Nie wyrzucaj karty pokładowej po przylocie z USA!

Karta-Pokladowa-Samolot

Jeśli doleciałeś szczęśliwe i bez większych przygód z USA do Polski i przy sobie wciąż posiadasz kartę pokładową – nie wyrzucaj jej!

Karta pokładowa to bardzo ważny dokument, który może potwierdzić fakt, że opuściliście terytorium Stanów Zjednoczonych zgodnie z przepisami.

Kartę pokładową (po zakupie biletu online) możecie wydrukować sobie w domu lub otrzymać ją bezpośrednio przy odprawie paszportowej będąc na lotnisku. Bardzo popularne są również elektroniczne karty pokładowe, które mogą być przesłane bezpośrednio do telefonu użytkownika.
Karta pokładowa potwierdza kupno biletu lotniczego oraz upoważnia jednocześnie do wejścia na pokład samolotu.

Karta Pokladowa Samolot

Dlaczego nie należy wyrzucać karty pokładowej po przylocie z USA do Polski.

Karta pokładowa, to oficjalny dokument linii lotniczych na którym znajdują się zakodowane informacje o odbytej podróży oraz osobie, która odbyła dany lot.
Na karcie pokładowej znajdują się następujące dane pasażera:

  • imię i nazwisko
  • numer telefonu
  • numer lotu
  • nazwa linii lotniczych
  • miejsce wylotu oraz docelowy port lotniczy.

Gdy wchodzicie na pokład samolotu, karta zostaje zeskanowana przez pracownika lotniska i wówczas wszystkie informacje (wraz z dokładną godziną wylotu) przekazywane są do głównej bazy danych linii lotniczych którymi podróżujecie.

Karta Pokladowa

Wiele osób wracających z Polski do USA zastanawia się, czy w czasie odprawy paszportowej na lotnisku w Stanach Zjednoczonych do systemu komputerowego amerykańskiego urzędu imigracyjnego (patrz formularz wjazdowy do USA I-94 ) został wprowadzone dane o wylocie danej osoby z terytorium USA.
Ponieważ od maja 2013 roku oficjalnie zniesiono papierowe druki I-94 (białe karteczki) które wpinane były do paszportów i należało je oddać przy wylocie z USA. Nie jest łatwo obecnie ustalić czy nasze nazwisko widnieje na liście osób które opuściły Amerykę czy nie.

Nawet, jeśli ktoś z pracowników lotniska popełnił błąd i fakt opuszczenia USA przez daną osobę nie został odnotowany w systemie – karta pokładowa (wg informacji na stronie rządowej US Custom and Border Protection) stanowi dokument potwierdzający fakt opuszczenia terytorium USA.

Proszę więc zatrzymać kartę pokładową po przylocie ze Stanów do Polski, najlepiej aż do czasu kolejnego wylotu do USA.

Pawel P. © 2016 interameryka.com -internetowy przewodnik po USA.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

SHARE

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię