South Dakota -Crazy Horse Monument

Ogromny, powstający pomnik wodza indianskiego „Szalonego Konia” wykuwany w skale, autorstwa polskiego rzeźbiarza Korczaka Ziolkowskiego jest wartą zobaczenia atrakcją turystyczną Południowej Dakoty

Pomnik jest gigantyczny. Sama głowa „Crazy Horse” ma 5m wysokości. Dla porównania znajdujące się niespełna 7mil dalej „głowy prezydentów” wykute w zboczu góry Mt. Rushmore mają wysokość 18m. Ukończona rzeźba indianina na koniu będzie miała 195m długości i 172m wysokości. Budowa pomnika nie jest i nigdy nie była finansowana z jakichkolwek amerykańskich środkow rządowych. Sam autor odrzucił oferowaną mu pomoc w wysokości 10 mil dolarów, aby zachować niezależność projektu. Prace nad projektem kontynuowane są przez rodzinę i przyjaciół zmarłego 55 lat temu Ziółlkowskiego.

Obok góry, w której wykuwany jest pomnik powstaje muzeum Indian Ameryki Północnej. Można tam kupić liczne pamiątki, ręcznie wyrabianą biżuterię, a także zapoznać się z bogatą historią i kulturą Indian.
Bardzo polecam to miejsce – zdecydowanie czekają na was lepsze wrażenia niż z pobytu w samym „Mt. Rushmore”. Dodatkową atrakcją (wliczoną w cenę biletu) jest wieczorny pokaz z cyklu „światło i dźwięk”. Na zboczu góry odbywa się bardzo interesująco przygotowany pokaz świateł i laserów przedstawiający historię wodza Indian „Szalonego Konia”.

Mapa Satelitarna “Crazy Horse Monument”

2 komentarze

  1. Witam,
    czy orientujesz się kiedy można wejść na pomnik. Wiem, że jest taki jeden dzień w roku kiedy jest to możliwe, ale nie mogę znaleźć w sieci kiedy.

  2. Na pomnik Crazy Horse można wejść tylko dwa razy w roku. Jest to pierwszy tydzień lipca (bodajże w długi weekend) oraz pierwsza niedziela października.
    W sieci znajdziesz informacje na ten temat szukając pod hasłem “Crazy Horse Monument, Volksmarch”

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię