Badwater w Dolinie Śmierci.

Badwater-wschod-slonca

Dolina Badwater w Kalifornijskiej Dolinie Śmierci to najgorętsze miejsce na świecie i najniżej położone miejsce w Ameryce Południowej.
Rekordową temperaturę 56,7 stopni Celsjusza zanotowano tutaj 13 lipca 1913 roku.

Temperatury w Badwater nie da się opisać. Trzeba ją odczuć na własnej skórze.
Pomimo, że od rekordowego pomiaru upłynęło już ponad 100 lat, to średnia temperatura w tym miejscu w najgorętszych miesiącach w roku  sięga 47 stopni Celsiusza.

badwater-slona-powierzchnia
Niezwykłe kształty jakie przybiera dno słonego jeziora.

Badwater to tak naprawdę słone jezioro (a właściwie jego resztki), które znajduje się wschodniej części Doliny Śmierci. Tutaj znajduje się najniżej położony punkt w Ameryce Północnej –  86 metrów poniżej poziomu morza. Otoczona wysokimi górami depresja doskonale kumuluje promienie słoneczne i sprawia, że piętnastominutowy spacer po powierzchni słonego jeziora to nielana wyzwanie.

Badwater-slone-jezioro
Naturalna “ekologiczna” sól, doskonała pamiątka z Badwater
Badwater-informacja
Biała ścieżka wydeptana przez turystów…

Jak dojechać do Badwater?

Najlepszym miejscem do rozpoczęcia podróży w kierunku Badwater jest Las Vegas. Miasto oddalone około 250 kilometrów od słonego jeziora. Przejazd samochodem zajmuje mniej więcej około 2h 30 minut.
Pamiętajcie jednak, aby rozpocząć podróż o wschodzie słońca (szczególnie w czerwcu, lipcu i sierpniu).
Im wcześniej pojawicie się w Dolinie Śmierci tym niższe będą temperatury. Pozwoli Wam to również na zwiedzenie większej ilości miejsc.
Okolice południa – to doskonały czas aby odpocząć od upałów w miejscu zwanym Furnace Creek.

Zapraszam do oglądnięcia krótkiego materiału video z mojego pobytu w Badwater.

Pawel P. © 2017 interameryka.com -internetowy przewodnik po USA.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

SHARE

4 komentarze

  1. hej mam pytanie. Czy takie “pamiątki” jak sól z Badwater czy nawet przydrożny, czerwony kamień z Arizony można przywieźć z USA do Polski ?

  2. Ależ oczywiście. Wszystko co jest “materią nieożywioną” można przywieźć do Polski z USA. Nawet powietrze z Arizony zamknięte w słoiku po ogórkach!

  3. Dzięki za odpowiedź. Właśnie kończę podróż po stanach z kilkoma kamieniami z Arizony, kawałkiem soli z Badwater i kupionymi w parku sekwoi nasionami oraz sadzonką sekwoi w oryginalnych opakowaniach ? Rozumiem że z niczym nie powinno byc problemu?

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię