Wizyta w Parku Yosemite zimą.

Wizyta w Parku Yosemite zimą.

dolina Yosemite

Jeśli podróżujecie po Kalifornii w zimie, nie zapominajcie o wizycie w jednym z najpiękniejszych Parków Narodowych w USA – Yosemite. Przepiękne sceneria i mała liczba odwiedzających to miejsce turystów to co najmniej dwa powody do spędzenia kilkunastu godzin w parku.

Park Yosemite oferuje w zimie zdecydowanie mniej opcji dla osób poruszających się samochodem oraz uprawiających hiking. Większość szlaków i dróg dojazdowych jest zamknięta w zimie ale sama dolina oferuje bardzo wiele atrakcji.

Zimowa aura w Parku Yosemite.

park-Yosemite-tunel

Yosemite to część pasma wysokich gór Sierra Nevada, których szczyty sięgają ponad 4 tys. metrów. Sama dolina leży już na wysokości 1200 m i przeważnie pierwsze opady śniegu odnotowuje się tutaj połowie listopada. W wyższych partiach gór otaczających Yosemite Valley śnieg pojawia się jednak znacznie wcześniej.
Zdarza się, że wrzesień jest już miesiącem gdzie z poziomu doliny można już obserwować białe szczyty. Również w tym okresie należy przygotować się na możliwość zamknięcia tymczasowego dróg w obrębie Parku Narodowego Yosemite.

Yosemite – drogi zamknięte dla ruchu w zimie.

Osoby wybierające się do Parku Yosemite w miesiącach od listopada do kwietnia powinny koniecznie zapoznać się z warunkami jakie panują na głównych drogach dojazdowych. Są to drogi o numerach 120, 140 oraz 41.

droga-tioga-road-park-yosemite
Tioga Road

Ze względu na obfite opady śniegu przeważnie pierwsza zamykana jest dla ruchu kołowego droga numer 120 na odcinku zwanym Tioga Pass.

Tioga Road (tak oficjalnie nazywa się cześć tej trasy) to prawie 60 mil przepięknych widoków które można obserwować pokonując tą drogę samochodem na wysokości wysokości 3031 m. Jest to jedyna trasa prowadząca przez park która pozwala pokonać turystom góry Sierra Nevada z zachodu na wschód.
Tioga Road przeważnie trasa jest zamknięta od listopada aż do połowy maja.

Glacier Point Road to druga w kolejności trasa w parku zamykana w czasie zimy. To wewnętrzna droga dojazdowa (rozwidlenie drogi nr 41) do punktu widokowego Glacier Point leżącego na wysokości 2199m. Daty otwarcia i zamknięcia są bardzo podobne jak w przypadku Tioga Road.

Informacje na temat otwarcia i zamknięcia dróg w Yosemite znajdują się tutaj (klik)

Jak dojechać zimą do Yosemite.

Praktycznie przez całą zimę (z małymi wyjątkami – gdy nad parkiem szaleje śnieżyca) do Yosmeite możecie dojechać bezpiecznie drogami numer 140 oraz 41.

Droga numer 140 prowadzi z miejscowości Mariposa do samego serca Yosemite Valley. Jest ona regularnie odśnieżana przez służby drogowe w parku (tak, Yosemite ma swoją własną służbę utrzymania dróg!). To chyba najbardziej znana, pewna i uczęszczana droga dojazdowa w miesiącach zimowych.

yosemite-plug
Służby odśnieżania mają dobry sprzęt.

Kolejna trasa prowadząca do Doliny Yosemite tym razem od południowego zachodu to droga lokalna o numerze 41 przebiegająca przez miejscowość Oakhurst.
Służby drogowe jednak nie polecają tej drogi w przypadku większych opadów śniegu ponieważ prowadzi ona przez techniczne trudniejszy teren nie zawsze udaje się ją całkowicie przywrócić do ruchu.
Dodatkowo wszystkie samochodu wjeżdżające do parku tą trasą zobowiązane są do założenia na koła łańcuchów.
lancuchy
Nakaz jazdy w łańcuchach nie obowiązuje jednak na drodze nr 140 (pomimo, iż trzeba je posiadać w samochodzie gdy spadnie większa ilość śniegu). Informacje o konieczności posiadania czy zakładania łańcuchów znajdziecie tutaj (klik)

Dojazd do Yosemite w zimie autobusem.

Dla osób które nie czują się zbyt pewnie za kierownicą w czasie zimowej aury polecam doskonałe rozwiązanie jakim jest przejazd do Yosemite autobusem.

Autobusy YARTS - Yosemite Area Regional Transportation System
Autobusy YARTS – Yosemite Area Regional Transportation System

Z miejscowości Merced oraz Oakhurst codziennie kursują autobusy rozwożące turystów wprost do Yosemite Valley. Możecie więc pozostawić jazdę zaśnieżonymi drogami profesjonalnym kierowcom.
Po dotarciu do Doliny Yosemite proszę przesiąść się do “wewnętrznych” darmowych autobusów kursujących dookoła doliny. Rozwożą one co 10 minut turystów do popularnych miejsc hikingowych, punktów widokowych itp.

Cena biletu autobusowego (w jedną stronę) z kursującego z miejscowości Merced do Doliny Yosmite to wydatek około 13 dolarów. W cenie biletu zawarta jest już opłata wejściowa do parku!
Dzieci do lat 12 mają przejazdy za darmo.
Strona internetowa przewoźnika – Yarts (klik) na której znajdziecie wszystkie informacje dotyczące dojazdu autobusem do Yosemite.

Na jakie szlaki warto wybrać się zimą będąc w Yomseite?

To już temat na kolejny wpis. Mogę tylko podpowiedzieć, iż najbardziej popularny szlak widokowy z którego zdjęcia możecie podziwiać w wielu magazynach i czasopismach turystycznych to Mirror Lake Loop Trail. Szczególnie urokliwy w czasie wschodów i zachodów słońca.

Widok ze szlaku Mirror Lakke Loop Trail
Widok ze szlaku Mirror Lake Loop Trail

Życzę udanej zimowej wyprawy do Parku Yosemite !

Pawel P. © 2016 interameryka.com -internetowy przewodnik po USA.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Już ponad 10 lat mieszkam w USA, moją pasją jest podróżowanie i odkrywanie nowych szlaków głównie w Parkach Narodowych w USA. Jeśli wybierasz się zwiedzić Amerykę - zapraszam do zapoznania się z artykułami zamieszczonymi na stronie interameryka.com

4 KOMENTARZE

 1. Hej,super stronka
  Mam takie male pytanko,w sierpniu planuje z zona i 5 letnia corka zrobic Zachod.Troche juz podruzuje wiec sie w miare orientuje.Okolo 3 tyg, z Las vegas kolko(Grand Canyon,Monument,Arches,CapitalReef Zion i Las Vegas)-to przez okolo7 dni, 3dni odpoczynek w Vegas.To jeszcze moze zmienimy ale plan z grubsza jest.Mam pare dni na Kalifornie a musze sie dostac do Vegas bo stamtad jet punkt wypadowy,nie wiem gdzie ladowac i teraz czy lepiej SF i przez Yosemite, Sequoie i Death Valley sie dostac czy Los Angeles i tylko Death Valley i vegas.Musze wrocic do miasta przylotu czyli SF wychodzi mi kolo 800-1000km wiecej.Wiec Pytanko czy Yosemite i Sequoia NP sa narawde tego warte czy znajde podobne rzeczy gdzies indziej czy jak zrobie Yosemite to nie musze Sequoii bo te sekwoje juz zobacze,czy Death Valley mozna odpuscic robiac inne parki bo to podobne?Na miastach tak mi nie zalezy, zadna roznica. I czy gdzies w okolicach oceanu jest jakas miejscowosc taka rodzinna, slyszalem o Pismo Beach? i niestety, ale nie mam czasu robic US1 z jednego do drugiego, kolejne 7h a to bedzie za duzo,w skrocie KTORE PARKI W KALIFORNI?dzieki wielkie

 2. Zdecydowanie polecam odwiedzić Yosemite. Sekwoje jak piszesz można sobie darować. W okolicach Yosemite jest kilka miejsc, gdzie Sekowoje można zobaczyć (najpopularniejsze to Mariposa Grove – akurat otwierają po renowacji trwającej dwa lata). Jak możesz to jedź do Death Valley ponieważ on nie jest podobny do innych parków. Mógłbyś ewentualnie zrezygnować z Arches i z Monument Valley przejechać przez bezdroża drogą nr 95 wprost do Capitol Reef (świetna droga….prawie jak off-road).
  Wzdłuż Oceanu w Kalifornii jest sporo ładnych miejscowości. Zależy jaką formę wypoczynku preferujesz…ale 90% z nich na pewno Ci się spodoba (nie polecam tylko tych miejsc które znajdują się blisko Los Angeles – są bardzo zatłoczone i nie ma tam żadnego fajnego klimatu do wypoczynku)

 3. Bardzo przyjemny i pomocny blog w planowaniu wakacji po USA.
  Wschodzie wybrzeże już zaliczone, teraz marzy nam się zachód. Zaczynam powoli planować i ustalać co i jak. Zastanawiam się czy możliwie jest zwiedzenie najważniejszych miejsc (LA, SF, LV, Wielki Kanion, Kanion Antylopy, San Diego) bez wypożyczenia auta? Planujemy poruszać się autobusami i lotami międzynarodowym. Na wschodnim wybrzeżu fajnie dało się to zorganizować. Domyślam się, że w większych miastach nie będzie problemu z noclegiem (tanie hostele, airbnb), ale jak w przypadku Wielkiego Kanionu i Antylopy? Czy dojeżdżają tam autobusy z pobliskich, małych miejscowości? Czy istnieje inny sposób na nocleg niż spanie na polu namiotowym?

 4. Wschodnie wybrzeże jest zdecydowanie bardziej “cywilizowane”. Większość atrakcji na West Coast znajduje się daleko poza zasięgiem komunikacji publicznej. Owszem do tych najważniejszych i najbardziej znanych Parków Narodowych czy Parków Stanowych organizowane są z większych miast wycieczki np. na cały dzień. W tym momencie jednak podróżujesz z tłumem turystów i ciężko jest zobaczyć coś oryginalnego.
  Kanion Kolorado ma dobrą bazę hotelową na miejscu. Ewentualnie można dojechać z pobliskiej miejscowości Williams (np. pociągiem). Świetna sprawa! Bilety tylko $30.
  San Francisco i San Diego najlepiej moim zdaniem zwiedzać na rowerach. 2 dni i masz zaliczone wszystkie punkty. LA można zwiedzić komunikacją miejską – ale warto dojechać do miejsc widokowych nad oceanem ..tutaj już komunikacja miejska odpada.

Leave a Reply