Deklaracja Celna – wzór formularza

Deklaracja-Celna-do-USA-Lot

Jak prawidłowo wypełnić Deklarację Celną w samolocie w czasie przelotu do USA.

Wszystkie osoby wlatujące na terytorium Stanów Zjednoczonych (również osoby posiadające zieloną kartę jak i obywatele USA) muszą wypełnić Formularz Deklaracji Celnej  (Form 6059B – Custom Declaration).
Formularz dostępny jest w 18 językach – w tym również języku polskim.

Deklaracja-Celna-USA-Samolot-LOT
Formularz Deklaracji Celnej można wypełnić w samolocie…

W oficjalnym formularzu znajduje się 15 rubryk w których podać należy informacje dotyczące danych osobowych, miejsca zamieszkania, rodzaju podróży (wyjazd turystyczny/biznesowy) oraz specyficznych przedmiotów/jedzenia jakie wwożone zostają na teren Stanów Zjednoczonych.

Czy Deklarację Celną można wypełnić w języku polskim?

Formularz-celny-wydruk
Można również wydrukować w domu na zwykłej czarno-białej drukarce i wypełnić.

Tak. Deklarację Celną można wypełnić w języku polskim. W tym celu należy ściągnąć z  oficjalnej strony rządowej (link TUTAJ – lub TUTAJ) druk formularza i wydrukować go w domu. Do otwarcia potrzeba jest najnowsza wersja programu Adobe Reader.
Od lipca 2016 roku zostały wprowadzone zmiany do przepisów imigracyjnych – dlatego dopuszczalne jest wydrukowanie i wypełnienie formularza w warunkach domowych.
Nie jest konieczne posiadanie i wypełnianie oryginalnego druku (Form 6059B) rozdawanego na pokładzie samolotów.

Jak wypełnić Deklarację Celną przy wlocie do USA.

Deklarację należy wypełnić czytelnie, pismem drukowanym. Wszystkie pola formularza (na pierwszej stronie) muszą być wypełnione. Formularz musi zostać również podpisany imieniem i nazwiskiem oraz przy podpisie powinna pojawić się data przekroczenia granicy / wlotu do USA. Nie należy wypełniać formularza ołówkiem. Długopis, pisak, pióro – to najlepsze narzędzia.

Poniżej znajdują się objaśnienia do kilku punktów, które budzą najwięcej wątpliwości wśród osób wybierających się do USA.

Deklaracja Celna – punkt 8.
Kraje odwiedzone przed przybyciem do USA w czasie tej podróży.

Formularz-celny-informacjeJeśli przelot do USA odbywał się bezpośrednio np. z terytorium Polsku (linie lotnicze LOT) wówczas w punkcie 8 należy postawić kreskę poziomą.
Jeśli przelot do USA odbywał się “z przesiadką” wówczas w punkcie 8 należy podać nazwę kraju w którym wsiedliście państwo na pokład samolotu lecącego bezpośrednio do USA.

Deklaracja Celna – punkt 11
Przewożę (przewozimy) owoce, warzywa, nasiona, żywność, mięso, glebę itp.

Formularz-celny-USA-punkt-11W punkcie 11 należy podać informację czy przywożone są do USA podane w podpunktach (a,b,c,d) rzeczy. Szczegółowe informacje co można przewieźć do USA znajdują się tutaj (KLIK). Pamiętajmy o tym, że jeśli nawet została zaznaczona odpowiedź NIE we wszystkich podpunktach – nie zwalnia to osoby przylatującej do USA od szczegółowej kontroli bagażu. Kontrole takie przeważnie odbywają się wyrywkowo. Na lotniskach już praktycznie standardem są specjalnie tresowane psy. Nie warto więc oszukiwać – zwłaszcza jeśli chodzi o przewóz domowych wyrobów typu kiełbasa, sery itp.
Zdecydowanie jednak większość produktów spożywczych kupionych w sklepach (słodycze, kawa, konserwy, zupki itp) NIE musicie podawać w punkcie 11 deklaracji celnej.

Deklaracja Celna – druga strona (opis artykułów).

Formularz-celny-do-usa

Na drugiej stronie Deklaracji Celnej znajduje się dodatkowa tabela w której należy umieścić przedmioty (informację o przedmiotach) wwożonych do USA.
Proszę tutaj umieścić przedmioty, które przewozicie państwo w większych ilościach. Dobrym przykładem może być tutaj “złoty pierścionek” (w oryginalnym opakowaniu) – jako prezent np. dla rodziny. Jeśli przewozicie jedną sztukę – jest to równoważne z “podarunkiem”. Jeśli jednak przewozicie dwie lub więcej sztuk takich samych towarów – urzędnik imigracyjny potraktuje to jako przedmioty przeznaczone na sprzedaż. Wówczas podlegają one ocleniu.
Dla osób które przewożą “kosztowne” przedmioty do USA o wartości przekraczającej 300$ – konieczne jest podanie ich właśnie na drugiej stronie Formularza Deklaracji Celnej.

Jeszcze raz chciałbym przypomnieć, że można wydrukować w domu Formularz Deklaracji Celnej, wypełnić go i przedstawić urzędnikowi imigracyjnemu po wylądowaniu w USA.

Deklaracja-Celna-Formularz-do-USA
Wydrukowany w domu dokument deklaracji jest ważny i można się nim posługiwać w czasie przylotu do USA

Aktualizacja: lipiec 2018
Pawel P. © 2018 interameryka.com
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowane bez zgody autora zabronione

38 komentarze

 1. Czesc Pawel,
  mialabym pytanie odnosnie pkt 3. Czy jesli podrozuje z chlopakiem, powinnam wpisac w pkt.3 ze z nim podrozuje. Wg mnie jest to partnerstwo, ale przeciez zadnych papierow na to nie mam… 😉

 2. Witam,
  mam pytanie czy można bez żadnych konsekwencji przewozić pokarm dla kota w oryginalnym 4 kg opakowaniu?

 3. Cześć,
  Czy zabierając ze sobą oscypki ok. 3kg, powinienem w deklaracji (pkt. 11a) zaznaczyć, że biorę ze sobą jedzenie? Od znajomych słyszałem, że najlepiej wszędzie dać ”nie” ale wolę się upewnić.
  Zabierając nalewki oraz leki należy je wpisać w deklaracji i podać ich wartość?

  Dzięki wielkie za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie 🙂

 4. Oscypki to tzw. przetworzony produkt (nie jest to “surowy ser”) należący do grupy “solid cheese” więc można spokojnie przewieźć go do USA nie wpisując do deklaracji celnej.

 5. Cześć, pierwszy raz wylatuje do USA i mam pytanie jeśli chodzi o leki. Choruje na kardiomiopatie rozstrzeniowa i zazywam dwa rodzaje leków na receptę, jak to mogę załatwić formalnie bez stresów?

 6. Jeśli ilość leków które Pan przewozi jest na tzw. “użytek własny” nie powinno być problemów. Proszę też na wszelki wypadek dowiedzieć się czy te leki nie zawierają substancji ogólnie uznanych za “psychotropowe”. Jeśli tak – recepta z podpisem lekarza będzie niezbędna.

 7. jesli bede przewozic prezenty dla rodziny w postaci srebrnych kolczyków i bransoletek. Wartośc okoł $150 Czy musze równiez wpisywac to na listę ??

 8. A jeśli lecąc do USA w ramach Work & Travel mam przy sobie laptopa, telefon, kamere, gadżety do kamery i są to moje prywatne rzeczy (nie na sprzedaż), czy muszę rowniez wpisać każda z nich w deklaracji z tylu z wartością?

 9. Jeśli tych prezentów jest dużo – tak proszę to wpisać na listę. Jeśli “rozsądna ilość” np. cztery, pięć – wówczas nie trzeba podawać.

 10. Takie rzeczy są uznawane za przedmioty osobiste – nie trzeba ich wpisywać do deklaracji celnej. Co innego gdybyś miał np dwa laptopy zapakowane oryginalnie w pudełku lub kilka kamer. Wskazywało by to jednoznacznie, że przedmioty są wwożone do USA na sprzedaż i …musiałbyś się tłumaczyć.

 11. W przypadku podróży rodzinnej (z dziećmi) wypełnić trzeba tylko jedną (wspólną) deklarację celną. Wówczas podchodzicie razem do oficera imigracyjnego.

 12. Witam, czy biorąc ze sobą laptopa muszę wyczyścić go z filmów które na nim są lub nagrań, które oryginalne nie są?

 13. Witam, lecę w przyszłym tygodniu do Las Vegas i będę miał ze sobą znaczna gotówkę (powyżej 10 tys. $) przy wpisaniu tego w deklaracji muszę mieć jakieś dodatkowe dokumenty ? np. potwierdzające źródło tych pieniędzy ?

 14. Alkohol do USA można wwieźć w ilości “do użytku własnego”. Niestety nie jest sprecyzowane na stronie rządowej ile to dokładnie jest. Przepisy jedynie mówią, że ocleniu nie podlega alkohol wwożony do USA w ilości 1 litra na osobę.
  Wszystko ponad tą ilość może podlegać ocleniu. W praktyce często spokojnie przechodziły nawet 2 litry. Jeśli przewieziesz do USA np 5 litrów – taka ilość nie zostanie skonfiskowana, nie zapłacisz kary, nie zostaniesz zawrócona do Polski. Po prostu trzeba będzie zapłacić cło, które wynosi około 5-9% w zależności od stanu.
  W deklaracji celnej możesz wpisać więc alkohol który wwozisz do USA powyżej 2 litrów.

 15. Pierwszy raz lecimy do USA i mam kilka pytań.
  1. Czy można przewieźć garnitur na wieszaku i w pokrowcu, czy lepiej spakować do walizki ? Jeśli tak, to czy trzeba wcześniej zgłosić?
  2. Polskie słodycze , kabanosy przewozimy w bagażu rejestrowanym, czy podręcznym?
  3. Czy można mieć w bagażu podręcznym pomadkę do ust?
  4. Czy deklarację celną wypełniamy jedną, czy dwie? Pragnę nadmienić, że jesteśmy zameldowani na stałe pod tym samym adresem i żyjemy w konkubinacie. W ambasadzie po wizę do okienka podchodziliśmy razem.
  Ponadto mam prośbę. Czy mógłbyś nam przesłać druk deklaracji celnej, bo jak wchodzę w link TUTAJ ( który podajesz) wyświetla się strona rządowa, ale nie mogę tego wydrukować ( wyskakuje please wait i.t.d ). Z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam.

 16. Ciężko mi odpowiedzieć na pytanie czy obsługa samolotu (to do nich należy ostateczna decyzja) zgodzi się na przewóz garnituru na wieszaku i pokrowcu. Proszę mimo wszystko jednak wcześniej to zgłosić.
  Polskie słodycze, kabanosy – wszystko zależy od ilości. Kabanosy jako “przekąska” w czasie lotu. Jak najbardziej można mieć w bagażu podręcznym. Jako “prezent” – zdecydowanie w bagażu rejestrowanym. Ze słodyczami nie będzie tego problemu więc można wybrać dowolny bagaż.
  Tak można mieć w bagażu podręcznym pomadkę do ust.
  Deklarację celną wypełniamy jedną na całą rodzinę.
  Aby ściągnąć polską wersję deklaracji proszę zainstalować najnowszą wersję programu Adobe Reader. Wstawiam też link (w artykule) do wersji którą można pobrać z mojej strony.

 17. Czy można przewozić żywność liofilizowaną – chodzi mi o pełnowartościowe dania dla podróżników czy żeglarzy – często z dodatkiem mięsa (bo tu nie mam jasności). Są to posiłki hermetycznie zapakowane

 18. Można przewozić taką żywność, dlatego że jest ona bardzo mocno przetworzona + hermetycznie zapakowana. Jako przykład podam konserwy mięsne, które też można przewozić właśnie z racji tego iż, jest to produkt przetworzony + hermetycznie zamknięty.

 19. Chciałbym wziąć ze sobą do USA ser żółty salami w oryginalnym opakowaniu i orzechy w skorupie. Czy jest to dozwolone?

 20. 12.Miałem(am) staczność ze zwierzętami domowymi.
  Mam 3 koty w domu i je widziałam. Czyli zaznaczam tak. Czy to mo jakiś wpływ? Czy mogą za to cofnać?

  Jestem alergikiem i muszę przez to zawsze zabierać dużo kosmetyków. Czy jest jakieś ultimatum do przewożenia kosmetyków? Mam szampon do włosów, który zawsze przelewam do małej butelki. Czy mogę zabrać lakier do włosów? Czy mogę przelać sobie do butelki po wodzie płyn do płukania, żeby starczył mi na kilka razy.

 21. W deklaracji chodzi głownie o styczność ze zwierzętami hodowlanymi. Styczność ze zwierzakami domowymi nie jest brana pod uwagę.
  Nie spotkałem się z limitem przewożonych kosmetyków do USA. Ważne aby nie zabierać więcej pojemnościowo (100 ml w bagażu podręcznym) na pokład samolotu niż jest to dozwolone. Tak – można przelać (nawet trzeba) kosmetyki, szampon itp. do mniejszych pojemników. Oczywiście w bagażu rejestrowanym możesz mieć więcej płynu. Nie jest dozwolone przewożenie opakowań pod ciśnieniem (spray do włosów).

 22. ….jeśli jadę do przyjaciół, to mam wpisać w pkt. “4a” tylko adres zamieszkania, czy należy też wpisać jak we wniosku o promesę imię i nazwisko i dopiero adres zamieszkania.

 23. Witam, w punkcie 4a deklaracji celnej należy wpisać adres… aczkolwiek tam gdzie będę stacjonował mieszka po prostu rodzina i tak również wpisałem we wniosku wizowym: Imię i nazwisko + imię i nazwisko + dwa telefony i adres. Tutaj jest niezbyt dużo miejsca na zmieszczenie nawet jednego imienia i nazwiska z ulicą? Czy wystarczą np. inicjały + ulicę, lub jedno imię i nazwisko z adresem?

 24. Witam . Czy można wwozić w większej ilości srebro bo mam dużą rodzinę i każdemu mam jakiś upominek są to4 bransoletki i 2 paty kolczyków

 25. Tylko w bagażu rejestrowanym. Na pokład można wwieźć max 100ml płynu (w jednym opakowniu). Chyba, że będzie to alkohol kupiony w strefie bezcłowej na lotnisku. Wówczas można wnieść na pokład max 1 litr. Taka ilość alkoholu nie podlega ocleniu.

 26. A czy spożywanie alkoholu zakupionego w strefie bezcłowej jest dozwolone na pokładzie podczas lotu? Mam na myśli np. piwo.

 27. Alkohol ze sklepu bezcłowego jest zapakowany w torbę i zabezpieczony przed otwarciem. Oczywiście można zerwać banderolę i wypić ale wówczas pozostały w torbie alkohol już nie będzie można wwieźć na teren USA (ponieważ banderola została zerwana).

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię