Most Golden Gate. Jak opłacić przejazd?

Oplata-most-golden-gate

W jaki sposób zapłacić za przejazd samochodem przez most Golden Gate w San Francisco.

Elektroniczny system płatności “FasTrak” zainstalowany przy wjeździe na Golden Gate pozwolił na znaczną redukcję korków, które z reguły tworzyły się przy bramkach płatniczych przed wjazdem na most. Tym samym całkowicie wyeliminowano standardowy system płatności jakim były do tej pory budki płatnicze, w których należność za przejazd można było zapłacić gotówką.
Obecnie opłaty za przejazd przez Golden Golden pobierane są tylko elektronicznie.

Na moście Golden Gate działa równocześnie kilka systemów identyfikacji pojazdów i płatności.

Automatyczny System “FasTrak”.

Wymaga on otwarcia konta w systemie oraz wykupienia specjalnego czytnika umieszczanego w samochodzie. Czytnik w czasie przejazdu przez bramki płatnicze wysyła impuls, identyfikuje samochód i w ten sposób pobierana opłatę z konta zarejestrowanego wcześniej w “FasTrak” użytkownika. To najlepsze rozwiązanie dla osób mieszkających w rejonie San Francisco i często przekraczających most Golden Gate.

platnosc-za-przejazd-golden-gate
Strona internetowa systemu FasTrak

Drugim systemem jest identyfikacja i pobieranie opłat na podstawie tablicy rejestracyjnej.

Komputer odczytuje numery rejestracyjne samochodu przejeżdżającego przez most a następnie pobiera z bazy dane odnośnie właściciela pojazdu. Jeśli osoba wcześniej zarejestrowała się w systemie “FasTrak” wówczas bezpośrednio z karty kredytowej pobierana jest opłata za przejazd.
Jeśli jednak dane numery rejestracyjne nie widnieją w systemie i w ciągu 48 godzin od daty przejazdu przez most nie zostanie uiszczona opłata, na adres osoby (na którą zarejestrowany jest samochód) zostaje wysłany list z poleceniem zapłaty.
Kwota (oprócz standardowej opłaty za przejazd zawiera dodatkowo mandat w wysokości $25.) Jeśli wciąż do systemu nie zostaną wpłacone pieniądze, kolejne rachunki wysyłane są co 30 dni i zawierają dodatkową opłatę (każde z nich) w wysokości $70.

Jak najlepiej zapłacić za przejazd przez most Golden Gate wynajętym samochodem.

Osoby podróżujące wynajętym samochodem mogą skorzystać z kilku opcji opłaty za przejazd przez most Golden Gate.
Pierwsza z nich to … zupełne zignorowanie elektronicznego systemu płatności.
Jakie będą tego konsekwencje?
Wypożyczalnia (która jest formalnie właścicielem samochodu) otrzyma w ciągu 48 godzin z systemu “FasTrak” list z poleceniem zapłaty. Będzie to kwota równoważna liczbie przejazdów (wraz z dodatkową karą wynoszącą $25.00 ). Odpowiednia kwota zostanie pobrana z karty kredytowej użytkownika, który w tym czasie wynajmował samochód.
Osoby, które w ten sposób zdecydują się przejechać przez Golden Gate, mogą spodziewać się dodatkowych opłat przy zwrocie samochodu. Jeśli zdarzy się, że samochód oddacie do wypożyczalni zanim system wyśle rachunek, opłata za przejazd tak czy inaczej zostanie pobrana z waszej karty kredytowej w terminie późniejszym. Między innymi dlatego większość wypożyczalni w USA wymaga podania karty kredytowej w czasie wynajmu auta.

Drugi (najwygodniejszy sposób) to uiszczenie opłaty za przejazd na stronie internetowej.
Opłacenie przejazdu w systemie online jest bardzo proste. Polega na wprowadzenia numeru ważnej karty kredytowej (z której będzie pobrana opłata), numeru rejestracyjnego samochodu oraz określeniu daty kiedy pojazd przejechał przez most Golden Gate.

Większość wypożyczalni oferuje specjalne pakiety zwane “Tolling Program” w których z góry można zapłacić za przejazd przez Golden Gate oraz inne płatne odcinki autostrad. Można skorzystać z tego oferty jeśli ktoś nie będzie chciał zarejestrować pojazdu w systemie FasTrak.
Proszę jednak pamiętać, że wypożyczalnie doliczają sobie dodatkowo co najmniej 30% więcej do kwoty jaką zapłacicie za przejazd.

Płatność za przejazd przez Golden Gate z wyprzedzeniem.

platnosc-most-golden-gate
Podając daty przejazdu przez most można uiścić opłatę z wyprzedzeniem.

Bardzo przydatną funkcją na stronie “FasTrak” jest możliwość określania przyszłego przedziału czasowego przejazdu przez most i ustawienia płatności pomiędzy podanymi datami.
Jeśli na przykład planujecie odwiedzić San Francisco w czasie długiego weekendu 3-4-5 lipca i nie jesteście w stanie określić ile razy będziecie przejeżdżać przez most, wystarczy na stronie internetowej zarejestrować samochód, podać kartę kredytową i ustawić przedział czasowy od 2 do 6 lipca. System sam wyłapie ile razy ma być pobrana oplata za przejazd.
(Linki do odpowiednich stron znajdują się na końcu artykułu)

Płatność przez telefon lub osobiście w Customer Service Center.

Jeśli nie jesteście w stanie zarejestrować się na stronie systemu “FasTrak” możecie dokonać płatności przez telefon lub osobiście (gotówką) w oddziałach “Cash Payment Locations”. Szczegółowe informacje na temat tych sposobów płatności można uzyskać na stronie www.bayareafastrak.org (link znajduje się tutaj)

Cena za przejazd samochodem osobowym oraz samochodem typu SUV przez most Golden Gate (maj 2016) wynosi $7.00

Przydatne linki:
Głowna strona sytemu “FasTrak” www.bayareafastrak.org ( KLIK )
Jednorazowa opłata za przejazd – należy ją uiścić w ciągu 48 godz. od daty przejazdu przez most ( KLIK )
Opłata z wyprzedzeniem – dla osób planujących przejazd najbliższej przyszłości ( KLIK )

A tak wygląda przejazd samochodem przez most Golden Gate.

Pawel P. © 2016 interameryka.com -internetowy przewodnik po USA.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

SHARE

17 komentarze

 1. Witam,

  Jak na zamowienie, właśnie rozczytywałem sie na ten temat. Czy aby w każdym przypadku tak to działa jak Pan to opisał. Dajmy na to firma SIXT z której zamierzam wynająć samochód przewiduje w warianty opłat: pierwszy to stała opłata za każdy dzień najmu bez względu na ilośc przejazdów przez Toll roads, a drugi to opłata za każdy przejazd według taryfy plus 10 USD dla Sixta za każda operacje. SIXT nie przewiduje innej opcji jak np. samodzielne opłacanie po uprzednim zarejestrowaniu auta online w sytemie Fastrak.
  Szkoda, chyba ze coś złe zrozumiałem. Zastanawiam sie czy jeśli zarejestruje auto w sytemi i dokonam opłat samodzielnie to czy SIXT i tak naliczy mi swoje opłaty. Raczej tak bo nawet na stronie Toll roads piszą ze dla rent car są inne specyficzne warunki zaleze od danej firmy wynajmującej pojazdy.

  P.S. Teraz z innej beczki i nie na temat.
  Czy mógłby Pan opisać sposób/sposoby płatności za paliwo na stacji benzynowej bez użycia karty, czyli gotówka. Sposób przedstawiony przez Pana w materiale video dotyczy kart kredytowych amerykańskich posiadających zip code.
  Co robić kiedy masz kartę kredytowa nasz krajowa, która nie działa na stacji bo automat pyta o zip code w USA? Podobno trzeba udać sie do sprzedawcy, zadeklarować kwotę za jaka chcemy zatankować i to wszystko. Potem podobno nie wykorzystana kwotę zwracają na kartę? To może lepiej gotówka?
  Myśle ze taki materiał byłby bardziej przydatny niż ten dotyczący kart płatniczych USA.
  Dziękuje bardzo za wszelkie uwagi i dotychczasowa Pana działalność.
  Pozdrawiam
  Przemek

 2. SIXT ani żadna inna wypożyczalnia nie podpowie Ci, że istnieje taka opcja, że sam możesz zarejestrować samochód w systemie FasTrak. To dla nich dodatkowy zarobek jeśli ktoś wykupi taki “pakiet”.
  Pamiętaj o tym, że gdy wprowadzisz samochód z wypożyczalni do systemu komputer wychwyci go w czasie przejazdu i pobierze pieniądze z Twojej karty. Wypożyczalnia nie zostanie poinformowana o tym, że samochód przejechał przez most. Co innego jeśli nie zarejestrujesz auta. Wówczas jak pisałem po 48h wypożyczalnia dostaje polecenie zapłaty.
  Ja zawsze opłacam przejazdy przez Golden Gate wypożyczonymi samochodami z góry i nigdy nie przyszła mi żadna opłata z wypożyczalni więc to działa….Ostatnio byłem w SF dwa miesiące temu, samochód miałem pożyczony z Dollar, zapłaciłem FasTrak i wszystko było ok.

  Co to tankowania to postaram się wstawić w najbliższym czasie tekst na ten temat, ponieważ dużo osób o to pyta.

 3. Podjeżdżasz na stacje, idziesz do kasy, mówisz numer dystrybutora i kwotę za jaka chcesz zatankować. Jak z tej kwoty jeszcze cos zostaje to wracamy na stacje i odbieramy resztę w gotowce 🙂

 4. Witam ponownie,

  Dziękuję Panu za bardzo trafną i rzeczową odpowiedz. Tak właśnie przypuszczałem, że to tak właśnie działa ale wolałem się upewnić u źródła :).
  Co do paliwa to zmuszają nas do dwukrotnego kontaktu z obsługą stacji, raz dokonując opłaty za zamówioną ilość paliwa, potem ewentualny zwrot reszty.
  Proste, aczkolwiek czasochłonne, czyżby spowodowane brakiem zaufania, ucieczkami po zatankowaniu.

  Dzięki i miłego dnia
  Przemek

 5. Japiernicze, jestem w szoku.
  Jak byłem w SF i jeździłem przez goldena, to pojęcia nie miałem o tym, że on jest płatny. Nawet się nie połapałem, czy mi wypożyczalnia coś ściągnęła więcej z karty, hmm. Pytanie, czy jestem gapa, że nie zauważyłem, czy nie ściągnęli

 6. Na pewno ściągnęli. Nie ma darmowych przejazdów przez Golden Gate…no chyba, że zawsze jeździłeś w kierunku “z miasta” ponieważ opłata obowiązuje tylko na kierunku wjazdu do San Francisco.

 7. Chciałam zapytać, czy przejazd innymi mostami też musi zostać opłacony, czy jednak są one traktowane jak normalne drogi? Interesuje mnie nr. 92, 84 ewentualnie 80.

 8. Przejazdy przez mosty w San Francisco Bay Area są płatne. Drogi nr #84, #92 oraz #80 płatne. Proszę pamiętać, że opłaty obowiązują tylko w jedną stronę (jazda w stronę miasta). Wyjazd z San Francisco jest darmowy.
  Opłaty są uzależnione od godzin przejazdu i wahają się od $7.50 (Golden Gate) do $5 (San Mateo – Hayward Bridge)

 9. A co jeśli karta była debetowa, i w dodatku wypożyczalnia nie pobrała mi kasy z konta które już usunąłem wraz z karta a kasę wziąłem do kieszeni ?

 10. Hmm…z tego co wiem to wypożyczalnie nie akceptują kart debetowych (między innymi z takich powodów).
  Jeśli jednak w jakiś sposób Ci się to udało, to nic się nie odzywaj..nie powiadamiaj wypożyczalni o przejeździe przez most Golden Gate a kasę odłóż na następną podróż do San Francisco.

 11. A jak z opłatą za samochód na polskich numerach? Poza wpisaniem rejestracji widziałem że trzeba wybrać stan w którym samochód jest zarejestrowany.

 12. Przejechałem się “na gapę” w maju tego roku przez Golden Gate. Samochód wypożyczony był w Alamo (Dodge Grand Caravan). Pełne zdziwienie, bo 2 lata temu można było opłacić przejazd w budce. Potem wyleciało mi z głowy, no i efekt taki, że moja karta kredytowa została obciążona przez Alamo kwotą 11,45 USD.

 13. Przejazd przez most Golden Gate – $7.00 (opłata liczona w jedną stronę). Reszta kwoty to “opłata manipulacyjna” – tak sobie właśnie wypożyczalnie zarabiają 🙂 Ale jak widać nie ma tragedii i jak ktoś przejedzie przez płatne bramki na autostradzie, płatne mosty itp. to nie ma się co stresować mandatem i dużymi opłatami. Mniej więcej 40-50% więcej trzeba będzie zapłacić.

 14. Cześć,

  zmień proszę linki do jednorazowej opłaty i opłaty z wyprzedzeniem, ponieważ jak się w nie wchodzi to są błędy na stronie i nie można opłacić. Trzeba przejść do opcji opłaty przez stronę główną.
  Przed chwilą właśnie tak zrobiłem, bo wczoraj przejeżdżaliśmy przez most.
  Pozdrawiam:)

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię