Ubezpieczenie LDW oraz CDW: podstawowe infromacje.

Ubezpieczenie-CDW-LDW-Samochody-USA

Ubezpieczenie LDW oraz ubezpieczenie CDW to dwa najbardziej popularne formy zabezpieczenia swoich finansów na wypadek uszkodzenia wypożyczanego samochodu w USA.

Tutaj znajdziecie podstawowe informacje oraz różnice pomiędzy ubezpieczeniami LDW oraz CDW, które można wykupić jako dodatkowe ubezpieczenie wypożyczonego samochodu.

Ubezpieczenie LDW

Ubezpieczenie LDW (Loss Damage Waiver) to forma “ubezpieczenia” (a właściwie opłata), dzięki której możemy zredukować swoją odpowiedzialność finansową za uszkodzenie, zniszczenie lub kradzież wynajętego samochodu.
Przeważnie wypożyczalnie w USA pobierają opłatę LDW w wysokości od 9 do 20 dolarów dziennie. Uzależnione jest to od klasy samochodu oraz wieku kierowcy (więcej informacji na temat wieku kierowcy – KLIKNIJ TUTAJ)
Ubezpieczenie LDW dotyczy tylko i wyłącznie uszkodzeń nie powstałych w ruchu drogowym. Może być to kradzież, wandalizm oraz inne uszkodzenia podczas których samochód znajdował się np. na parkingu.

Ubezpieczenie CDW

Ubezpieczenie CDW (Collision Damage Waiver) również redukuje odpowiedzialność finansową kierowcy do kwoty ustalonej w umowie o wynajmie samochodu kwoty.
Ubezpieczenie CDW dotyczy tylko i wyłącznie uszkodzeń samochodu powstałych w ruchu drogowym. Może to być wypadek, stłuczka, zarysowanie karoserii, zniszczenie elementów samochodu itp.
Wysokość opłaty dziennej CDW również uzależniona jest od klasy samochodu i wieku kierowcy.

Ubezpieczenia-wynajetego-samochodu
Każda z wypożyczalni w USA ma inne kwoty ubezpieczeń CDW oraz LDW. Warto dowiedzieć się więcej aby nie przepłacić.

Ubezpieczenie LDW i CDW – depozyt.

Ubezpieczenie LDW oraz CDW nie chroni nas całkowicie od odpowiedzialności finansowej za uszkodzenie samochodu. Dlatego zdecydowana większość wypożyczalni w USA pobiera w czasie odbioru samochodu depozyt. Kwota depozytu uzależniona jest od klasy samochodu. Przeważnie jest to suma wahająca się od 300-500 dolarów.
Kwota depozytu jest zawsze blokowana na karcie kredytowej, którą płacimy za wynajem samochodu.
Depozyt jest zwracany (odblokowywany) w dniu zwrotu samochodu do wypożyczalni.

Ubezpieczenie LDW i CDW – wkład własny.

Ubezpieczenie LDW oraz CDW nie chroni nas całkowicie od odpowiedzialności finansowej za uszkodzenie samochodu w czasie eksploatacji. LDW oraz CDW nie są ubezpieczeniami w dosłownym tego słowa znaczeniu. Collision Waiver oraz Damage Waiver to tylko prawie uregulowana forma przeniesienia odpowiedzialności za szkody pomiędzy osobą wynajmującą samochód a wypożyczalnia. Wypożyczalnia na podstawie tych dokumentów zrzeka się od obciążenia osoby wynajmującej całkowitym kosztem napraw uszkodzonego samochodu. Jedyne koszty jakie ponosi osoba wynajmująca to kwota zwana wkład własny.

Ubezpieczenie LDW i CDW – razem czy osobno?

Niektóre z wypożyczlani mają w swojej ofercie dostępne tylko ubezpieczenie LDW. Jeśli natraficie na taką stronę i nie znajdziecie dodatkowej opcji wykupienia CDW, przeważnie oznacza to, że ubezpieczenie CDW wchodzi w zakres pokryć oferowanych przez LDW.
Dobrym przykładem jest oferta na polskojęzycznej stronie wypożyczalni rentalcars (link do polskiej wersji – KLIK).
Strona oferuje tylko ubezpieczenie LDW, które jest wliczone cenę wszystkich pojazdów, które można wynająć online. Natomiast ubezpieczenie CDW nie istnieje jako opcja do wykupienia. Zadzwoniłem więc do “customer service” z pytaniem gdzie mogę wykupić pakiet CDW. Otrzymałem informację, że dla klientów z terenu Polski oferta LDW posiada już w sobie wszystkie ubezpieczenia z pakietu CDW.
Pozwoliłem sobie również zweryfikować tą informację z firmą rentalcover.com (link do polskiej wersji –KLIK) oferującej ubezpieczenia dla osób wynajmujących samochód w USA. Osoba z “customer service” również potwierdziła informację jaką otrzymałem od rentalcars.

Wkład własny a depozyt – podstawowe informacje

Wkład własny oraz depozyt to praktycznie jedna i ta sama forma zabezpieczenia finansowego jakie oferuje większość wypożyczalni w USA. Traktujmy więc depozyt jako wkład własny w ubezpieczenie samochodu.

W warunkach wynajmu znajduje się klauzula informująca, iż w przypadku uszkodzenia samochodu wartość szkody zostaje zminimalizowana do równowartości depozytu (czyli kwoty, która jest blokowana na naszej karcie kredytowej). Oznacza to, że uszkodzenie które zostało wycenione np. na kwotę 2500 dolarów będzie nas “kosztowało” $400.

Rentalcars oferuje jednocześnie możliwość zniesienia do minimum całkowitej odpowiedzialności finansowej za powstałe szkody. Nie płacimy wówczas nawet kwoty która została pobrana jako depozyt (czyli wkład własny: zablokowana na karcie w czasie wynajmu).
Warunkiem zniesienia odpowiedzialności za pozostawiony depozyt jest wykupienie tzw. ubezpieczenia wkładu własnego. Jest to całkowicie osobne ubezpieczenie, którego kwota zależy od klasy wynajmowanego samochodu.
Często opłaca się (zwłaszcza na dłuższy okres) wynająć samochód bez ubezpieczenia wkładu własnego. Odpowiadamy wówczas finansowo tylko do maksymalnej kwoty pobranego depozyty (wkładu własnego)

© 2017 interameryka.com (artykuł został zaktualizowany  czerwiec 2018)
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowane bez zgody autora zabronione 

 

3 komentarze

 1. Dzień dobry,
  panie Pawle, gratulacje świetnie zarządzanej strony i wielu merytorycznych artykułów. Osobiście nie widziałem nic lepszego w sieci.

  A zgłaszam się z pytaniem. W trakcie ostatniego wypożyczenia samochodu w Chicago gdzie miałem opłacony wydawać się mogło pełny pakiet z ubezpieczeniami i ustaloną ceną zdecydowanie zasugerowano mi wykupienie jakiegoś dodatkowego zakresu. Zgodziłem się pod presją nieznajomości standardów, obawami związanymi z pierwszym pobytem w USA itd. przy rozliczeniu pojawiła się dodatkowa pozycja @NON PKG ITEMS. w wysokości 177 USD gdy uzgodniony wcześniej koszt wypożyczenia wynosił ok. 630 USD. Czyli dosyć drastyczna podwyżka. Proszę o komentarz, zapewne ma Pan wiedzę, może to wykupienie pełnej odpowiedzialności od zniszczeń/uszkodzeń zwłaszcza że kwota została od razu zablokowana i rozliczona natychmiast na koniec wypożyczenia. Problemów żadnych nie było z pojazdem a nawet wręcz przeciwnie na moją niekorzyść musiałem będąc na trasie wykonać przegląd olejowy gdyż się taki wyświetlił 🙂

 2. Witaj. Oznaczenie Non Pkg Items to skrót od “Non Package Items” – czyli wszystkie dodatkowe opłaty, które nie są wliczone w cenę jaką podaje wypożyczalnia na swojej stronie internetowej. Mogą to być opłaty za przejazdy autostradami, sprzątanie samochodu, uzupełnienie benzyny, kara za zbyt późne oddanie samochodu. Te wszystkie dodatkowe opłaty powinny być wyszczególnione na rachunku.
  Gdy wyświetlił się wskaźnik przeglądu oleju należało dojechać do najbliższej siedziby danej wypożyczalni (nawet w innym mieście) i zażądać wymiany samochodu. Masz do tego pełne prawo gdyż wypożyczalnia ma Ci zapewnić sprawny samochód.
  Dziękuję za miłe słowa pod adresem strony 🙂

 3. Dziękuję za szybką odpowiedź ale to nie to i nadal nie wiem co 🙂 Na rachunku nie ma żadnych dodatkowych czytelnych dla mnie informacji (jest pozycja RSN i VEH LIC RECOUP), samochód porządnie umyłem i odkurzyłem, zero zniszczeń, oddany kilka godzin przed czasem, zatankowany z potwierdzeniem rachunkiem. Ale nie mogę mieć pretensji bo się zgodziłem na to obciążenie (nie wiadomo za co:) potwierdzając to przy wypożyczeniu podpisem. Ale ….. po wpisaniu w wyszukiwarkę powyższych akronimów jak i NON PACKEGE ITEMS wyskakuje cała litania wpisów na forach niezadowolonych klientów z powodu dodatkowych, ukrytych kosztów właśnie z tej dużej znanej wypożyczalni, a w zasadzie są to 2 wypożyczalnie na literkę A i B działające jako jeden podmiot :). Więc jest coś na rzeczy. Może w moim wypadku to koszty związane z przekroczeniem granicy z Canadą bo przedmiotowy “pakiet” został mi zaproponowany zaraz po tym jak złożyłem deklarację że chcemy pojechać nad Niagarę i do Toronto.
  Ale mam na piśmie wcześniejszą deklarację że taka operacja nie wiąże się z dodatkowymi kosztami.

  Co do przeglądu to prostuję, gdyż nie napisałem całej prawdy 🙂 oczywiście pierwsze co to zaproponowano mi wymianę samochodu ale skorzystałem z opcji podjechania na przegląd. Przepakowywać cały samochód z uruchomionym czytnikiem etoll byłoby bardziej kłopotliwe niż przegląd, który trwał 1 godzinę. Plus dla wypożyczalni. Minus jest taki że wypożyczyłem nowy samochód (3100 mil przebiegu) jadąc od Chicago przez Detroit, Toronto, Boston, Cape Cod, NY, Fhilly, Baltimore na Florydę Key West w drodze powrotnej już w Miami/Everglades zaistniała potrzeba przeglądu (ok 6000 mil przebiegu). Samochód oddałem w Chicago z przebiegiem 8800 mil, a kolejny przegląd został wyznaczony na ok 12 tys mil jak pamiętam. Więc kolejny obieżyświat gdy się wypuścił na route po USA też miał zapewne problem 🙂

  pozdrawiam
  Krzysiek

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię