydał.
  A masz może jakieś info o sposobie przewozu laptopów. Faktycznie muszą być w bagażu nadawanym, czy odpuszczono ten pomysł? Nie mogę nigdzie znaleźć informacji na ten temat. Czy wiesz również czy mogę poza bagażem podręcznym (walizka) wziąć do kabiny aparat z 3 obiektywami? Przejdzie czy będzie problem? Trochę to waży, ale nie brałabym wtedy torebki (dokumenty upchnę ze sprzętem)..

  Będę bardzo wdzięczna za pomoc. To moja pierwsza wizyta w USA. Twój blog i profil na FB to moje podstawowe źródło informacji.

  Anna

  • Laptopy możesz przewozić do USA normalnie w bagażu podręcznym. Zakaz został zlikwidowany w lipcu 2017. Możesz również przewieźć w bagażu podręcznym aparat oraz obiektywy. Ja zawsze latam do Polski z laptopem i aparatem. Nie ma co prawda dodatkowych obiektywów ale biorę jeszcze GoPro, stabilizator, dodatkowe baterie. Praktycznie cały mój bagaż podręczny to sprzęt. Nigdy nie było problemów zarówno w czasie lotów do i z Polski do USA.

 193. Czy moge przewiezc obraz olejny ( zwine go rulon ) z 1991 dla cioci , ktora jest wlascicielka tegoz obrazu i od 20 lat mieszka w USA? Czy moga byc jakies problemy na granicy w USA ?

  • Nie powinno być żadnych problemów z przewiezieniem obrazu. Chyba, że jest to bardzo znany i cenny obraz który może być wpisany w “systemie komputerowym” jako wartościowe dzieło sztuki. Wówczas przy kontroli na pewno pojawią się pytania i warto mieć wówczas przy sobie dokumentację mówiącą kto jest właścicielem obrazu itp.

 194. Witaj Pawle , mam pytanie konczy mi sie 10 letnia wiza , podobno cos sie zmienilo jak sie ubiega o kolejna wiza , moze cos wiesz ? w sensie ze wystaczy wniosek zlozyc ? cos chyba pisales wczesniej an ten temat ale nie moge odszukac postu .

 195. Dzień dobry, czy leki musz być w oryginalnych opakowaniach i co ważniejsze oryginalnie zamknięte? Tzn fiolka ma 30 szt., a ja potrzebuje na czas pobytu tylko 10 szt.. Mogę ją otworzyć i zostawić tylko taka ilość jaką potrzebuję?
  Pozdrawiam
  Piotr

  • Nigdzie w internecie nie znalazłem informacji o tym czy leki muszą być w oryginalnych opakowaniach. Lepiej jednak (myśląc logicznie) aby były. Tak na pewno można przewozić otwarte już opakowania.

 196. Witaj! Za dwa tygodnie lecę do NY i nasunęły mi się dwa pytania:
  1. Czy w bagażu rejestrowanym mogę przewieść 3 paczki papierosów i czy mogę zostać poproszona w czasie kontroli o ich wyjęcie i pokazanie czy nikt na to nie zwróci uwagi?
  2. Rodzina do której lecę poprosiła mnie o przywiezienie 2kg pomidorów. Czy mogę je umieścić w bagażu podręcznym (mniejsze ryzyko, że ucierpią podróż) i czy mam je wpisywać w deklaracji celnej?
  I przy okazji, może orientujesz się jak to jest: wizę dostałam 5 lat temu, w tym roku stracił ważność mój paszport (którego numer jest wpisany w wizie) i wyrobiłam nowy paszport o innym numerze (reszta danych pozostała bez zmian). Rozumiem, że muszę mieć oba paszporty przy sobie (ten stary z wizą i nowy), ale czy mogę mi robić jakieś problemy podczas rozmowy? Pozdrawiam

  • Zgodnie z przepisami można wwieźć do USA 200 sztuk papierosów czyli 10 paczek. Jeśli masz ukończone 21 lat, nikt Ci nie zwróci uwagi na to, że przewozisz papierosy do USA.
   Pomidorów niestety nie przewieziesz do USA. Są to “nieprzetworzone” warzywa. Jest całkowity zakaz wwożenia jakichkolwiek warzyw, owoców w takiej formie do USA.
   Wystarczy, że masz przy sobie stary paszport w którym jest ważna wiza + nowy paszport. Nie będziesz miała żadnych problemów z tego powodu podczas rozmowy z urzędnikiem imigracyjnym.

 197. Dzien dobry. Czy moge przewieźć do USA herbatę liściastą w prezentowym opakowaniu, 3 małe sękacze (rodzaj ciasta) zapakowane w folie oraz 3 małe słoiczki dżemu wiśniowego własnej roboty? Wszystko jako prezent. Czy należy te artykuły uwzględnić w deklaracji?

  • Herbatę oraz ciasto można bez problemu wwieźć do USA. Dżemy i marmolady lub powidła domowej roboty również można wwieźć do USA. Wszystkie produkty spożywcze wwożone do USA muszą być podane w deklaracji celnej.

 198. Witam, za kilka dni lecę pierwszy raz na wakacje do USA na 2 tygodnie. Będę musiała zabrać leki na tarczycę, do których posiadam ksero recepty, więc chyba z tym nie będzie problemu. Chciałabym zabrać poza tym tak “na wszelki wypadek” 1 opakowanie antybiotyku oraz lek przeciwbólowy ketonal – te leki kupuje się również na receptę, ale niestety nie zachowałam kopii. Czy w związku z tym mogą wystąpić jakieś problemy? Czy leki lepiej mieć w bagażu podręcznym czy rejstrowanym?

  • Leki proszę przewozić w bagażu podręcznym. Nie powinno być żadnych problemów ponieważ nie są to leki “specialistyczne”. Nawet leki na tarczycę nie będą podlegać kontroli. W mojej rodzinie mam osoby które przylatują co 2-3 lata do USA wwożąc ze sobą zawsze leki na tarczycę.

 199. Dodatkowo chciałabym zapytać czy takie podstawowe leki typu Asipyna, wapno czy tabletki na gardło są w USA dużo droższe niż w Polsce? Jeśli ceny są przybliżone to wolałabym nie brać ich z Polski, ale zakupić na miejscu jeśli zajdzie taka potrzeba.

  • Ciężko mi powiedzieć jakie są ceny tych leków w Polsce. W Stanach na pewno można kupić wszystkie leki i podobno te “amerykańskie” leki są lepsze. Wysyłam zawsze raz w roku małą paczkę z takimi podstawowymi lekami do Polski dla rodziny. Bardzo sobie chwalą.
   Leki podstawowe kupi Pani w każdym Walmart lub “aptekach” typu CVS lub Walgreens.

 200. Czy jak biorę ze sobą kawę, herbatę, makaron, jakiś alkohol, zupki chińskie itp to muszę zaznaczać w deklaracji że mam FOOD ? I wypisywać co mam? Bo już sam nie wiem jak to jest dokładnie.

 201. Siostrzeniec poprosil mnie o przywiezienie polskich tablic rejestracyjnych. Mam obawy czy to legalne? Bardzo prosze o wskazówki czy moge je zabrac lub gdzie sie tego dowiedzieć żebym na 100% byla pewna ze nie bede miec problemow

 202. Używam olejku CBD OIL 2,5% (Zawartość: 2,5% CBD, THC<0,2%, terpeny, organiczna oliwa z oliwek) na migreny i problemy ze snem. W Polsce kupuje to w aptece lub sklepie zielarskim. Czy mogę to zabrać w bagażu rejestrowanym do USA? Nie jest to lekiem na receptę więc żadnego zaświadczenie od lekarza na to nie mam. Widziałam, ze olejki konopne CBD można kupić legalnie w stanie Illinois gdzie lecę. Nie wiem jak z zabraniem tego w bagażu – rejestrowanym czy podręcznym czy w ogóle???? Dziękuje i pozdrawiam. P.s. Dziękuję za dużo przydatnych informacji na forum!

 203. Dzień dobry, a co jeśli będę miała więcej gotówki niż 10 tys. USD – oczywiście w Polsce je zgłoszę w Urzędzie Celnym na lotnisku. Jaki wypełnia się dokument już na miejscu w USA ? czy jest to FinCEN from 105 ?

  • Jeśli w deklaracji celnej nie zostanie podana informacja o wożeniu do USA ponad 10 tys dolarów – pieniądze (gdyby zostały znalezione) mogą zostać skonfiskowane (zgodnie z prawem).

 204. Witam,
  Znajoma poprosiła mnie o zakup kosmetyków dla niej, po kilka sztuk kremów, toników, balsamów. Wartość to ok 300$, są oryginalnie zapakowane. Nie wiem czy mam je wpisać w deklaracji celnej i wypełnić pozycję 15.
  Dziękuję za odpowiedź

 205. Witam, Lecę pierwszy raz do USA i to na 4 miesiące. Z nietopowych rzeczy chciałam przewieźć, a spędza mi to sen z powiek, są:
  słoiczek miodu z pasieki wujka, i malinówkę jego wyrobu (0,3 l) – czy wystarczy naklejka z odręcznym napisem po angielsku co to jest (nie będzie hermetycznie zamknięta ani banderolowany);
  podstawowe leki przeciwbólowe (ibuprom aspiryna), witaminy C, D, B, suplementy to zestaw leków bez recepty zaordynowany przez dentystę, gdyż cierpię na tzw aftozę; wszystko w oryginalnych opakowaniach, nieotwartych – bagaż główny czy podręczny;
  herbatki ziołowe (bratek, guarana, nagietek) – bagaż główny czy podręczny;
  drobne prezenty całość do kwoty ok. 50$ – bagaż główny czy podręczny.
  Czy wszystkie te rzeczy muszę oddzielnie wypisywać na deklaracji celnej w części “opis artykułów” z wyszczególnieniem kwoty?

  • Miód oraz nalewki domowej roboty można spokojnie przewieźć do USA. Nie musza być one zamknięte hermetycznie.
   Podobnie podstawowe leki które można kupić w aptece bez recepty można wwieźć do USA. Herbaty ziołowe (suche) można wwieźć w bagażu podręcznym jak również w rejestrowanym.
   Proszę nie wpisywać tych rzeczy w deklarację. Nie są to ilości które trzeba podać do wiadomości dla celnika.

 206. Witam,
  jadę niedługo do USA i odwiedzę rodzinę. Chcę zabrać prezenty – m.in. ceramikę z Bolesławca; aby się nie stłukła zamierzam ją wpakować do bagażu podręcznego – czy celnicy mogą mieć do tego jakieś “ale”?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 207. Witam,
  Wybieram się za 2 tygodnie do Chicago (jest to moja pierwsza podróż do USA i chciałabym zapytać czy będę mogła zabrać następujące rzeczy ze sobą:

  1. ciastka owsiane domowej roboty (będzie to produkt przetworzony bez dodatku owoców)?
  2. czy można mieć ze sobą kanapki np. bułka z serem i sałatą, którą zjadłabym w samolocie (nie znalazłam takiego wątku, wydaje mi się, że nie ale postanowiłam zapytać)?
  3. ile posiłków zapewnia LOT w trakcie lotu do USA (pytam ponieważ spożywam regularnie posiłki)
  4. czy w samolocie możemy otrzymać długopis do wypełnienia deklaracji czy możemy mieć swój?
  5. Ładowarki do tel. czy tez innych urządzeń mogą być w bagażu podręcznym czy powinny być przewożone w bagażu rejestrowanym?

  Wydaje mi się, ze chyba wszystko napisałam co mnie nurtuje 🙂

  • Ciastka domowej roboty (z produktów przetworzonych) można przewieźć do USA.
   Skoro kanapka zostanie zjedzona w samolocie więc fizycznie nie powinna się zmaterializować w bagażu podręcznym. Tak- można zabrać kanapkę do samolotu lecącego do USA.
   Lot zapewnia jeden obiad + kolacja + śniadanie. Pojawiają się również w czasie lotu jakieś małe “przekąski” typu batoniki lub ciasteczko (ale to miniaturowe porcje)
   Ładowarki można przewozić w bagażu rejestrowanym ale wszystkie uradzenia mające wbudowane baterie polecam przewozić w bagażu podręcznym

 208. Dzień dobry,
  moje pytanie również dotyczy słoików 🙂
  Oryginalne, fabrycznie zapakowane przetwory takie jak korniszony lub patisony, w zalewie – czy z tym również nie będzie problemu? Chodzi o 2-3 słoiczki, 500 gramowe.

  • Tak. Można przewieźć przetwory w słoiczkach. Wszystkie przetworzone (suszone, kiszone, prażone itp) produkty (warzywa, owoce, orzechy itp) można wwozić do USA. Oczywiście w ilościach “do użytku własnego”.

 209. Dzień dobry,
  a jak to jest z przewozem psów i kotów. Chcę lecieć do USA tym razem na nieco dłużej, prawie 2 miesiące, i prawdopodobnie będę musiała zabrać ze sobą swojego kociaka. Czy jest to w ogóle możliwe? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

  • Jeśli chce Pani zabrać ze sobą w podróż do USA psa lub kota proszę skontaktować się z weterynarzem. Oni wiedzą jakie dokumenty należy mieć ze sobą. Na pewno zwierzak musi mieć wszystkie zaświadczenia o szczepieniach. Po przylocie do USA zwierzaki przechodzą na lotniskach dodatkową kontrolę weterynaryjną.

 210. Cześć! Wszędzie jest napisane że mięso musi które chce się przewieźć musi być przetworzone i pakowane próżniowo lub puszkowane. A co z mięsem przetworzonym w słoiku? Na przykład pulpety czy mięso w słoiku kupione w sklepie?

  • Jakiekolwiek mięso przetworzone można wwozić do USA. Może być w słoiku. Ważne aby było oryginalnie zapakowane. Mięso w słoiku nie musi mieć sklepowej etykiety. Nawet domowej produkcji przetworzone mięsa można przewieźć do USA. Mam na myśli np. peklowane wędliny w słoikach. Takie słoiki są gotowane i mięso znajduje się praktycznie w “próżniowym” opakowaniu.

 211. Witam,

  1. Czy muszę wpisywać na deklaracji celnej takie produktu jak:
  – słodycze (tiki taki, czekolady, cukierki, wiśnie w alkoholu) – w sumie ok 2 kg
  – grzyby suszone – w sumie ok 160 g (4 paczki)
  – czekolada pitną Wedel 2 puszki
  – 2 kremy nowe o wartości 50zl w sumie
  – Espumisan, Amol, Ibuprom
  – nowe zabawki
  – nowe ubrania
  W sumie wartość prezentów nie przekracza 700 usd, ale zastanawiam się czy np powinienem zgłosić te produkty spożywcze lub lekarstwa.
  2. Czy jeżeli przeleje do małych zakręcanych pojemniczków maść przeciwzapalną np voltaren i będę ją wieźć w rejestrowanym to mogą sprawdzać co to jest i się przyczepić ?

  Z góry dziękuję za informacje.

  • Nie trzeba wpisywać w deklaracji celnej takich towarów. Są to przedmioty codziennego użytku i wwiezienie ich do USA nie będzie żadnym problemem.
   Z przelewaniem leków/maści do innych pojemników (nieoznaczonych) byłbym ostrożny. Mogą zapytać co znajduje się w pojemniku i będzie problem z wytłumaczeniem, że to “opakowanie zastępcze” dla maści. Lepiej już przewieźć maść w oryginalnym opakowaniu (nawet jeśli ma on większą pojemność).

 212. Witam, czy w deklaracji celnej w punkcie dotyczącym wwiezienia żywności mam zaznaczyć “tak” jeśli przywożę grzyby suszone do USA w oryginalnym opakowaniu ze sklepu. W środę lecę do Chicago. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

 213. Dzień dobry,

  Czy bransoletki na prezent (2 sztuki) w oryginalnych opakowaniach jak i biżuterię własną (zegarek, wisiorek, lancuszek, 4 pary kolczyków) poleca Pan przewozić w bagażu podręcznym czy rejestrowanym ?

  • Zdecydowanie w bagażu podręcznym. To zbyt cenne rzeczy aby umieszczać je w bagażu rejestrowanym. Proszę wszystko umieścić w jednym opakowaniu. Wówczas przy kontroli (prześwietlenie) będzie miała Pani wszystko na oku w jednym miejscu.

 214. Witam. Moje pytanie dotyczy dokumentów. Chcę zabrać do USA świadectwo maturalne. Dyplomy ukończenia studiów. Zaświadczenia z ukończenia kursów kwalifikacyjnych. Nie moje. Zostałam o to poproszona. Czy są jakieś przepisy regulujące sprawę wwożenia tego typu dokumentów. Nigdzie nie mogę znaleźć informacji na ten temat. Lecę pierwszy raz i to już za tydzień. Jestem lekko zaniepokojona. Dziękuję za informacje

  • Nie będzie problemów z przewiezieniem tego typu dokumentów. Przepisy istnieją tylko odnośnie wwożenia do USA papierów wartościowych na sumę większą niż 10 tys. dolarów.

 215. Witam, lecę niedługo do LA, zażywam codziennie leki na nadcisnienie które muszę zabrać,nie mam recepty bo właśnie wykupiłam,czy powinnam je przewieźć w podręcznym czy rejestrowanym? Są w oryginalnym opakowaniu ale łatwo wyjąć blistry, chce wziąć ilość 120 pastylek, a podobno wolno 90 sztuka, ale wolalabym mieć zapas, proszę podpowiedź co mam robić 🙁 pozdrawiam

  • Nie musisz wpisywać w deklarację celną leków na ciśnienie. Zabierz ze sobą tyle ile potrzebujesz na cały pobyt. Jeśli będzie konieczne aby zabrać ponad 90 tabletek – nie będziesz miała z tym problemów.

 216. A co z lakierem do włosów , balsamem do ciała, są w większych opakowaniach ,czy można? Jeśli tak to w podręcznym, czy nadawanym? Dzięki za stronkę jest świetna bardzo dużo podpowiedzi

 217. Witam , lecę drugi raz do usa i mam pytanie. Czy można wwieść mak , nasiona maku w oryginalnym opakowaniu ? Mają w sklepach tylko przetworzony mak w puszkach i świąteczny makownik, który upiekłam nie smakował jak polski. Dzięki

 218. Witam,
  Od kilku lat moja mama podróżuje do Usa. Podczas ostatniej wizyty dostała ostrzeżenie, iż następnym razem dostanie mandat ale ze względu na to że nie zna j.ang nie zrozumiała za co dokladnie. Domyslalam sie, że chodziło o jabłko, którego nie zjadła oraz nasiona papryki. (Których z tego co tu czytam przewozić nie mozna). A czy domowej roboty przecier pomidorowy oraz ćwikła też zaliczają się do produktów zabronionych?

  • Ponieważ do USA nie można wwozić żadnych “żywych” roślin/owoców/warzyw prawdopodobnie kłopotów nabawiła się przez jabłko, lub ćwikłę. Nasiona przewozić można – ważne aby były jednak w postaci suszonej. Przecier pomidorowy domowej roboty oraz ćwikła to też produkty, które mogą być dwuznacznie zinterpretowane przez służby celne. Zwłaszcza jeśli osoba je przewożąca nie zna języka angielskiego i nie potrafi wytłumaczyć co tak na prawdę znajduje się w słoiku i jak to zostało “przetworzone”. Pamiętać należy, że głównie chodzi o to aby nie wwozić produktów które mogą zwierać w sobie naturalne żywa bakterie, pasożyty, grzyby itp.

 219. Wybieram się do USA na 2-3 tygodnie.
  Potrzebuję na ten okres 30 paczek papierosów /600 sztuk/.
  Wiem, że wolno wwieźć tylko 10 paczek.
  Czy nadwyżkę papierosów oclą, zabiorą, czy zapłacę karę ?

  • Całą ilość papierosów które są wwożone do USA musisz zgłosić w deklaracji celnej. Za nadwyżkę prawdopodobnie będzie trzeba zapłacić cło. Kara byłaby wówczas gdyby papierosy nie zostały uwzględnione w deklaracji celnej (co jest równoznaczne z próbą przemytu).

 220. Dzień dobry
  widzę, że trzeba znać j. ang 🙁 a co jeśli się nie zna? mogą nie wpuścić do USA i zawrócić do Polski?
  Dziękuję za stronkę i bezinteresowną pomoc. Szanuję takich ludzi. Pozdrawiam serdecznie 🙂

  • Niekoniecznie trzeba znać angielski. Wiele osób przechodzi kontrolę nawet bez podstawowej znajomości angielskiego. Proszę pamiętać, że zawsze można poprosić o tłumacza gdy zajdzie taka potrzeba.

 221. Witam,
  W środę lecę do nowego Jorku. Dziś niestety od lekarza dostałam antybiotyk na zapalenie oskrzeli. Czy muszę to jakoś zgłaszać czy przewiezienie 6 tabletek nie będzie problemem? Także czy leki typu apap około 10 tabletek też trzeba gdzieś zgłaszać? Także mm pytanie jak wygląda sytuacja po wyladowaniu. Czy trzeba ponownie przechodzić taka rozmowę jak przy staraniu się o wizę?
  Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

  • Nie trzeba zgłaszać takie ilości leków (łącznie z antybiotykami) po przylocie do USA.
   Po wylądowaniu procedura odprawy jest standardowa – czyli rozmowa (no może to za duże słowo – wymiana zdań) z urzędnikiem imigracyjnym. Przeważnie są to pytania jaki jest cel podróży, czy było się już w USA, czym zajmuje się dana osoba w Polsce, jak długo planuje się zostać w USA. Osoby które pierwszy raz wlatują do USA muszą dodatkowo mieć zrobione zdjęcie + odciski palców. Na niektórych lotniskach znajdują się również automaty, w których należy przeskanować paszport i które również robią zdjęcia (to jeszcze przed rozmową z urzędnikiem). Z takiego automatu należy zabrać wydruk i podejść z nim do urzędnika.

 222. Witam,
  Jak pisałam postanowiłam opisać swoją przygodę lecąc do USA.
  Leciałam PLL LOT bezpośrednio do Chicago lot odbył się 06.09.2018. Wysiadłam ostatnia z samolotu i jak mi mówiła kuzynka szłam za tłumem. Poza tym wszystko jest bardzo dobrze oznaczone więc nie ma co się stresować. Pracownicy lotniska pomagali i kierowali pasażerów do dwóch rożnych kolejek. Ja byłam skierowana do kolejki gdzie czekaliśmy aby dostać się do automatu. Można sobie wybrać język w tym również polski ale obsługa lotniska również pomaga. Automat jest intuicyjny i wszystko jest bardzo czytelne. Trzeba zeskanować paszport, odciski palców oraz zrobić zdjęcie oraz odpowiedzieć na kilka pytań. Na koniec drukuje się nam kartka, którą trzeba zachować. Następnie czekałam dalej w kolejce do rozmowy z urzędnikiem. Były 4 stanowiska do których kolejno podchodziły osoby.
  Z tego co mówiła mi kuzynka to pracownicy lotniska wiedząc, że będzie samolot z PL starają się aby obsługa była mówiąca po polsku.
  Podchodząc do urzędnika podałam swój paszport z wydrukowaną kartką i powiedziałam dzień dobry (mając nadzieję, że nie będę musiała mówić po angielsku bo mówię kiepsko) okazało się, że urzędnik mówił po polsku. Zapytano mnie na jak długo przyleciałam do kogo, czy mam bilet powrotny, na kiedy jest ten bilet powrotny czy mam papierosy i alkohol (odp., że tak wszystko zgodnie z przepisami) i tyle. Pan postawił pieczątkę w Paszporcie i wpisał datę ale niestety mało czytelną i życzył mi udanego pobytu w USA. Rozmowa trwała krótko może 1 minutę. Następnie poszłam odebrać swój bagaż i stałam w kolejce do wyjścia gdzie pracownik wziął ode mnie kartę, która została wydrukowana wcześniej w automacie i powiedział witamy w USA.

  Mam nadzieję, że przydadzą się komuś informacje.

 223. Witam, czy naprawdę nie ma problemu z kabanosami kupionymi na wagę i zamkniętymi hermetycznie ? Z tego co słyszałam ze za kiełbasę ludzie płacili kary ,a czym się różni kabanos od kiełbasy ? I jeszcze jedno pytanie czy taki łosoś wędzony to tez nie problem ? I czy te produkty wpisać w deklaracje ?

  • Problemy z wwożenie wyrobów mięsnych są tylko dla osób z krajów objętych restrykcjami, tzn. takich w których panuje np. epidenia BSE lub FMD. Listę takich krajów można znaleźć na stronie: https://usdasearch.usda.gov/search?affiliate=usda-aphis&query=current+disease+status
   Obecnie Polska nie znajduje się wśród krajów z których nie wolno wwozić przetworzonych wyrobów mięsnych. WAŻNE aby wwożone kabanosy czy kiełbasy były oryginalnie próżniowo zamknięte (w sklepie – nie domowym sposobem). Na produkcie musi również znajdować się etykietka producenta z wyraźną informacją czy dane mięso może być przechowywane bez lodówki. Mówi o tym wyraźnie wpis na stronie rządowej ” …meat must be unopened and commercially label indicating the country of origin and meat type…”
   Nie można więc przewieźć kabanosów lub kiełbas kupionych w sklepie na wagę, a następnie zapakowanych próżniowo przez sprzedawcę. Produkty MUSZĄ BYĆ kupione już w próżniowym opakowaniu wykonanym przez producenta wędlin.

 224. A czy mozna wwozic plastry z pasty borowinowej ?
  Chcialbym przewiesc 2 opakowania. Po 5 sztuk na wlasny uzytek .
  W aptece sa bez recepty.

 225. Jaki jest rozmiar foliowej torebki na płyny do 100 ml? Podróżuje dużo po Europie i wszędzie przechodzi taka sklepowa przezroczysta kosmetyczka. Czy są jakieś ograniczenia w podróży do US?

  • Można wwieźć do USA karton papierosów (maksymalnie może być w kartonie 200 sztuk papierosów) bez cła. Opakowanie luźnego tytoniu można również wwieźć do USA ale będzie ono już podlegało ocleniu. Niestety nie wiem jakie są w tym momencie stawki celne za wwożenie do USA luźnego tytoniu. Na pewno muszą być te towary wpisane w deklaracje celną.

 226. Na okres świąteczno-noworoczny lecimy z mężem do Nowego Jorku, chciałabym na prezent dla córki zabrać mały elektryczny mikser do ucierania, miksowania czyli robienia ciasta i nigdzie nie znalazłam odpowiedzi czy wolno wwieźć taki drobny sprzęt AGD,

 227. witam,
  w przyszłym roku wybieramy się ze znajomymi na 4-tygodniowe zwiedzanie zachodniego wybrzeża, jednakże nikt z nas nie zna dobrze języka angielskiego (wszyscy jako-tako :),aczkolwiek się doszkalamy;) ),czy przy kontroli i zadawaniu pytań możemy liczyć na jakiegoś tłumacza. lotnisko docelowe to LA,LV lub SF(jeszcze nie zdecydowaliśmy)
  pozdrawiam

  • Nie sądzę aby były jakiekolwiek problemy. Widziałem osobiście osoby które przechodziły kontrolę celną z zerową znajomością angielskiego. Tylko się uśmiechały i … to działało.
   Podobnie moi rodzice. Zero angielskiego. Przyjeżdżają mnie odwiedzić średnio co dwa-trzy lata.

 228. Dzien Dobry , jak mam pytanie moze wiesz , czy jak sie ubiegam o wize celem pobytu u rodziny czy dzwonia z ambasady z warszawy do USA i sprawdzaja jaka to rodzina ?

 229. Czesc,
  Chce przewiezc kielbesa zapakowana hermetycznie, ze wszystkimi naklejkami, i skladem i jest ona od producenta. Jest napisana cena, waga i ze nie musi byc w lodowce. Czyli rozumiem ze moge taka kielbase zabrac ze soba. Teraz pytanie, czy musze zaznaczyc „tak” w punkcie 11?
  Dzieki

  • Tak. Musisz zaznaczyć w punkcie 11 że przewozisz wędlinę. Na deklaracji celnej muszą znaleźć się wszystkie przedmioty/żywność itp które wyszczególnione są na liście. Ostateczną decyzję o tym czy możesz wwieźć dany produkt podejmuje urzędnik.

 230. Czy jeśli kupuje alkohol na strefie bezcłowej (1l wódki)i mam go w bagażu podręcznym to wpisuję go w deklaracji czy nie? Zkołowany jestem tą prostą sprawą.

  • TAK, alkohol oraz inne produkty zakupione na strefie bezcłowej należy wpisać w deklarację celną. Proszę pamiętać aby zatrzymać przy sobie dowód zakupu (rachunek z kasy). Towar taki wówczas nie podlega ocleniu.

 231. Lecę pierwszy raz do usa i mam pytanie odnośnie zastrzyków przeciwzakrzepowych. Moja lekarka stwierdziła że przed lotem muszę wziąć taki Zastrzyk. W Polsce zrobię sobie na lotnisku przed wejściem do strefy bezpieczeństwa ale jak przewieźć Zastrzyk powrotny?

  • Proszę zabrać od lekarki zaświadczenie na którym będzie nazwa środka jaka znajduje się w strzykawce. Dobrze byłby dołączyć krótką informację o tym co znajduje się w strzykawce. Jeśli płynu jest poniżej 100 ml można przewieźć strzykawkę w bagażu podręcznym. Choć bezpieczniej byłoby umieścić ją w bagażu rejestrowanym aby uniknąć niepotrzebnego zamieszania w czasie przechodzenia przez bramkę do odprawy.

 232. Witam
  Pierwszy raz wybieram się do USA , pałę epapierosa, czy mogę bez problemu go mieć przy sobie? Czy gdzieś muszę to wpisać?

  • E-papierosa można spokojnie, bez problemów przewieźć do USA w bagażu podręcznym. Proszę pamiętać, że nie wolno go używać w samolocie. Nie wolno mieć również przy sobie więcej niż 100ml płynu do e-papierosa. Nie trzeba wpisywać nigdzie w deklaracji e-papierosa

 233. Jestem lekarzem, w związku z tym czy w razie kontroli leków na receptę mogę pokazać xero recepty wystawionej przez samego siebie, czy będzie to podejrzane?

  • Na pewno nie będzie to podejrzane. Proszę pamiętać, że głownie w czasie kontroli wypytują się o leki które mają w składzie substancje uznane za “uzależniające”. Nikt się nie będzie doczepiał do zwykłych antybiotyków.

 234. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie, a w zasadzie kilka – mianowicie będę miał przesadkę w LA (lecę do Las Vegas) i będę musiał zmienić terminal (przylatuję LOTem do Los Angeles na terminal B, odlatuję Alaska Airlines do Las Vegas z terminalu 6), mam tylko 3 godz na przesiadkę.
  1. Czy będę musiał przechodzić, całą tą procedurę imigracyjną w LA (chyba wtedy nie zdążę??)
  2. Czy może jest jakiś “osobny korytarz” na transfer do innego terminalu i czy wtedy też są jakieś kontrole?
  3. Czy można przejść “na piechotę” ?
  4. Co w przypadku gdyby bagaż rejestrowany poleciał do Las Vegas, a ja zostałbym w LA?
  Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam, R

  • Ja zawsze korzystałem z krajowego terminalu (domestic) ale z tego co pamiętam to pomiędzy międzynarodowym terminalem (international terminal) kursuje darmowy autobus (shuttle bus). Można też przejść pomiędzy terminalami (na zewnątrz budynku). Zabierze to mniej więcej max 20 minut. To nie jest tak daleko. Międzynarodowy terminal znajduje się pomiędzy terminalami krajowymi 3 i 4. Aby przemieszczać się pomiędzy terminalami (krajowe/międzynarodowy) należy przejść przez bramki ochrony(security).
   Na pewno też zaraz po przylocie przejdziesz kontrolę imigracyjną (ale tylko raz).
   Twój bagaż na pewno musisz odebrać w Los Angeles i nadać go ponownie na terminalu krajowym. Bagaż podlega kontroli celnej przy której musisz być obecny, dlatego linia lotnicza nie może go nadać bezpośrednio na lot do Vegas.

 235. Cześć
  Nie znalazłem zagadnienia wwozu do USA żywności liofilizowanej. Na 2-3 tygodniowe wyjazdy często zabieram kilka paczek oryginalnych, liofilizowanych posiłków (obiady). Jest to swego rodzaju „żelazna rezerwa” bo nie zawsze jest czas by szukać restauracji czy barów. Czy trzeba wpisywać do deklaracji, czy mogą być problemy na granicy?

 236. Witam,
  mam pytanie odnośnie tych bagaży jeszcze. A przy locie powrotnym (lecimy z Hawai do Chicago a następnie do Polski) również będziemy musieli odebrać duży bagaż w Chicago i nadać go na lot do Polski czy zrobi to linia (cały lot obsługuje United) ? Pytam bo mamy 12 godzin w Chicago i chcielibyśmy wyjść na miasto, czy w ogóle jest to możliwe?

  • Proszę zapytać bezpośrednio na Hawajach w momencie gdy będziecie nadawać bagaż. Wydaje mi się jednak, że bagaż powinien bezpośrednio zostać nadany przez United Airlines do Polski.

  • Tak można do USA wwozić sproszkowane odżywki czy suplementy. Są to mocno przetworzone produkty w których (wprost przeciwnie niż np. w jogurtach) nie ma “żywych kultur bakterii”

  • Z naszyjnikiem nie będzie na pewno problemów. Ciupaga..jeśli jest zrobiona całkowicie z drewna, bez metalowego ostrza powinna przejść kontrolę bezpieczeństwa bez problemów.

 237. wybieram się na Wielkanoc do CHicago – chciałabym zabrać ze sobą sękacza (ciasto biszkoptowe pieczone na ogniu) oraz nalewkę owocową na spirytusie 0,5 litra w ozdobnej butelce – niestety na stronie US Custom and Border Protection nie znalazłam nic na temat ciasta własnej roboty oraz nalewki, czy mogę takie wyroby zabrać ze sobą i czy należy je wpisać do deklaracji celnej, będę wdzięczna za poradę , pozdrawiam

  • Ciasta, które są wypiekane (nie są robione na zimno) i nie zawierają sera, jogurtu oraz innych “nieprzetworzonych” składników (np. masa z jajek) można wwozić do USA.
   Nalewka owocowa domowej roboty: tak można ją przewieźć. Tak, zawsze trzeba trzeba wpisać do deklaracji celnej żywność którą się wwozi do USA.

  • Jeśli nie może Pani ze względów zdrowotnych przejść przez bramkę, proszę to zgłosić. Zostanie Pani poddana indywidualnej kontroli (nic specjalnego więc się proszę nie przejmować…przeskanują Panią tylko ręcznym detektorem itp.

 238. Witam jutro wylatujemy do LA i nie wiemy czy można zabrać opakowanie ibupromu i solpadeiny :(( czy możemy prosić o podpowiedź??

 239. Cześć,

  W związku z tym, że żona jest farmaceutką, to zazwyczaj zabieramy ze sobą całkiem spory pakunek leków – oczywiście małe ilości każdego typu, ale jest tego całkiem sporo. Wszystko w oryginalnych opakowaniach – blistrach zazwyczaj bez pudełek. Czy jest sens to zgłaszać? Czy można to wrzucić do rejestrowanego bagażu?
  Zazwyczaj w rejestrowanym bagażu przewoziliśmy je bez problemu do krajów takich jak Chiny, Sri Lanka, Kazachstan, Gruzja i w Europie.
  Czy powinniśmy oczekiwać jakiegoś zwiększonego zainteresowania w Stanach?

  Z góry dziękuję za podpowiedź

  Wojtek

  • Nie będzie żadnego problemu jeśli ilość leków nie będzie przekraczała zdroworozsądkowej “ilości przeznaczonej do użytku własnego”.
   Wiadomo – jeśli ktoś leci na 2 tygodnie do USA a zabiera leków na 2 miesiące…coś tutaj się nie zgadza. Wówczas urzędnik imigracyjny (jeśli oczywiście sprawdzi Wam bagaż) na pewno zażąda wyjaśnienia.

 240. Witam. Mam zamiar przewieść do USA w bagażu rejestrowanym kasze jaglaną ok 2 kilo i orkiszową o,5 kg. czy muszę zaznaczać w deklaracji celnej że przewożę żywność i wpisać jaką , oraz kilka suplementów diety ( dostępnych również w USA) typu ginkgo biloba czy ashwagandha oraz jeden lek dla siostry na który niestety nie mam recepty ( na wrzody żołądka) . Czy słodycze typu cukierki, czekolady można przewieść w bagażu podręcznym oraz czy opisanie tego w deklaracji celnej zwiększy prawdopodobieństwo, że będe miał kontrolę. Dziękuję za informację!

  • Kaszę jaglaną oraz orkiszową można przewieźć do USA. Musisz jednak pamiętać, że ZAWSZE musisz zaznaczyć w deklaracji celnej że wwozisz żywność do USA. Tak, słodycze można przewieźć w bagażu podręcznym. Również suplementy można wwozić do USA w ilościach “do użytku własnego”.

 241. Czyta i czytam i już sam nie wiem 🙂 Chcę zabrać do stanów na prezent dla amerykańskich kolegów 2,4 litra polskiego akloholu (2×0,7 i 1x1l). Pytanie zgłaszać to w deklaracji czy zaryzykować i nic o tym nie wspominać.Pozdrawiam

 242. Jaka jest dopuszczalne kwota wywozu gotowki bez zgloszenia w deklaracji. Ja wraz z mezem wybieramy sie na urlop do Polski.Chcialabym sie dowiedziec czy 10.000 dolarow jest na osobe czy rodzine.

 243. Dziękuję za wszelkie bardzo przydatne informacje. Za 2 tygodnie lecę w grupie 5 osób do San Francisco. Bardzo słabo znam angielski. Czy mogę liczyć na tłumacza przy kontroli celnej lub czy może mi ktoś z naszej grupy pomóc mi w kontaktach z celnikiem ?

 244. Jeżeli lecę z grupą dzieci. Czy jako opiekun mogę mieć wszystkie lekarstwa od dzieci w swoim bagażu. Są to zwykłe tabletki od bólu gardła, brzucha, na katar itp. Każde z dzieci w razie problemów zdrowotnych bierze inne tabletki. jest tego kilka rodzajów na różne dolegliwości. taka nasza wspólna apteczka. Czy trzeba zgłaszać taki fakt w deklaracji?

  • Rozumiem, że będzie miał Pan jakiś dokument potwierdzający fakt, że jest Pan opiekunem. Jeśli tak, to może mieć Pan wszystkie leki (dla całej grupy) w jednym swoim bagażu. Proszę koniecznie podpisać (oznaczyć) apteczkę opisem FIRST AID. Chyba, że jest to oryginalnie zakupiona apteczka z symbolem czerwonego krzyżyka na białym tle.

 245. Witam, będziemy lecieć z rocznym dzieckiem, czy produkty do jedzenia typu placki z banana, placki z buraka mogę ze soba zabrać? Rozumiem że owoce typu świeży banan, świeże jabłko odpadają… Pozdrawiam, wspaniała strona!

  • Hej Ola. Na pokład samolotu możesz zabrać nawet świeże owoce oraz inne przekąski dla dziecka. Cały trik polega na tym aby nie przechodzić z tymi owocami przez kontrolę graniczną. Czyli po prostu owoce wyrzucasz do kosza (już po wyjściu z samolotu). Możesz jednak wwieź do USA (czyli przejść przez kontrole) z żywnością która została “upieczona lub usmażona”. Placki możesz wwozić ale np. sernik na zimno odpada ponieważ ma “nieprzetworzony/surowy” ser.
   Pamiętaj aby w deklaracji zaznaczyć mimo wszytko że przewozisz jedzenie (nawet jeśli jest to jedzenie z dozwolonej listy).

 246. Biorę sporo suplementów (takich bez recepty), w oryginalnych opakowaniach zajmą kuuupę miejsca. Po Europie latam z nimi przepakowanymi do pojemników na leki, takich z przegródkami. I nigdy nikt się nie czepiał.

  Czy mogę też tak zrobić lecąc do USA? Czy nie przejdzie?…

  • Na wszelki wypadek proszę przesypać każdy z suplementów do osobnych woreczków (takich zasuwanych) i umieścić w każdym z nich fragment opakowania z nazwą leku. Jeśli wwozi Pani leki w ilościach (do użytku własnego) nikt się nie będzie czepiał. Warto jednak mieć przy sobie te informacje.

 247. Jeszcze jedno pytanie o lek: dostałam na czas lotu lek z serii uzależniających (benzodiazepina). Nie mam recepty, bo nie wiedziałam, że muszę i mam ją skserować. Czy jeśli będę miała tylko parę tabletek (1 listek, lub pół) to będzie problem?

  • Kontrola wszystkich rzeczy wwożonych do USA (w tym leków) odbywa się PO PRZYLOCIE do USA. Na czas lotu może mieć Pani przy sobie dowolną ilość leków i towarów, nawet tych których nie wolno wwozić do USA. Musi jednak wyrzucić je Pan przed kontrolą imigracyjną. Czyli oficjalnie nie może ich Pani wwieźć na terytorium USA.

 248. Upowszechniają się recepty elektroniczne (e-recepty). Pacjent nie dostaje żadnego dokumentu, a tylko karteczkę z numerem, smsa albo maila. W moim przypadku jest to wpis w aplikacji na telefonie w postaci notatki lekarza. Widać tam kto, kiedy i co mi zalecił, ale w żaden sposób nie może to uchodzić za receptę. Nie jest to nawet potwierdzenie, ze takowa rzeczywiście istnieje w systemie – raczej jedynie tyle, że powinna. I co w takim przypadku?

  • Masz rację. W Stanach nawet nie widzę na oczy recepty tylko lekarz wysyła zlecenie do apteki na realizację leku i tyle.
   Ale w aptece już jak odbierasz lek (przynajmniej w Stanach) to masz wydruk z komputera z nazwiskiem lekarza, numerem zlecenia, lekiem itp. Jeśli tak samo jest w Polsce to wystarczy mieć przy sobie to zaświadczenie. Chodzi głownie o to aby udowodnić, że dany lek został przepisany przez lekarza a nie zakupiony gdzieś w mało legalnych okolicznościach.
   Szczególnie dotyczy to leków zawierających substancje psychotropowe itp. Nikt się nie będzie czepiał zwykłych leków.

 249. Dzień dobry czy na teren USA mogę zabrac ze sobą nasiona siemię lniane i czarnuszki? Zapakowane o opisem po ang (do jedzenia nie sadzenia) bardzo prosze o rade

 250. Witam lece do stanów po raz pierwszy co moge zabrac do samolotu w bagażu podrecznym.jakie kosmetyki i co do jedzenia mige miec przy sobie.dziekuje za odpowiedź.pozdrawiam Marzanna
  .

  • W bagażu podręcznym można mieć praktycznie wszystkie kosmetyki. Nie wolno mieć żadnych pojemników pod ciśnieniem np spray do włosów oraz substancji płynnych powyżej o pojemności powyżej 100ml
   Może Pani zabrać ze sobą jedzenie na pokład. Owocem, warzywa, kanapki, wędliny, jogurty. Ważne jednak aby tych rzeczy nie zabierać ze sobą do kontroli paszportowej. Trzeba albo wszystko zjeść albo wyrzucić przed przekroczeniem linii kontroli granicznej. Na lotniskach są ustawione specjalne kosze do których wrzuca się te rzeczy.

 251. A ja mam pytanie czy te wszystkie produkty, mam na myśli chipsy, batony, kabanosy, parówki czy bułki można mieć w bagażu podręcznym? Jestem w ciąży i chce się zabezpieczyć żeby nie głodować przez 9 godzin lotu..

  • Można mieć przy sobie na pokładzie samolotu lecącego do USA jedzenie. Nie ma na to ograniczeń. Nawet można zabrać jedzenie które jest oficjalnie na zakazanej liście. Cały “trik” polega na tym, że trzeba to jedzenie wyrzucić (lub zjeść) po wyjściu z samolotu. Są nawet ustawione specjalne kosze. Nie wolno przekroczyć odprawy celnej mając żywność znajdującą się na niedozwolonej liście.

 252. Lecę z mężem do USA pierwszy raz na 2 tygodnie. Znajoma poprosiła o przywiezienie 10 różnych opakowań suszonych ziół, oryginalnie zapakowanych z apteki na ciśnienie. Jak to przewieźć, w bagażu podręcznym czy rejestrowanym? Zapakować to razem do jednego worka i jednej walizki, czy może lepiej rozdzielić na 2 walizki? Powiemy, że na użytek własny, czy nie wyda się to podejrzane, że taka dużą ilość na tak krótki okres? Czy mogą zioła jedynie skonfiskować, czy możemy mięć przez to więcej kłopotów?
  Czy zgłaszać zioła w deklaracji celnej?

  • Zarówno zioła jak i herbatki można przewozić w bagażu podręcznym oraz bagażu rejestrowanym. Są to “suszone rośliny” więc można je bez problemu wwieźć na teren USA bez tłumaczenia się czy są na użytek własny. Tak – suszone zioła należy wpisać w deklarację jako Dry Herbs

 253. Dobry wieczór,
  już raz do Pana zwracałam się o poradę w kwestii biżuterii własnej i za odpowiedź dziękuję. Przeczytałam raz jeszcze wszystkie posty od 2013 roku i znów mam mały mętlik w głowie a za kilka dni wylatuję. Proszę mi napisać czy dobrze rozumiem:
  w deklaracji celnej (opis artykułów) wpisuję wszystkie rzeczy jakie wwożę do Stanów i wpisuję ich wartość w $. A więc : 4 tabliczki czekolady, 1 bombonierę, 2 butelki wódki, 1 paczkę kawy, 2 srebrne łańcuszki(oryginalnie zapakowane),10 paczek papierosów. To daje już sumę około 100$. W deklaracji jest napisane, że osoby odwiedzające mogą przewozić bez cła towary do wartości 100 $. Czyli jeśli chcę przewieźć jeszcze inne rzeczy(dodatkowe prezenty), które przekroczą owe magiczne 100$ to zostaną one oclone?
  I druga sprawa: o lekach już Pan napisał wyczerpująco. Czy dobrze rozumiem, że leki na użytek własny, w niedużych ilościach, zakupione w Polsce bez recepty typu ibuprom, scorbolamid, witaminy,NASENNE LEKI ZIOŁOWE(z psychotropów zrezygnowałam bo nie mam ksera recepty)leki żoładkowe, rozkurczowe,stoperan itd mogę przewieźć bez obaw i bez wpisywania ich w deklarację?
  Dziękuję za wszystkie rady jakich nam, wystraszonym podróżnym Pan udzielił.
  Pozdrawiam,
  Halina

  • Ogólna zasada jest taka, że jeśli przewozi Pani do USA rzeczy które są oryginalnie zapakowane (np telefon komórkowy, biżuteria, itp) wówczas urzędnik imigracyjny ma prawo podejrzewać, że przedmioty te są przeznaczone na handel i może nałożyć cło. W praktyce nikt się jednak nie będzie czepiał przysłowiowej czekolady czy wódki. Nawet te dwa srebrne łańcuszki oraz inne drobne prezenty nie powinny zostać oclone. Proszę jednak wszystko wpisać w deklarację.
   Tak leki w ilości “do użytku własnego” które są ziołowe można bez obaw przewieźć nie wpisując ich w deklarację. Z psychotropami nie ryzykowałbym bez recepty.

 254. Dzień dobry, lecę na trzy miesiące i muszę zabrać ze sobą 90 tabletek żelaza, 60 kwasu foliowego i 50 witaminy C. Te trzy tabletki muszę razem przyjmować codziennie. Łącznie 6 małych oryginalnych opakowań, z tym, że żelazo było przepisane na receptę, której nie mam. A poza tym niektóre żelaza bywają dostępne bez recepty. 1) Czy nie będę mieć problemu jeśli je wwiozę bez recepty?
  2) Czy w bagażu rejestrowanym mogę mieć ze sobą 3 małe szampony już po otwarciu, których używam i są w oryginalnych opakowaniach?
  3) Czy jeśli we wniosku kilka miesięcy wcześniej przed podróżą zaznaczyłam, że będę u rodziny X, ale plany się zmieniły i najpierw zamierzam przebywać u rodziny Y, a potem u X, to czy powinnam o tym powiedzieć na lotnisku w USA? Wydaje mi się, że mniej problemu sprawię, jeśli powiem, że u X.

  • Wymienione leki to głównie suplementy diety oraz witaminy. Nie trzeba mieć na nie recepty ani zaświadczenia od lekarza (nawet jeśli żelazo zostało zakupione na receptę). Tak, można zabrać w bagażu rejestrowanym szampony.
   Nie ma znaczenia czy będzie Pani najpierw u rodziny X czy Y. Wiele osób które jeżdżą turystycznie do USA wpisują na wniosku wizowym np. adres hotelu do jakiego mają zamiar jechać.

 255. W przypadku żywności wpisywać ilość (grzyby, orzechy, keczup) czy wystarczy zaznaczyć tylko punkt 11a? W przypadku papierosów podać liczbę paczek? Rzeczy będą przewożone w bagażu rejestrowanym.

 256. Witam. Lecąc na 3 miesiące do Stanów, potrzebuję wziąć leki alergiczne ( na receptę) oraz paczkę soczewek do oczu. Czy mogę mieć jakieś problemy?

  • Jeśli są to leki na receptę to proszę na wszelki wypadem mieć zaświadczenie od lekarza (wystarczy polska recepta + tłumaczenie). Przypuszczam że na 3 miesięczny okres będzie to większa ilość leków. Stąd moje obawy o to, że urzędnik będzie zadawał pytania o taką ilość leków.

 257. Na wstępie chciałbym powiedzieć, że jestem pod wielkim wrażeniem tego bloga. Prowadzi Pan go od wielu lat i wciąż odpowiada na zadane pytania. Szacun!
  Swoją drogą też mam parę pytań.
  Idę na statek na kilka miesięcy, a akurat stoi w porcie w stanach. co się z tym wiąże nie będę miał możliwości zakupu niektórych rzeczy. 1) Jak wygląda przywożenie chemii do USA włożonych do rejestrowanego bagażu. Mam na myśli coś jak kapsułki do prania czy płyn do płukania?
  2) jak wygląda kontrola laptopów i dysków zew?
  3)czy można zabrać cukierki bez oryginalnego szczelnego opakowania tylko takie kupione na wagę?

  • Nie ma żadnego problemu abyś wwiózł do USA środki chemiczne używane w gospodarstwie domowym. Pamiętaj jednak że można takie rzeczy kupić w USA za przysłowiowego dolara. Zobacz mój filmek na temat sklepu dolarowego: https://www.youtube.com/watch?v=iLqnyprgvQU
   Nie ma żadnego problemu problemu z przewożeniem i kontrolą laptopów i dysków zewnętrznych.
   Tak. Można przewieźć cukierki na wagę.

 258. Witam. Wczoraj lekko robolał mnie ząb, dentysta nic z nim nie zrobił, bo ból może ucichnać lub bardziej się rozwinąć. Asekuracyjne dentysta przypisał mi antybiotyk, który mam zabrać i stosować w przypadku ostrego bólu zęba. Oczywiście lek wykupiłam bez ksera recepty. Czy mogę go zabrać ze sobą do USA? Dziękuję za odpowiedź.

  • Nie będzie problemów. Proszę śmiało brać antybiotyk (ale w ilości TYLKO do użytku własnego) do USA. Proszę antybiotyk zabrać w oryginalnym opakowaniu takim jaki Pani kupiła w aptece. Nie polecam przepakowywania tabletek do np. luźnego woreczka. Od razu zapali się czerwone światło w trakcie kontroli i w tym momencie nie jest Pani w stanie udowodnią jakie tabletki ma Pani ze sobą.
   Dla świętego spokoju można jeszcze zrobić kopie recepty lub zdjęcie (komórką).

 259. Za kilka dni lecę z mężem do Stanów pytanko dotyczy papierosów jeśli wypiszemy wspólną deklarację celną i wykażemy łącznie 400 sztuk papierosów a więc dopuszczalną ilość to urzędnik może tą ilość zakwestionować i nałożyć cło, czy raczej nie powinno być problemów

  • Jedna osoba może wwieźć do USA maksymalnie 200 sztuk papierosów. Możecie więc spokojnie z mężem mieć wspólnie 400 sztuk. Proszę w pisać w deklarację “20 packs” – brzmi lepiej niż 200 sztuk (choć to wciąż ta sama ilość).

 260. Naczytałem się tych wytycznych co można i zaryzykowalem. Wylądowałem w Orlando nie trzeba wypełniać deklaracji celnej nie dają jej w samolocie.Za to oficer emigrejszyn pyta sie czy wwozimy zywnosc takie standardowe pytania…oczywiście powiedziałem co i jak i wzięli mnie na kontrol.Oczywiscie w koszu wylądowała sucha krakowską, szynka wedzona i kabanosy ale chce tu nadmienić że wszystkie te wędliny były oryginalnie zapakowane w termokurczliwej foli z oryginalną nalepka producenta itp Kabanosy Tarczynskiego mała paczka trawel kupiona byla w strefie wolnoclowej w Wrocławiu nawet mówiłem kontrolujacej to iz na opakowaniu jest znak że mozna to trzymać poza lodówką nic do niej nie docieralo.Strata… dla mnie to nie duza zapłaciłem za produkty 80 zł to 20 dolarów ale tu w ameryce jest panstwo w państwie. Nie doczepila się do innych produktów takich jak miod w litrowym słoiku nawet go nie rozpakowywala bez problemu też było z wypiekami różnego rodzaju przyprawami a naprawdę było tego dużo czy sera zolyrgo w ilosci 3.5kg. Nie zwróciła uwagi na strzykawki igły i zastrzki ale na to miałem receptę w razie czego jak i też na inne medykamenty. Udało się też z smalcem małe słoiki Ona po prostu nastawiona była na to mięso. Czy można np odwołać się od tego i żeby wyjaśnili jak to w końcu jest ? Gdzie to zrobić?

 261. Źródło źródłem i to jest to od czego niema odwołania gdyby się złożyło skargę to Ci zawsze pokażą kontrę paragraf.Dla mnie na te czasy to jeden szwindel.Zeby było uczciwie powinni mieć niszczarka do produktów tego typu i by człowiek miał spokojne sumienie że wychodząc z przeszukania ta sama osoba nie sięga po ten produkt ręka by odłożyć to na bok. Bo jak rozumieć że ja jej mówię że to polędwica wędzona a ona nie to “pork ham” i udaje ze widzi to na co patrzy żałuję ze nie zrobilem zdjecia ale bylem przekonany na 100% że to przejdzie.

 262. Witam. Lece niebawem do USA na chrzciny wnuka. Czy I ile mleka modyfikowanego moglabym zabrac do bagazu rejestrowanego? Corka mysli…o ok 10 kg…

  • Nie ma przepisów regulujących dokładną ilość wwożenia mleka modyfikowanego (ani innych podobnych substancji w proszku np. odżywek). Jedyny zapis jaki widnieje przepisach celnych mówi o ilości “do użytku własnego”. Ciężko jest więc z dokładną interpretacją. Trzeba to przeliczyć na “zdrowy rozsądek”…przypuśćmy że dzieciak je 0.5kg na dzień więc 10kg można wwieźć na okres 20 dni pobytu w USA

 263. Lecimy do NY 5 osobową rodziną 4 dorosłe i jedno dziecko. Czy wypełniamy jedną deklarację i czy możemy podchodzić razem do emigracyjnego okienka? Pozdrawiam

 264. Witam,

  Lecę do USA z dziewczyna, chciałbym się tam oświadczyć – czy muszę zadeklarować pierścionek zaręczynowy w deklaracji o wartości Ok 2000 USD? Jeśli tak to czy będzie on podlegał ocleniu lub co należało by wpisać w deklaracje ?

  Dziękuje za informacje

 265. Witam, czy prezenty w postaci kompletów ze srebra z bursztynem (kolczyki, zawieszka, łańcuszek) w ilości 4 sztuk do USA nie będą stanowiły problemu?

 266. Czy mogę z moim chłopakiem pojechać do USA na 1 miesiąc z komputerem stacjonarnym i monitorem (2 kompy 2 monitory). Mieliśmy wcześniej 1 kompa w Kanadzie i nie było problemow.

  • Może powinienem inaczej to sprecyzować. Komputery są obecnie tak popularne, że naprawdę nie będzie żadnego problemu z przewiezieniem samego komputera jak i dodatkowych monitorów.

  • Teoretycznie nie wolno przesyłać żywności do USA bez wyraźnego zaznaczenia co zawiera przesyłka. Wiele osób jednak łamie ten zakaz. W najgorszym wypadku przesyłka gdy zostanie skontrolowana może zostać zniszczona i siostra nie dostanie grzybów.

  • Dzień dobry. Barszczyki proszę wpisać jako “przyprawa” (Food Spices) . To też niestety zalicza sie do żywności. Ale nie będzie żadnych problemów z przewiezieniem tego do USA

 267. Byłam już w USA kilka razy,żadnej deklaracji nie wypełniałam,wędliny hermetycznie zamknięte przeszły przez kontrole,nikt się nie czepiał.Miałam bagaż rejestrowany,i tam w zasadzie wszystko co dozwolone,można było spokojnie przewieźć.Teraz lecę tylko z bagażem podręcznym…mam pytanie,czy mozna na pokład wnieść 2 opakowania farby do włosów?Jeden ze składników jest płynem,drugi kremem w zamkniętej tubie, i czy to trzeba jakoś zgłosić? i czy wędliny zawsze trzeba było zgłaszać,czy to ja tak nielegalnie je przewoziłam?

  • Generalnie na pokład samolotu nie można wnosić żadnych płynów w ilości większej niż 100 ml. Takich rzeczy nie trzeba zgłaszać w deklaracji celnej ponieważ nie podlegają one ocleniu.
   Wędliny jako żywność należy wpisywać zawsze w deklarację. Generalnie każdą żywność (nawet z listy dozwolonych rzeczy) trzeba wpisać w deklarację celną.

 268. Mam pytanie :a co z aparatem do mierzenia ciśnienia. Muszę go mieć pod ręką, aby zmierzyć w samolocie ciśnienie i zażyć – jeśli trzeba – lekarstwo.
  Dzięki za info . lecę,po raz pierwszy w życiu,w pon.

 269. Dzień dobry,

  Bardzo proszę o informację, czy można przewozić do USA w bagażu rejestrowanym domowej roboty smalec ze skwarkami w słoiku?

  Z góry bardzo dziękuję za informacje, pozdrawiam.

  • Ponieważ jest to żywność będzie Pani musiała wpisać smalec w deklarację celną. W razie kontroli czy jest Pani w stanie wytłumaczyć urzędnikowi imigracyjnemu jakiego typu jest to żywność? Na pewno jeśli powie Pani, że jest to domowej roboty (homemade lard) na 95% będzie musiała Pani to wyrzucić. Co innego smalec zakupiony w sklepie w oryginalnym opakowaniu. Zdecydowanie większa szansa, że uda się go wwieźć do USA.

 270. Dzień dobry,
  Za dwa tygodnie wybieram się do Nowego Jorku. W bagażu rejestrowanym zamierzam zabrać domowej roboty grzyby marynowane w słoikach. Nie znam języka angielskiego. Wpiszę je do deklaracji. Czy mam się czego obawiać?
  Pozdrawiam

 271. Dzień dobry,
  zamierzam wysłać rodzinie paczkę do USA. Ciuchy, które nie zmieściły im się do bagażu – buty, marynarka, kurtka, koszula itp. Oprócz tego kilka koszulek i skarpetek okolicznościowych w prezencie. Mam tylko problem ze srebrną bransoletką o wartości około 200 zł…. – chciałabym wysłać ją w prezencie. W podanych przez Pocztę Polską informacjach biżuteria srebrna jest na liście produktów zakazanych. Oczywiście to nic zabytkowego ani szczególnie wartościowego… Spróbować wysłać czy nie ryzykować…. Jak to opisać na liście przewozowym – bransoletka…. element ozdobny…. srebro…. ? Chciałabym sprawić tym przyjemność zaprzyjaźnionej osobie, a nie wiem czy jest szansa.
  Pozdrawiam

  • Proszę pamiętać, że wysyłanie tak wartościowych przedmiotów paczką wiąże się z ryzykiem kradzieży. Poczta słusznie nie przyjmuje oficjalnie takich produktów nie chcąc brać odpowiedzi za “zagubione” rzeczy. Można wysłać oczywiście srebrną bransoletkę bez wpisywania jej w deklarację przewozową. Czy paczka dotrze do odbiorcy? Mam nadzieję, że tak. Ale byłbym ostrożny. Znane są przypadki, że paczki są prześwietlane i jeśli zawierają wartościowe prezenty nigdy nie docierają do odbiorcy.

 272. Dziękuję za odpowiedz, a jeśli zadeklaruje wartość paczki?
  Chodzi mi o informację, ze srebro jest niedopuszczalne do przewozu więc jeśli wpiszę bransoletka srebrna do listu to paczka wróci? Sama nie wiem co zrobić ….
  Będę wdzięczna za sugestie…

  • Tak, paczka wróci jeśli wpisze Pani bransoletka srebrna. Można nic nie wpisywać w deklaracji, zapakować bransoletkę w folię aluminiową lub włożyć do puszki/pojemnika metalowego np z kakao (nie będzie widoczne co to jest przy prześwietleniu). Ale to już wysyła Pani na własną odpowiedzialność.

 273. Dzień dobry,
  może zacznę od tego, że nie wypełniałem żadnego formularza podczas przylotu do USA, ponieważ po prostu żadnego nie dostałem w samolocie. Czy mogą być przez to jakieś problemy przy wylocie z USA czy też następnych próbach przylotu do USA?
  Druga sprawa – czy jeśli chcę przywieźć do Polski alkohol z USA (mniej niż 1 litr) to muszę to gdzieś zgłaszać przed podróżą? To samo pytanie dla innych produktów spożywczych – głównie słodyczy)?
  I trzecia sprawa – czy jeśli chciałbym przywieźć więcej alkoholu do Polski z USA (ponad 1.5 litra whiskey) – to gdzie powinienem się z tym zgłosić? Chodzi mi o to czy muszę to gdzieś zgłaszać czy po prostu podczas kontroli bagażu zostaną naliczone jakieś dodatkowe opłaty i dopiero na lotnisku w Polsce będę musiał coś załatwiać?
  Próbowałem coś znaleźć w internecie na temat opłacania cła – ale wszystko co znalazłem tyczy się albo przywozu do USA albo wysyłania paczki z USA ;(
  Będę bardzo wdzięczny za pomoc 😉

  • Jeśli nie dostał Pan formularza ani nie wypełniał Pan elektronicznej formy (komputer przed kontrolą paszportową) nie będzie żadnego problemu. Coraz częściej widzę odchodzi się już od rozdawania w samolotach formularzy. Teraz wszystko będzie można wypełnić przy stanowiskach komputerowych przed rozmową z urzędnikiem.
   Ja nigdy nie miałem problemów z wwiezieniem do Polski słodyczy itp. Od 15 lat, średnio do dwa/trzy lata jestem w Polsce i mam pół walizki cukierków, czekolad itp dla dzieciaków.
   Alkohol jednak z tego co wiem bardzo restrykcyjnie pilnują na granicy w Polsce aby nie przekroczyć dozwolonej ilości. Na pewno zgłoszenie wcześniej posiadanie większej ilości alkoholu będzie wiązało się z opłatami. Podobnie jest w przypadku alkoholu zakupionego w sklepie bezcłowym. Tutaj proszę też pamiętać aby nie wyrzucać rachunku ze sklepu bezcłowego. Proszę się dowiedzieć wcześniej jak wysokie są opłaty. Może się okazać że nie ma sensu przywozić alkoholu z USA.

   • Dziękuję bardzo za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie – gdzie powinienem zgłosić przewóz alkoholu ponad limit? Na lotnisku w USA? Na lotnisku w Polsce? Czy w jakimś urzędzie?
    Pozdrawiam, Michał

    • Z USA można wywieźć dowolną ilość alkoholu więc trzeba to zgłosić w Polsce przy odprawie celnej (kontroli) jeśli taka będzie. Ja np lecąc do Krakowa nie przechodzę przez kontrolę (praktycznie żadną poza kontrolą paszportową) taką jak w Warszawie.

 274. Witam serdecznie. Mam dylemat odnośnie wypełnienia deklaracji celnej. Wwożę do USA jako prezent ciuchy (sweter, koszulka) oraz zestaw kremów, czy ja powinnam to wypełnić na tej drugiej stronie deklaracji ? I jeszcze jedno pytanie dotyczące leków, a mianowicie na cukrzycę , które przyjmuję 2 razy dziennie – w bagażu podręcznym, czy rejestrowanym ? z góry dziękuję za odpp

  • Jeśli ilość ubrań można uznać jako prezenty (nie jest to np 10 koszulek) to proszę śmiało przewozić i nie trzeba tego wpisywać w deklarację. Leki do użytku własnego też nie muszą być wpisywane w deklarację. Proszę jednak mieć je w bagażu podręcznym. Miałem przypadki, że zaginął bagaż rejestrowany w którym były leki. Linie lotnicze oczywiście dostarczyły go do hotelu ale po 3 dniach….

   • Dziękuję ślicznie za odpowiedź. Rozumiem zatem, że nic z rzeczy , które zamierzam przewieźć nie kwalifikuje się do wpisania, ale zapomniałam jeszcze zapytać czy powinnam podać orientacyjną wartość tych rzeczy ( tj. ciuchy, zestaw kremów, książka), czy już nie, skoro nie rozpisuję ich na tej 2 stronie ? Przeczytałam, że deklarację mogę wydrukować i uzupełnić w domu, czy to prawda ? Orientuje się Pan może czy na lotnisku w Newarku są automaty do wypełnienia deklaracji ? Jeśli tak to, czy obie deklaracje ( z automatu i samolotu) przedstawiam urzędnikowi ? Jest to moja pierwsza taka podróż i też się obawiam, czy dość słaba znajomość języka angielskiego nie będzie problemem. W razie potrzeby przygotowałam podstawowe informacje nt podróży. Czy orientuje się Pan czy jest to praktykowane ? Pozdrawiam , Ewelina

    • Nie musi Pani podawać wartości przywożonych rzeczy. To “mało wartościowe” prezenty dla najbliższej rodziny.
     Tak – deklarację można wydrukować w domu i wypełnić. Ale proszę (na wszelki wypadek) użyć jej tylko jako “ściągawki” i wypełnić prawidłowy druk w samolocie lub w komputerze na lotnisku (jeśli będzie tylko taka opcja dostępna). Dwie osoby zgłaszały mi, że domowy wniosek nie został przyjęty. Trochę to dziwne ponieważ na oficjalnej stronie departamentu stanu jest informacja, że można drukować i wypełnić wniosek w domu. No ale zależy na kogo się trafi przy kontroli.
     Niestety nie wiem jaka forma odprawy obowiązuje na lotnisku w Newark. Jeśli są to komputery to na 90% będzie opcja wyboru języka polskiego w menu.
     Urzędnicy przeważnie pytają o cel podróży (można więc podać turystyczny lub odwiedzenie znajomych/rodziny. Wypada wówczas znać dane osoby do której się leci). Jeśli padnie pytanie o gotówkę proszę powiedzieć że ma Pani 1000 dolarów w gotówce oraz karty kredytowe, które będą głównym środkiem płatności.

 275. Witam,
  Pawełku chcemy Ci serdecznie podziękować za wspaniały plan wycieczki jaki dla nas stworzyłeś. Za 3-tygodniową opiekę. Byłeś zawsze kiedy potrzebowaliśmy Ciebie. Pobyt ten pozostanie na zawsze w naszej pamięci. Jesteś cudownym człowiekiem. Wszystkiego najlepszego. I do następnego razu.!
  Pozdrawiamy serdecznie Iwona i Oskar

  • Witam serdecznie ,potrzeboje kilku informacji na temat bagazu zarejestrowanego. Lece z Frankfurtu do Cancun z przesiadka w Dallas i nie mam pojecia czy musze w Dallas odebrac bagaz i nadac go ponownie, czy automatycznie bedzie dalej przekazany. Podkreslam ze lece pierwszy raz i to jeszcze z przesiadka. Mam tylko 2 godziny miedzy lotami i boje sie ze nie zdaze. Dziekuje z gory za pomoc.

   • Proszę dowiedzieć się w momencie nadawania bagażu na lotnisku we Frankfurcie. Jestem przekonany, że bagaż powinien dotrzeć “automatycznie” do Cancun bez konieczności odbioru go w Dallas.

 276. Dobry wieczór, mam kilka pytań (BTW – jest Pan niesamowity, że tak chętnie dzieli się Pan wiedzą i odpowiada na wszystkie komentarze)
  – lecimy w 4 osoby (poza mną – dziecko, żona i teść) ; żona ma podwójne nazwisko – ile deklaracji powinniśmy wypełnić? czy wystarczy jedna, czy dwie (teść osobno, my osobno), czy konieczne będą trzy (ja + dziecko, żona, teść)? widziałem Pana odpowiedź dotyczącą nazwiska panieńskiego, ale tutaj sytuacja jest nieco inna
  – ze względu na alergie pokarmowe – będziemy mieli własne pieczywo – czy to trzeba zgłaszać w pkt 11a, czy można dać odpowiedź NO?
  – teść będzie miał sporą ilość leków, w tym specjalistycznych; recepty zostały zrealizowane, więc ich nie posiadamy; rozumiem, że powinniśmy się udać do lekarza prowadzącego by podpisał i podbił deklarację z listą zażywanych leków wraz z ich ilością niezbędną na czas wyjazdu?

  pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za podpowiedź 🙂

  • Proszę wypełnić jedna aplikację na rodzinę (Pan + żona + dzieciaki). Teść powinien wypełnić osobną aplikację (ponieważ ma inne nazwisko)…aczkolwiek do kontroli może podejść razem z Wami.
   Pieczywo można wwozić do USA ale koniecznie musicie zaznaczyć to w formularzu (11a – YES). Wszelakiego rodzaju żywność (nawet tą dozwoloną) należy zgłosić w deklaracji.
   Lekami proszę się nie przejmować. Wystarczy jak Pan pisze podpis+pieczątka lekarza.
   Życzę udanego wyjazdu!

 277. cześć,
  mam pytanie o karmę dla zwierząt. Lecę z kotem i chcę mu wziąć mały zaps karmy suchej w bagażu rejestrowym i zastanawiam się czy zgłosić to w deklaracji celnej? Ma Pan doświadczenie w tym temacie?
  Czy zawsze trzeba mieć przy sobie gotówkę ? informacja o kartach kredytowych jako głownego środka płatniczego im nie wystarczy?
  dziękuję

  • Karmę dla zwierząt w formie zarówno suchej jak i w puszkach można bez problemu przewieź do USA. Proszę jednak wpisać to w deklarację celną. Jakby na to nie patrzeć jest to żywność.
   Nie musi mieć Pani żadnej gotówki. Wystarczy informacja o tym, że jako środka płatności będzie Pani używała karty kredytowej.

    • Ciężko mi powiedzieć…decyzję podejmie urzędnik na granicy. Proszę jednak ująć w deklaracji czy to wypełnionej w samolocie czy w komputerze (po wylądowaniu w USA) ale jeszcze przed odprawą.

 278. Witam.
  A ja chciałam się zapytać o przewiezienie alkoholu i cygar z Kuby- lecimy najpierw do Havany a stamtąd do Miami- czy mogę przywieźć stamtąd rum ? ( i czy ew 3 litry na 2 osoby przejdzie?) bo cygar chyba nie mogę?
  dziękuję

  • Można przywieźć z Kubu do USA zarówno cygara jak i rum. Musi być to jednak ilość określona jako “do użytku własnego”. Rum jako alkohol można przewieźć bez zapłacenia cła max 1 litr na osobę. Można oczywiście przewieźć więcej i może się udać nie płacąc cła…ale to już Wasza decyzja.

 279. Proszę podpowiedzieć jak mogę przekazać dla córki, która mieszka w USA pamiątki rodzinne: kołowrotek do przędzenia i maszynę do szycia pfaff. Wkrótce ją odwiedzimy z mężem i rozważam czy nie zapakować do walizki ?

 280. Na wstępnie chciałem napisać , że świetnie prowadzona strona od kilku lat. Na pewno pomógł Pan tu wielu osobą. Lecę do USA po raz pierwszy konkretnie do Miami w przyszłym tyg. stąd nasuwa mi się pytanie.
  1.Recepta dalej jest wymagana jeżeli przewożę leki.
  2.Faktycznie podawać, że mam 1000 $ przy sobie mimo że ich nie mam ?

  • Dziękuję Panie Wojtku za miłe słowa. Recepta na leki wymagana jest przy wwożeniu większej ilości leków (których ilości przepisy nie precyzują ale których ilość nie może przekraczać “ilości do użytku własnego”. Lecąc na 14 dni zabiera Pan np 20 tabletek które musi Pan zażywać raz dziennie. Dodatkowo jeśli przewozi Pan silne leki zawierające substancje uznawane za narkotyczne – wówczas musi Pan mieć poświadczenie od lekarza.
   Minęły już czasy kiedy należało mieć (podobno) około $100 na dzień pobytu. Każdy teraz posługuje się kartami kredytowymi więc taka kontrola nie jest przeprowadzana na granicy.

 281. Witam bardzo proszę o podpowiedz.Lece z Frankfurtu do Cancun przesiadka w Dallas.Czy mogę mieć tabletki przy sobie na ból głowy na uspokojenie hydroksyzyne i biorę także na depresje.czy muszę to wpisywać w deklarację i mieć recepty?A drugie pytanie mam długa przesiadke czy moge miec jakas zywnosc do zjedzenia na lotnisku i co to może być?

  • Tak oczywiście – można przewozić leki do USA jeśli ilość jaką Pani przewozi jest do użytku własnego. Chyba że są to silne leki zazierające substancje narkotyczne wówczas trzeba będzie się tłumaczyć jak piesek je wywącha.
   Żywność można przewozić ale tylko w stanie “wysuszonym/przerobionym”. Mogą to być ciastka, suchary, chleb…ale już to co może zwierać żywe kultury bakterii czyli jabłka, sery, jogurty itp nie można wwozić do USA. Proszę pamiętać że KAŻDĄ żywność należy podać w deklaracji.

 282. Witam,
  Jestem marynarzem i aktualnie statek, na który się wybieram stoi w Nowym Orleanie.
  Będę leciał przez Waszyngton.
  Moje pytanie jest odnośnie słodyczy i gorących kubków. Jako, że idę na statek na długi czas to mam lekki zapas tych rzeczy. Czy muszę to wpisać w deklaracji 11a? czy nei trzeba tego uwzględniać jako, że nie jest to typowe FOOD ?

  • Każdą żywność wwożoną do USA (nawet w suchej formie) musisz podać w deklaracji. Czy będzie to deklaracja w formie druku którą wypełnisz na pokładzie samolotu czy w formie elektronicznej (na lotnisku w USA przy terminalu) – zaznacz że przewozisz żywność. Oczywiście zostaniesz zapytany jaka to żywność w czasie rozmowy z urzędnikiem. Powiesz po prostu że jest to suche jedzenie (dry, canned food) i masz problem z głowy. Szkoda ryzykować.

 283. Witam, jak wygląda sytuacja z kiążkami? Chcę zamówić w jednej z polskich księgarnii wysyłkowych około 20 książek. Wysłane to będzie Pocztą Polską. Czy przyczepią się do mnie o cło?
  Czy może znacząco zmniejszyć ilość zamówionych książek na “jeden raz”?
  Z góry dziękuję i pozdrawiam.

 284. Dzień dobry, a jak wygląda sprawa powrotu do Polski z JFK przez Amsterdam jeśli chodzi o zakupy zrobione w NYC? Mam w planach kupić torebkę, buty, troche kosmetyków, przybliżona wartość to około 7/8 tys PLN. Oczywiście w ilości “dla mnie” jedna torebka, jedne buty, podkład, cienie itp. Czy wysiadając na AMS albo już w Warszawie muszę zgłaszać, że kupiłam te przedmioty? Jakieś cło? Paragony? Czy lepiej utrzymywać, że są to moje rzeczy już od dawna? Czy jedynym miejscem gdzie mogą to skontrolowac jest już wyjście po odebraniu bagaży w Warszawie gdzie mam bramki m.in “nic do zadeklarowania”? Będę wdzięczna za info od wszystkich podróżnych 🙂 pozdrawiam!

  • Ja mniej więcej latam do Polski co 2 lata i zabieram ze sobą prezenty dla rodziny. Wszystko mam również w ilościach “do własnego użytku” i nikt nigdy się nie przyczepił do wwożę do Polski z USA. Jest dokładnie tak jak Pani pisze….proszę więc robić zakupy z głową i nie w hurtowych ilościach.

 285. Witam,
  wybieram się do USA, namalowałam farbą olejną 2 obrazki, ktore chcę jako prezent podarować znajomym, co powinnam zrobić żeby przewieść je bez problemu, obrazki zmieszczą się w walizce, pozdrawiam

 286. Dzień dobry, czy ktoś mi może powiedzieć ile paczek Heetsów do Iqosa można zabrać ze sobą do USA? Czy normy są takie same jak w przypadku normalnych papierosów?

  • Wygląda na to że są to elektroniczne papierosy (choć nie jestem pewien do końca). Szczerze mówiąc nie słyszałem o limitach dla ecig przy przekraczaniu granicy z USA. Na wszelki wypadek jednak proszę ustalić sobie limit tak jak dla normalnych papierosów.

 287. Czy mogę wysłać do USA paczkę 20 kg z cukierkami “odpustowymi” dla znajomych?
  Podajecie na tej stronie, że dozwolone jest wwożenie słodyczy a wysyłanie też?
  Znalazłam inny artykuł o słodyczach, że jest zabronione wysyłanie słodyczy jedynie możliwe za specjalnym pozwoleniem urzędu amerykańskiego (tak stanowi prawo amerykańskie)?

  • Ja dostaję co roku na święta z Polski paczkę ze słodyczami z Polski. Co prawda nie jest to 20 kg (co może być podejrzane) ale myślę że kilka, kilkanaście paczek słodyczy bez problemu przeleci do USA. Polecam wysyłać paczkę morską – nie kontrolują ich tak dokładnie (tzn nie są 100% prześwietlana jak paczki lotnicze)

 288. Czytam i czytam..wiekszosc piszacych tu to typowe polskie debile ..skoro jest lista produktow to trzeba jej przestrzegac..a poznej placz i lament ze kare trzebba placic ,,,polactwo glupie czytac nie umie

 289. Czy kupując za 800$ USD książkę z antykwariatu z roku 1913 doliczą mi coś poza vatem (5%)?
  Dziękuję z góry za odpowiedź. Nigdzie nie mogę znaleźć informacji 🙁
  Przesyłka firma-osoba prywatna
  Pozdrawiam

 290. Muszę wysłać próby produktów tj pizza ,pierogi do Stanów produkty muszą być zapakowane w suchym lodzie ,po stronie polskiej musiałam zrobić sobie certyfikat na pakowanie i obchodzenie sie z suchym lodem bo jest to substancja niebepieczna. czy mój odbiorca w stanach też musi gdzieś sie zarejestrować lub coś zobić ,żeby taką przesyłkę otrzymać . wysyłam z DHL

  • Nie sądzę. Sporo firm w USA wysyła produkty spożywcze właśnie w suchym lodzie. Raz zamówiłem taką dostawę i …nic poza informacjami na opakowaniu z przesyłką że to substancja niebezpieczna nie musiałem robić aby ją odebrać.
   Proszę jednak sprawdzić z DHL. Jakby na to nie patrzeć jest to międzynarodowa przesyłka, nie krajowa więc na pewno przepisy są inne.

 291. Moje pytanie: czy nadal obowiazuje wprowadzony w marcu 2020 zakaz wysylania do USA pokarmu dla psa.Ostatnio wyjeto z paczki : oryginalnie zapakowane ciasteczka oraz prozniowo zapakowana kosc.Dziekuje.

 292. Witam, przeczytałam, że aby wwieźć do USA leki na receptę (biorę lek na serce oraz tarczyce) to powinnam posiadać receptę w języku angielskim. Przeszukuję internet, jednak nigdzie nie mogę znaleźć informacji jak taką receptę otrzymać. Będę wdzięczna za wskazówkę.

  Pozdrawiam!

  • Receptę powinna Pani posiadać głównie w przypadkach gdy leki przewożone do USA są bardzo silnymi sterydami lub lekami psychotropowymi. Klasyczne leki na serce, tarczycę itp nie są objęte restrykcjami/kontrolą. Chyba, że wwozić będzie Pani dużą ilość leków np kilkanaście opakowań. Moi rodzice od kilkunastu lat przyjeżdżają z PL do USA na co najmniej miesiąc biorąc ze sobą leki na serce, ciśnienie itp i nigdy nikt nie zapytał ich o receptę.
   Jeśli jednak czuje się Pani niekomfortowo bez dokumentu, wystarczy poprosić lekarza o wypisanie zaświadczenia (po polsku)w którym będzie znajdowała się informacja o ilości leków jaką będzie Pani przewoziła oraz o ich dawkowaniu. Następnie proszę samemu przetłumaczyć tekst na język angielski. Będzie jeszcze tylko potrzeba oficjalna pieczątka i podpis notariusza który potwierdzi Pani podpis i prawdziwość dokumentu. Nie jest wymagane tłumaczenie od przysięgłego tłumacza.

 293. Dzień dobry,
  mam kilka pytań wynikających głównie z braku ściśle określonych wzorów dokumentów wymaganych przy wjeździe do USA (o ile się nie mylę):
  1. Przyjmuję leki, których w jednym opakowaniu jest znacznie więcej niż potrzebuję na pobyt w USA. Czy lepiej zabrać pełne nierozpakowane pudełko (z dużym nadmiarem) czy otworzyć je i zabrać tylko potrzebną dawkę (wtedy teoretycznie ktoś może mi zarzucić, że w pudełku nie są oryginalne leki)?
  2. Czy zaświadczenie od lekarza dotyczące przyjmowania leków może być wypisane bezpośrednio przez lekarza po angielsku?
  3. Mam endoprotezę biodrową i w związku z tym “piszczę” na bramkach. Czy potrzebuję jakiegoś specjalnego zaświadczenia z tego powodu?
  4. Przy wjeździe wymagane jest zaświadczenie dotyczące szczepienia. Czy honorowany jest unijny paszport covidowy z kodem QR dostępny w telefonie czy zaświadczenie to musi mieć inną postać?
  Z góry dziękuję za odpowiedzi, zaznaczając jednocześnie, że korzystałem już z Pana rad, które okazały się bardzo pomocne.

  • Zdecydowanie lepiej zabrać oryginalnie zapakowane leki. Tak zaświadczenie może być bezpośrednio wypisane po angielsku przez lekarza. Nie potrzebne jest żadne tłumaczenie przez tłumacza “specjalistę” czy podpis złożony w obecności notariusza itp.
   Przed przejściem przez bramki proszę o tym powiedzieć pracownikowi ochrony. Najprawdopodobniej zostanie Pan skierowany na skaner 3D.
   Tak honorowany jest paszport COVIDOWY, tak naprawdę jest to tylko sprawdzane przed wejściem na pokład samolotu. Po wylądowaniu w USA nikt już tego nie sprawdza.
   Będzie jeszcze potrzebne tzw Oświadczenie o Stanie Zdrowia. Można o tym przeczytać i wydrukować potrzebne formularze tutaj:
   https://www.interameryka.com/2021/11/podroz-z-polski-do-usa-2021/
   Pozdrawiam i życzę udanego wyjazdu!

 294. Jaka jest altualnie wartość zakupów towarów które można wwieźć w bagażu do Polski Z Usa słyszałem że do równowartości 400€ są zwolnione z oclenia czy to prawda ?

 295. Za tydzień wybieram się do USA . Na stronie Ambasady jak i powyżej jest informacja, że posiadając ważną wizę wjazdową nie trzeba wypełniać oświadczenie ESTA. Zadałem podobne pytanie mailem do Ambasady i otrzymałem informację, że takie oświadczenie jest wymagane….to jak to jest naprawdę?

 296. Witam. Mam pytanie czy można bez problemu zabrać ze sobą do USA stopę do perkusji(to część instrumentu muzycznego) a jak tak to w którym bagażu? I czy wpisywać do deklaracji celnej? To nie jest nowa rzecz tylko używana?.

  • Najprawdopodobniej najlepszą opcją jest bagaż rejestrowany. Nie ryzykowałbym bagażu podręcznego – to jednak element zrobiony z metalu. Na pewno nie musisz wpisywać tego przedmiotu do deklaracji.

 297. Witam, czy coś się zmieniło w tym roku w kwestii przewożenia wędlin? Zapakowane hermetycznie u lokalnego przedsiębiorcy, bez etykiety przejdą? Ile można przewieźć? Lepiej w bagażu podręcznym czy rejestrowanym? No i czy trzeba to zaznaczyć w karcie przewozu? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Na pewno wędliny trzeba uwzględnić w deklaracji celnej. Jeśli są tylko zapakowane hermetycznie bez etykiety na której jest napisany skład … ciężko będzie je przewieźć. Ale można spróbować. Jeśli będą wpisane w deklaracje na pewno nie zapłacisz kary, w najgorszym przypadku trzeba będzie je wyrzucić.
   Wędliny można przewozić w bagażu rejestrowanym lub podręcznym. To nie ma znaczenia.

 298. Witam, nie bardzo wiem co teraz zrobić i czy jest szansa na odzyskanie paczki. W dniu 28.09.2021r. nadałam paczkę pocztą polską do usa. W paczce znajdowały się min przetwory domowe, suszone grzyby, miody itp. Paczka dopłynęła 17.11.2021r. i utknęła w tym o to miejscu FOREIGN CENTER JERSEY CITY NJ 099.w dniu 04.12.2021r. złożono reklamacje, następnie 24.02.2022r. otrzymałam odpowiedź że reklamacja została nieuwzględniona z uwagi na niedozwoloną zawartość. Mam prawo się od tego odwołać. Ale interesuje mnie czy ta paczka wróci do mnie na mój koszt i jak długo to trwa. Do dziś dnia nic nie otrzymałam. Nie bardzo wiem co robić i z kim się kontaktować w tej sytuacji. Czy miał ktoś podobny przypadek?

  • Tak. Właśnie wczoraj rozmawiałem z osobą, która pracuje Immigration Services na lotnisku w Chicago i ..okazuje się, że wycofywane są właśnie wszystkie urządzenia “elektroniczne” i nie będzie już deklaracji celnej w takiej formie. To urzędnik w czasie rozmowy będzie zadawał pytanie dotyczące przewożonych rzeczy. Właśnie aktualizuję wpis na ten temat.

 299. Hej, kupiłem buty w stanach i chciałbym je sprowadzić do Polski.
  Czy mogę mieć jakieś problemy celne w związku z tym, że buty są nowe w pudełku?
  Jeśli tak to jakie?
  Buty te są warte kilka tysięcy, dlatego tak zależy mi na tym.
  Dziękuję za odpowiedź

  • Wysyłając paczkę do Polski z USA należy podać jej wartość. Przesyłki poniżej $35 nie podlegają ocleniu. Oczywiście możesz wpisać wartość $35, jednak gdy ktoś w urzędzie celnym otworzy paczkę i sprawdzi wartość towaru – będziesz musiał zapłacić cło.
   Najprawdopodobniej i najbezpieczniej jest wysłać paczkę do Polski przez jakąś polonijną firmę. Od zawsze tak wywyłam paczki do Polski i dochodzą bez otwierania/sprawdzania – pomimo że zawartość jest dużo większa niż $35.

 300. WItam,
  Mieszkam w Miami i chcialabm aby odwiedzila mnie mama, niestety nie mowi po angielsku i troszke obawiam sie jak przejdzie odprawe celna, ma juz este chcialam aby leciala polskim LOTEM, czy na lotniskach po wyladowaniu jest jakas pomoc? czy wystarczy ze napisze jej na kartce gdzie i do kogo leci z numerem telefonu dla celnika ?

  • Nie powinno być żadnego problemu. Moi rodzicie przylatują do mnie do Chicago co 2-3 lata. Nie znają zupełnie angielskiego i przechodzą bez problemu. Niech mama ma przy sobie karteczkę z Pani danymi, numerem telefonu i to wystarczy.

 301. Mam takie pytania : chcę przylecieć na 3 tygodnie do Chicago, czy jeżeli chciałbym jeszcze wydłużyć pobyt mogę bez problemu przebukować bilet na późniejszy termin ? Jakie są koszty takiej operacji ? Czy są jakieś wymagania ?

  Pozdrawiam – Tomasz / Śląsk

  • Przebukowanie biletu to już koszty indywidualnej linii lotniczej. Każda ma inne cenniki i nawet inne wymagania. Może to być np minimalny okres przebookowania 10 dni przed terminem wylotu. Proszę więc kontaktować się już bezpośrednio z linią lotniczą w tej sprawie.

 302. Wspaniała strona. Lecimy z mężem w Czerwcu ,pierwszy raz do mojej kuzynki. Polacy mieszkający na stałe w Berlinie. Lecimy z Berlina do Newark , na 3 tygodnie. Oboje bierzemy silne leki przeciwbólowe, na t.z. Czerwoną Receptę, będę miała imienne zaświadczenie na męża i na mnie z niemieckiego Departamentu zdrowia , jakie leki i jaką ilość potrzebujemy. Czy z takim zaświadczeniem przejdziemy kontrolę. Bierzemy jeszcze leki na ciśnienie i mąż na serce (po zawale) a ja inhalatory na astmę 3 rodzaje. Wystarczą poświadczenia naszych lekarzy o ilości i nazwach leków. Dodatkowo mąż ma implanty dwóch kręgów kręgosłupa , na co posiada Implant Pass, czy to wystarczy na dzwonienia przy bramkach ? Bardzo dziękuję za za odpowiedź, nie jestem już młodziutka (64) i bardzo się stresuję, nie znam angielskiego ,tylko niemiecki ,ale pewnie do niczego mi się nie przyda. Pozdrawiam z Berlina.

  • Wystarczy mieć przy sobie receptę (nawet w języku niemieckim) – to zupełnie wystarczy. Leki na nadciśnienie, inhalatory są ok aby przewozić je bez potwierdzenia/recepty do lekarza. Tak – Implant Pass pozwala przejść przez “zwykłą” kontrolę. Mąż nie będzie musiał przechodzić przez bramki/skanery itp. Proszę się nie stresować – moi rodzicie (w podobnym wieku) z zerową znajomością angielskiego i walizkami pełnymi podobnych leków nie mają żadnych problemów w czasie kontroli na lotniskach w USA.

   • Dziękuję bardzo, łatwo powiedzieć, nie stresować się, gorzej wykonać. Pewnikiem dam sobie radę, bo to ja jestem tą głową która kręci szyją. Dałam radę w Afryce, dam i w Ameryce Dziękuję bardzo za dopowiedź i za e-mail z drukami. Pozdrawiam z Berlina

 303. Moja córka leci do stanów ma 19 lat i ciotka poprosiła ją o przywóz papierosów czy jak spradzą to dostanieb karę czy tylko skonfisują papierosy, oczywiście dozwolona ilość 200 szt

  • Osoby poniżej 19 lat nie mogą przewozić papierosów… lepiej nie ryzkować. Niestety nie wiem jakie mogą być konsekwencje. Może skończyć się na konfiskacie ale równie dobrze można zapłacić karę (max do $750)

 304. Dzień dobry, lecę za tydzień do Miami. Koleżanka poprosiła mnie żebym przywiozła jej kilka pamiątek z jej wcześniejszych podróży do Egiptu typu papirusy, ceramika. Czy wpisywać te rzeczy w deklarację celną. Boję się że celnicy wezmą to za coś cennego, a to zwykle pamiątki z bazaru