Deklaracja Celna – wzór formularza

Deklaracja-Celna-do-USA-Lot

Jak prawidłowo wypełnić Deklarację Celną w samolocie w czasie przelotu do USA.

Wszystkie osoby wlatujące na terytorium Stanów Zjednoczonych (również osoby posiadające zieloną kartę jak i obywatele USA) muszą wypełnić Formularz Deklaracji Celnej  (Form 6059B – Custom Declaration).
Formularz dostępny jest w 18 językach – w tym również języku polskim.

Deklaracja-Celna-USA-Samolot-LOT
Formularz Deklaracji Celnej można wypełnić w samolocie…

W oficjalnym formularzu znajduje się 15 rubryk w których podać należy informacje dotyczące danych osobowych, miejsca zamieszkania, rodzaju podróży (wyjazd turystyczny/biznesowy) oraz specyficznych przedmiotów/jedzenia jakie wwożone zostają na teren Stanów Zjednoczonych.

Czy Deklarację Celną można wypełnić w języku polskim?

Formularz-celny-wydruk
Można również wydrukować w domu na zwykłej czarno-białej drukarce i wypełnić.

Tak. Deklarację Celną można wypełnić w języku polskim. W tym celu należy ściągnąć z  oficjalnej strony rządowej (link TUTAJ) druk formularza i wydrukować go w domu. Od lipca 2016 roku zostały wprowadzone zmiany do przepisów imigracyjnych – dlatego dopuszczalne jest wydrukowanie i wypełnienie formularza w warunkach domowych.
Nie jest konieczne posiadanie i wypełnianie oryginalnego druku (Form 6059B) rozdawanego na pokładzie samolotów.

Jak wypełnić Deklarację Celną przy wlocie do USA.

Deklarację należy wypełnić czytelnie, pismem drukowanym. Wszystkie pola formularza (na pierwszej stronie) muszą być wypełnione. Formularz musi zostać również podpisany imieniem i nazwiskiem oraz przy podpisie powinna pojawić się data przekroczenia granicy / wlotu do USA. Nie należy wypełniać formularza ołówkiem. Długopis, pisak, pióro – to najlepsze narzędzia.

Poniżej znajdują się objaśnienia do kilku punktów, które budzą najwięcej wątpliwości wśród osób wybierających się do USA.

Deklaracja Celna – punkt 8.
Kraje odwiedzone przed przybyciem do USA w czasie tej podróży.

Formularz-celny-informacjeJeśli przelot do USA odbywał się bezpośrednio np. z terytorium Polsku (linie lotnicze LOT) wówczas w punkcie 8 należy postawić kreskę poziomą.
Jeśli przelot do USA odbywał się “z przesiadką” wówczas w punkcie 8 należy podać nazwę kraju w którym wsiedliście państwo na pokład samolotu lecącego bezpośrednio do USA.

Deklaracja Celna – punkt 11
Przewożę (przewozimy) owoce, warzywa, nasiona, żywność, mięso, glebę itp.

Formularz-celny-USA-punkt-11W punkcie 11 należy podać informację czy przywożone są do USA podane w podpunktach (a,b,c,d) rzeczy. Szczegółowe informacje co można przewieźć do USA znajdują się tutaj (KLIK). Pamiętajmy o tym, że jeśli nawet została zaznaczona odpowiedź NIE we wszystkich podpunktach – nie zwalnia to osoby przylatującej do USA od szczegółowej kontroli bagażu. Kontrole takie przeważnie odbywają się wyrywkowo. Na lotniskach już praktycznie standardem są specjalnie tresowane psy. Nie warto więc oszukiwać – zwłaszcza jeśli chodzi o przewóz domowych wyrobów typu kiełbasa, sery itp.
Zdecydowanie jednak większość produktów spożywczych kupionych w sklepach (słodycze, kawa, konserwy, zupki itp) NIE musicie podawać w punkcie 11 deklaracji celnej.

Deklaracja Celna – druga strona (opis artykułów).

Formularz-celny-do-usa

Na drugiej stronie Deklaracji Celnej znajduje się dodatkowa tabela w której należy umieścić przedmioty (informację o przedmiotach) wwożonych do USA.
Proszę tutaj umieścić przedmioty, które przewozicie państwo w większych ilościach. Dobrym przykładem może być tutaj “złoty pierścionek” (w oryginalnym opakowaniu) – jako prezent np. dla rodziny. Jeśli przewozicie jedną sztukę – jest to równoważne z “podarunkiem”. Jeśli jednak przewozicie dwie lub więcej sztuk takich samych towarów – urzędnik imigracyjny potraktuje to jako przedmioty przeznaczone na sprzedaż. Wówczas podlegają one ocleniu.
Dla osób które przewożą “kosztowne” przedmioty do USA o wartości przekraczającej 300$ – konieczne jest podanie ich właśnie na drugiej stronie Formularza Deklaracji Celnej.

Jeszcze raz chciałbym przypomnieć, że można wydrukować w domu Formularz Deklaracji Celnej, wypełnić go i przedstawić urzędnikowi imigracyjnemu po wylądowaniu w USA.

Deklaracja-Celna-Formularz-do-USA
Wydrukowany w domu dokument deklaracji jest ważny i można się nim posługiwać w czasie przylotu do USA

Pawel P. © 2018 interameryka.com
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowane bez zgody autora zabronione

SHARE

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię